Czy podczas wędkowania muszę być cicho? Czy mój głos odstraszy ryby?

Przyzwyczaiłeś się łowić na swoim samotniku, ale przyjaciel od miesięcy błaga cię, abyś poszedł z nimi na ryby. Gdy wy dwoje znajdziecie się na łodzi, zaczniecie prowadzić rozmowę na pełny głos. Obawiasz się, że twój przyjaciel może odstraszyć ryby swoim głosem. Czy to prawda, czy tylko mit?

Twój głos nie może odstraszyć ryb, więc nie musisz być bardzo cichy podczas łowienia. Rozmowy odbywające się nad powierzchnią wody nie mogą wnikać w wodę na tyle dobrze, aby ryby mogły słyszeć, zwłaszcza ryby zalegające na niższych głębokościach.

W dzisiejszym artykule porozmawiamy dalej o tym, które dźwięki będą straszyć ryby, a które nie, dzięki czemu możesz łowić ryby bez obaw. Czytaj dalej, ponieważ czeka nas wiele wspaniałych informacji!

Czy mówię dobrze podczas łowienia, czy też odstraszę ryby?

Niektórzy wędkarze nie lubią rozmawiać podczas łowienia, ponieważ rozbija to ich koncentrację. Inni powstrzymują się od rozmowy, bojąc się, że ich głosy dotrą do wody i dotrą do ryb. Następnie zakładają, że ryba wypłynie w górę, co prowadzi do dnia rozczarowującego łowienia.

Jednak tak się nie dzieje. Aby wyjaśnić, co się dzieje, musimy porozmawiać o tym, jak rozchodzi się dźwięk, zwłaszcza w wodzie.

Kiedy otwierasz usta i mówisz, twój głos uwalnia wibracje w postaci dźwięku. Dźwięk porusza się falami, dlatego nazywa się je odpowiednio falami dźwiękowymi.

Fale dźwiękowe wibrują pobliskie obiekty. Następnie te obiekty wibrują, powodując, że inne obiekty w pobliżu robią to samo. Te wibracje pozwalają dźwiękowi podróżować.

Dźwięk może poruszać się bardzo szybko, dlatego tak popularny jest idiom „z prędkością dźwięku”. Na sekundę dźwięk będzie przemieszczał się z odległości 332 metrów, czyli wolniej niż światło, ale nadal niesamowicie szybki. W wodzie dźwięk może poruszać się jeszcze szybciej w porównaniu z dźwiękiem poruszającym się w powietrzu.

Ciśnienie i temperatura wody określają, jak daleko przejdą fale dźwiękowe po dotarciu do wody. Im głębsza woda, tym wyższe ciśnienie, chociaż temperatura wody może nie spaść znacznie.

W głębokiej wodzie fale dźwiękowe będą przemieszczać się wolniej, a fale będą załamywać się głębiej. Jeśli dźwięk dotrze do warstwy termokliny, która jest przejściową warstwą w oceanie, która oddziela ciepłą i chłodniejszą wodę, dźwięk nie może być wolniejszy.

Powodem jest to, że w miarę przemieszczania się dźwięku coraz dalej, staje się coraz słabszy.

Więc co nam to mówi? Głęboka woda zapobiegnie szybkiemu przemieszczaniu się dźwięku, a zanim dotrze do tego punktu, fala dźwiękowa będzie słaba. Dlatego twój głos nie powinien przeszkadzać rybom. Jeśli cię usłyszą, dźwięk raczej ich nie przestraszy.

Czy mogę prowadzić głośną rozmowę podczas wędkowania?

Ok, ale może twój kumpel zawsze mówi głośno, jak wspomnieliśmy we wstępie. To jedno, jeśli jesteście w zatłoczonym barze lub restauracji, ale na jeziorze lub rzece, gdzie warunki są w większości ciche, nie ma potrzeby głośnej rozmowy podczas rozmowy. A jednak i tak to robią.

Czy głośność twojego przyjaciela może odstraszyć ryby? Znowu nie!

Głośność dźwięku lub jego głośność można zmierzyć za pomocą decybeli. Decybele technicznie mierzą intensywność lub energię fali ciśnienia.

Standardowe ciśnienie wody różni się od standardowego ciśnienia powietrza ze względu na większą gęstość wody. Poziomy decybeli z powietrza do wody również nie są dobrze konwertowane.

Jeśli weźmiesz pod uwagę, że głośność nie sprawia, że ​​fale dźwiękowe poruszają się szybciej, możesz ponownie zobaczyć, dlaczego ton twojej rozmowy nie wpływa na ryby w wodzie.

Oznacza to, że twój przyjaciel może głośno mówić, a dodatkowo możesz śmiać się, krzyczeć i krzyczeć, a ryba zwykle powinna pozostać niewzruszona.

Nie oznacza to, że lokalne dzikie zwierzęta w okolicy, takie jak wiewiórki, ptaki czy jelenie, nie byłyby zdenerwowane twoimi głośnymi dźwiękami!

Czy mogę odtwarzać muzykę na mojej łodzi rybackiej, czy to wystraszy ryby?

