Czy możesz łowić ryby w deszczu?

Jeśli przeczytasz nasz post o łowieniu na muchę w deszczu, przypomnisz sobie, że niektóre opady wcale nie muszą odstraszać od wędkowania. Nie lubisz wędkarstwa muchowego, ale raczej surfowania. Czy obowiązuje ta sama logika? Czy możesz łowić ryby w deszczu?

Wędkarstwo surfingowe jest szczególnie dobre podczas deszczu, ponieważ prądy wody rosną i ryby gromadzą się bliżej brzegu. Podobnie, jeśli potrafisz to zrobić prawidłowo, łowienie przed deszczem doprowadzi do zwiększonej aktywności ryb w wodzie, podobnie jak łowienie na surfowanie zaraz po burzy.

Ten przewodnik po wędkowaniu w deszczu powie Ci wszystko, co musisz wiedzieć. Porozmawiamy więcej o łowieniu na surfing tuż przed, w trakcie i po deszczu. Porozmawiamy nawet o tym, czy można złowić więcej ryb podczas surfowania w mżawce, więc czytaj dalej!

Czy warto łowić ryby w deszczu? A co z tuż przed lub zaraz po?

Wędkowanie w deszczu może początkowo wydawać się dziwną perspektywą, zwłaszcza jeśli nigdy tego nie robiłeś. Pomyślisz, że będziesz jedynym wędkarzem, bo kto jeszcze chciałby łowić ryby w czasie niepogody?

Zdziwiłbyś się! Wędkarstwo surfingowe w deszczu ma wiele ukrytych korzyści. Pogoda jest chłodniejsza, więc czujesz się bardziej komfortowo i nie świeci Ci słońce. Mniej wędkarzy martwi się pogodą, co zmniejsza tempo rywalizacji.

Dodatkowo, jeśli łowisz ryby na desce surfingowej, zwykle i tak robisz się mokry, więc co to jest trochę więcej wody nad głową?

Zbadajmy, kiedy jest najlepszy czas na surfowanie w deszczu.

Surfowanie przed deszczem

Jeśli czytasz nasz post o łowieniu na muchę w deszczu, to zapewne pamiętasz, że ryby potrafią wyczuć pogodę.

Czy przegapiłeś ten post? Podsumujemy te informacje tutaj. Ryby mają wewnętrzne systemy, które mogą wykrywać poziom ciśnienia w ich środowisku. To ciśnienie obejmuje ciśnienie barometryczne, czyli ciśnienie atmosferyczne.

Ciśnienie barometryczne wzrasta w chłodne, wygodne i suche dni. Kiedy barometr opada, oznacza to, że pogoda za chwilę zmieni się w burzę. Ryby potrafią dostrzec różnicę, nawet gdy pogoda jest obecnie słoneczna. Ich miernik może wskazywać godziny deszczu, zanim to nastąpi.

Ryby są całkiem sprytne, ale nie potrafią powiedzieć, co przyniosą zmiany w ciśnieniu barometrycznym. Dlatego są bardziej chętne do jedzenia, ponieważ nie chcą wchodzić w burzę z pustym żołądkiem.

Nie chodzi tylko o to, że ryba jest głodna. Ryba jest również niespokojna, więc rzeczywiście istnieje poczucie pilności w jej zachowaniach żywieniowych, które nie występuje, gdy barometr jest wyższy. Ryby przejadają się w przypadku braku pożywienia.

Co to oznacza dla wędkarza podczas surfowania? Cóż, na początek ryby są o wiele mniej wyczulone na to, co jedzą, z powodu zwiększonego niepokoju. Podczas gdy zwykle ryba może nie chcieć ugryźć tego, co jest na twoim haczyku, teraz może się nie wahać.

Co więcej, to, że ryby jedzą wszystko, co mogą, oznacza, że ​​możesz uzyskać więcej brania na swojej żyłce niż przy wyższym ciśnieniu barometrycznym.

