Czy należy czyścić przynęty wędkarskie?

Łowienie na przynętę to fantastyczny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy przy jednoczesnym zwiększeniu szans na złowienie dużej ryby na kolejny narybek. Znalezienie przynęty jest jednak jeszcze lepsze, ale zwykle są one bardzo brudne i straciły blask.

Czy należy czyścić przynęty wędkarskie? Nie jest konieczne czyszczenie przynęty; w rzeczywistości wielu rybaków odmówiłoby tego, ponieważ usunie to zapach z przynęty, którą kochają ryby. Jednak oczyszczenie przynęty może przywrócić pierwotny kolor, teksturę i ruch, który pomaga w łowieniu dużych ryb.

W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom czyszczenia przynęt wędkarskich, jak to wpływa na przynętę, a także kilka ostrzeżeń i środków ostrożności, gdy to robimy.

Zalety czyszczenia przynęt wędkarskich

Wędkarz nieustannie zarzuca i ściąga przynętę, zmuszając ją do pływania lub wykonywania trzasków, których ryby nie mogą zignorować. Jednak błoto, rdza lub dowolna ilość materiałów może przylgnąć do przynęty, przez co traci ona zdolność przyciągania ryb do haczyka. Jest to jeden z powodów, dla których czyszczenie przynęty jest korzystne, ponieważ pozwala na odzyskanie zdolności przynęty do prawidłowego funkcjonowania.

Przynęta wędkarska działa jak sztuczna przynęta dla rybaków, których zadaniem jest przyciąganie ryb. Istnieją różne rodzaje przynęt, ale wszystkie wykorzystują te same podstawowe cechy, w tym:

 • Ruch
 • Wibracja
 • Błysk
 • Kolor

Wiedza o tym, w jaki sposób czyszczenie przynęty jest korzystne dla rybaka i pomaga w łowieniu ryb, jest niezbędna przy wyborze metody czyszczenia, która ma być zastosowana. Poniżej przeanalizujemy cztery cechy i jak czyszczenie przynęty wzmacnia każdą z nich.

Ruch

Przynęty działają najlepiej, gdy zachowują swój ruch w wodzie. Jeśli zostaną zatkane błotem lub zardzewiałe, nie będą w stanie zwabić ryb, tak jak kiedyś. Czyszczenie przynęty może pomóc w przywróceniu ruchu przynęty, co pozwala na jeszcze lepsze łowienie i wydłużenie żywotności przynęty.

Czytać  Czy kołowrotki wędkarskie mogą się zamoczyć?

Wibracja

Wibrujące przynęty wykonane z plastiku lub metalu wytwarzają głośne, mocne wibracje podczas holowania przez wodę. Niektóre przynęty mają wbudowane komory dźwiękowe wypełnione śrutem, który powoduje grzechotanie.

Jeśli wibrująca przynęta mocno zardzewiała, nie może być skuteczna, ponieważ woda nie przepłynie przez nią ani przez komorę dźwiękową, obniżając, a nawet eliminując wydawane przez nią dźwięki.

Błysk

Błysk przynęty w wodzie jest niezbędny do zwabienia i złapania basu wielkogębowego. Wielokrotnie rybacy używają śmierdzącej przynęty, takiej jak stare mięso, aby dodać wabiku zapachu i zwabić duże ryby.

Jeśli jednak haczyk i przynęta zabrudzą się gnijącym mięsem, błotem i krwią ryb, przynęta nie będzie dobrze funkcjonować i nie będzie błyskać w wodzie tak, jak powinna.

Kolor

Debata dotyczy tego, czy kolor przynęty ma znaczenie dla ryb żyjących pod wodą, a woda rozprasza światło wypłukując większość kolorów, gdy patrzy się z dołu. Jednak wielu rybaków przysięga, że ​​kolor przynęty ma znaczenie.

Co się wtedy dzieje, gdy przynęta traci kolor?

Niektórzy odpowiedzieliby, że robi to niewielką różnicę, ale inni twierdzą, że robi ogromną różnicę, jeśli chodzi o to, czy mogą złowić dużą rybę.

Wady czyszczenia przynęty wędkarskiej

Czyszczenie przynęty wędkarskiej ma bardzo niewiele wad, ale należy je wziąć pod uwagę.

Niektórzy rybacy uważają, że przynętę należy pozostawić w spokoju, dopóki nie stanie się całkowicie nieskuteczna, ponieważ po czyszczeniu przynęty usuwa się zapachy, które lubią ryby.

Wielu wędkarzy uważa również, że zmiana koloru przynęty jest katastrofą dla zarządzania ich zdolnością do połowu ryb.

