Czy możesz używać wędki z jeziora w oceanie?

Więc chcesz łowić ryby w oceanie i zastanawiasz się, czy możesz używać sprzętu słodkowodnego w słonej wodzie? Słyszałeś, że twój kij do słodkiej wody i sprzęt rdzewieją od słonej wody.

Czy można używać wędki jeziornej w oceanie? Technicznie rzecz biorąc, tak, możesz używać tyczki do wędkowania w oceanie. Ale nie wszystkie bieguny są tworzone jednakowo. Niektóre będą działać lepiej niż inne. Zależy to od tego, jaki rodzaj połowów planujesz robić i jakie ryby zamierzasz złowić.

Za chwilę omówimy kilka wskazówek, jak korzystać z wędki na jeziorze w oceanie. Ale najpierw przyjrzyjmy się niektórym różnicom między tymi dwoma rodzajami kijków.

Jaka jest różnica między słupem słodkowodnym a słupem słonowodnym?

Niezawodne i dobrze dopasowane wędki i kołowrotki są podstawą każdej udanej wyprawy wędkarskiej, niezależnie od tego, czy łowisz w słodkiej, czy słonej wodzie. Ale przy tak wielu opcjach na rynku, ustalenie, który sprzęt jest najbardziej odpowiedni do rodzaju wędkowania, może być trudnym zadaniem. Sprzęt do wody morskiej i słodkiej ma różne cechy. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Pręt

Powodem, dla którego lepiej jest używać wędki morskiej i kołowrotka w oceanie, jest to, że są one zaprojektowane tak, aby były odporne na korozyjne właściwości soli. Większość wędek morskich, które znajdziesz, jest wykonana z grafitu lub włókna szklanego.

W porównaniu do grafitu słupy z włókna szklanego są mocniejsze i mocniejsze. Słupy grafitowe są jednak bardziej czułe i sztywniejsze.

Jedną z różnic między rybołówstwem słodkowodnym a słonowodnym jest: wielkość ryby. Gatunki ryb słonowodnych mają znacznie szerszy zasięg niż ich odpowiedniki słodkowodne. Oznacza to, że a wędka morska musi wytrzymać większą wagę.

Porównując wędki słodkowodne i morskie, przekonasz się, że wędki morskie są znacznie solidniejsze i grubsze.

Typy wędek słodkowodnych obejmują rzucanie przynęty, spinning, teleskopowe, zamknięte odlewanie szpilkami, ultralekkie i włókno węglowe. Różne typy wędzisk morskich to rzucanie przynętą, spinning, trolling i jigowanie.

Oto doskonały film z dodatkowymi informacjami o tym, jak wybrać odpowiednią wędkę:

Kołowrotki morskie

Oprócz różnic w wędkach, kołowrotki do wody morskiej i słodkowodnej mają również inne cechy. Kołowrotki oceaniczne są wyposażone w szczelne osłony, które zapobiegają przedostawaniu się słonej wody do środka. Inną odporną na korozję cechą kołowrotków słonowodnych jest to, że ich zewnętrzna powłoka jest anodowana.

Czytać  Tak się dzieje, gdy ryba złamie żyłkę

W oceanie najlepiej używać wędzisk i kołowrotków morskich, ponieważ kołowrotki słodkowodne są bardziej podatne na rdzewienie, korodowanie i uszkodzenie pod wpływem surowego środowiska słonej wody.

Kołowrotki słonowodne są klasyfikowane jako szybkie lub wolne. W przypadku kołowrotków o dużej prędkości masz przełożenie większe niż sześć do jednego. To pozwala na szybsze ściąganie. Z drugiej strony kołowrotki wolnoobrotowe mają stosunek mniejszy niż cztery do jednego. Kołowrotki wolnoobrotowe oferują większą moc, co jest szczególnie przydatne podczas walki z dużą rybą.

Podobnie jak wędki, kołowrotki morskie występują w trzech różnych rodzajach: rzucanie przynętą, spinning, trolling i jigowanie.

Kołowrotki słodkowodne

Istnieją również trzy różne typy kołowrotków słodkowodnych: spinning z otwartym kabłąkiem, casting z przynętą i zamknięty spinning. Dzięki kołowrotkom do rzucania przynęty otrzymujesz mechanizm równego wiatru. Zapobiega to zaczepianiu i zaklinowaniu linki podczas rzucania przynętami.

Kołowrotki z otwartym kabłąkiem są inne. Wykorzystują stałą szpulę, która jest zamontowana pod wędką. Zamknięte kołowrotki spinningowe mają również stałą szpulę bez rolki żyłki i duży druciany kabłąk, z którego można rzucić żyłkę. Zamknięte kołowrotki spinningowe są wyposażone w szpilki i metalowy kielich ułatwiający nawijanie linki na szpulę.

Pojemność linii

Innym sposobem, w jaki kołowrotki do wody morskiej różnią się od kołowrotków do wody słodkiej, jest pojemność żyłki. Zazwyczaj pojemność żyłki można znaleźć na korpusie kołowrotka. Powinien być zgodny z zalecaną wagą żyłki podaną na wędce.

Ponieważ do połowów oceanicznych stosuje się większe ciężary przynęt dla cięższych i większych gatunków ryb, pojemność linii również powinna być większa.

Jeśli chcę używać tego samego kija do jeziora i oceanu, jakiego typu kijka powinienem użyć?

Kiedy szukasz odpowiedniej wędki słodkowodnej lub słonowodnej, ważne jest, aby zastanowić się, jakiego rodzaju techniką wędkowania zamierzasz użyć. Czy planujesz trollingować zimorodki na morzu? A może planujesz rzucać woblery na jakiegoś wielkogębowego basa w lokalnym stawie?

