Czy powinienem łowić ryby, gdy pada deszcz?

Prognoza pogody zapowiadała dziś pogodny, słoneczny dzień, ale kiedy się budzisz, zdecydowanie nie jest jasno i słonecznie. Pada deszcz! Planowałeś łowić ryby na muchę, ale teraz nie jesteś pewien, czy powinieneś. Czy warto wędkować na muchę w deszczu?

Latanie w deszczu jest tego warte. Deszcz zapewnia rodzaj kamuflażu na powierzchni wody, który może zwabić pstrągi i inne ryby z ich zwykłych miejsc. Dodatkowo mniej wędkarzy będzie na wodzie. Deszcz lekki do umiarkowanego jest najlepszy do łowienia na muchę; unikać burz z piorunami.

Ten przewodnik po łowieniu na muchę w deszczu będzie pełen informacji, dzięki czemu możesz w pełni wykorzystać te deszczowe dni. Porozmawiamy więcej o różnych rodzajach deszczu, które najbardziej sprzyjają wędkarstwu muchowemu. Podzielimy się również wskazówkami dotyczącymi sukcesu wędkarstwa muchowego w deszczowy dzień, więc czytaj dalej!

Czy możesz latać na ryby w deszczu?

Deszcz na prognozie nie musi być końcem świata, jeśli planowałeś łowienie na muchę. Jak wspomnieliśmy we wstępie, wędkarstwo muchowe w deszczu może być korzystne z dwóch powodów.

Po pierwsze, możesz być pewien, że wśród Ciebie znajdą się tylko najbardziej zagorzali wędkarze. Przy mniejszej liczbie wędkarzy konkurencja jest mniej zacięta. Dla wszystkich jest więcej ryb do złapania, co oznacza pełniejszą fajkę!

Po drugie, równomierne bicie deszczu na powierzchni wody może uśpić niektóre ryby w fałszywym poczuciu samozadowolenia. Dotyczy to zwłaszcza pstrąga, ulubionego przez większość wędkarzy muchowych.

Oczywiście musimy pamiętać, że nie każdy deszcz jest taki sam. W zależności od rodzaju deszczu, który pada, twoje szczęście podczas łowienia na muchę będzie fantastyczne lub niezbyt dobre. Porozmawiajmy teraz o tym więcej.

Lekka mżawka

Lekka mżawka może wystarczyć, aby zrujnować plany piknikowe lub aspiracje do odwiedzenia parku rozrywki, ale to dobra pogoda do wędkowania muchowego.

Mżawka nie przemoknie w ciągu pięciu minut, a odgłosy lekkiego deszczu uderzającego o wodę mogą być kojące.

Lekka mżawka, zwłaszcza ta, która się włącza i wyłącza, nie wpływa na zachowanie ryb. Dlatego nie powinieneś zmieniać swoich technik łowienia na muchę. Po prostu weź kurtkę przeciwdeszczową.

Stały, umiarkowany deszcz

Kiedy deszcz jest równomierny i cięższy, ryby nie będą się teraz zachowywały tak, jak przy dobrej pogodzie. Poziom wody w stawie lub rzece wzrośnie. Jak już wspomnieliśmy, opady deszczu wyprowadzą ryby z ich zwykłych miejsc.

Jeśli podłoga jest brudna lub piaszczysta, warunki w wodzie mogą stać się mętne. Spowoduje to, że ryby będą kierować się na kłody i skały, więc zacznij tam najpierw podczas łowienia na muchę.

Ulewa

Po dostaniu się w ulewy wędkarstwo muchowe jest nadal opłacalne, ale nie tak pożądane. Deszcz spowoduje znaczny wzrost poziomu wody. Już i tak mętne wody staną się bardziej błotniste lub piaszczyste, przez co będą jeszcze bardziej nieprzejrzyste.

Używanie robaków lub nimf może być skuteczne, jeśli ryby nadal gryzą przy tej pogodzie.

Burze

A jeśli deszcz przyniesie grzmoty i błyskawice na horyzoncie? Nie jest bezpiecznie łowić ryby na zewnątrz podczas burzy, bez względu na to, ile ryb może kąsać.

Błyskawica uderzy w najwyższy obiekt w okolicy. Jeśli jesteś odizolowany, na przykład na łodzi rybackiej, jesteś najwyższym obiektem. Zabierz swoją łódź natychmiast na brzeg i wracaj do domu, aż przeminą burze.

Czy złapiesz więcej ryb w deszczu?

Nawet jeśli masz założony odpowiedni sprzęt (więcej na ten temat w przyszłości), nadal będziesz mokry podczas łowienia na muchę w deszczu. Czy masz większe szanse na złapanie większej ilości ryb niż podczas łowienia na muchę w suchych warunkach?

Możesz, ale nie z powodu, o którym myślisz.

W deszczu można było złowić więcej ryb, zwłaszcza pstrągów, ponieważ ta ryba lubi dwie rzeczy: słabe światło i chłodne temperatury.

To prawda, że ​​temperatura powietrza i temperatura wody nie są takie same, ale kiedy powietrze jest chłodne, to tylko kwestia czasu, zanim woda ostygnie.

Dzieje się tak, ponieważ temperatury pod ziemią są również chłodniejsze, co obniża temperaturę wody.

Pstrąg preferuje wodę o temperaturze od 34 do 67 stopni Fahrenheita. Deszcz może wystarczyć, aby obniżyć temperaturę wody na tyle, że pstrągi zaczną gryźć.

