Czy możesz jechać na tyrolkę w deszczu?

O cholera. Kiedy ostatnio sprawdzałeś prognozę, dzisiaj miało być pogodnie, ale dziś rano obudziłeś się w pochmurny, dżdżysty dzień. Chciałeś zabrać dzieciaki na zip-lining, ale teraz nie wiesz, co im powiedzieć. Czy musisz przełożyć lub nawet odwołać wydarzenia dnia?

Wiele komercyjnych firm zajmujących się zipline pozwala na zipline w deszczu, pod warunkiem, że nie będzie piorunów ani silnych wiatrów. Podczas gdy wilgoć sprawi, że jazda na tyrolce będzie szybsza niż zwykle, wszystkie te śliskie elementy mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, w tym platformy.

W tym artykule omówimy bardziej szczegółowo jazdę na tyrolce w deszczu, w tym jej zalety i wady. Omówimy również trudniejsze warunki pogodowe, które mogą uniemożliwić jazdę, a także to, co należy zakładać na suwak, gdy na horyzoncie pada deszcz.

Zacznijmy!

Czy naprawdę możesz jeździć na tyrolce w deszczu?

W niektórych częściach kraju komercyjne firmy zajmujące się ziplinami działają tylko przez określony sezon, który zwykle kończy się około początku zimy. Nie mogą pozwolić, aby mały deszcz powstrzymał pokaz, więc możesz naprawdę zjechać na linie w deszczową pogodę.

Słowo kluczowe jest trochę deszczu. Jeśli pada mżawka lub pada równomierny, ale wciąż lekki deszcz, to w porządku. Jeśli leje koty i psy, a widoczność jest okropna, żadna odpowiedzialna firma zajmująca się tyrolką nie powinna pozwolić ci jeździć na torze.

Co jeśli prognoza przewiduje burzę? Wtedy Twoja przejażdżka tyrolką zostanie opóźniona, albo do późnego dnia, kiedy minie burza, albo całkowicie innego dnia. Powodem tego jest nie tylko to, że burze często niosą ze sobą większe deszcze. To groźba błyskawicy.

Być może słyszałeś, że metal przyciąga błyskawice, ale to nieprawda. Zamiast tego trzy czynniki określają, gdzie może uderzyć piorun. Pierwsza z nich to izolacja, druga to spiczasty kształt, a trzecia to wzrost.

W zależności od tego, gdzie jedziesz na tyrolce, możesz być odizolowany na trasie w porównaniu z pobliskim otoczeniem. Komercyjne trasy zipline mają zwykle wiele spiczastych kształtów w postaci wysokich słupów. Jesteś też całkiem wysoko, kiedy zaczynasz swoją przygodę z podszewką.

Innymi słowy, istnieje duże ryzyko, że uderzy Cię piorun, dlatego Twoja jazda zostanie przełożona.

Słaby lub umiarkowany wiatr może przyspieszyć tempo na tyrolce, ale przy silnym wietrze Twoje bezpieczeństwo jest zagrożone, więc to kolejny przypadek, kiedy załoga tyrolki zawiesi Twoją jazdę. Odnosi się to również do marznącego deszczu, który może powalić jeźdźców i generalnie nie jest zbyt bezpieczny dla nikogo.

Czy mogę otrzymać zwrot kosztów za przejazd tyrolką, jeśli pada deszcz?

Załóżmy, że pogoda była na tyle ciężka, że ​​firma zajmująca się zipline, u której zarezerwowałeś, zdecydowała, że ​​nie możesz dzisiaj jeździć na tyrolce. To przykra wiadomość, ale co się dzieje z pieniędzmi, które odkładasz na przejażdżkę?

To zależy, ponieważ wszystkie firmy produkujące tyrolki działają inaczej. Na przykład, ZipLineX w Amboy w stanie Waszyngton stwierdza, że ​​„deszcz nie zmienia naszej polityki anulowania/zwrotu pieniędzy”.

Innymi słowy, gdybyś zobaczył, że był deszczowy dzień, kiedy miałeś zaplanowany zipline, a potem zadzwoniłeś z wyprzedzeniem, aby spróbować anulować i odzyskać pieniądze, nie byłbyś w stanie.

Nie, firma tyrolska nie będzie trzymać twojej gotówki jako zakładnika. Zamiast tego będziesz mieć możliwość przełożenia jazdy na jaśniejszy, bardziej słoneczny dzień.

Co się stanie, jeśli nadejdzie cięższa pogoda i nie będziesz miał innego wyjścia, jak tylko odwołać? W takim przypadku ZipLineX twierdzi, że zaoferuje zwrot pieniędzy.

Jest to jednak tylko jeden przykład z setek, jeśli nie tysięcy komercyjnych firm zajmujących się ziplinami w całym kraju. Dlatego zalecamy uważne zapoznanie się z polityką firmy przed zaplanowaniem przejażdżki tyrolką. Po zablokowaniu i wyrażeniu zgody na określone warunki uzyskanie zwrotu pieniędzy staje się znacznie trudniejsze.

Zagrożenia związane z jazdą na tyrolce w deszczu

Niektórzy wytrawni jeźdźcy na tyrolkach wolą deszczowy dzień od słonecznego. Powód? Tarcie między łożyskami kół a linką zipline zmniejsza się, co może przyspieszyć jazdę. Nawet lżejsi rowerzyści, którzy zwykle nie doświadczają dużych prędkości, będą mogli spuścić się z kabla.