Uwielbiasz słuchać śpiewu ptaków i śpiewu owadów, ale czasami chcesz też posłuchać prawdziwych piosenek. W dzisiejszych czasach nie musisz nawet zabierać ze sobą przenośnego radia na wędkarskie wyprawy. Możesz przesyłać strumieniowo muzykę z telefonu.

Jeśli kołyszesz się na łodzi, czy muzyka dostanie się pod powierzchnię wody i spowoduje rozproszenie ryb?

Nie więcej niż rozmowa, nawet głośna rozmowa. Twój smartfon nie ma największej głośności, więc jeśli go podkręcisz, dźwięk nie powinien przerażać ryb.

Powiedzmy, że jesteś trochę bardziej oldschoolowy i rzeczywiście przyniosłeś przenośne radio na dzień wędkowania. Podkręcenie głośności też nie wystarczyłoby, aby przestraszyć ryby, jak wiecie z ostatniej sekcji, że fale dźwiękowe nie zwiększają prędkości tylko dlatego, że są głośniejsze.

To, co najbardziej przeraża ryby, to wibracje w pobliżu wody. Musiałbyś zabrać na łódź profesjonalny system dźwiękowy z subwooferem i wzmacniaczem basowym, aby muzyka wywołała jakąkolwiek reakcję ryb.

Nie zrobisz tego za milion, bilion lat. Tak więc to nie jest problem.

OK, jeszcze jedno pytanie, jeśli chodzi o muzykę. A co, jeśli urządzasz imprezę przed wędkarstwem przy linii brzegowej, a melodie grają głośno? Być może przyniosłeś subwoofer lub wzmacniacz basów. Czy taka czynność skłoni ryby do ukrycia?

Możliwe, ale to zależy. Dźwięk nie może podróżować w nieskończoność, a jego zdolność do przemieszczania się spowalnia wraz ze wzrostem odległości od źródła dźwięku. Tak więc, jeśli twoja drużyna znajduje się kilka stóp od wody, prawdopodobnie nie będziesz musiał się martwić, że dźwięk dotrze do ryby.

Jeśli imprezujesz tuż przy brzegu, na przykład tuż przy brzegu, możesz niepokoić ryby. Nawet wtedy zależałoby to od głębokości ryby w wodzie. Te ryby na powierzchni z pewnością odczują wibracje z Twojej muzyki, ale te głębiej pod wodą mogą nie.

Czy silnik mojej łodzi wystraszy ryby?

Powtórzmy, dźwięki, które wystraszą ryby, to te, które wywołują wibracje bardzo blisko wody. Są to zazwyczaj grzmiące dźwięki, takie jak twój subwoofer, ale co z silnikiem do trolingu twojej łodzi?

Większość silników przestraszy ryby, ale nie wszystkie. Dźwięki śmigła są najbardziej przerażające dla wędkowania, więc nawet jeśli twój silnik jest głośnym dwusuwowym silnikiem zaburtowym, zmniejszenie przepustnicy może nie spowodować rozproszenia się ryb.

Zaleca się również, aby po wybraniu sprzętu trzymać się go. Zmiana biegów — zwłaszcza w przypadku głośniejszych silników — tylko zwiększa hałas do równania.

To nie wszystko. Następujące dźwięki łodzi mogą również przestraszyć ryby.

Włazy

Czy Twoja łódź ma dołączone włazy? Jeśli prądy wodne powodują, że właz podnosi się z boku łodzi, a następnie wielokrotnie w niego uderza, może to wyjaśniać, dlaczego dzisiaj nie łowisz żadnej ryby.

Najbardziej rażącym wykroczeniem jest to, że właz i łódź są wykonane z włókna szklanego. Wędkarze stwierdzili, że włókno szklane po uderzeniu włókna szklanego jest tak głośne pod wodą, że podczas łowienia wydaje się, jakby strzelała broń. Nic dziwnego, że ryby nie trzymają się!

Chiny

Wszystkie łodzie mają gardziel, czyli kątowy przekrój kadłuba, który ma za zadanie rozbijać fale. Niektóre łodzie mają nawet odwrócony brzeg na dolnej krawędzi kadłuba, który zwiększa płynność pływania.

Kiedy woda uderza w brodę, zwłaszcza w odwróconą brodę, ryby nie przepadają za dźwiękiem. Wyjdą z tego obszaru.

Wyładowanie elektryczne

Oto interesujący. Twoja łódź prawdopodobnie uwalnia prąd stały lub prąd stały, ale nie do momentu, w którym to zauważysz. Ryby jednak to zauważają, a sposób, w jaki reagują, różni się w zależności od gatunku.

Podobno niektóre ryby są wciągane przez prąd, co wyjaśnia, dlaczego istnieją narzędzia do ryb, które wykorzystują magnesy i prądy elektryczne, aby pomóc Ci złapać więcej ryb. Jednak większość ryb prawdopodobnie zostanie odepchnięta przez prąd, FYI!

Końcowe przemyślenia

Następnym razem, gdy będziesz łowić ryby z kumplami, nie musisz być tak cichy jak mysz kościelna. O ile nie jest to bardzo głośny silnik, huczący subwoofer lub właz łodzi uderzający w bok łodzi z włókna szklanego, hałas nie może łatwo przedostać się do wody. Rozmowa – nawet głośna – z pewnością nie wystarczy, aby odstraszyć ryby!