Czy plecionka naprawdę rzuca dalej?

Sukces w łowieniu polega na rzuceniu przynęty tam, gdzie liczy się najbardziej, a czasami oznacza to wypłynięcie nieco dalej. Uzyskanie tego dodatkowego dystansu często rodzi pytanie, czy plecionka rzeczywiście rzuca dalej niż żyłka.

Czy plecionka naprawdę rzuca dalej? Praktyczne testy i niepotwierdzone dowody wskazują, że plecionka jest lepsza od żyłki żyłkowej pod względem odległości rzutu w podobnych warunkach.

Musimy jednak upewnić się, że porównujemy jabłka do jabłek. W tego typu porównaniach należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Większość z tych czynników jest związana ze sprzętem, jednak brane są pod uwagę również styl łowienia i gatunek ryb. Preferowany rodzaj łowienia i wybór sprzętu wędkarskiego mogą wpłynąć na przewagę odległości, jaką uzyskasz za pomocą plecionki. Większa odległość może być tylko niewielką częścią lepszego równania wędkarskiego.

Plecionka naprawdę rzuca dalej!

Gdy czynniki wpływające na odległość rzutu są takie same, niektórzy eksperci znaleźli przewagę odległości dla plecionki, która wynosi od 7% do 30%. Większość testów wykonywanych na odległość została wykonana przez profesjonalnych rybaków i przewodników, którzy są zainteresowani pokryciem jak największego obszaru. Większa odległość na rzut oznacza mniejszy wysiłek, aby pokryć większą powierzchnię wody, zwiększając szanse na złapanie ryb.

Długość wędki, typ kołowrotka i wybór przynęty mogą wpływać na przewagę odległości, którą można osiągnąć, przełączając się na plecionkę. Przy niektórych kombinacjach wyposażenia możesz nie zauważyć znacznego wzrostu odległości rzucania. Niektórzy producenci kołowrotków nawet odradzają stosowanie plecionki w swoim sprzęcie. Twój styl łowienia i umiejętność posługiwania się sprzętem mogą równie łatwo wpłynąć na odległość rzutu.

Czy testy porównawcze przekładają się na rzeczywisty świat?

Przyglądając się niektórym testom wykonywanym przez profesjonalnych wędkarzy lepiej zorientujesz się, jak radzi sobie plecionka w porównaniu z żyłką w różnych konfiguracjach i w różnych warunkach. W Internecie dostępnych jest kilka dobrych filmów tutaj.

Czytać  Czy linka monofilamentowa się rozciąga?

Trzeba jednak pamiętać, że większość tych testów wykonują zawodowi wędkarze i przewodnicy, którzy większość czasu spędzają z wędką w ręku. Sprzęt, którego używają, jest najwyższej klasy i utrzymywany w doskonałym stanie technicznym przez profesjonalnych techników. Ten sprzęt może być daleki od tego, którego używają zwykli weekendowi wędkarze.

To, czy doświadczasz porównywalnych korzyści z odległości rzutów, może być bardziej zależne od sprzętu i umiejętności niż od wyboru samej żyłki. Najdroższa plecionka może na niektórych kołowrotkach i wędziskach zachowywać się gorzej niż najtańsza żyłka.

Nie ma wątpliwości, że przejście na plecionkę w kołowrotku pozwoli w większości przypadków uzyskać przynajmniej niewielki dystans. Jednak odległość nie jest jedyną kwestią podczas łowienia. Aby lepiej zrozumieć, kiedy plecionka może być zaletą, należy przyjrzeć się zaletom i wadom zarówno plecionki, jak i żyłki.

Plusy i minusy plecionki i żyłki

Plecionka może dać ci przewagę na dystansie, ale może być kompromis w inny sposób. Odległość nie jest jedyną kwestią podczas łowienia, czy to na co dzień, czy na zawodach. Równoważenie zalet i wad żyłki może być w najlepszym razie mylące.

Monofilament wyraża w swojej pamięci własną osobowość. Każdy, kto pracował z żyłką, doskonale zdaje sobie sprawę z jej chęci zwijania się, tworzenia masy pętli i zawirowań. Plecionka ma znacznie mniej pamięci i pod wieloma względami jest łatwiejsza w obróbce.

Plecionka ma tendencję do unoszenia się na wodzie, a przy lekkich przynętach i może powstrzymać przynęty przed osiągnięciem zamierzonej głębokości. Monofilament może również unosić się na wodzie, ale ma tendencję do znikania w wodzie, w przeciwieństwie do plecionki, która pozostaje widoczna dla ryb. Widoczna linia w wodzie może nie stanowić problemu, ale wielu wędkarzy widzi w tym możliwy problem.

