Czy powinienem biegać bez skarpetek?

Jesteś na swoim codziennym biegu iw ciągu pierwszego kilometra czujesz, że twoje skarpetki się zwijają. Starasz się ignorować to doznanie tak długo, jak możesz, aż stanie się ono całkowitym rozproszeniem. Następnie musisz przestać biegać, poprawić skarpetki i spróbować przywrócić tempo. O wiele łatwiej byłoby całkowicie pominąć skarpetki podczas biegania, ale czy jest to wskazane?

Możesz biegać bez skarpetek, jeśli chcesz, ale cały pot i bakterie, które gromadzą się w twoich stopach, zostają uwięzione w butach. Ponadto bez ochrony, jaką zapewniają skarpety, bardziej prawdopodobne są pęcherze. Noszenie odpowiednich skarpet do biegania, takich jak skarpety kompresyjne, może wyeliminować marszczenie się skarpet.

W tym przewodniku przyjrzymy się zarówno zaletom, jak i wadom biegania bez skarpetek, abyś mógł zdecydować, czy ten styl biegania jest dla Ciebie odpowiedni. Jeśli jesteś ciekaw, porozmawiamy również o skarpetach kompresyjnych, dzięki którym skarpetki będą mniej przeszkadzać w bieganiu.

Zalety biegania bez skarpet

Za każdym razem, gdy trafisz na swoją ulubioną trasę biegową lub weźmiesz udział w wyścigu, wielu innych biegaczy może stracić skarpetki. Tyle, że nigdy się nie dowiesz, jeśli nie spojrzysz pod ich stopy. Oto niektóre korzyści płynące z porzucenia skarpetek podczas biegu.

Nie musisz wydawać pieniędzy na skarpetki

Para skarpet kompresyjnych może kosztować 30 USD, czyli więcej niż zwykle wydajesz na skarpetki. Kiedy biegasz bez skarpetek, możesz zaoszczędzić 30 dolarów i wykorzystać je na coś innego, na przykład na nową butelkę wody, na którą patrzyłeś lub na przekąski po biegu.

Jeśli jesteś typem zapominalskim, docenisz również to, że rezygnacja ze skarpetek daje ci jedną rzecz mniej do zapamiętania, aby chwycić rano lub wieczorem przed rozpoczęciem biegu.

Dopasowanie butów do butów Might Augment

Wielu biegaczy przysięga na buty do biegania boso, które mają zwiększyć elastyczność Twoich stóp. Ten styl butów zmniejsza ilość materiału między bosymi stopami a podłożem. Jeśli ty też jesteś fanem butów do biegania boso, wiesz, że to obuwie często nie jest przeznaczone do noszenia ze skarpetkami.

Inne style butów do biegania również mogą być lepsze bez skarpet. Jeśli kupujesz nowe buty do biegania i nie jesteś pewien, czy możesz w nich chodzić bez skarpetek, poszukaj kilku kluczowych cech. Buty nie powinny mieć szwów wokół cholewki, aby ograniczyć tarcie stopy. Język będzie miękki i cienki, jeśli w ogóle tam jest. Jeśli język jest spuchnięty i duży, oznacza to, że do noszenia tych butów potrzebne są skarpetki.

Większość butów do biegania, które nie wymagają skarpet, ma również dzianinę lub siateczkę. Te materiały odprowadzają wilgoć i zachowują oddychalność, co jest niezwykle ważne, gdy między stopami a butem nie ma nic.

Jeśli Twoje buty są w stylu bosym lub w inny sposób przeznaczone do noszenia bez skarpet, to używanie ich we właściwy sposób zapewni doskonałe dopasowanie. Możesz mieć wrażenie, że twoje buty pasują lepiej niż inne trampki ze skarpetkami.

Oddychalność stóp

Oprócz samych materiałów oddychających Twoje stopy będą również mogły oddychać podczas biegania bez butów, ponieważ są one nieobciążone. Jest coś tak miłego i wyzwalającego w wsuwaniu po raz pierwszy stóp w parę butów bez skarpetek. Twoje palce u nóg mogą się zginać, rozsuwać i poruszać. Wspaniale!