Czyszczenie przynęty może również usunąć niektóre kolory, a jeśli nie zostanie dokładnie wysuszone, zardzewieje i stanie się bezużytecznym kawałkiem plastiku i metalu.

Cztery metody czyszczenia przynęty

Ulubionych sposobów czyszczenia przynęt jest tyle, ilu jest rybaków. Istnieją jednak metody, które są bardziej popularne niż inne, w tym te, które wykorzystują:

 • DW40
 • Magiczna gumka
 • Szczoteczka do zębów i woda
 • Ocet i sól
Czytać  To najlepszy klej na szczytówkę wędki

Poniżej znajdziesz głębsze wyjaśnienie niektórych z najpopularniejszych metod czyszczenia przynęty wędkarskiej.

DW40

Moczenie zardzewiałych przynęt w DW40 pomaga poluzować i usunąć rdzę, która może wpływać na działanie przynęty. Wystarczy umieścić przynętę w plastikowym pojemniku i obficie spryskać DW40. Pozwól przynęcie namoczyć się do dwunastu godzin, a następnie zetrzyj rdzę.

Należy pamiętać, że łowienie przynętą pokrytą DW40 jest nielegalne. Dlatego ważne jest, aby przed użyciem upewnić się i wytrzeć cały DW40 z przynęty.

Korzystanie z magicznego wymazywania

Magic Eraser lub generyczna marka tego typu gąbki i ciepła woda świetnie spisują się w usuwaniu rdzy i innych nieczystości z przynęty wędkarskiej. Po prostu dodaj trochę odtłuszczającego płynu do naczyń do gąbki i wyszoruj.

Jednym z problemów z użyciem tej metody jest to, że spowoduje to, że przynęta stanie się matowa. Aby zastąpić lśniący wygląd przynęty, po prostu nałóż trochę przezroczystego, błyszczącego lakieru do paznokci na cienką warstwę.

Używanie szczoteczki do zębów i wody

Aby wyczyścić przynętę w celu zastąpienia mechanizmu, który kiedyś miała, po prostu umyj ją w ciepłej wodzie z mydłem za pomocą płynu do naczyń. Pamiętaj, aby dobrze wypłukać przynętę, aby ryby nie wyczuły jej zapachu.

Używając miękkiej szczoteczki do zębów, mydła dla dzieci i smaru do łokci, przynętę można przywrócić do dawnego blasku i przygotować do kolejnej wędkarskiej przygody.

Sugerowaną metodą naprawy przynęty, która straciła swój kolor, jest użycie mydła i wody w celu usunięcia wszelkich pozostałości z zewnątrz, a następnie użycie markerów do malowania lub trwałych kolorowych markerów, aby wymienić kolor i zaprojektować własną przynętę.

Używanie octu i soli

Ocet i sól to dwie rzeczy, które znajdują się w większości kuchni, które są wspaniałe do czyszczenia przynęt wędkarskich.

Najpierw dodaj jedną część octu do dwóch części wody i dodaj sól do mieszanki. Następnie zanurz przynęty w roztworze na około dwadzieścia lub więcej godzin. Po wyjęciu przynęty z roztworu należy ją dobrze wypłukać i wytrzeć suchą szmatką.

Czytać  Czy możesz używać wędki morskiej i kołowrotka w słodkiej wodzie?

Wskazówki i przestrogi dotyczące czyszczenia przynęt

Chociaż istnieje wiele powodów, aby chcieć czyścić przynęty wędkarskie, istnieją pewne ostrzeżenia, których należy również wziąć pod uwagę, decydując się na to. Te wskazówki obejmują wszystkie następujące elementy:

 • Uważaj na stare przynęty, które są pomalowane. Aby zachować oryginalne wykończenie i detale, takie jak oczy, użyj delikatnego dotyku i łagodnego mydła.
 • Niektóre przynęty są wykonane z metalu lub aluminium i dobrze się myją w normalnym cyklu zmywania z użyciem mydła do zmywarek
 • Używając przynęt wykonanych z tworzyw sztucznych, nie trzeba ich myć przed ponownym użyciem. Oczyść przynętę muchową poprzez wysuszenie przynęty po każdym użyciu
 • Uważaj podczas używania gąbki do czyszczenia przynęty, ponieważ gąbka może zaplątać się w kotwiczkę na wabiku

Oczywiście istnieją różne metody i różne ostrzeżenia dla każdej metody czyszczenia. Jednak czyszczenie przynęty może wcale nie być konieczne. O ile przynęta nie jest tak zardzewiała i brudna, że ​​nie może się ruszyć lub stała się nieskuteczna, pozostaw ją w takim stanie i użyj ponownie, zwłaszcza jeśli łowi dla Ciebie ryby.