Twoje wybory w równaniu: kołowrotki, taktyka i koszt

Twój wybór typu i producenta kołowrotków może również wpłynąć na decyzję o wyborze plecionki. Producenci oceniają większość kołowrotków na podstawie obciążenia żyłką. Plecionka jest zwykle znacznie cieńsza niż porównywalna masa testowa żyłki monofilamentowej.

Czytać  Dlaczego wędki mają uchwyty z korka?

Przy przejściu na plecionkę różnice w średnicy żyłki mogą być zadziwiające. Oceny kołowrotków są podane jako pewna liczba jardów linki dla danej masy testowej, na przykład 180 jardów testowego monofilamentu o wadze 8 funtów. Dokonanie konwersji nie jest tak proste, jak załadowanie plecionki o takiej samej wadze na kołowrotek jak żyłka. Wiele stron internetowych może pomóc w przeprowadzeniu tych konwersji, na przykład znaleziony estymator pojemności żyłki wędkarskiej Pattaya Fishing tutaj.

Po przejściu na plecionkę konieczna może być również zmiana taktyki i metod łowienia. W przeciwieństwie do żyłki, plecionka ma niewielką rozciągliwość lub nie ma jej wcale. Wędkarze wykonujący mocne zacięcia mogą przy pierwszych kilku zacięciach wyciągać haczyki i przynęty z pyska ryby. Ten brak rozciągliwości sprawia, że ​​plecionka jest o wiele bardziej wrażliwa, co może być plusem, jeśli łowisz ryby na dnie lub łowisz miękkie brania.

Ten brak rozciągliwości może być również trudny dla twojego sprzętu, jeśli łowisz duże, mocno uderzające i aktywnie walczące gatunki. Takie obciążenie sprzętu jest szczególnie widoczne podczas łowienia gatunków słonowodnych. Monofilament, z normalną elastycznością, może w tych warunkach i okolicznościach uczynić wędkowanie bardziej komfortowym.

Monofilament jest tańszy niż plecionka, a okazjonalnym wędkarzom łatwiej jest ciąć i wiązać węzeł. Wiele marek plecionek jest powlekanych specjalnymi materiałami, aby ułatwić ich prowadzenie przez oczka wędki. Powłoki te, w połączeniu z wielopasmowym charakterem plecionki, mogą wymagać specjalnych węzłów, co stanowi wyzwanie dla wielu weekendowych wędkarzy.

Rozważ kompromisy

Rodzaj linii Plusy Cons
Plecionka Więcej DistanceThinner – większa pojemność kołowrotkaBez pamięciBez rozciąganiaCzułośćWytrzymałość DrogieMoże nie działać poprawnie na niektórych kołowrotkachBrak rozciąganiaWidoczny dla łowienia
Monofilament NiewidzialnośćRozciągliwośćMniej kosztowny Pamięć TrwałośćWrażliwość na światło słoneczne

Zdobywanie przewagi

Jeśli cenisz sobie odległość w rzutach, zdecydowanie powinieneś rozważyć załadowanie kołowrotków plecionką, pod warunkiem, że wykonałeś odpowiednie badania i wiesz, jak przekonwertować specyfikacje kołowrotków z monofilamentu na plecionkę. Nie ma wątpliwości, że plecionka z każdym rzutem zapewni co najmniej kilka metrów więcej dystansu, ale każda przewaga, jaką daje, może zostać zanegowana, jeśli nie weźmie się pod uwagę innych czynników.

Czytać  Rzucaj małe lekkie przynęty dalej

Prawdopodobnie najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to wypróbować dla siebie plecionkę i żyłkę, obok siebie. Załaduj porównywalne wędki i kołowrotki odpowiednio dobranymi żyłkami do stylu łowienia, który lubisz i do gatunków ryb, które chcesz łowić i iść do pracy. Rzuć jeden na chwilę, a następnie zmień. Rzucaj, aż zahaczysz oba rodzaje żyłek i poczuj efekt i efekt. Sprawdź sam różnicę w dystansie, którego doświadczasz. W większości łowimy dla przyjemności, a znalezienie odpowiedniego zestawu sprzętu, który Ci odpowiada, jest tak samo częścią równania, jak cokolwiek innego.

W końcu wybór plecionki lub żyłki jest, jak wiele rzeczy w życiu, kompromisem. To od indywidualnego rybaka zależy dokonanie wyboru między zaletami a wadami, aby znaleźć najlepszy kompromis dla swojego stylu łowienia.