Może zwiększyć prędkość biegu

Biegacze będą pokonywać różne dystanse, aby zapewnić sobie większą aerodynamikę na torze. Niektórzy biegacze golą włosy na ciele. Inni ograniczą warstwy odzieży, które noszą nawet w chłodniejsze dni. Możesz zdecydować się na porzucenie skarpet, ponieważ hej, są warstwą i mogą cię spowalniać.

Jeśli przejdziesz na bose buty do biegania, które często ważą zaledwie uncje na but, twoje stopy są teraz lżejsze niż podczas noszenia tradycyjnych butów do biegania ze skarpetami. Będziesz bardziej aerodynamiczny, co może mieć znikomy wpływ na prędkość biegu. Mimo to, nawet niewielkie zwiększenie prędkości jest zwiększeniem prędkości, więc weźmiesz to!

Wady biegania bez skarpet

O ile bieganie bez skarpetek może być dla podgrupy sportowców, o wiele więcej biegaczy decyduje się zawsze nosić skarpetki. Oto kilka przekonujących powodów.

Większe prawdopodobieństwo wystąpienia pęcherzy, zwłaszcza podczas dłuższych przebiegów

Nie zrozum nas źle, podczas biegania ze skarpetkami mogą pojawić się pęcherze, tak samo jak bez nich. Tyle, że pomijanie skarpetek zdecydowanie zwiększa szanse na pojawienie się pęcherzy. Aby zrozumieć dlaczego, wystarczy wiedzieć, jak na skórze tworzą się pęcherze.

Pęcherze pojawiają się z powodu ciepła i/lub tarcia, takiego jak nieustanne tarcie. Sam pęcherz to kieszonka z płynem w górnej warstwie skóry, która jest znana jako naskórek. Powstający bąbelek zapobiega uszkodzeniu drugiej, trzeciej itd. warstwy skóry przez siłę zrywającą skórę z naskórka.

Jak powiedzieliśmy, tarcie między skarpetą a stopą może powodować powstawanie pęcherzy, więc bieganie bez skarpetek może w ten sposób zapobiegać powstawaniu pęcherzy. Jednak Twoja bosa stopa i but również mogą się ocierać, zwłaszcza jeśli Twoje buty do biegania nie są przeznaczone do biegania bez skarpet. Pęcherze, które mogą się pojawić, są jeszcze bardziej bolesne z powodu bezlitosnej twardej skorupy buta w porównaniu z miękkością skarpety.

Im dłużej biegasz, tym bardziej zwiększasz tarcie w butach. Możesz zdjąć buty po biegu bez skarpetek i zostać powitanym krwawiącymi pęcherzami na całej stopie!

Więcej rozprzestrzeniania się bakterii

Cała ta odprowadzająca wilgoć i oddychająca siateczka na świecie nie może zapobiec poceniu się stóp podczas biegu. To nieuniknione. Bakterie uwielbiają wilgotne, ciepłe przestrzenie, takie jak wnętrze butów do biegania, i dlatego będą się namnażać. Nie możesz tego zobaczyć, ale zauważysz to, ponieważ twoje buty będą okropnie pachnieć (więcej o tym za chwilę).

W 2019 roku strona lifestylowa Wysoka szlachta opublikował artykuł na temat tempa rozprzestrzeniania się bakterii podczas noszenia butów bez skarpet. Ten artykuł nie dotyczy biegania, co oznacza, że ​​liczba bakterii w tych butach pochodzi z samego chodzenia.

Jeśli istnieje taka liczba bakterii w butach noszonych bez skarpetek podczas chodzenia, wyobraź sobie, ile więcej bakterii będą miały twoje buty do biegania. Musiałbyś podwoić, jeśli nie potroić te ilości. Brutto!

Twoje buty szybciej się brudzą

Pot jest nie tylko zły, ponieważ krąży w nim bakterie, ale może również zepsuć wygląd nowych butów do biegania. Jeśli kiedykolwiek widziałeś wysychający pot na białej koszulce, wiesz, jak plamy potu mogą wydawać się żółte. To samo może dotyczyć butów do biegania. To zawsze wstyd, gdy po kilku tygodniach od zakupu Twoje buty wyglądają na obskurne.

