Czy potrzebujesz karimaty podczas wędrówki z plecakiem?

Wycieczki z plecakiem zwykle obejmują co najmniej jedną noc na kempingu na świeżym powietrzu. To jedna z moich ulubionych części plecaka, ale musisz się spakować ostrożnie, aby mieć odpowiedni sprzęt na bezpieczną i wygodną noc pod gwiazdami. Czasami podczas pakowania można spojrzeć na karimatę i zastanawiać się, czy naprawdę jest wart miejsca.

Podkładki do spania są ważnym elementem wyposażenia podczas każdej wyprawy na kemping lub z plecakiem. Zapewniają dodatkową warstwę ochrony i pomagają zachować ciepło ciała. Podkładki do spania są również lekkie i łatwe do skompresowania, więc nie ma powodu, aby je zostawiać.

Nigdy nie śpię na dworze, chyba że mam przy sobie dobrą podkładkę do spania! Nawet jeśli myślisz, że to tylko niepotrzebne akcesorium, te podkładki oferują więcej, niż myślisz. Gdy zobaczysz wszystkie korzyści, jakie mogą zapewnić, możesz nawet zechcieć spakować 2 na następną podróż z plecakiem!

Zalety podkładki do spania

Poduszki Skaliste lub nierówne podłoże

Pierwsza zaleta podkładki do spania jest prawdopodobnie najbardziej oczywista: zapewniają dodatkową warstwę ochrony między tobą a ziemią. Większość namiotów oferuje tylko cienką warstwę syntetycznego materiału między tobą a nierównym podłożem poniżej. Na początku może ci to nie przeszkadzać, ale poczekaj, aż się przewrócisz i poczujesz kamień pod szyją.

Karpiówki to zazwyczaj małe dmuchane materace lub podkładki wykonane z miękkiej pianki. Oba te materiały są dobre w morfingu wokół szorstkich krawędzi. Zmniejszą siłę twardego podłoża i zapewnią wygodniejszy sen.

utrzymuje ciepło

Jedną z największych zalet karimata jest ciepło, które zapewnia! Większość podkładek do spania nie wytwarza samodzielnie ciepła, ale pomaga zachować ciepło ciała podczas snu. Nic tak nie odbiera ciepła, jak zimna ziemia szlaku turystycznego lub kempingu.

Podkładki do spania zapewniają bufor między tą zimną powierzchnią a ciepłym ciałem, dzięki czemu pozostajesz znacznie cieplejszy. Będziesz potrzebować podkładki o wysokiej wartości R (co odnosi się do tego, jak dobrze izoluje). Będziesz potrzebować wartości R 1-3 dla biwakowania w ciepłe dni, 3-5 dla użytku ogólnego i 5+ dla wycieczek zimowych.

Jeśli używasz wielu nakładek, możesz stworzyć wygodniejszą powierzchnię do spania i jeszcze bardziej poprawić zatrzymywanie ciepła. Wielu chłodnych wczasowiczów poprawiło swoje podróże, pakując więcej niż jedną podkładkę do spania.

Lekki i łatwy w konfiguracji

Kolejną wielką zaletą podkładek do spania jest to, że nie będą cię obciążać na szlaku. Wiele podpasek waży 1 funt lub mniej. Jeśli je zwiniesz, możesz je również przymocować do górnej lub dolnej części plecaka, bez utraty przestrzeni wewnętrznej.

Konfiguracja jest również bardzo łatwa. Podkładki piankowe są gotowe do użycia zaraz po ich rozwinięciu. Nadmuchiwane modele mogą zająć trochę więcej czasu, ale zwykle można to zrobić nie krócej niż 5 minut. To niewielki wysiłek i wysoka nagroda!

Utrzymuje Twój śpiwór w czystości

Czyszczenie śpiwora może być bólem karku. Niektóre produkty trzeba prać ręcznie, żeby się nie zbijały, a ja zdecydowanie nie chcę prać śpiwora częściej, niż muszę. Namioty również mają tendencję do brudzenia się, pomimo naszych najlepszych starań. Po prostu nie ma sposobu, aby uniknąć dostania się do namiotu brudu, igieł sosnowych i innych naturalnych zanieczyszczeń.

Po raz kolejny podkładki do spania mogą pomóc! Utrzymują śpiwór podniesiony i zapobiegają ocieraniu się go o podstawę namiotu. To przyjemna warstwa ochronna, która utrzyma Twój śpiwór w dobrej kondycji, dopóki nie nadejdzie czas na ponowne spakowanie.