Załoga firmy zipline sprawdzi wszystkie komponenty przed jazdą, aby upewnić się, że wszystko działa w deszczowy dzień, tak samo jak w słoneczny dzień. Obejmuje to uprząż, którą nosisz, linkę zip i hamulce.

Nie oznacza to jednak, że niebezpieczeństwo nie mogło się pojawić. Jeśli tyrolka używa aktywnych hamulców, musisz ręcznie się zatrzymać, gdy nadejdzie czas. Możesz założyć skórzaną rękawiczkę lub użyć klocka hamulcowego, o czym pisaliśmy już wcześniej na blogu.

Aktywne hamulce są już problematyczne, ponieważ motocykliści czasami zapominają, kiedy się zatrzymać lub nie zdają sobie sprawy, kiedy należy się zatrzymać, aż jest za późno. Wskaźnik urazów z aktywnymi hamulcami jest więc wyższy niż na trasach tyrolskich, które wykorzystują hamulce pasywne. Hamulce te zawierają sprężyny lub magnesy, które w naturalny sposób zatrzymują rowerzystę bez wysiłku ze strony rowerzysty.

Ponieważ aktywne hamulce same w sobie mogą być bardzo szkodliwe, a teraz dodajesz do tego śliski deszcz, możesz zobaczyć, gdzie ryzyko kontuzji byłoby jeszcze wyższe niż zwykle. Podczas jazdy z tak dużą prędkością kierowca może nie być w stanie zahamować na czas, uderzając w drzewo lub platformę. Trzymanie liny za pomocą rękawiczki, gdy są w szczególnie przyspieszonym stanie, również może je zranić.

Nawet jeśli zarezerwowany kurs tyrolki używa pasywnych, a nie aktywnych hamulców, wilgotność innych elementów tyrolki również nie jest bezpieczna. Na przykład platformy.

Zejdziesz z górnej platformy, aby rozpocząć jazdę tyrolką, ale jeśli jest mokro, możesz raczej się przewrócić niż zejść. Jeśli po raz pierwszy jeździsz na tyrolce, nie jest to dokładnie to doświadczenie, od którego chcesz zacząć.

Nawet po zakończeniu przejażdżki druga platforma z tyrolką również może być mokra, co stwarza ryzyko poślizgnięcia się. Nie ma znaczenia, czy platformy są wykonane z drewna, czy z metalu, ponieważ obie mogą być śliskie, gdy są mokre.

Co należy nosić podczas jazdy na tyrolce w deszczową pogodę?

Jeśli firma tyrolska, przez którą zaplanowałeś przejażdżkę, nie zwraca kosztów za deszcz, a na zewnątrz jest pochmurny, ciemny dzień, musisz ubrać się odpowiednio do pogody. Niezależnie od tego, czy spadnie kilka kropli deszczu, czy jest to potop, oto co powinieneś nosić, aby pozostać stosunkowo suchym.

Buty turystyczne lub wspinaczkowe

Deszcz nie tylko sprawia, że ​​tor do tyrolki jest śliski, ale także ziemia wokół niego będzie mokra i błotnista. Nie chcesz tracić równowagi w drodze na tor lub gdy schodzisz z tyrolki. Będziesz potrzebować butów o doskonałej przyczepności i przyczepności w każdym terenie, takim jak buty do wspinaczki lub trekkingu.

Sportowe spodnie lub szorty

Ziplining to sport i nie nosisz dżinsu podczas uprawiania większości sportów, prawda? Dobrze jest wtedy zostawić w domu dżinsowe szorty lub spodnie. Zamiast tego noś sportowe spodnie wykonane z oddychających, odprowadzających wilgoć materiałów.

Zdolność odprowadzania wilgoci przez spodnie w tym przypadku przyda się, aby zapewnić suchość przed opadami atmosferycznymi, a nie z potem.

Górne warstwy ciała

Kiedy zmokniesz, możesz bardzo szybko zacząć drżeć i drżeć. Nosząc warstwy, nawet jeśli twoja warstwa zewnętrzna jest mokra, ciepło uwięzione w twoim ciele z innych warstw zapobiegnie odczuwaniu zimna. Będziesz mógł o wiele bardziej cieszyć się jazdą na tyrolce!

Kurtka przeciwdeszczowa

Twoja warstwa wierzchnia jest najważniejsza, ponieważ służy do impregnacji. Ta warstwa odciąży deszcz, podczas gdy inne warstwy pozostaną ciepłe i suche. Jeśli Twoja kurtka jest zarówno wiatroodporna, jak i wodoszczelna, utrzymanie ciepła jest jeszcze łatwiejsze.

Końcowe przemyślenia

Większość komercyjnych firm produkujących tyrolki pozwoli ci jeździć tyrolką w deszczu, jeśli nie jest to ulewa z piorunami i błyskawicami. Marznący deszcz i silne wiatry to dwa inne warunki, które mogą anulować jazdę.

Ponieważ deszcz może przyspieszyć jazdę tyrolką, następnym razem, gdy w prognozie zobaczysz przelotne opady, nie denerwuj się. Zamiast tego przygotuj się na przygodę!