Czy możesz używać wędki morskiej i kołowrotka w słodkiej wodzie?

Jeśli lubisz łowić zarówno w słonej, jak i słodkiej wodzie, możesz się zastanawiać, czy możesz używać wędki morskiej i kołowrotka w słodkiej wodzie, aby zaoszczędzić pieniądze i/lub miejsce. Jakie są różnice? A dlaczego lub dlaczego nie można ich używać zamiennie? To właśnie będziemy badać.

Czy można używać wędki morskiej i kołowrotka w słodkiej wodzie? Tak, możesz używać wędki i kołowrotka do wody morskiej w słodkiej wodzie, ale nie powinieneś używać wędki i kołowrotka do wody słodkiej w słonej wodzie.

Możesz się zastanawiać, dlaczego tak jest i jaka jest różnica między nimi. Czytaj dalej, aby poznać wszystkie odpowiedzi.

Dlaczego możesz używać wędki morskiej i kołowrotka w słodkiej wodzie?

Możesz używać każdego rodzaju wędki i kołowrotka w każdej wodzie, ale łatwiej będzie złowić rybę i przedłużyć żywotność sprzętu, jeśli dopasujesz wędkę i kołowrotek do rodzaju wody. Jeśli jednak chcesz kupić tylko jedną wędkę i kołowrotek do użytku w obu rodzajach wody, wybierz wędkę i kołowrotek do wody morskiej.

Dzieje się tak, ponieważ wędki i kołowrotki do słonej wody są zaprojektowane tak, aby wytrzymać korozję powodowaną przez słoną wodę. Bębny ze słoną wodą są uszczelnione, aby zapobiec przedostawaniu się słonej wody do mechanizmów i powodowaniu ich korozji od surowej słonej wody. Te kołowrotki mają również inne style niż słodkowodne.

Jednak kołowrotki ze słoną wodą są droższe i cięższe. Dzieje się tak, ponieważ wymaga to więcej pracy i droższych, wytrzymałych materiałów użytych do jego wykonania. Przyjrzyjmy się szczegółom zarówno wędzisk i kołowrotków morskich, jak i słodkowodnych.

Gdzie można używać wędki morskiej i kołowrotka i dlaczego?

Wędki i kołowrotki do wody morskiej są cięższe niż wędki i kołowrotki do wody słodkiej, co oznacza, że ​​można ich używać w różnych miejscach, nie tylko w słonej wodzie. W poniższej sekcji o wędkach słodkowodnych zagłębimy się w to, dlaczego nie powinieneś używać wędzisk i kołowrotków słodkowodnych w słonej wodzie ze względu na ich materiały.

Wędki i kołowrotki morskie mogą być używane w różnych sytuacjach, ponieważ po prostu są wytrzymałe. Są odporne na korozję powodowaną przez słoną wodę, co oznacza, że ​​są wykonane ze specjalnego stopu lub poddane specjalnej obróbce.

Czytać  Czy kołowrotki wędkarskie mogą się zamoczyć?

Jeśli pręty do słonej wody są wykonane z tańszych metali, są pokryte specjalnym uszczelniaczem, który zatrzymuje wodę z dala od metalu i przedłuża jego żywotność. To sprawia, że ​​wędka jest lżejsza i kosztowniejsza, ale nadal może działać dłużej. Jednak szczeliwo zacznie się odpryskiwać i z czasem może powodować korozję.

Dlaczego więc nie wszyscy używają wędzisk i kołowrotków morskich? Dzieje się tak po prostu dlatego, że wędki i kołowrotki do słonej wody są o wiele droższe i zwykle są cięższe. W następnym rozdziale jest więcej powodów, dla których ludzie nie używają kołowrotków ze słoną wodą w wodzie słodkiej.

Dlaczego nie używać kołowrotka ze słoną wodą w słodkiej wodzie?

Niektórzy powiedzą ci, że chociaż możesz, nie powinieneś używać kołowrotka ze słoną wodą w słodkiej wodzie. Nie ma to nic wspólnego z trwałością kołowrotka, ponieważ wiemy, że sprzęt do słonej wody jest cięższy, ale ze stylem i designem.

Kołowrotki do wody morskiej i słodkowodnej są obfite, dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i cenach. Kołowrotki morskie wytrzymają dłużej, ale mogą być zaprojektowane do czegoś, czego nie spotkasz. Na przykład kołowrotki słonowodne zwykle używają cięższej żyłki i przynęt, co nie jest tym, czego chcesz w słodkiej wodzie.

Większość kołowrotków słonowodnych jest stworzona do konkretnych sytuacji, z których wiele nie spotkasz podczas wypraw wędkarskich w wodach słodkich. Kołowrotki słodkowodne mają zwykle trzy podstawowe typy: spinning, spin casting lub baitcasting, podczas gdy kołowrotki morskie mają większą różnorodność w różnych sytuacjach.

Kołowrotki morskie są również bardzo drogie. Jeśli masz zamiar przebywać tylko w słodkiej wodzie, nie ma powodu, aby wydawać tyle pieniędzy na kołowrotek, którego nie używasz w pełni. I wreszcie, często są zaprojektowane do różnych stylów rzucania, których będziesz używać tylko podczas łowienia w oceanie.