Wędkarstwo surfingowe podczas deszczu

Okres przeddeszczowy się skończył, a teraz pada deszcz. Opady powodują ruch wód oceanicznych. W ten sposób stan wody jest zwykle znacznie mroczniejszy.

Jeśli weźmiesz pod uwagę, że równomierne padanie deszczu na powierzchni wody również zmniejsza widoczność, ryby, które zwykle są mądre w stosunku do twojego haczyka lub żyłki, będą miały problem z zauważeniem obu tych elementów.

Nawiasem mówiąc, spadek ciśnienia atmosferycznego wciąż trwa, a konsekwencje tego wciąż się rozgrywają. Innymi słowy, ryby są zestresowane i gotowe do zjedzenia wszystkiego, co znów jest korzystne, gdy wybierasz się na surfowanie podczas deszczu.

Więc jaki rodzaj deszczu jest uczciwą grą dla wędkarstwa surfingowego? Lekka mżawka jest przyjemna (cóż, mniej więcej tak przyjemna, jak łowienie ryb w deszczu), a nawet umiarkowane, mocniejsze opady są w porządku.

Podczas ulewnych deszczów Twoja własna widoczność może zostać uszkodzona. Jeśli nie widzisz własnej wędki, ponieważ deszcz ciągle rzuca ci w oczy, bardzo trudno będzie ci określić, kiedy zwinąć linkę. Możesz przegapić cenne połowy.

Wędkarstwo surfingowe po deszczu

Burza minęła, a niebo zaczyna się przejaśniać. Korzyści z surfowania w deszczu nie znikają tak jak opady. Ryby wciąż są na zewnątrz i dopóki ich wewnętrzne systemy nie wyczują wzrostu ciśnienia barometrycznego, nadal możesz napełnić lodówkę rybami.

Czy złapiesz więcej ryb podczas surfowania w deszczu w porównaniu z łowieniem w suchych warunkach?

Wspomnieliśmy już, że surfcasterzy, w porównaniu z innymi wędkarzami, spędzają więcej czasu w wodzie. Nawet jeśli masz zamiar przemoknąć do skóry, chcesz mieć coś do pokazania.

I rzeczywiście, będziesz. Wędkarstwo surfingowe w deszczu może być bardziej korzystne niż robienie tego samego, gdy barometr jest wyższy z następujących powodów.

Chociaż rozmawialiśmy o tym przez większą część ostatniej sekcji, nie możemy wystarczająco podkreślić, jak korzystny jest wewnętrzny barometr ryby. Za każdym razem, gdy pada deszcz, ryba zawsze będzie zakładać, że w najbliższej przyszłości pożywienie może być skąpe lub nawet nieistniejące.

Ryby będą chciały zaopatrzyć się w żywność, jaką mogą znaleźć, tak jak niedźwiedź jedzący masowo przed hibernacją na zimę.

Kiedy ciśnienie atmosferyczne jest wyższe, ryby są zwykle znacznie bardziej wybredne w kwestii tego, co połykają i mogą sobie na to pozwolić. Pogoda jest dobra, nie ma zagrożenia dla ich pożywienia, więc ryby mogą pominąć smaczną żywą przynętę przyczepioną do haczyka.

Oczywiście niektóre gatunki ryb, takie jak sum, są znacznie mniej oportunistyczne, ale zakładamy, że chcesz łowić wiele ryb, a nie tylko jeden gatunek.

Wszystko to oznacza, że ​​gdy zasmakujesz w wędkowaniu w deszczu i przekonasz się, jak wiele może ci to przynieść, możesz nie chcieć łowić, gdy pogoda jest słoneczna!

Przenoszenie wody redystrybuuje składniki odżywcze

We wstępie ustaliliśmy, że nasilenie się opadów deszczu spowoduje podniesienie się wody w oceanie. Tempo aktywności wody jest również wyższe niż w pogodne dni.

Osad lub piasek zostają wzburzone, co powoduje nieprzezroczystość oceanu podczas deszczu.