Zapewnia lepszą przyczepność

Wiele razy podczas biwakowania budziłem się, aby znaleźć się w połowie namiotu, od którego zacząłem. Śpiwory mogą czasami być dość śliskie, więc łatwo przesunąć się z jednego końca namiotu na drugi. Może to być szczególnie trudne, jeśli dzielisz przestrzeń z innymi obozowiczami i kończysz się splątanymi.

W tym też może pomóc podkładka do spania! W zależności od materiału może łatwiej chwycić podstawę namiotu i utrzymać śpiwór. mocniej zakotwiczone. Nie jest to jednak metoda niezawodna i nadal możesz zsunąć podkładkę, jeśli nie możesz spać. Jednak wszystko pomaga!

Alternatywy do spania

nadmuchiwane lub piankowe podkładki do spania są zwykle najlepszymi opcjami na wycieczkę z plecakiem. Są przeznaczone do użytku na zewnątrz i są dość lekkie. Jeśli jednak po prostu nie możesz znaleźć podkładki do spania lub szukasz innych rozwiązań, możesz wypróbować kilka alternatyw.

Liście to jeden z najlepszych sposobów na ocieplenie namiotu dla lepszego snu. Po rozbiciu kempingu możesz spróbować zebrać opadłe liście i stworzyć warstwę pod namiotem. Warstwa ta może zapobiegać utracie ciepła i stanowić poduszkę na nierównym podłożu. To nie jest idealne, ale lepsze to niż nic!

Możesz również spróbować użyć innych przedmiotów jako zamienników podkładki do spania. Maty do jogi, dodatkowe koce / śpiwory, łóżeczka i hamaki mogą być. używane jako alternatywy. Jednak wiele z nich nie zapewnia takiego samego poziomu komfortu i może być cięższe w transporcie.

Zalecany sprzęt:

Jeśli byłeś przekonany, że podkładki do spania są tego warte, teraz prawdopodobnie zastanawiasz się, od czego zacząć! Dostępnych jest wiele świetnych opcji, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online. Jednak dwa poniższe produkty to wypróbowane i prawdziwe produkty, które możemy osobiście polecić.

Piankowa mata kempingowa ALPS

Karimata wykonana jest z gęstej, wygodnej pianki. Waży tylko 0,5 funta, co czyni go super lekką opcją. W zestawie również zestaw pasków, które ułatwiają zwinięcie i przymocowanie do plecaka.

Pianka jest również zaprojektowana tak, aby była antypoślizgowa, więc mata powinna pozostać w tym samym miejscu przez noc, bez poślizgu i poślizgu. Pomoże to również utrzymać śpiwór na swoim miejscu. Wkładki piankowe są świetne, ponieważ łatwiej dopasowują się do ciała, a jednocześnie są ciepłe i lekkie.

KOR Outdoors Camping Karimata

Karimata KOR to model nadmuchiwany. Jest również wyposażony w wbudowaną poduszkę, dzięki czemu można uzyskać podparcie szyi bez konieczności pakowania ciężkiej, nieporęcznej poduszki. Nie potrzebujesz też pompki do napompowania tej podkładki, więc jest to kolejny element wyposażenia, który możesz zostawić. Wystarczy kilka głębokich oddechów, aby ta mata była w pełni napompowana i gotowa do spania.

Jest również wykonany z trwałych materiałów i można go schować do podręcznego pojemnika, gdy nie jest używany. Waży łącznie 1,1 funta i jest niezwykle kompaktowy. To naprawdę świetna podkładka do spania, która zapewnia wygodną powierzchnię i dobrą ochronę przed ciepłem. Wartość R wynosi 3, więc nadaje się do biwakowania w umiarkowanych temperaturach.

Aby uzyskać więcej rekomendacji wypróbowanego i prawdziwego sprzętu, zapoznaj się z naszą pełną listą zalecanego sprzętu do plecaków.

Końcowe przemyślenia:

Dobry sen jest tak ważny podczas każdej podróży z plecakiem. Aby stworzyć wygodną powierzchnię do spania i zachować ciepło ciała, warto zabrać ze sobą dobrą podkładkę do spania. To może wydawać się niepotrzebne, ale nauczyłem się, że spanie na zewnątrz po prostu nie jest takie samo bez tego! Dobra karimata przetrwa lata i zapewni komfort, ciepło i ochronę. To jest jeden element wyposażenia, który zdecydowanie warto przywieźć.

Źródła: