Czy możesz skakać ze spadochronu z balonu na ogrzane powietrze? Co jest wymagane?

Kilka razy skakałeś ze spadochronem i chcesz coś zmienić. Jeśli to możliwe, wolisz wyjść z balonu na ogrzane powietrze niż z samolotu, ponieważ słyszałeś, że jest to dość wyjątkowe doświadczenie. Czy możesz skakać ze spadochronu z balonu, a jeśli tak, to czego potrzebujesz?

Tak, możesz skakać ze spadochronu z balonu, ale musisz mieć uprawnienia spadochronowe na poziomie B lub wyższym. Będziesz także potrzebować karty pakowania, która potwierdza, że ​​spakowałeś spadochron w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.

W dalszej części omówimy więcej o skokach spadochronowych z balonu na ogrzane powietrze, w tym o tym, jakie to uczucie i jakie są zasady, których należy przestrzegać. To może być bardzo zabawny, niezapomniany skok, ale musisz być bezpieczny, a pomożemy ci to zrobić w tym artykule.

Jak wygląda skok spadochronowy z balonu na ogrzane powietrze? Czym różni się od skoku spadochronowego z samolotu?

Jaka jest w ogóle atrakcyjność skoków spadochronowych z balonu na ogrzane powietrze? Okazuje się, mnóstwo! Skacząc z samolotu, generujesz tak zwany wiatr względny. Jest to termin aeronautyczny, który odnosi się do kierunku ruchu atmosfery w porównaniu z kierunkiem ruchu samego samolotu.

Zwykle podczas skoku spadochronowego z samolotu samolot jest zwrócony do przodu. Powoduje to poziomy względny wiatr podczas skoku. Wtedy opór aerodynamiczny zmienia pęd względnego wiatru. Jednocześnie grawitacja ciągnie cię w dół w powietrzu. Kombinacja tych sił zmienia względny kierunek wiatru z poziomego na pionowy.

Rezultatem jest łuk, który według niektórych skoczków przypomina przepływ wody z poziomego niskociśnieniowego węża ogrodowego.

Podczas skoku spadochronowego z balonu na ogrzane powietrze nie ma względnego wiatru. Zmniejsza to ciśnienie przy wychodzeniu z balonu w porównaniu do skoku z krawędzi samolotu. Poczujesz się poza kontrolą, jakbyś całkowicie spadał. To odczucie znane jest jako wylot martwego powietrza i jest tym, co sprawia, że ​​spadochroniarze wracają po więcej, gdy wyskakują z balonu na ogrzane powietrze.

Wrażenia z wylotu martwego powietrza są krótkotrwałe, będziemy cię o tym wiedzieć. W końcu jesteś przywiązany do spadochronu, więc nieważkość swobodnego spadania jest tylko do pewnego momentu. Następnie możesz otworzyć spadochron i odpłynąć z powrotem na ląd, tak jak podczas skoku spadochronowego z samolotu.

Oto kolejna interesująca różnica, która nie jest wystarczająco wyjaśniona. Wiatr względny oprócz wytwarzania ciśnienia generuje również hałas. Bez tego wiatru pierwsze sekundy wyskoczenia z balonu mogą być przerażająco ciche. To też nie trwa długo, zwłaszcza gdy nabierasz prędkości podczas swobodnego spadania, ale jest to zdecydowanie warta uwagi część doświadczenia!

Czy potrzebujesz licencji na skoki spadochronowe z balonu na ogrzane powietrze?

Jeśli chcesz skakać ze spadochronem, czy musisz zdobyć licencję przed wyjazdem? Spadochroniarze, którzy chcą skakać w pojedynkę i cieszyć się większymi doświadczeniami w powietrzu, powinni uzyskać co najmniej licencję B. Licencje na skoki spadochronowe wydaje United States Parachute Association.

Ze względu na bardzo zauważalne różnice podczas skoków spadochronowych z balonu na ogrzane powietrze w porównaniu z samolotem, próbować powinni próbować tylko bardziej doświadczeni nurkowie.

Porozmawiajmy o rodzajach licencji spadochronowych oraz o tym, jak je uzyskać.

Licencja

Licencja A to certyfikacja na poziomie początkującym. Jeśli chcesz zdobyć tę licencję, musisz wziąć udział w kursie zatwierdzonym przez Stowarzyszenie Spadochronowe Stanów Zjednoczonych lub USPA. Jeśli to zdasz, będziesz musiał pracować z instruktorami i trenerami, skacząc na różne sposoby, aby pochwalić się zdobytymi umiejętnościami.

Licencja B

Drugim poziomem licencji spadochronowych jest licencja B. Aby uzyskać ten certyfikat, musisz zapisać się na kurs baldachimów i skoczyć co najmniej 50 razy. Oczekuje się, że będziesz znać wiele manewrów lądowania i latania, w tym lądowania na wodzie.

Kiedy osiągniesz 100 skoków, możesz teraz pracować jako trener, pomagając tym, którzy starają się zdobyć licencje A.

Licencja C

Jeśli skoczyłeś co najmniej 200 razy, możesz uaktualnić do licencji C. Do tej pory jesteś na tyle wyszkolony, że możesz wylądować w zasięgu celu, nawet jeśli ten cel jest mniejszy. Będziesz mieć przywilej rejestrowania swoich skoków za pomocą GoPro lub innej kamery. Jeśli interesuje Cię latanie w kombinezonie ze skrzydłami, możesz to zrobić również z licencją C.