To nie tylko osad, ale także składniki odżywcze. Te składniki odżywcze mogły zostać zakopane pod piaskiem lub nawet uwięzione w koralach lub chwastach, ale teraz pływają swobodnie.

Ryby potrzebują składników odżywczych do przetrwania, tak jak każda inna żywa istota. Ryby zapuszczają się bliżej brzegu, aby pobierać składniki odżywcze, dzięki czemu łatwiej je złapać.

Nawiasem mówiąc, dzieje się to nie tylko podczas deszczu. Gdy pogoda się poprawia, te składniki odżywcze wciąż podróżują po morzach, przynajmniej przez chwilę dłużej. Po deszczu możesz kontynuować łowienie z dobrym skutkiem!

Większe ryby wychodzą na zabawę

Każdy wędkarz chce złowić dużą, wredną rybę. Często jednak łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Cóż, nie podczas surfowania w deszczu!

Powód? Te mniejsze ryby, które są bliżej linii brzegowej, są bardzo atrakcyjne dla większych gatunków ryb. Duże ryby wiedzą, że mogą dostać szybki posiłek bez większego wysiłku, co jest korzystne dla wszystkich.

Duża ryba będzie płynąć bliżej linii brzegowej w naturze. Jeśli zdołasz zwinąć te duże ryby, zanim zjedzą jakąkolwiek mniejszą w pobliżu, będziesz mieć w lodówce kilka godnych zdjęć ryb, aby pokazać wszystkim swoim kumplom.

Wskazówki dotyczące wędkowania surfingowego w deszczu

W tej części omówimy praktyczne sposoby wędkowania w deszczu i przedstawimy kilka wskazówek, jak zachować bezpieczeństwo i efektywniej łowić!

Dowiedz się, jak zmierzyć, kiedy będzie padać

Wiesz już, że ryby mają wewnętrzny wskaźnik, który wskazuje, kiedy ciśnienie atmosferyczne jest niższe lub wyższe. Chociaż my, ludzie, mamy wiele rzeczy, których nie mają ryby, takich jak zdolność mówienia i przeciwstawne kciuki, brakuje nam wewnętrznego barometru.

Możesz zacząć łowić więcej ryb na godzinę lub kilka przed deszczem. Jeśli wtoczysz się do oceanu 35 minut przed ulewą, stracisz godziny dogodnego łowienia ryb.

Musisz być lepszy w mierzeniu deszczu. Pomocna może być dobra aplikacja pogodowa, zwłaszcza płatna usługa, która umożliwia przeglądanie najdrobniejszych zmian pogody i sprawdzanie aktualnego radaru.

Jednak nie zawsze możesz korzystać ze smartfona podczas surfowania, ponieważ możesz uzyskać nierówny odbiór (plus przemoczony, zniszczony telefon). Aby pomóc Ci lepiej dostroić się do natury, wędkarze przysięgają na następujące znaki wskazujące, że będzie padać.

  • Sprawdź, czy nie ma komarów: Nikt nie lubi komarów, ponieważ pozostawiają po sobie czerwone, swędzące ukąszenia. Ich obecność może jednak nie zawsze być taka zła, jeśli czekasz na deszcz. Kiedy komary rozmnażają się szybciej i kąsają bardziej zaciekle, dzieje się tak dlatego, że ich własne wewnętrzne czujniki wskazują, że wkrótce może padać.
  • Zapach powietrza: Ta umiejętność wymaga trochę dopracowania, ale rzeczywiście możesz poczuć zapach deszczu. Zalecamy zamknięcie oczu, aby móc skupić się na zmysłach węchu. Weź głęboki, czysty oddech i weź wdech. Co czujesz? Jeśli jest to zapach podobny do kompostu, to dobry znak, że może padać. Powodem jest to, że rośliny przechodzą zmiany przed deszczem, uwalniając odpady.
  • Sprawdź szyszki: Jeśli w drodze na plażę natkniesz się na duże, rodzące szyszki drzewa, poświęć chwilę na sprawdzenie stanu szyszek. Jeśli szyszki się zamknęły, na horyzoncie może pojawić się deszcz. Szyszki zamykają się, ponieważ nasiona nie mogą podróżować podczas deszczu.
  • Posłuchaj świerszczy: Świerszcze są powszechnym owadem, który może również służyć jako wskaźnik, czy nadchodzi deszcz. Im gorętszy, tym wyższy metabolizm świerszcza. To z kolei umożliwia częstsze ćwierkanie błędu. Wysokie temperatury są częstym zjawiskiem przed deszczem, więc im więcej ćwierkania, tym lepiej!

