Czy możesz używać WD-40 na kołowrotku?

Kontrowersyjnym tematem w wędkarstwie jest to, czy można używać WD-40 na kołowrotku? Każdy ma inną odpowiedź na to pytanie, a obie strony mają trochę prawdy w swoich argumentach. Co robi WD-40 i czy używanie na kołowrotku jest szkodliwe?

Możesz użyć WD-40 na kołowrotkach wędkarskich do corocznej konserwacji. WD-40 nie zrujnuje twoich kołowrotków wędkarskich i może być używany zamiast środka czyszczącego, odtłuszczacza lub do odklejania części. Jednak WD-40 nie powinien być używany do regularnej konserwacji.

Istnieją dwie szkoły myślenia na temat czyszczenia kołowrotków wędkarskich. Jednym z nich jest użycie WD-40 jako środka czyszczącego, odtłuszczającego, a następnie nałożenie lubrykantów/smarów. Drugą szkołą myślenia dotyczącą czyszczenia kołowrotków wędkarskich jest nie używanie WD-40 i używanie innego środka odtłuszczającego, takiego jak Simple Green do czyszczenia, zmywanie odtłuszczacza, a następnie nakładanie oleju i smaru na niezbędne części. Zbadamy obie szkoły, abyś mógł być pewny swojego wyboru.

Czy możesz używać WD-40 na kołowrotku?

Chociaż WD-40 nie jest szkodliwy dla twoich kołowrotków wędkarskich, nie nadaje się również jako samodzielny środek. Do czyszczenia kołowrotka należy zastosować Wd-40, a następnie standardowy smar (np. Ardent’s Reel Butter Combination Pack – Amazon link), należy użyć do zakończenia corocznej konserwacji kołowrotków wędkarskich.

WD-40 posiada formułę odtłuszczającą i wypierającą wodę. WD-40 pozbędzie się tłuszczu, brudu, brudu, rdzy i innych trudnych do czyszczenia elementów, które gromadzą się na kołowrotku wędkarskim. Wd-40 może być używany do czyszczenia kołowrotków wędkarskich, ale nie do ich smarowania. WD-40 nakłada również ochronny płaszcz wodny na obszar, w którym został nałożony.

Podstawowa szkoła myślenia polega na tym, że używałbyś WD-40 do czyszczenia zewnętrznej części kołowrotka, a następnie smarowania zębatek i smarowania wszystkiego innego. Nałożenie zbyt dużej ilości smaru może spowolnić kołowrotek, tak jak może zrobić niedostateczne smarowanie kołowrotka.

Nie chcesz używać Wd-40 jako samodzielnego środka lub jako smaru do kołowrotków wędkarskich. Bassmaster zaleca również zmycie folii pozostawionej przez Wd-40 wodą z mydłem po nałożeniu odtłuszczacza. (Możesz przeczytać więcej na ten temat tutaj).

Aby spojrzeć z innej perspektywy na WD-40 i kołowrotki wędkarskie, obejrzyj ten film autorstwa Aliex Folgueira.

Czytać  Czy należy czyścić przynęty wędkarskie?

Co to jest WD-40?

WD-40 to skrót od Water Displacement Formula 40. Podczas gdy większość krytyków twierdzi, że WD-40 nie jest smarem, firma, która produkuje WD-40, dokładnie określa, jakiego rodzaju oleju używają w swoich stronie internetowej. Twierdzą, że ich produkt może pomóc w ochronie sprzętu wędkarskiego przed rdzą i korozją.

WD-40 ma listę ponad 2000 zastosowań i chociaż co roku pojawiają się skandaliczne roszczenia z użyciem WD-40, pozostaje tylko rozpuszczalnikiem smarującym. Możesz znaleźć pełną listę zastosowań WD-40 tutaj.

WD-40 ma kilka specjalistycznych produktów wykonanych z różnych powodów, niektóre z różnymi specyficznymi zastosowaniami, takimi jak kontakt elektryczny. Żaden z ich produktów nie jest specyficzny dla rybołówstwa. Ponadto, wbrew powszechnej opinii, WD-40 nie zawiera oleju rybiego ani nie przyciąga brudu.

