Czy można celować z łuku i strzały bez celowników przeziernych?

Nadal jesteś stosunkowo nowy w łucznictwie, więc za każdym razem, gdy chcesz oddać celny strzał, polegasz na celowniku łuku i strzały. Jednak twój znacznie bardziej doświadczony przyjaciel zaczął strzelać bez podglądania i wydaje się, że prawie zwiększa ich celność. Czy naprawdę możesz obejść się bez podglądania?

Możesz celować z łuku i strzały bez celownika, ale oddanie celnych strzałów wymaga trochę praktyki. Aby zrezygnować z podglądania, wybierz co najmniej dwa punkty zaczepienia i spójrz konsekwentnie na jedną stronę cięciwy podczas strzelania.

Jeśli potrzebujesz odświeżenia na temat przezierników lub chcesz uzyskać więcej informacji na temat celowania i strzelania z łuku i strzały bez nich, jesteś we właściwym miejscu. Porozmawiamy nawet o zaletach i wadach celowników w łucznictwie, więc nie będziesz chciał tego przegapić.

Co to jest widok przez wzrok?

O podglądaniu pisaliśmy już wcześniej na blogu, ale to było wprawdzie jakiś czas temu, więc zacznijmy od podsumowania, dobrze?

Przezierniki to standardowe wyposażenie łuków bloczkowych. Jeśli spojrzysz teraz na swoją cięciwę i zobaczysz puste koło pośrodku, to jest to widok z perspektywy. Powinieneś wpatrywać się w przeziernik, aby móc bardziej strategicznie skoncentrować się na celu i dokładnie wycelować łuki.

Celownik działa najlepiej w połączeniu z celownikiem łukowym, który zawiera skalibrowane szpilki, które pasują do celu, ponownie ze względu na celność. Niektórzy łucznicy ustawiają nawet celownik łukowy z przeziernikiem, jeśli obaj są podobnej wielkości, a następnie oddają strzał.

W dzisiejszych czasach przezierniki prawie zawsze są bezdętkowe, choć kiedyś tak nie było. Twój będzie mierzyć w dowolnym miejscu od 1/36ten cale do 1/4ten cale w zależności od posiadanej strzałki złożonej.

Czy potrzebujesz celownika, aby celować z łuku i strzały?

Przezierniki mają być cenną cechą, bo po co mają być standardowo wyposażone w łuki bloczkowe? Jednak niektórzy łucznicy postanowili całkowicie zrezygnować z podglądania. W dzisiejszych czasach systemy no-peep zyskują na popularności, zwłaszcza wśród tych, którzy lubią wyczynowe łucznictwo. Łowcy łuczników są również dość wielcy w systemach bez podglądania.

To mówi nam, że nie, wzrok nie jest obowiązkowy, aby wycelować z łuku i strzały. Są jednak pewne zastrzeżenia.

Po pierwsze, jeśli jesteś nowy w łucznictwie i wciąż poznajesz tajniki, nie zalecamy jeszcze strzelania bez podglądania. Będziesz potrzebować wszelkiej możliwej pomocy z dokładnością, którą zapewnią ci przezierniki.

Większość łuczników, którzy decydują, że przezierniki nie są dla nich, strzelała z nimi lub bez nich przez długi czas w obu przypadkach. Mogą stwierdzić, że ich celność jest jeszcze lepsza bez przezierników, porównując wyniki chodzenia zi bez. Początkujący nie mają jeszcze takiego układu odniesienia.

Drugie zastrzeżenie jest następujące: nawet jeśli jesteś doświadczonym łucznikiem, upewnij się, że prawidłowo używasz przeziernika. Niektórzy łucznicy nazywają celowniki przeziernikami bezwartościowymi tylko po to, by odkryć, że przez cały ten czas niewłaściwie ich używali. Zdarza się i to jest w porządku. O wiele bardziej liczy się naprawienie swojego błędu, abyś mógł być dokładniejszym łucznikiem.

Jak celować z łuku i strzały bez celownika

Jeśli jesteś na tyle pewny swoich umiejętności łuczniczych, że chcesz całkowicie pominąć wzrok i nadal w pełni wykorzystywać oddane strzały, jak to zrobić? Pozwól nam wyjaśnić.

Krok 1: Znajdź swoje punkty zakotwiczenia

To najważniejsza część procesu, więc porozmawiajmy o tym bardziej szczegółowo. Punkt kontrolny w łucznictwie to punkt odniesienia, którego używasz podczas strzelania. Poleganie na punkcie kotwiczenia pozwala zachować wyrównanie i formę od strzału do strzału, co naturalnie zwiększa celność podczas strzelania z łuku i strzały.

Teraz punkty kontrolne nie nadążają za wyrównaniem i formą; to na ciebie. Wszystko, co punkt zakotwiczenia może ci powiedzieć, to gdzie powinieneś być i jak powinieneś się ustawić. Jednak wielu łuczników odkryło, że nawet jeśli skupiają się bardziej na spójności punktu kotwiczenia, a mniej na swojej formie, to ich strzały są nadal celniejsze. To nie jest wymówka, żeby się rozluźnić, ale mimo wszystko jest to interesująca ciekawostka.

Jakie są kryteria wyboru punktu zakotwiczenia? Potrzebujesz punktu zakotwiczenia, który jest w Twoim zasięgu. Innymi słowy, jeśli musisz wygiąć głowę w górę, aby osiągnąć punkt zakotwiczenia, nie jest to dobre. Punkt zakotwiczenia musi również powtarzać się i być łatwy do zidentyfikowania w reszcie otoczenia.

Nie powinieneś wybierać punktu zakotwiczenia, który spełnia jedno kryterium lub nawet dwa z trzech, ale wszystkie trzy punkty. Podczas strzelania z łuków bloczkowych, o których mówiliśmy w tym artykule, możesz oczekiwać, że punkt kotwiczenia będzie bliżej ust niż podczas używania innego rodzaju łuku.

Wiele czynników może wpływać z dnia na dzień na Twój punkt zakotwiczenia, z których większość jest pod Twoją kontrolą. Na przykład, jeśli żujesz gumę, z pewnością odegra to rolę w miejscu, w którym znajduje się twój punkt zaczepienia. To samo dotyczy sytuacji, gdy usta są otwarte, a nie zamknięte lub gdy marszczysz brwi lub utrzymujesz rozluźnioną twarz. Nawet przechylenie głowy może wpłynąć na punkt zaczepienia.

Gdy masz już punkt zakotwiczenia, idź dalej i wybierz inny. Potrzebujesz co najmniej dwóch punktów kotwiczenia, jeśli nie korzystasz z przeziernika, jeśli oczekujesz celności od swoich strzałów.

Krok 2: Użyj celownika łukowego, ale nie przeziernika

Przyrządy celownicze są zwykle wbudowane w łuki bloczkowe, podczas gdy przyrządy celownicze nie są, ale ten drugi jest lepszy niż ten pierwszy dla niektórych łuczników. Szpilki w urządzeniu będą służyć jako nowy przewodnik, gdy będziesz niewidomy. Być może będziesz musiał poruszyć nieco głową w prawo lub w lewo, aby uzyskać odczyt z celownika łukowego. Pamiętaj o tym podczas wybierania punktów kontrolnych, ponieważ wiesz, jak ważne jest ustawienie głowy.

Krok 3: Ogień!

Celowanie z łuku i skupianie się bardziej na celowniku niż na przezierniku podczas pozostawania w pozycji ustawi cię we właściwej pozycji, aby przejść bez patrzenia. Spróbuj strzelać i zobacz, jak to jest. Najprawdopodobniej kilka pierwszych strzał, które wystrzelisz, będzie trochę niezręczne i niezbyt dokładne. Im więcej ćwiczysz, tym większa powinna być twoja dokładność.

Zapamiętaj swoje punkty zakotwiczenia dla każdego oddanego strzału, zachowując spójność punktów zakotwiczenia od jednego strzału do drugiego.

Jeśli stwierdzisz, że nawet przy spójnych punktach kotwiczenia i doskonałej formie nadal nie strzelasz w pełni bez celownika, nie ma reguły, która mówi, że nie musisz ich używać. Jest to opcjonalne i preferowane dla niektórych łuczników, ale nie dla wszystkich.

Jakie są zalety celowników przeziernych?

Poza tym używanie przeziernika jest korzystne z wielu powodów!

Przyjazny dla początkujących

Łucznictwo jest atrakcyjnym sportem dla wielu, ale ci łucznicy, którzy dopiero zaczynają, nie chcą marnować całego dnia na strzelanie strzałą za strzałą i nie trafiając żadnego ze swoich celów. Mogą potrzebować dodatkowej pomocy dla celności, a celowniki są tą pomocą. Jasne, gdyby łucznik kiedykolwiek zdecydował się na rywalizację, to może porzuciłby wzrok, ale jeśli wzrok pomaga im w nauce i doskonaleniu się, dlaczego z niego nie skorzystać?

Łatwy w użyciu

W przeciwieństwie do innych pomocy, takich jak celowniki łukowe, które nie zawsze są dostarczane wraz z zakupem łuku bloczkowego, celownik przeziernik jest wbudowany. Został zaprojektowany do użytku i nie wymaga dużego wysiłku, aby dowiedzieć się, jak działa. Wystarczy spojrzeć przez otwór, skupić się i strzelać. To na tyle proste, że początkujący mogą w mgnieniu oka poczuć się ekspertami.

Niezawodna dokładność

Nie chcemy też umniejszać dokładności korzystania z przeziernika. Sam celownik to nie wszystko, czego potrzeba do celnego strzelania, ponieważ punkty kotwiczenia są również nieocenione, ale bez wątpienia pomagają przezierniki.

Gra ładnie z innymi akcesoriami

W tym artykule mówiliśmy o celownikach łukowych, ale nie jest to jedyne akcesorium, z którym są kompatybilne przyrządy celownicze. Przyciski Kisser działają również z przeziernikami. Pytasz, co to jest przycisk całowania? Ten przycisk łączy się z cięciwą cięciwy i przechodzi między wargami, aby służyć jako jeden niezawodny punkt kotwiczenia od strzału do strzału.

Jakie są wady widoków przeziernych?

Powód, dla którego łuczniki są czasem znienawidzone przez łuczników, sprowadza się prawdopodobnie do kilku następnych powodów.

Może zminimalizować widoczność w słabych warunkach

Jasne, przezierniki działają świetnie w słoneczny dzień lub w pogodny poranek, ale co z świtem lub zmierzchem? Nie tak bardzo. Jeśli pogoda jest pochmurna lub mglista, możesz również mieć trudności z uzyskaniem dobrego widoku przez wzrok. To sprawia, że ​​celownik jest równie dobry, jak bezużyteczny, więc nie zaszkodzi wiedzieć, jak używać łuku bloczkowego bez przeziernika w takich sytuacjach.

Dziura może zostać zablokowana

Dzisiejszego ranka przeszła lekka mżawka i chociaż wystarczyło to na chwilę wstrzymać łucznictwo, od tego czasu pogoda się poprawiła i wznowiłeś strzelanie. Jedyny problem to zamoczenie wzroku. Wysuszenie go nie jest tak łatwe, jak użycie szmatki lub nawet koszulki, ponieważ otwór jest tak mały. Nawet drobinki brudu mogą dostać się do wzroku i wpłynąć na twój wzrok, wpływając w ten sposób na twoją celność.

Może wystąpić skręcanie

Innym problemem związanym z przeziernikami jest to, że czasami poruszają się same, skręcając się, gdy ustawiasz się do strzału. Wyobraź sobie, że poświęcasz czas na doskonalenie ustawienia i znalezienie punktów zaczepienia tylko po to, aby spojrzeć przez przeziernik i zobaczyć, że jest przekręcony! Ugh, to frustrujące.

Końcowe przemyślenia

Strzelanie z łuku i strzał bez przezierników jest możliwe, a to, czy to zrobisz, zależy od osobistych preferencji. Niektórzy łucznicy nienawidzą podglądaczy, podczas gdy inni używają ich przez cały czas. Nawet jeśli jesteś fanem przeziernika, nauka strzelania bez niego jest mądra na wypadek, gdyby twój przeziernik ulegnie przekręceniu lub zablokowaniu albo chcesz strzelać w ciemniejszych warunkach!