Czy powinienem używać mojej starej żyłki? Kiedy to wymienić?

Żyłka nie jest tania, więc kupując jej rolkę, chcesz, aby służyła jak najdłużej. Masz jakąś starą żyłkę wędkarską, która nie porwała się ani nie splątała podczas ostatniego wędkowania. Czy możesz ponownie użyć tej linii? Kiedy należy wymienić żyłkę?

Jeśli masz plecioną żyłkę wędkarską, możesz używać jej przez lata, pod warunkiem, że jest w dobrym stanie. Żyłki fluorowęglowe, a zwłaszcza żyłki monofilamentowe, zużywają się szybciej, ale generalnie nadają się do użytku przez kilka lat. Ogólną zasadą jest wymiana żyłki raz na rok lub dwa.

W tym przewodniku dotyczącym ponownego używania żyłek dowiesz się, jak długo możesz się tego spodziewać w zależności od rodzaju żyłki, a także co się stanie, jeśli użyjesz tej samej starej żyłki zbyt długo. Czeka nas mnóstwo wspaniałych informacji, więc czytaj dalej!

Czy możesz ponownie użyć starej żyłki? Kiedy go wymienić?

Jak ustaliliśmy we wstępie, możesz ponownie wykorzystać swoją starą żyłkę, przynajmniej do pewnego momentu. Przyjrzyjmy się pięciu najpopularniejszych rodzajom żyłek wędkarskich i omówmy „okres trwałości” każdej z nich, aby mieć bardziej uzasadnione oczekiwania co do tego, jak długo może wytrzymać żyłka.

Pleciona żyłka wędkarska

Zacznijmy od żyłki plecionej. Jako jeden z najstarszych rodzajów żyłek, plecionka pozostaje popularna do dziś z kilku powodów.

Plecionka jest bardzo mocna, nie rozciąga się za bardzo, a jej wytrzymałość na węźle jest wyjątkowa. Co więcej, pleciona żyłka wędkarska łatwo się tnie, ale jest odporna na ostre przedmioty i ścieranie.

Wynika to z budowy plecionych żyłek wędkarskich. Wysokiej jakości materiał to zazwyczaj mieszanka Spectry i Dacronu, a może także mikro-Dyneema.

Dyneema i Spectra to oba rodzaje polietylenu o ultrawysokiej masie cząsteczkowej lub UHMWPE, podczas gdy Dacron to politereftalan etylenu lub PETE.

Z biegiem czasu, jeśli twoja pleciona żyłka jest kolorowa, jej odcień może wyblaknąć. To tylko wypłukiwanie barwnika, ale nie wskazuje na potrzebę wymiany żyłki. Z tego typu żyłką można z łatwością wydobyć wiele lat, zwłaszcza jeśli jest to materiał wysokiej jakości.

Żyłka fluorowęglowa

Kolejnym rodzajem żyłki jest fluorocarbon, który ma całą listę zalet prania. Jest po prostu wystarczająco giętki, odporny na otarcia, znosi zmienne warunki pogodowe, jest umiarkowanie wrażliwy i nie jest zbyt refrakcyjny.

Mniej rozciągliwy niż monofilament, fluorowęglowodór jest mocny, ponieważ linka składa się z jednej nici z polifluorku winylidenu.

Nie wszystko jest jednak dobre. Sztywność może być problemem dla wędkarzy, chyba że wiesz, co robisz. Ponadto fluorowęglowodór znany jest z tworzenia węzłów i marszczenia.

Żyłka fluorocarbonowa może w niektórych przypadkach wytrzymać nawet siedem lat, więc jest dobrym wyborem poza plecionką, pod warunkiem, że nie masz nic przeciwko jej wadom.

Żyłka monofilamentowa

Dalej jest żyłka monofilamentowa, którą niektórzy wędkarze nazywają żyłką mono.

Materiał jest również jednoniciowy, ale używa plastiku lub włókna. Jest słabszy niż pleciona żyłka wędkarska – która jest połączeniem materiałów – i jest do trzech lub czterech razy słabszy niż żyłka fluorocarbonowa.

Ponieważ jednak żyłka jest jednym z najtańszych rodzajów żyłek wędkarskich, jest również najszerzej dostępna, aby utrzymać rozsądne koszty produkcji.