Po ustaleniu techniki możesz wziąć pod uwagę siłę i rozmiar docelowego gatunku ryb. Pomoże Ci to dobrać odpowiednią moc wędki.

Czytać  Czy można łowić bez licencji?

Jeśli chcesz otrzymać wszechstronną wędkę, której możesz używać podczas łowienia zarówno w wodzie morskiej, jak i słodkiej, powinieneś poszukać Średniej mocy wędka morska przeznaczona do linek o wadze od 8 do 17 funtów.

Wędki morskie, które są lekkim sprzętem, mogą być używane w słodkiej wodzie, ale prawdopodobnie nie jest najlepszym pomysłem używanie wędki słodkowodnej w słonej wodzie, ponieważ wędka i sprzęt mogą nie być wykonane z materiałów odpornych na korozję.

Jeśli naprawdę chcesz używać wędki z jeziora w oceanie, możesz to zrobić, ale jest kilka ważnych rzeczy, które musisz zrobić, aby chronić swój sprzęt.

Aby uzyskać więcej informacji na temat używania kijka do słodkiej wody w słonej wodzie, przeczytaj tutaj.

6 wskazówek dotyczących korzystania z wędki na jeziorze w oceanie

Jak już mówiliśmy, wędki słodkowodne niekoniecznie trzymają się dobrze w środowisku słonowodnym. Ale to nie znaczy, że nie możesz używać tyczki na jeziorze w oceanie. Możesz. Jest jednak kilka rzeczy, które musisz zrobić, aby chronić swój sprzęt.

Nie da się tego obejść – każdy rodzaj wędki i kołowrotka, którego używasz w słonej wodzie, posypie się solą. Jest to zdecydowanie prawdziwe, jeśli wędkujesz na desce surfingowej. Podczas wędkowania z surfowania nie tylko dostaniesz słoną wodę na swój sprzęt, ale prawdopodobnie również dostaniesz trochę piasku w kołowrotku.

Chodzi o to, że kiedy używasz kołowrotka wędkarskiego w słodkiej wodzie, możesz latać bez konieczności konserwacji kołowrotka. Tak nie jest w przypadku wędkarstwa morskiego. Kluczem do używania wędki i kołowrotka słodkowodnego w słonej wodzie jest poświęcenie czasu na rozłożenie kołowrotka i dokładne jego czyszczenie.

1. Spłucz sól!

Zawsze, i mam na myśli zawszeopłucz kołowrotek i wędkę słodką wodą po użyciu ich w słonej wodzie. Przeczytaj tutaj aby uzyskać więcej informacji o tym, jak wyczyścić wędkę słodkowodną po użyciu jej w słonej wodzie.

2. Dokładnie wyczyść wszystko

Upewnij się, że poświęcisz trochę czasu na usunięcie z kołowrotka i wędki wszystkiego, co może powodować korozję. Nie zapomnij o małych kawałkach gruzu, które mogą wpaść w szczeliny.

Czytać  Czy węzły osłabiają żyłkę?

3. Smaruj

Powinieneś regularnie smarować kołowrotek wędkarski, niezależnie od tego, czy używasz kołowrotka słodkowodnego, czy morskiego. Nawiasem mówiąc, oto artykuł, który napisałem, który wyjaśnia najlepszy olej i smar, jaki znaleźliśmy do czyszczenia i konserwacji łożysk i części do kołowrotków wędkarskich.

4. Nic nie trwa wiecznie

Nic nie trwa wiecznie. Nawet twój sprzęt, który jest specjalnie stworzony do słonej wody, w końcu zostanie dotknięty silnie korozyjną mocą soli.

5. Rozważ wielkość ryby

Jeśli zamierzasz używać wędki słodkowodnej i kołowrotka w słonej wodzie, upewnij się, że używasz go do łowienia niektórych mniejszych ryb. Teraz, jeśli planujesz łowić duże ryby, takie jak halibut, tuńczyk lub marlin, będziesz chciał użyć mocniejszej wędki i kołowrotka, które są przeznaczone specjalnie do słonej wody.

6. Nie wszystkie wędki są sobie równe

Ponieważ wszystkie wędki i kołowrotki są inne, przekonasz się, że niektóre słodkowodne sprzęty nie przetrwają nawet jednej wyprawy w sól. Jednak inne mogą przetrwać lata, jeśli będziesz je odpowiednio pielęgnować.

Jeśli szukasz doskonałego kołowrotka słodkowodnego, którego możesz również używać w słonej wodzie, polecamy Shimano. Shimano (kliknij, aby zobaczyć na Amazon) jest znany z kołowrotków słodkowodnych, które mogą przetrwać w słonej wodzie, jeśli odpowiednio je pielęgnujesz.

Dolna linia

Możesz z łatwością używać wędek i kołowrotków przeznaczonych do słonej wody w wodzie słodkiej i nie musisz się martwić o dodatkową konserwację. Podczas łowienia w słonej wodzie możesz również używać wędzisk i kołowrotków słodkowodnych; jednak będzie to wymagało większej konserwacji.

Więc jeśli kupujesz nową wędkę, którą chcesz używać zarówno w wodzie słodkiej, jak i morskiej, najlepiej jest wybrać wędkę i kołowrotek do słonej wody. Jeśli jesteś zdeterminowany, aby wybrać sprzęt do wody słodkiej, zalecamy wybranie Shimano, które cieszy się doskonałą reputacją, która sprawdza się zarówno w wodzie słodkiej, jak i słonej.

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz użyć bieguna słodkowodnego, który obecnie posiadasz w oceanie, odpowiedź brzmi tak, ale powinieneś postępować ostrożnie. Pamiętaj, aby poświęcić czas na odpowiednią konserwację. I zawsze, zawsze, zawsze dokładnie opłucz kij po każdym użyciu.

Miłego łowienia ryb!