Okropne zapachy

Czy wiesz, że ze wszystkich części twojego ciała twoje stopy mają najwięcej gruczołów potowych? Oznacza to, że Twoje buty mogą bardzo szybko śmierdzieć.

Kiedy nosisz skarpetki, będą one zawierać większość potu, działając jak bufor, dzięki czemu buty są mniej przemoczone. Bez tej bariery cały pot zalewa buty, co utrudnia bieganie. Będziesz także musiał radzić sobie z szczypiącymi w nosie zapachami, które nie wydostają się łatwo, jeśli w ogóle. Być może będziesz musiał wcześniej wyrzucić buty, ponieważ zapach będzie zbyt silny.

Mniej amortyzacji

Skarpety oprócz pochłaniania potu mają za zadanie chronić stopy. Kiedy biegasz bez skarpetek, tracisz amortyzację i wyściółkę, którą zapewniają. Nie spowoduje to żadnych szkodliwych skutków po jednym lub dwóch biegach, ale jeśli będziesz biegał bez skarpetek wystarczająco często, możesz mieć więcej bólów w całym ciele.

Czy zatem należy biegać bez skarpetek?

Wiedząc, co teraz robisz, czy dobrym pomysłem jest bieganie bez skarpetek? To zależy!

Jeśli jest to krótki bieg, nie zaszkodzi porzucić skarpetki. Twoje stopy będą się pocić, ale tarcie prawdopodobnie nie zwiększy się, abyś musiał martwić się pęcherzami. Zapachy butów również nie powinny być zbyt obraźliwe. To powiedziawszy, pamiętaj, aby po powrocie do domu spryskać buty sprayem antybakteryjnym lub środkiem czyszczącym.

Na dłuższe biegi, a zwłaszcza na wyścigi i maratony, zawsze chcesz nosić skarpetki. Dotyczy to również włamywania się butów. Sztywność nowych butów do biegania jest na tyle duża, że ​​nawet noszenie w nich skarpetek może być nieprzyjemnym doświadczeniem przez kilka godzin. Zamiast próbować biegać w butach podczas ich wkładania, noś je w domu lub biurze.

Jeśli chcesz pominąć skarpetki, oto kilka wskazówek, które oszczędzą twoje stopy.

Wazelina jest twoim przyjacielem

Być może nie będziesz musiał pakować skarpetek do torby na sprzęt do biegania, ale będziesz potrzebować wazeliny i jej dużej ilości. Przed biegiem nałóż żel na wszystkie części stopy, które będą dotykać/ocierać się o buty podczas biegania. Wazelina zmniejsza podrażnienia, dzięki czemu na stopach nie pojawią się bolesne pęcherze nawet bez skarpetek.

Lub użyj taśmy klejącej

Bez wazeliny? Nie ma problemu! W zamian niektórzy biegacze nakładają na stopy taśmę klejącą, owijając ją zwłaszcza wokół śródstopia i palców u nóg. Zlepienie razem palców u nóg może ograniczyć ich elastyczność, co z kolei może wpłynąć na twoją postawę podczas biegania. Będziesz także musiał poradzić sobie z lepkimi pozostałościami z taśmy, gdy w końcu ją oderwiesz.

W tym momencie naszym zdaniem lepiej jest nosić skarpetki niż zakrywać stopy taśmą klejącą, ale i tak jest to opcja.

Posyp trochę talku

Jak powiedzieliśmy wcześniej, Twoje stopy zawsze będą się pocić, gdy wykonujesz energiczną aktywność, ale możesz ograniczyć rozprzestrzenianie się wilgoci. Potrzebujesz tylko talku, który może wchłonąć pot, a tym samym zmniejszyć przebarwienia, wilgoć i zapachy. Im bardziej suche są twoje buty, tym mniej podrażnień i pęcherzy.

Dlaczego biegacze potrzebują skarpet uciskowych

Dlaczego tak wielu biegaczy chce biegać bez skarpetek? Wracamy do tego, co powiedzieliśmy we wstępie. Czasami skarpetki mogą być bardzo irytujące. Mają szwy na palcach, które mogą być bolesne, gdy jesteś na piątej mili swojego biegu.

