Czy naprawdę potrzebuję kompasu podczas wędrówki z plecakiem lub jednodniowej wędrówki?

Wszyscy słyszeliśmy o ogromnej liście rzeczy do prania, które powinniśmy zabrać ze sobą na wędrówki i wycieczki z plecakiem. Śledzenie wszystkiego, czego potrzebujemy, może być trudne, zwłaszcza jeśli chodzi o przedmioty, które mogą, ale nie muszą, być niezbędne. Jednym z powszechnych przedmiotów zalecanych do wędrówek jest kompas, ale czy naprawdę musisz go zabrać?

Zawsze powinieneś mieć ze sobą kompas, gdy będziesz nawigować po szlakach lub dzikich obszarach. Niezawodny kompas i mapa mogą pomóc wędrowcom uniknąć zgubienia się. Może również pomóc ludziom poruszać się po nowych obszarach i być świadomym swojej lokalizacji. Kompasy są lekkie, więc nigdy nie powinny być wyłączone z twoich zapasów.

W większości przypadków nie będziesz musiał używać kompasu, jeśli trzymasz się wcześniej ustalonych szlaków. Ale w razie niebezpieczeństwa lub nieudanego objazdu będziesz zadowolony, że przyniosłeś tego małego pomocnika kierunkowego! Nauka czytania kompasu może uratować ci życie i uniemożliwić stanie się jednym z wielu wędrowców, którzy gubią się każdego roku.

Znaczenie kompasu

Wielu turystów i turystów w dzisiejszych czasach może nie myśleć, że potrzebują kompasu. Telefony i inne urządzenia GPS są bardzo skuteczne i często mogą znacznie dokładniej wskazać, gdzie jesteś, niż tradycyjny kompas. Hpwever, te urządzenia są również podatne na rozładowanie baterii lub utratę sygnału. Mogą również nie zapewnić dokładnego odczytu Twojej lokalizacji lub kierunku. Ponadto mogą być również dość drogie. Jeśli ktoś jest zwykłym turystą, może nie chcieć inwestować tak dużej ilości pieniędzy w coś, z czego nie będzie często korzystał.

Z drugiej strony, tradycyjne kompasy są dość wytrzymałe i sprawdzą się praktycznie w każdych warunkach. Nie musisz się też martwić o ich ładowanie lub szukanie sygnału!

Powinno to być oczywiste, ale kompas jest ważny, ponieważ pomoże ci znaleźć położenie w nieznanych obszarach. Niektórzy ludzie mogą nawigować, patrząc na położenie słońca lub gwiazd, ale może to być trudne, jeśli na drodze znajdują się chmury lub wysokie drzewa. Nie jest to również nauka ścisła, więc istnieje większy potencjał do zgubienia się.

Kompas zawsze wskaże północ i pomoże znaleźć drogę powrotną do bezpiecznych obszarów. Same wskazówki mogą dotrzeć tylko tak daleko, ale kompas to niezawodny sposób na nawigację w bezpieczne miejsce. Jeśli masz mapę szlaków wokół ciebie, to jeszcze lepiej! Mapy topograficzne (inaczej mapy topo) są idealne do uprawiania turystyki pieszej, ponieważ mogą pomóc w identyfikacji punktów orientacyjnych i innych zauważalnych cech regionu.

Ponadto kompasy są zwykle dość małe, lekkie i tanie. Nawet jeśli nigdy go nie użyjesz, nie zajmie dużo miejsca w Twojej torbie. Może jest to bardziej przedmiot „na wszelki wypadek”, ale z przyjemnością go masz, jeśli się zgubisz!

Wielu wędrowców trzyma się istniejących szlaków, ale niektórzy są bardziej odważni i lubią podróżować po gęsto zalesionych obszarach. Szczególnie ważne jest, aby te grupy nosiły kompas, ponieważ istnieje większe prawdopodobieństwo, że się zgubią.

Jak korzystać z kompasu

Oczywiście kompas jest bezużyteczny, jeśli nie wiesz, jak go odczytać. Wiem, że po raz pierwszy musiałem go użyć bez treningu, po prostu bardziej się zgubiłem!