Nie łowić ryb podczas burz

Burze zwykle niosą ze sobą gęsty deszcz, który zmniejsza widoczność, a tym samym utrudnia łowienie, ale co więcej, błyskawica jest niebezpieczna! Nie powinieneś łowić surfingu (ani żadnego innego rodzaju łowienia) podczas burzy.

Większość ludzi zakłada, że ​​piorun uderza tylko w metalowe przedmioty. Naprawdę, kryteria uderzenia pioruna są takie, jakie są najwyższe obiekty, które są najbardziej odizolowane. Na plaży bez wielu wysokich powierzchni, najwyższym obiektem może być to, że stoisz tam, łowiąc ryby na linii brzegowej.

W momencie, gdy usłyszysz grzmot, nieważne jak daleko w oddali, musisz zabrać swój sprzęt i natychmiast udać się do schronienia.

Kiedy fale wzrosną zbyt wysoko, nazwij to dniem

Wysokie fale mogą wysyłać ryby bliżej brzegu, ale gdy fale oceaniczne stają się zbyt wysokie, twoje zdrowie i samopoczucie mogą być zagrożone.

Fale mogą zwalić cię z nóg i wciągnąć do oceanu. W deszczowy dzień z mniejszą liczbą wędkarzy i bez aktywnego ratownika możesz nie mieć nikogo, kto mógłby cię uratować.

Nawet gdyby było bezpiecznie, nie chciałbyś łowić na wysokich falach. Ciśnienie barometryczne może znacznie spaść, gdy wzrosną fale. Nie prowadzi to ryb do dalszego szaleństwa, ale wręcz przeciwnie.

Ryby wyczuwają bardzo niskie ciśnienie atmosferyczne jako zagrożenie, więc opuszczają obszar, aż znajdą miejsce, w którym ciśnienie jest wyższe.

Jak wysoki jest za wysoki swell? Gdy osiągniesz wysokość od 8 do 10 stóp, fale są niebezpieczne.

Kup odpowiedni sprzęt do łowienia w deszczu

Jako surfingowiec prawdopodobnie masz kilka par woderów, prawda? Jeśli nie nosisz pełnego ciała z rękawiczkami i zapinanym na zamek kapturem, to para woderów nie okryje Cię wystarczająco, aby łowić surfowanie w deszczu.

Będziesz potrzebować wodoodpornej kurtki i być może także wodoodpornej czapki z szerokim rondem!

Zastanów się ponownie nad jedzeniem ryb, które łowisz po deszczu

Ryby będą nadal aktywne po deszczu w poszukiwaniu składników odżywczych, ale to nie wszystko, na co ryby mogą być narażone. Ze względu na to, jak niektórzy ludzie niestety korzystają z oceanu, morza mogą być również pełne chemikaliów.

Ryby przy brzegu były wystawione potencjalnie na tyle długo, że prawdopodobnie nie chcesz ich jeść po ich złapaniu. Odrzuć je z powrotem!

Końcowe przemyślenia

Wędkarstwo surfingowe w deszczu może być bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem, ponieważ ryby mają tendencję do brania o wiele łatwiej. Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym przewodniku pomogą Ci określić, kiedy łowić ryby podczas deszczu i jak zachować bezpieczeństwo.