Możesz nawet zostać instruktorem USPA, a także wykonać kilka pokazowych skoków dla rozrywki.

Licencja D

Jeśli przeszedłeś całą drogę w górę totemu licencjonowania skoków spadochronowych, w końcu dostaniesz swoją licencję D. Najpierw musisz wykonać 500 skoków. Jeśli jesteś posiadaczem licencji proporcjonalnej D, możesz robić wystawy i bardziej imponujące skoki demonstracyjne, takie jak te z elementami pirotechnicznymi i/lub flagami.

Zasady skoków spadochronowych z balonem na ogrzane powietrze

Aby skok spadochronowy z balonu na ogrzane powietrze był bezpiecznym i przyjemnym doświadczeniem, zarówno nurek, jak i pilot balonu muszą przestrzegać wcześniej ustalonych zasad. Zasady te mogą się nieco różnić w zależności od firmy balonowej, ale są to ogólnie przyjęte wytyczne.

Sprawdź dokumentację nurka

Czy spadochroniarze mają licencję B w skokach spadochronowych lub wyższą? Czy licencja jest aktualna? Czy każdy nurek ma licencję? Poproś również o karty pakowania nurków. Karta pakowania wskazuje, że nurek spakował swój spadochron przynajmniej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Spadochron powinien być sprawny.

Poproś o dowód dokumentacji pilota balonowego

Piloci balonów na ogrzane powietrze posiadają uprawnienia lotnika lub licencję pilota. Oba certyfikaty są wydawane przez Federalna Administracja Lotnictwa lub FAA. Jak pisaliśmy w innym miejscu na blogu, piloci balonów muszą przejść szkolenie i testy specyficzne dla latania balonem na ogrzane powietrze w porównaniu z innymi typami samolotów.

Zawsze dobrze jest sprawdzić, czy pilot balonu ma licencję, nawet jeśli nie powinien nigdy latać bez niej.

Przygotuj odprawę przed skokiem

Nigdy nie powinieneś skakać po sprawdzeniu dokumentacji. Zamiast tego następnym krokiem powinna być odprawa z pilotem balonu. Podczas odprawy planujesz i ćwiczysz, jak wyskoczysz z samolotu, w tym dokładną pozycję, z której będziesz skakać ze spadochronem.

Wejdź do pozycji skoku

Pozycja skoku jest ważna podczas wyskakiwania z balonu na ogrzane powietrze. Musisz być w miejscu, w którym nie ma ryzyka kolizji z liniami korony lub liniami rozdarcia. Najbliższa strona kosza powinna być jak najbardziej wolna od przeszkód. Być może pilot balonu będzie musiał tak ustawić swoją konfigurację, aby liny kontrolne zostały odciągnięte na bok.

Czas na skok

Pilot balonu wybierze bezpieczne miejsce do skoku spadochronowego, takie, które nie znajduje się w pobliżu przewodów wysokiego napięcia, dużych zbiorników wodnych lub znacznych zmian terenu. Kiedy pilot balonu da ci sygnał do skoku, będziesz musiał działać od razu.

Wysokość skoku ma również ogromne znaczenie dla pilota balonu. Twoja wysokość będzie się różnić w zależności od posiadanej licencji. Jeśli jesteś licencjonowanym spadochroniarzem klasy B, możesz skoczyć z 3500 stóp. Jeśli masz licencję C, to 3000 stóp.

Aby wykonać skok, zbliż się do krawędzi kosza. Chwyć ramę palnika i ruszaj!

Nie zwalniaj spadochronu od razu

Po wyjściu z balonu na ogrzane powietrze i swobodnym spadaniu w powietrzu nie wolno przedwcześnie wypuszczać spadochronu. Zbyt wczesne zaciągnięcie spadochronu może spowodować problemy ze spadochronem, co nie jest tym, czego chcesz, gdy jesteś ponad 3000 stóp w powietrzu, a tylko spadochron prowadzi cię na twardy grunt.

Jeśli jesteś posiadaczem licencji B, to o 3000 stóp powinieneś mieć rozłożony spadochron, a dla posiadaczy licencji C jest to od 1500 do 2500 stóp.

Czy mogę zaplanować lot balonem na gorące powietrze o dowolnej porze dnia?

Firmy balonów na ogrzane powietrze przyjmują zainteresowanych skoczków spadochronowych, ale rzadziej niż przeciętny baloniarz. Dlatego, jeśli chcesz skoczyć ze spadochronem z balonu, nie jest złym pomysłem, aby wcześniej zadzwonić lub wysłać e-mail do firmy zajmującej się balonami na ogrzane powietrze i poinformować ją.

Nie zdziw się, jeśli nie możesz zaplanować lotu balonem w dowolnym momencie. Pewna pogoda jest najbezpieczniejsza do skoków spadochronowych z balonu, na przykład bardzo słaby wiatr lub bezruch. Taką pogodę zobaczysz najczęściej wczesnym rankiem, a także późnym popołudniem przed zachodem słońca, więc przygotuj się na skoki spadochronowe w tych godzinach!

Końcowe przemyślenia

Możesz skakać ze spadochronem z balonu, pod warunkiem, że masz licencję spadochronową B-level lub wyższą. Jeśli zapytasz jakiegokolwiek skoczka, kto to zrobił, powie Ci, jak ekscytujące jest nurkowanie z balonu na ogrzane powietrze w porównaniu z samolotem. Teraz nadszedł czas, aby samemu przeżyć te emocje!