Czy można używać baitcastera z żywą przynętą?

Wędkarstwo to jeden z najbardziej relaksujących sportów na świeżym powietrzu. Świeże powietrze, słońce i dreszczyk łowów spełniają wszystkie wymogi zaleceń lekarskich na odstresowanie i dłuższe życie. Wybór odpowiedniego sprzętu może sprawić, że rybak będzie w stanie złapać swoją zdobycz lub złamać jej zdolność, w tym, który kołowrotek, jaką przynętę użyć, aby wykonać zadanie prawidłowo.

Czy można używać Baitcastera z żywą przynętą? Używanie żywej przynęty z Baitcasterem jest możliwe, jeśli masz możliwość jej użycia. Jeśli masz możliwości i doświadczenie, użycie Baitcastera jest idealnym sposobem na użycie żywej przynęty do połowu ryb.

W tym artykule omówimy użycie kołowrotka Baitcaster z żywą przynętą do łowienia oraz zalety i wady takiego działania.

Używanie kołowrotka Baitcaster z żywą przynętą

Kołowrotki Baitcaster są idealne do wielu rodzajów łowienia i są dostępne w różnych typach i opcjach. Możesz użyć Baitcastera do łowienia:

 • Gitara basowa
 • Łowienie w przeręblu
 • Piżmowy
 • Szczupak

Również, jeśli chodzi o łowienie ciężkimi przynętami, Baitcaster to doskonały wybór. W rzeczywistości, używanie Baitcastera z żywą przynętą jest preferowane w przypadku większości rodzajów połowów.

Zalety korzystania z kołowrotka Baitcaster z żywą przynętą

Łowienie z kołowrotkiem Baitcaster ma kilka zalet, w tym między innymi:

 • Poradzi sobie z cięższą przynętą
 • Lepiej kontrolowane i dokładne odlewanie
 • Brak efektu wahadła na Sinker
 • Możliwość pomijania

Bliższe przyjrzenie się tym zaletom pomoże czytelnikom zrozumieć zalety korzystania z kołowrotka Baitmaster podczas używania żywej przynęty.

Przynęty lepiej radzą sobie z cięższą przynętą

Podczas gdy Baitcaster jest z pewnością skuteczny w łowieniu ciężkimi przynętami, nie nadają się do lżejszych przynęt. Jednak użycie żywej przynęty jest idealne do tego typu kołowrotków, zwłaszcza jeśli przynęta jest ciężka. Jak można sobie wyobrazić, ten czynnik jest dużą przewagą kołowrotków Baitcaster nad zwykłymi kołowrotkami.

Lepiej kontrolowane i dokładne odlewanie

Kolejną zaletą korzystania z kołowrotka castingowego jest kontrola i dokładność. Wędkarze korzystający z kołowrotka Baitcasting mogą używać mocniejszych i cięższych żyłek, które są niezbędne do łowienia potwornych ryb.

Czytać  Czy możesz używać WD-40 na kołowrotku?

Kołowrotki Baitcaster mogą być również używane zarówno do łowienia w wodach słodkich, jak i morskich.

Przynęta będzie mniej podatna na zgubienie podczas rzutu, ponieważ nie szarpie się tak bardzo ze względu na ślizgowy ruch żyłki przez kołowrotek. Zwiększa to szanse, że ryby będą żerować na przynęcie, ponieważ pojawi się ona niezakłócona i dotrze do ryby w całości.

Brak efektu wahadła na obciążniku i przynęcie

Zwykły kołowrotek wywoła efekt wahadła po zarzuceniu linki z ciężarkiem i żywą przynętą na linkę do wody. Ten efekt w przód iw tył nie wygląda naturalnie dla ryb i pozwoli uniknąć haczyka.

Aby pokonać tę akcję, kołowrotek Baitmaster może rzucać prosto bez wysokiego łuku, jaki robią zwykłe kołowrotki podczas rzutu, pozwalając obciążnikowi i żywej przynęcie opaść prosto w dół bez efektu wahadła.

Możliwość pomijania podczas rzucania

Niektórzy wędkarze uwielbiają łowić w trudno dostępnych miejscach, na przykład pod mostem, gdzie duże ryby uwielbiają żyć i jeść. W przypadku używania żywej przynęty jest to ważne, ponieważ rybak chce podać żywą przynętę każdej głodnej rybie, która może czaić się w tych ciasnych i trudno dostępnych miejscach.

Kołowrotek Baitmaster pozwala wędkarzowi precyzyjnie rzucać i dostarczać żywą przynętę potencjalnym ofiarom żyjącym pod mostem, w obszarze otoczonym przez zarośla lub w dowolnym miejscu, w którym żeruje duża ryba.