Jak wspomnieliśmy, skarpetki mają tendencję do zwijania się i ślizgania w najgorszych możliwych momentach. Możesz zignorować problem lub zatrzymać i naprawić skarpetki. Jednak za każdym razem, gdy się zatrzymujesz, skracasz swój ogólny czas biegania, utrudniając osiągi. Twoje skarpetki mają również tendencję do zapachu i stają się mokre do czasu, gdy skończysz biegać.

Przy tych wszystkich problemach łatwo oczerniać skarpetki, ale to nie same skarpetki są problemem. To rodzaj skarpet, które nosisz.

Jeśli biegasz w czymś innym niż skarpety kompresyjne, to może lepiej będzie, jeśli nie będziesz mieć skarpetek. Skarpety bawełniane mogą przesuwać się w butach i nie wchłaniają potu, więc Twoje stopy po prostu przemakają, co jeszcze bardziej pogarsza problem z poślizgiem.

Skarpety kompresyjne to wysokie skarpety noszone wokół kolan. Mają ciasno przylegać, więc wywierają nacisk wokół kostek i nóg, co poprawia krążenie i może nawet zmniejszyć obrzęk.

Cechy skarpet kompresyjnych to:

  • Wsparcie łuku
  • Amortyzacja
  • Technologia antyzapachowa
  • Technologia antybakteryjna
  • Bez szwów
  • Bez bawełny

Tak, dobra para skarpet uciskowych może kosztować nawet 30 USD, ale wystarczy na kilka miesięcy (lub dłużej), jeśli odpowiednio o siebie zadbasz. Jeszcze lepsze jest to, że noszenie skarpet uciskowych pozwoli Ci uniknąć problemów, takich jak niewygodne szwy, wchłanianie wilgoci i marszczenie się skarpet bez konieczności zdejmowania skarpetek, co, jak ustaliliśmy wcześniej, może być ryzykowne dla Twojego zdrowia.

Nasze ulubione skarpetki

Skarpety do biegania Rockay Anti-Blister zarówno mężczyźni, jak i kobiety są jednymi z najlepszych, jakich używaliśmy. Używają materiałów w 100% pochodzących z recyklingu, oczyszczają nasze oceany i oferują dożywotnią gwarancję. Jeśli masz trudności ze znalezieniem wygodnych skarpet, zacznij od Rokay.

Końcowe przemyślenia

Bieganie bez skarpetek z pewnością ma swój urok, zwłaszcza jeśli walczysz ze skarpetkami za każdym razem, gdy idziesz pobiegać. Jednak jeśli nie nosisz butów do biegania boso, większość obuwia jest przeznaczona do noszenia ze skarpetami. Pomijanie skarpetek może prowadzić do powstawania pęcherzy, zapachu stóp i zabrudzonych potem butów.

Jeśli nie znosisz biegania w skarpetkach, prawdopodobnie używasz niewłaściwych rodzajów skarpetek. Zamiast nosić pierwszą parę bawełnianych skarpet, które wyciągasz z szuflady, spróbuj zamiast tego skarpety kompresyjne. Te skarpetki zostały zaprojektowane tak, aby zminimalizować zapachy i zmaksymalizować komfort.

powiązana zawartość

Masz zamiar pobiegać, więc złapałeś buty do biegania, skarpety do biegania i wygodną, ​​odprowadzającą wilgoć odzież. Masz wszystko, czego potrzebujesz, prawda? Niekoniecznie. Musisz też zadbać o ochronę głowy, najlepiej czapką do biegania. Po co nosić czapkę do biegania?

W bieganiu buty, które nosisz, są wszystkim. Możesz mieć największą wytrzymałość i wytrzymałość na świecie, ale jeśli Twoje stopy są obolałe od źle dopasowanych butów, negatywnie wpłynie to na Twoją wydajność. Wybór butów do biegania nie powinien być zatem decyzją podjętą pochopnie. Zamiast tego chcesz poświęcić swój czas i przeprowadzić badania. Czego należy szukać w idealnym bucie do biegania?