Chociaż sam WD-40 nie zaleca używania ich produktu do połowu ryb – czy smak w ogóle spodobałby się rybom? – zalecają jego stosowanie do konserwacji kołowrotków wędkarskich.

Co jest lepsze niż WD-40

Chociaż WD-40 jest fenomenalnym środkiem czyszczącym i smarującym, nie specjalizuje się on konkretnie w sprzęcie wędkarskim. Wewnątrz kołowrotka wiele się dzieje i potrzebujesz tych części, aby działały poprawnie. Chwytanie dobrego zestawu konserwacyjnego, takiego jak Zestaw konserwacyjny ABU Garcia (patrz na Amazon), zapewni wszystko, czego potrzebujesz do rutynowej konserwacji kołowrotków wędkarskich.

Metoda Simple Green składa się z tych samych elementów, które zawiera proces WD-40. Czyścisz Simple Green, a następnie smarujesz i smarujesz oczekiwane części. Możesz również użyć olejków penetrujących, takich jak Klucz do płynów (kliknij, aby zobaczyć na Amazon).

Po użyciu odtłuszczacza należy uzupełnić go olejem smarującym do łożysk i odrobiną smaru przekładniowego do wewnętrznych kół zębatych. Olej smarowy Hoppes numer 9 (znalezione tutaj na Amazon) to doskonały olej smarujący dla sportowców, stosowany głównie do broni. Ta formuła działa również doskonale na łożyskach kołowrotków wędkarskich.

Następnie należy zastosować smar do przekładni podobny do Rtęć (link do Amazon) smar do sprzętu morskiego, który większość ludzi miałaby na swoich łodziach.

Czytać  Czy łowienie ryb podczas czerwonej fali jest bezpieczne?

Najlepsze zestawy konserwacyjne

Zestawy to świetna opcja — wybierasz jeden i masz wszystko, czego potrzebujesz. Jednak nie wszystkie zestawy są takie same, jak widać z tej tabeli.

Abu Garcia Gorące masło w rolkach Ardent Pielęgnacja kołowrotków PENN Reel Oil and Lube Angler Pack CLENZOIL Olej do kołowrotków morskich i wędkarskich
Narzędzia X
Smar X X X X X
Pokrowiec X
Smar X X X X X
Środek czyszczący/odtłuszczacz X X X
Odżywka do linii X

Czy WD-40 zrujnuje mój kołowrotek?

WD-40 w ogóle nie zrujnuje Twoich kołowrotków wędkarskich. Wręcz przeciwnie, WD-40 przedłuży żywotność Twoich kołowrotków wędkarskich. Niektórzy twierdzą nawet, że WD-40 jest również dobrym kondycjonerem liniowym, mimo że producent nie zaleca używania go jako kondycjonera liniowego.

WD-40 działa poprzez rozbijanie cząsteczek rdzy i korozji, a następnie nakładanie ochronnej warstwy smarnej na dotknięty obszar. Ta folia ochronna wypiera również wodę, dzięki czemu jest doskonałym środkiem antykorozyjnym.

Powodem, dla którego musisz nasmarować po zastosowaniu WD-40, jest to, że formuła usuwa inne smary, które znajdowały się na łożyskach. Z biegiem czasu, jeśli nie będziesz konsekwentnie używać WD-40 podczas każdej podróży, Twoje łożyska mogą zardzewieć. Prostym sposobem, aby temu zapobiec, jest nasmarowanie łożysk wędki smarem w połączeniu z użyciem Wd-40.

Jak nasmarować kołowrotek?

Aby przeprowadzić konserwację kołowrotków wędkarskich, należy wykonać kilka czynności. W zależności od rodzaju kołowrotka, który posiadasz, postępuj zgodnie z osobnymi instrukcjami demontażu; jednak proces jest taki sam.