Wady używania kołowrotka Baitmaster z żywą przynętą

Istnieje kilka wad używania kołowrotka Baitmaster z żywą przynętą, w tym:

 • Trudności w utrzymaniu
 • Reakcja
 • Koszt

Zbadamy każdy, aby zobaczyć, jak wpływa na zastosowanie kołowrotka Baitmaster z żywą przynętą.

Trudności w utrzymaniu

Kołowrotki Baitmaster wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych. Zdecydowanie zaleca się wypłukanie kołowrotków Baitmaster i pozostawienie ich do wyschnięcia na powietrzu po całym dniu łowienia. Po wypłukaniu warto nasmarować wszystkie ruchome części, a to wymaga demontażu szpuli i ponownego jej złożenia. Płukanie i smarowanie kołowrotka Baitmaster staje się jeszcze ważniejsze dla zdrowia sprzętu, jeśli łowimy w słonej wodzie. Zaleca się również, aby kołowrotek nie był ponownie używany, dopóki nie zostanie wyjątkowo oczyszczony z piasku, piasku i brudu, aby uniknąć jego uszkodzenia.

Czytać  Czy łowienie na żywą przynętę jest okrutne?

Czyszczenie i konserwacja są niezbędne podczas używania żywej przynęty, ponieważ krew i inne płyny ustrojowe mogą zaplątać się w żyłkę i dostać się do kołowrotka.

Kołowrotek Baitmaster wymaga smarowania, aby działał płynnie i powinien być wykonywany regularnie; jednak zbyt dużo smaru może powodować problemy z kołowrotkiem przynęty i wcale nie będzie pomocne. Smarowanie może zaplątać się w łożyska, powodując ich zapychanie się i spowolnienie działania bębna. W takim przypadku kręcenie kołowrotkiem będzie trudniejsze, ponieważ obracanie korbką wymaga dużego nacisku. Wtedy, ponieważ jest trudniejsza w użyciu, kosztowna żywa przynęta może zostać zmarnowana podczas próby wbicia i wyrzucenia.

Jeśli ktoś nadmiernie nasmaruje kołowrotek, wystarczy użyć ciepłej wody, aby wyczyścić łożyska za pomocą szczotki w celu usunięcia brudu. Zdecydowanie zaleca się, aby zawsze stosować się do wskazówek producenta dotyczących smarowania i czyszczenia kołowrotka baitcaster.

Reakcja

Innym problemem, na który napotkają wędkarze-amatorzy uczący się korzystać z kołowrotka Baitmaster, jest luz. Luz polega na tworzeniu plątaniny w linii na bębnie, która może być potworem do naprawienia. Oczywiście, jeśli twoja żyłka jest splątana, nie zarzucisz dokładnie ani dobrze i nie zmarnujesz żywej przynęty.

Koszt

Być może największą wadą używania kołowrotka Baitmaster do łowienia ryb jest koszt zakupu takiego. Kołowrotki Baitmaster mogą kosztować od dwudziestu do setek dolarów, co czyni je zaporowymi dla wielu niedoszłych wędkarzy. Oczywiście, jeśli nie stać nas na sprzęt, to łowienie na jakikolwiek rodzaj przynęty jest nierozsądne, zwłaszcza na żywą, która na dłuższą metę będzie kosztować więcej niż przynęty.

Nauka korzystania z Baitmastera z Live Bait

Jedną z największych wad korzystania z kołowrotka Baitmaster jest to, że nie jest łatwo nauczyć się go używać, a wędkarze amatorzy powinni trzymać się kołowrotka łatwiejszego. Amator musi dobrze nauczyć się obsługi kołowrotka Baitmaster, zanim będzie w stanie utrzymać przynętę na żyłce.

Czytać  Czy działają elektroniczne przynęty wędkarskie?

Nauka łowienia z kołowrotkiem Baitmaster to coś więcej niż tylko zrozumienie działania kołowrotka, trzeba również zrozumieć przynętę, której należy użyć w danych okolicznościach, w których łowimy. Na przykład żywa przynęta jest tylko tak użyteczna, jak klarowanie i temperatura wody, w której jest używana. Jeśli woda jest bardzo mętna i mętna, rybom będzie trudniej znaleźć żywą przynętę, chyba że przynęta wije się i hałasuje ryby słyszą.

Trzeba też dowiedzieć się, jaka żywa przynęta jest preferowana przez różne gatunki poszukiwanych ryb i na jakim obszarze. Jeśli łowisz marlina w słonej wodzie, możesz chcieć użyć tuńczyka czarnopłetwego, bonito lub bonito używanego na płynącej łodzi na oceanie. Łowienie basów wymaga dżdżownic, świerszczy lub rybek łowionych z brzegu lub łodzi na słodkowodnym jeziorze, rzece lub strumieniu.