To zła wiadomość dla Ciebie, biorąc pod uwagę, że światło UV może osłabiać żyłkę i nie jest ona super odporna na ścieranie. Możesz stracić rok lub dwa z linii mono, nawet jeśli dobrze się nią zaopiekujesz.

Żyłka muchowa

Czwartym rodzajem żyłki jest żyłka muchowa, która jest cięższa niż większość innych rodzajów żyłek (jest to celowe). Rdzeń żyłki muchowej jest wykonany z dakronu lub plecionego nylonu, dzięki czemu żyłka muchowa ma wiele cech wspólnych z plecionką, w tym trwałość.

Rdzeń żyłki muchowej pokryty jest PVC, aby umożliwić jej unoszenie się na wodzie. Włączenie dodatków sprawia, że ​​żyłka jest bardziej podatna na zatonięcie, gdy jest to potrzebne. Tak, może zarówno unosić się na wodzie, jak i tonąć, w zależności od tego, jak go użyjesz.

Żywotność żyłki muchowej nie jest nawet mierzona w latach, ale raczej w użyciu. Jeśli użyłeś linki 100 razy, to czas ją wymienić, jeśli wygląda na zużytą i cienką. Utrzymuj linię nie dłużej niż 250 użyć.

Drutowa żyłka wędkarska

Wreszcie jest żyłka wędkarska, która jest najmniej popularnym rodzajem żyłki, z której korzystają wędkarze.

Polecana tylko do szybkich rejsów lub łowienia w silnych prądach wodnych, żyłka drutowa jest również dobra do holowania ciężkich ryb. Drutowa żyłka wędkarska na Twoim kołowrotku może pomóc zwłaszcza w łowieniu tuńczyka i makreli.

Żyłka druciana jest rzeczywiście wykonana z drutu, zwykle stopów metali, tytanu lub stali nierdzewnej. Drut jest pokryty plastikiem dla ochrony. Ten typ żyłki może również służyć przez lata, ponieważ jest cięższy.

Co się stanie, jeśli popłyniesz zbyt długo bez wymiany żyłki?

Żyłka jest jak te chińskie resztki sprzed dwóch tygodni, które wciąż leżą w twojej lodówce. Z pewnością może się zepsuć, nawet jeśli nie wygasa, per se (chociaż te resztki zdecydowanie wygasły!).

Co to dokładnie oznacza? Cieszymy się, że zapytałeś! Materiały żyłki zaczynają się rozpadać lub rozkładać. Następnie linka staje się krucha i mniej elastyczna.

Oto konsekwencje kontynuacji łowienia starą żyłką.

Linia może pęknąć

Stara, krucha żyłka plus żywa ryba ciągnąca się po drugiej stronie to przepis na pękanie.

Czujesz, jak ryba szarpie i szarpie, a potem nagle nie czujesz już ryby. Ryba zerwała twoją żyłkę i połknęła żywą przynętę, którą miałeś na haczyku.

Jeśli zamienisz zepsutą żyłkę na starszą, to tylko kwestia czasu, zanim powtórzy się to samo.

Częstsze sploty linii

Niektóre rodzaje żyłek wędkarskich, takie jak żyłka, mają rodzaj pamięci. Innymi słowy, jeśli przechowujesz linkę w całości pomarszczoną lub ciasną, będzie wiedziała, że ​​pozostanie w tym stanie, nawet gdy zostanie wyjęta z magazynu.

Oznacza to dla ciebie ogromny ból głowy. Kiedy próbujesz nawinąć żyłkę na kołowrotek, będzie się ona załamywać lub plątać przy każdym obrocie. Będziesz musiał poświęcić tyle czasu na wyprostowanie linii, że będziesz się zastanawiać, czy warto.

Zmniejszona wydajność

Nawet jeśli twoja stara żyłka nie pękła ani nie splątała się, nie oznacza to, że warto jej używać. Kruchy stan żyłki sprawia, że ​​jest ona nieprzewidywalna. Problemem jest również brak rozciągliwości.

Chociaż nie chcesz zbyt rozciągliwej żyłki, żyłka musi mieć pewną elastyczność, aby pomóc Ci poruszać się z rybą i ostatecznie zwinąć zdobycz. Gdy linka wydaje się nieruchoma, będziesz miał trudności ze złapaniem czegokolwiek.

Jak sprawić, by żyłka działała dłużej?