Jest to jednak dość proste, gdy zrozumiesz, jak to działa. Igła kompasu zawsze wskazuje północ. Sposobem na znalezienie północy jest umieszczenie kompasu płasko i trzymanie go prosto przed sobą. Następnie obróć ciało, aż igła zrówna się z czerwonym oznaczeniem na płytce podstawy. Oznacza to, że kompas jest teraz skierowany na północ.

Następnie sprawdź swoją mapę i określ kierunek, w którym chcesz podróżować. Na przykład, jeśli wiesz, że musisz skierować się na wschód, trzymaj kompas w tej samej pozycji i obracaj ciało, aż igła będzie skierowana prosto w twoją prawą stronę. Ważne jest, aby pamiętać, że nie podążasz za kierunkiem igły (ponieważ zawsze będzie to północ), ale zamiast tego używasz tego jako stabilnego punktu odniesienia.

Wiele kompasów ma zaznaczone kierunki kardynalne, a także różne punkty środkowe i stopnie. Aby uzyskać więcej wskazówek dotyczących czytania kompasu (a także przewodnik wizualny), obejrzyj poniższy film.

Notatka: Tradycyjne kompasy są dostrojone do pola magnetycznego Ziemi. Są zaprojektowane tak, aby wskazywały na biegun północny, ale mogą być wadliwe, jeśli przechowujesz je niewłaściwie. Jeśli umieścisz namagnesowany przedmiot obok kompasu, możesz zrzucić odczyt i potencjalnie uszkodzić go na zawsze! Solidne metalowe przedmioty znajdujące się w pobliżu mogą również wpływać na odczyt, więc trzymaj kompas z dala od kluczy, zegarków i metalowych mebli, gdy próbujesz go przeczytać.

Najlepsze kompasy

Kompas na orientację TurnOnSport

To klasyczny kompas, który jest prosty i bezpośredni. Jest przymocowany do płaskiej podstawy, która zawiera lupę, linijkę i skalę kompasu, aby pomóc w czytaniu mapy. Jest również wyposażony w smycz, co oznacza, że ​​ten lekki kompas można łatwo nosić na szyi.

Taktyczny kompas przetrwania Eyeskey

Ten kompas jest nieco bardziej fantazyjny, ale został stworzony, aby wytrzymać trudne warunki. Dla dodatkowej ochrony jest wyposażony w wodoodporny pokrowiec i otwieraną pokrywę. Kompas jest również zaprojektowany do świecenia w ciemności, co jest bardzo przydatne, jeśli zgubisz się w nocy. W ten kompas są również wbudowane linijki i wykres konwersji, dzięki czemu można go używać z różnymi mapami. Ma jeszcze kilka dzwonków i gwizdków, więc ten jest nieco droższy, ale nadal powinien być niedrogi.

Końcowe przemyślenia

Podczas większości wędrówek i wycieczek z plecakiem przekonasz się, że nie potrzebujesz kompasu. Jest to jednak ważny sprzęt do tworzenia kopii zapasowych, który może zaoszczędzić mnóstwo czasu (a może nawet życia). Są małe i lekkie, więc nie będą ciężarem dla niczyjej torby. Zabranie ze sobą kompasu na szlak i zrozumienie, jak go używać, może zmienić świat, jeśli się zgubisz. Nie wychodź bez niego z domu!

Powiązana zawartość:

Wędrówki i wędrówki z plecakiem mogą być bardziej niebezpieczne, niż mogłoby się wydawać. W rzeczywistości każdego roku tysiące ludzi gubi się na szlakach i ważne jest, aby mieli sprzęt, którego potrzebują, aby zachować bezpieczeństwo i/lub znaleźć drogę powrotną do cywilizacji. Gdy dowiesz się więcej o niebezpieczeństwach związanych z podróżowaniem z plecakiem i jak ich uniknąć, możesz zostać przekonany do podjęcia kilku dodatkowych środków ostrożności podczas następnej wycieczki.

Kompasy to ważne elementy wyposażenia do wędrówek i każdy powinien mieć dobry, którego umie używać. Kolejnym małym, ale niezbędnym przedmiotem jest gwizdek! Mogą one ostrzec innych o Twojej obecności i ułatwić znalezienie Cię, jeśli zgubisz się lub masz kłopoty. Dowiedz się więcej o znaczeniu gwizdków turystycznych w naszym artykule tutaj!