Jak nasmarować kołowrotek wędkarski:

  1. Oczyść zewnętrzną powierzchnię rozpuszczalnikiem/odtłuszczaczem, takim jak WD-40.
  2. Spryskaj szmatkę i wytrzyj zewnętrzną część szpuli, uważając, aby woda lub środek odtłuszczający nie dostały się na wewnętrzne części.
  3. Rozpocznij demontaż kołowrotka.
  4. Nasmarować koła zębate i naoliwić łożysko po wewnętrznej stronie obudowy.
  5. Złóż to wszystko z powrotem.

Oto doskonały film, który pokazuje, jak czyścić kołowrotki.

Jak często należy smarować kołowrotek?

Wykonywanie corocznej konserwacji kołowrotków wędkarskich to standardowa pielęgnacja. Konsensus jest inny dla każdej osoby. Niektórzy wolą czyścić je za każdym razem, gdy wybierają się na ryby, inni czyszczą kołowrotki tylko raz, może dwa razy w roku.

Czytać  Czy haczyki bez chwastów faktycznie działają? Próbowałem ich

Jedyną błędną odpowiedzią nie jest czyszczenie kołowrotków. Jeśli nie wykonasz żadnej konserwacji kołowrotków wędkarskich, nieuchronnie zawiodą w najgorszym momencie. Większość forów wędkarskich po zadaniu tego pytania ma inny sposób i ramy czasowe dbania o kołowrotki wędkarskie.

Niektórzy wolą metodę Simple Green i Toothbrush, inni WD-40 i metodę smarowania. Tak czy inaczej, dopóki wykonujesz konserwację kołowrotków wędkarskich, powinny one trwać długo.

Forum wędkarskie Bass Resource (tutaj) jest doskonałym źródłem informacji, dzięki któremu możesz skontaktować się z innymi wędkarzami, a nawet przejrzeć, co robią inni ludzie, jeśli chodzi o konserwację ich kołowrotków.

Powody, dla których nie należy używać WD-40

Sprowadza się to do osobistych preferencji dotyczących czyszczenia kołowrotków wędkarskich. WD-40 nie jest szkodliwy, ale nie jest również przeznaczony do konserwacji kołowrotków wędkarskich. Niektórzy twierdzą, że WD-40 wysusza ich sprzęt wędkarski i może to być ich doświadczenie.

WD-40 to smar, który pozostawia film, który wypiera wodę; jest to jednak odtłuszczacz na bazie rozpuszczalnika, który jest bezpieczny dla tworzyw sztucznych i innych metali. Niektóre strony internetowe twierdzą, że WD-40 nie jest środkiem smarnym – to mit. WD-40 zawiera mieszankę smarów, które odbijają wodę, glebę, brud i inne szkodliwe składniki.

WD-40 musi być również stosowany regularnie, aby był tak skuteczny, jak smarowanie łożysk na bazie silikonu. Jedyną rzeczą, do której nie nadaje się, jest żyłka monofilamentowa, ponieważ spowoduje to przedwczesne starzenie się żyłki. I tak nie chcesz nakładać na żyłkę niczego poza odżywką do żyłki.

Ponadto WD-40 nie zawiera oleju rybiego. Nie leczy też artretyzmu!

Końcowe myśli/wnioski

Należy co najmniej użyć środka odtłuszczającego, a następnie co roku nakładać smar na bazie oleju, a także smar przekładniowy na wewnętrzne elementy. Soutdoors ma kompletny przewodnik do różnych typów kołowrotków wędkarskich i sposobu ich demontażu. Jedną rzeczą, która łączy je wszystkie, jest specyficzna metoda, którą należy podążać.

Po wypróbowaniu obu metod żadna z nich nie osiąga znacznie lepszych wyników niż druga, dlatego jest tak kontrowersyjna. Nie ma jednego sposobu na wyczyszczenie kołowrotków wędkarskich. Jest kilka sposobów i musisz znaleźć ten, który będzie dla Ciebie najlepszy.

„Wędkarstwo to dyscyplina równości ludzi – ponieważ wszyscy ludzie są równi przed rybami” – Herbert Hoover.