Jak już ustaliliśmy, wymiana żyłek może być kosztowna. Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy, aby pożegnać się z żyłką, oto kilka strategii, które mogą pomóc przedłużyć żywotność żyłki.

Przechowuj linię z dala od światła słonecznego

Nawet jeśli twój ulubiony rodzaj żyłki nie ulega degradacji pod wpływem ciepła i światła UV, nie chcesz, aby żyłka leżała na słońcu przez wiele tygodni, dopóki nie zechcesz jej ponownie użyć. Materiały zaczną się szybciej rozkładać.

Przyspieszając degradację linii, będziesz musiał ją wymienić nawet wcześniej niż zwykle, co jest uciążliwe. Trzymaj żyłkę w chłodnym, ciemnym miejscu.

Utrzymuj kształt żyłki

To wraca do tego, o czym rozmawialiśmy wcześniej. Możesz trzymać żyłkę w pudełku na cały dzień wędkowania, ale potem chcesz ją przechowywać w miejscu, gdzie żyłka nie jest w żaden sposób dociskana ani ciasna.

Użyj odżywki do linii

Zgadza się, tak jakbyś kondycjonował włosy, możesz kondycjonować swoją żyłkę wędkarską.

Wcieraj produkt w żyłkę (ostrożnie, aby się nie skaleczyć) przed każdą wyprawą wędkarską. Kondycjoner żyłki został zaprojektowany w celu zmniejszenia szybkości splątania, powstrzymania żyłki przed tworzeniem wspomnień kształtu i ochrony materiałów rdzenia przed uszkodzeniami słonecznymi.

Ryba z nim

Może się to wydawać głupie, ale i tak musimy o tym wspomnieć. Gromadzenie żyłki nie jest do tego najlepsze. Żyłka musi być używana, aby działała jak najlepiej, więc ruszaj i łowić z nią!

Opłucz żyłkę po jej użyciu

Nie tylko promienie UV i światło słoneczne mogą siać spustoszenie na żyłce, ale także brud i sól. Zanim go spakujesz i zaczniesz go używać, użyj węża ogrodowego lub innego źródła świeżej wody, aby wyczyścić żyłkę za każdym razem, gdy jej użyjesz.

Jak odpowiedzialnie pozbyć się starej żyłki?

Gdy Twoja żyłka dożyje swojego dnia, możesz po prostu wyrzucić ją do kosza, prawda? Zło!

Sploty starych żyłek wrzuconych do plastikowych worków na śmieci trafiają na wysypiska śmieci. Jeśli składowisko znajduje się w pobliżu oceanu, odpady ze składowiska mogą przedostać się do morza.

Twoja kolekcja splątanych żyłek wędkarskich może przyczepić się do ptaków morskich, żółwi, ryb i innych stworzeń oceanicznych. Zwierzęta mogą się zakrztusić, aw niektórych przypadkach ich kończyny mogą zostać odcięte. Biedne stworzenia mogą nawet umrzeć.

Żyłka może się szybko zepsuć, gdy jest używana, ale nie rozkłada się całkowicie przez długi, długi czas, czasem nawet ponad 600 lat!

Jeśli chcesz wyrzucić starą żyłkę wędkarską, znajdź kosz na śmieci w lokalnym sklepie z artykułami sportowymi. Jeśli Twój lokalny sklep nie ma takiego kosza, przyprowadź swoją linię i zapytaj, czy personel może go bezpiecznie zutylizować. Przez większość czasu są bardziej niż szczęśliwi mogąc pomóc!

Wielu wędkarzy przycina żyłkę na mniejsze kawałki, więc nawet jeśli recykling oznacza, że ​​trafi ona na wysypisko śmieci, zwierzęta, które napotkają żyłkę, nie mogą zostać przez nią poważnie zranione.

Końcowe przemyślenia

Większość żyłek jest dobra przez co najmniej kilka lat, zwłaszcza jeśli jest to wytrzymała pleciona żyłka, żyłka fluorowęglowa lub żyłka przewodowa. Żyłka szybko się zużywa, zwłaszcza pod wpływem ciepła lub ekspozycji na słońce.

Jeśli masz obawy co do integralności żyłki, wymień ją po roku lub dwóch. Proszę odpowiednio oddać żyłkę do recyklingu, a nie wyrzucać ją do kosza. Może wylądować w oceanie, gdzie żyłka może poważnie zranić stworzenia, które nazywają morze domem.