Czy potrzebujesz śladu namiotu do wędrówek z plecakiem?

Spanie na świeżym powietrzu to kluczowa część doświadczenia z plecakiem. Oznacza to jednak, że musisz spakować cały swój sprzęt do spania na szlaku i może być trudno powiedzieć, co zabrać, a co zostawić. Jednym z elementów wyposażenia kempingowego, który może być przedmiotem dyskusji, jest ślad namiotu. Czy naprawdę potrzebujesz, czy jest to tylko fajny dodatek?

Ślady namiotu służą różnym celom, w tym zapewnianiu wodoodpornej warstwy, izolowaniu spodu namiotu i ochronie namiotu przed uszkodzeniem. Nie są absolutną koniecznością, ale mimo to są przydatne. Większość turystów uważa, że ​​korzyści są warte dodatkowej wagi.

Ślady namiotu mogą znacznie poprawić konfigurację kempingu, a ponadto mogą chronić namiot przed długotrwałymi uszkodzeniami. Jeśli nadal nie masz o tym pojęcia, zapoznaj się z naszym zestawieniem zalet i wad poniżej, a także z alternatywami, które są łatwe, tanie i skuteczne.

Co to jest ślad namiotu (zalety i wady)

Ślady namiotów mają wiele nazw, więc jeśli nie słyszałeś tego terminu wcześniej, nie jesteś sam! Ten sam element wyposażenia można również nazwać płótnem lub plandeką. Zasadniczo jest to kawałek materiału, który jest przeznaczony do siedzenia pod namiotem i zapewnia bufor między namiotem a ziemią. Często jest on dopasowany do rozmiaru i kształtu namiotu, a niektóre namioty mogą mieć wliczony ślad.

Jeśli jednak go nie masz, możesz rozważyć jego zakup lub zrobienie. Te ślady mają wiele zalet i mogą znacznie poprawić Twoją następną podróż z plecakiem! Przyjrzyjmy się kilku zaletom i wadom, abyś wiedział, czego się spodziewać.

Plusy:

Przede wszystkim ślad namiotu może ci pomóc w ustawieniu kempingu! Jesteś rzadką osobą, jeśli nigdy nie błędnie obliczyłeś rozmiaru swojego namiotu i nie próbowałeś ustawić go w niezgodnym miejscu. Ślad namiotu powinien mieć mniej więcej taki sam rozmiar jak podstawa namiotu, dzięki czemu można go rozłożyć, aby pomóc określić, gdzie należy umieścić namiot. Od razu dowiesz się, czy obszar nie ma odpowiedniego rozmiaru lub kształtu, aby pomieścić Twój namiot i możesz odpowiednio dostosować.

Następnie ślad może pomóc w ochronie podstawy namiotu przed uszkodzeniem. Większość namiotów jest zbudowana tak, aby była dość wytrzymała, ale na koniec dnia nadal są elastycznym materiałem. Są podatne na rozdarcia, rozdarcia i ogólne zużycie. Jeśli będziesz podążać za mantrą podróżowania z plecakiem „nie zostawiaj śladów”, często będziesz biwakować na szorstkich i twardych powierzchniach. Te powierzchnie mogą dość szybko zniszczyć namiot, więc dodatkowa warstwa ochronna bardzo pomaga. Dodatkowo może sprawić, że ziemia będzie trochę wygodniejsza do spania.

Ślady namiotów również pomagają w hydroizolacji i izolacji! Dodatkowa warstwa między tobą a ziemią oznacza, że ​​jest więcej materiału, który może zatrzymać ciepło. Wiele namiotów jest również wodoodpornych (lub wodoodpornych), ale nadal mogą być chłodne i wilgotne. Odcisk namiotu zapewni Ci ciepło i suchość.

Cons:

Nie ma wielu wad używania śladu namiotu, ale niektórzy backpackerzy nadal decydują się ich nie używać z powodu małych wad. Po pierwsze, odciski stóp mogą kosztować trochę dodatkowych pieniędzy. Dobrej jakości namiot jest niezbędny podczas wędrówek z plecakiem, a te mogą być dość drogie. Kiedy już wydałeś pieniądze na namiot, śpiwory, podkładki i inne przedmioty, możesz nie mieć pieniędzy ani energii, aby pójść na zakupy, aby znaleźć odcisk stopy.

Ślady namiotu mogą czasami być nieco ciężkie. Zależy to od modelu, którego używasz, a także materiału, z którego jest wykonany. Jeśli użyjesz dużej plandeki zamiast lekkiej podstawy, możesz dodać kilka dodatkowych kilogramów do swojego ładunku. Wszystko zależy od rodzaju używanej powierzchni, ale warto pamiętać o dodatkowej wadze.

Alternatywy dla footprintów i rozwiązania dla majsterkowiczów

Istnieje wiele śladów, które można kupić w sklepach outdoorowych i sklepach internetowych. Jak wspomniano powyżej, ślad stopy może być również uwzględniony w zakupie namiotu, ale musisz to wcześniej sprawdzić. Kupowane w sklepie ślady są często bardzo wysokiej jakości i trwałe, a ponadto idealnie pasują do rozmiaru namiotu. Są to jednak opcje, które mogą być również droższe.

Na szczęście, jeśli szukasz domowego rozwiązania, które wykona zadanie, masz wiele możliwości wyboru! Niektóre potencjalne przedmioty, które można wykorzystać do rozbicia namiotu, obejmują:

  • Plandeka
  • Zasłona prysznicowa
  • Płótno malarskie
  • Folia okienna/domowa

Każdy z nich ma własną listę zalet i wad, ale w mgnieniu oka będzie pełnić tę samą funkcję, co ślad zakupiony w sklepie. Jeśli chcesz zrobić własny, wystarczy wybrać materiał bazowy i ustawić na nim namiot.

Śledź/zmierz wymiary podstawy i odpowiednio wytnij ślad. Zostaw trochę dodatkowego miejsca na krawędziach, aby uwzględnić wszelkie strzępienie, które może się zdarzyć. Następnie możesz po prostu zainstalować przelotki w odpowiednich miejscach dla swoich palików, a odcisk stopy będzie działał w mgnieniu oka!

Końcowe przemyślenia

Z pewnością możesz przetrwać bez śladu namiotu, ale myślę, że podróżowanie z plecakiem jest znacznie łatwiejsze, gdy go używasz! Będziesz mógł chronić swój namiot przed zużyciem, korzystać z zalet dodatkowej wodoodporności/izolacji oraz zaplanować rozmieszczenie namiotu przed jego ustawieniem. Odcisk stopy może pomóc chronić pieniądze wydane na namiot i ogólnie sprawić, że spanie na szlaku będzie wygodniejsze.

powiązana zawartość

Jeśli chodzi o zestaw do spania na szlaku z plecakiem, jest wiele potencjalnych przedmiotów do zabrania. Niektóre z nich będą niezbędne, podczas gdy inne po prostu zajmą miejsce. Jednym z powszechnych przedmiotów, o które ludzie pytają, jest podkładka do spania. Sprawdź, czy naprawdę tego potrzebujesz, zapoznając się z naszym artykułem na temat tego, czy podkładki do spania są niezbędne podczas podróży z plecakiem.

Właściwe ustawienie namiotu pomoże Ci być bardziej komfortowym i utrzymać ciepło na szlaku. Utrata ciepła to jedno z największych wyzwań, z jakimi borykają się turyści, ale na szczęście istnieją sposoby na walkę z zimnem. Zobacz, jak możesz się ogrzać podczas następnej podróży z plecakiem!