Słabe oświetlenie to kolejna zaleta deszczu. Słońce rzadko świeci, gdy pada deszcz, więc światło jest na tyle słabe, że może wzrosnąć aktywność pstrągów.

Oczywiście słabe oświetlenie to nie tylko deszcz. W pochmurne lub pochmurne dni, a także wczesnym rankiem i późnym rankiem pstrągi są bardziej aktywne bez względu na to, czy pada deszcz.

Wskazówki dotyczące wędkowania muchowego w deszczu

Na koniec chcemy podzielić się naszymi najlepszymi poradami dotyczącymi wędkarstwa muchowego na deszczową pogodę. Te wskazówki pomogą Ci zaplanować najlepsze wyprawy wędkarskie na więcej brań.

Wyjdź, zanim zacznie padać

Nagła burza to jedno, ale większość napadów deszczu jest zwykle prognozowana. Kiedy wiesz, że nadejdzie deszcz, udaj się do celu może godzinę lub dwie przed rozpoczęciem deszczu.

Ryby potrafią odczytywać zmiany ciśnienia barometrycznego, nawet subtelne zmiany ciśnienia. Będą wiedzieć, że pogoda czasami nadchodzi, nawet przed nami. Mniej więcej w tym czasie ryby zaczną zmieniać swoje zachowanie, na przykład szukając schronienia.

Jeśli zdołasz dotrzeć do ryb, zanim ciśnienie atmosferyczne zacznie spadać, możesz mieć więcej szczęścia w ich złapaniu.

Bądź elastyczny

Wędkarstwo muchowe w deszczu wymaga posiadania niezliczonych technik, które można wykorzystać i dowolnie zmieniać.

Gdy zaczyna padać, w ciągu pierwszej godziny zaczyna się dużo aktywności ryb. Następnie, jeśli deszcz będzie trwał nadal, zamiast żerować na górze, ryby udają się głębiej do wody, aby się pożywić.

Możesz użyć nimf z główkami paciorkowatymi, aby zwabić ryby bliżej powierzchni wody. Wybierz kolorowe nimfy, które pomogą Ci osiągnąć cel. Aha, i pamiętaj, aby użyć również swojej techniki high stick.

Następnie, gdy deszcz zacznie się zmniejszać lub całkowicie ustanie, nadszedł czas, aby zmienić podejście jeszcze raz. Będziesz miał więcej szczęścia, używając wełnianych robali z paciorkami lub pijawek z króliczkami z paciorkami.

Wybierz inteligentne łowiska

Pamiętaj, że ryby nie chcą też wychodzić na deszcz. W poszukiwaniu schronienia udają się do skał i kłód, ale czasami gromadzą się w kieszeniach zwanych wirami. Tutaj owady, które wpadają do wody z burzy, są łatwym pokarmem dla ryb.

Jeśli użyjesz muchy podobnej do owada, możesz zmylić rybę i ją złapać.

Ubierz się na pogodę

Nie zalecamy wyruszania na wędkowanie muchowe w deszczu w sprzęcie, który nie jest przynajmniej wodoodporny, jeśli nie jest wodoszczelny. Od stóp do głów musisz się chronić, w przeciwnym razie przemoczysz się do skóry i prawdopodobnie skończysz przeziębieniem lub grypą z powodu swoich kłopotów.

Zainwestuj w dobrą parę wodoodpornych spodni lub szortów Gore-Tex albo możesz kupić wędkarski kombinezon przeciwdeszczowy. W skład kompletu wchodzą spodnie i marynarka. W chłodne i zimne dni nie jest złym pomysłem założenie warstwy wodoodpornej kurtki wędkarskiej. Kurtka powinna mieć kaptur.

Nie zapomnij rąk! Wodoodporne rękawiczki przeciwdeszczowe zapobiegają drętwieniu, dzięki czemu palce mogą być zręczne i zwinne. Poświęć trochę czasu na przymierzenie wielu różnych par rękawiczek, aż znajdziesz taką, która będzie pasować do Twojego kołowrotka.

Jeśli jeszcze ich nie posiadasz, polecamy również zakup kaloszy. Nie próbuj łowić na muchę w deszczu, mając na sobie trampki lub mokasyny. Nie będziesz miał dużej przyczepności, a przesiąkające deszcze zrujnują Twoje buty!

Najlepsze są szybkie pobieranie

Bardziej agresywna technika jest odpowiednia, gdy nie masz czasu, na przykład tuż przed deszczem, gdy próbujesz zebrać jak najwięcej ryb. Użyj w tym czasie szybkiego odzyskania, a lodówka powinna się szybciej napełnić.

Nie odchodź podczas burzy

O ile nie przewiduje się, że burza będzie trwać do zachodu słońca, zalecamy jej przeczekanie. Sugerujemy to podwójnie, jeśli przegapiłeś lukratywny okres wędkowania na muchę przed nadejściem deszczu.

Gdy burza się skończy, ryby znów staną się bardzo aktywne, tak jak przed rozpoczęciem deszczu. Na ten okres warto czekać!

Końcowe przemyślenia

Deszcz może zrujnować wiele planów, ale Twoje wędkarskie przygody nie muszą być jedną z nich. Ryby stają się bardzo aktywne przed i po burzy, a podczas deszczu można złowić więcej ryb, jeśli znasz odpowiednie miejsca do szukania i odpowiednie techniki. Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci zmaksymalizować czas spędzony na wędkowaniu muchowym!