Czytać  Czy Super Glue jest OK na żyłce?

Gdzie można użyć wędki i kołowrotka słodkowodnego?

Prawda jest taka, Móc używaj dowolnej wędki i kołowrotka w każdym rodzaju wody. Jeśli jednak chcesz przedłużyć żywotność i jakość swojej wędki i kołowrotka, powinieneś być ostrożny przy wyborze rodzaju wędki i kołowrotka, który kupisz. Najpierw przyjrzymy się, gdzie należy używać sprzętu do wody słodkiej, aby przedłużyć jego żywotność.

Wędki i kołowrotki słodkowodne powinny być używane w słodkiej wodzie tylko wtedy, gdy chcesz przedłużyć ich żywotność.

Wędki i kołowrotki słodkowodne są tańsze w zakupie, mniej ciężkie do noszenia i łatwiej jest znaleźć duży wybór w sklepie. Jednak nie są one zbudowane, aby wytrzymać ciężką pracę wędkarstwa morskiego. Zazwyczaj będą wymagały wymiany, gdy są używane do łowienia w słonej wodzie co najmniej trzy razy, gdy tylko wędka morska będzie wymagała wymiany.

Dlaczego nie powinieneś używać wędki słodkowodnej i kołowrotka w słonej wodzie?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wędki i kołowrotki do wody morskiej są zbudowane z twardszych i cięższych materiałów ze względu na korozyjność wody morskiej w porównaniu do wody słodkiej. Oznacza to, że możesz używać wędzisk i kołowrotków do słonej wody w prawie każdej wodzie, ponieważ są zbudowane, aby poradzić sobie ze wszystkim. Sprzęt słodkowodny jest nieco inny.

Dlaczego nie używać wędki słodkowodnej w słonej wodzie?

Wędki słodkowodne zbudowane są z tańszych, lżejszych materiałów niż sprzęt do wody morskiej. Powoduje to, że zarówno cena, jak i waga są niższe, co ułatwia ich zakup i przenoszenie. Dzieje się tak, ponieważ są one zwykle wykonane z prostych metali, które są dobre w przypadku słodkiej wody.

Proste metale z czasem powoli korodują, ale są na tyle tanie, że możesz sobie pozwolić na ich wymianę co kilka lat. Jeśli jednak użyjesz go w słonej wodzie, będą korodować znacznie szybciej, chyba że zostaną nałożone szczeliwo, aby temu zapobiec.

Czytać  Czy haczyki bez chwastów faktycznie działają? Próbowałem ich

Wędki słodkowodne zwykle nie są przeznaczone do stosowania z bardziej zaawansowanymi kołowrotkami słonowodnymi. Wiele z nich jest zarzucanych głęboko, podczas gdy na łodzi wyrusza się na potworną rybę w głębinach. Po prostu nie zrobisz tego z wędką słodkowodną.

Wędki słodkowodne mogą być kuszące dla kogoś nowego w wędkarstwie morskim ze względu na ich niższą cenę. Chociaż wędka wytrzyma kilka przygód w słonej wodzie, będziesz musiał ją wymienić tylko później. W pewnym momencie będziesz musiał wymienić wędkę, ale odpowiednia wędka wytrzyma co najmniej dwa razy dłużej.

Dlaczego nie używać kołowrotka słodkowodnego w słonej wodzie?

Wcześniej omówiliśmy, dlaczego nie używać kołowrotka ze słoną wodą w wodzie słodkiej i jak mają różne konfiguracje i projekty dla twoich potrzeb. Jednak jeśli chodzi o używanie kołowrotków słodkowodnych w słonej wodzie, jest to związane z innym czynnikiem. To użyte materiały, podobnie jak wędka słodkowodna.

Kołowrotki słodkowodne są wykonane z tych samych prostych metali, co wędki słodkowodne. Powoduje to takie samo ryzyko korozji jak pręt używany w słonej wodzie. Z tego powodu większość kołowrotków słonowodnych używa tych samych stopów i uszczelniaczy, co wędki słonowodne. Jest też inne rozwiązanie, w którym znajdują się również kołowrotki ze słoną wodą.

Niektóre szpule ze słoną wodą są uszczelnione, o czym mówiliśmy wcześniej. To utrzymuje wodę na zewnątrz, aby zapobiec korozji. Jednak możesz się zastanawiać, czy możesz kupić uszczelniony kołowrotek na słodką wodę taniej niż kołowrotek na wodę morską i uzyskać takie same wyniki, jak zakup specjalnego kołowrotka na wodę morską.

Krótka odpowiedź brzmi: nie, nie będziesz mógł używać uszczelnionego kołowrotka na słodką wodę tak samo, jak uszczelnionego kołowrotka na wodę morską. Dzieje się tak, ponieważ materiały używane do uszczelniania szpul do wody słodkiej to te same proste metale, które będą korodować od słonej wody. Zewnętrzna część rolki będzie korodować i rozprzestrzeniać się.