Czy mój silnik do trolingu będzie działał w słonej wodzie?

Wielu wędkarzy do poruszania się woli używać silników do trolingu. Niezależnie od tego, czy Twój silnik jest zasilany gazem, czy elektrycznie, zakupiony silnik do trolingu jest przeznaczony do użytku w słodkiej wodzie. Jeśli chciałbyś łowić ryby w oceanie, czy musiałbyś odłączyć silnik przed podróżą, czy też wytrzymałby w słonych warunkach?

Silniki do trolingu mogą pracować w słonej wodzie, jednak należy je przepłukać przed zakończeniem dnia wędkowania. Stosowanie sprayów antykorozyjnych lub innych zabiegów jest również ważne dla utrzymania stanu metalowych elementów silnika. Należy również okresowo wymieniać gumową uszczelkę, aby zapobiec wyciekom silnika.

W dzisiejszym artykule omówimy dalej, czy używanie silnika do trolingu do wody słodkiej w słonej wodzie jest mądre, jakie są konsekwencje dla gwarancji i jak zapobiegać uszkodzeniom silnika. Nie będziesz chciał tego przegapić, więc czytaj dalej!

Czy słona woda uszkodzi silnik do trolingu słodkowodnego?

Przeciętny elektryczny silnik do trolingu składa się ze skrzynki kontrolnej przylegającej do głowicy silnika, panelu wskaźników silnika, dźwigni wysuwania, mocowania silnika, kołnierza głębokościowego, obudowy steru, ramp opadających, wału silnika, silnika mocy i śmigło.

Jesteśmy pewni, że widziałeś już swój silnik do trolingu z bliska, więc powinieneś mieć świadomość, że spora garść tych części jest wykonana z metalu. Martwisz się, jaki wpływ będzie miało łowienie w słonej wodzie, biorąc pod uwagę, że twój silnik do trollingu w wodzie słodkiej.

Cóż, nie pokryjemy tego cukrem. Sól i metal nie są najlepszymi przyjaciółmi. Im dłużej metalowe części silnika do trolingu spędzają w słonych wodach, tym większe jest ryzyko korozji.

To powiedziawszy, korozji można zapobiec, jak wspomnieliśmy we wstępie i omówimy więcej w dalszej części tego artykułu. Musisz jednak zobowiązać się do tych środków za każdym razem, gdy zabierasz swój słodkowodny silnik do trolingu do słonej wody.

Jeśli masz elektryczny silnik do trolingu, same elementy elektryczne mogą zostać zniszczone przez słoną wodę. Powód? W porównaniu z innymi rodzajami wody, słona woda częściej powoduje zwarcie połączenia elektrycznego.

Podczas projektowania silników do trolingu wiele dzisiejszych modeli jest uszczelnionych, aby zapobiec przedostawaniu się wody, zarówno słodkiej, jak i słonej.

Uszczelki są jednak zwykle wykonane tylko z gumy, a sól może z czasem degradować gumę. Kiedy te pieczęcie są osłabione, zaczynają się prawdziwe kłopoty. Teraz woda może potencjalnie przedostać się do silnika do trolingu.

Może to spowodować uszkodzenie wszelkich metalowych elementów znajdujących się w obudowie, ale co bardziej niebezpieczne, może wtedy wystąpić zwarcie elektryczne lub porażenie prądem.

Czy używanie silnika do trolingu słodkowodnego w słonej wodzie unieważnia gwarancję?

Cała twoja konfiguracja jest wciąż całkiem nowa, wliczając w to zarówno łódź, jak i silnik do trolingu. Silnik jest aktywnie chroniony gwarancją, która będzie działać przez co najmniej kilka następnych lat.

Jeśli zdecydujesz się na wędkowanie w oceanie z kumplami, czy używanie silnika do trolingu spowoduje utratę gwarancji?

Jeśli jest to silnik do trolingu słodkowodnego, to z całą pewnością unieważnisz gwarancję.

Nie ma znaczenia, jaki przedmiot chronisz w ramach gwarancji, od krzesła biurowego przez iPada po silnik do trolingu. Gwarancja obejmuje tylko przedmiot będący w normalnym użytkowaniu.

Ponieważ silniki do trolingu w wodach słodkich są przeznaczone do użytku na wodach wolnych od słonej wody, po wypłynięciu łodzią do oceanu to, co robisz, jest uważane za wykraczające poza sferę regularnego użytkowania.

Co to oznacza dla Ciebie, posiadacza gwarancji? Cóż, twoja gwarancja będzie teraz nieważna. Jeśli coś stanie się z twoim silnikiem do trolingu – co może się zdarzyć – na Tobie spoczywa obowiązek jego wymiany lub naprawy części.

Teraz, jeśli Twoja gwarancja była gotowa do wygaśnięcia wcześniej niż później, na przykład w ciągu najbliższych kilku miesięcy, użycie silnika do trolingu w wodzie słodkiej w słonej wodzie nie jest wielką sprawą.

W przypadku osób w powyższej sytuacji, w których silnik jest nowy i objęty gwarancją przez kilka lat, warto dokładnie przemyśleć, czy warto unieważnić gwarancję.

Wskazówki dotyczące zapobiegania korozji silnika zaburtowego w wyniku narażenia na działanie słonej wody

Zdecydowałeś, że zaryzykujesz i przynajmniej raz użyjesz silnika do trolingu w wodzie słodkiej w słonej wodzie. Cóż, twoja gwarancja przepadnie, ale to nie znaczy, że twój silnik również. Poniższe metody mogą ochronić silnik do trolingu po ekspozycji na słoną wodę.

Opłucz silnik do trolingu natychmiast po wyjściu z wody

Jedną z najlepszych linii obrony przed uszkodzeniami powodowanymi przez słoną wodę jest płukanie silnika do trolingu słodkowodnego. Bez względu na to, jak bardzo jesteś spalony lub zmęczony po całym dniu łowienia ryb lub jak bardzo chciałbyś zabrać swoje złowione ryby do domu, aby móc wypatroszyć rybę, priorytetem jest płukanie silnika.

Jeśli tego nie zrobisz, słona woda spędzi dni, a może nawet tygodnie, siedząc na metalowych powierzchniach twojego silnika do trolingu. Obszary te niemal na pewno ulegną korozji. Uszkodzenie gumowych uszczelek, które zapobiegają wyciekom, może również zmniejszyć wydajność uszczelek.

Załóżmy, że postanawiasz ponownie łowić ryby w słonej wodzie, nie spłukując soli z silnika do trolingu w wodach słodkich za pierwszym razem. Cóż, teraz masz sól na soli, więc z pewnością tylko pogłębiasz problem.

Gdyby metalowe części Twojego silnika do trolingu nie korodowały wcześniej, jest to o wiele bardziej prawdopodobne.

Do przepłukania silnika do trolingu wystarczy wiadro pełne świeżej wody lub nawet wąż ogrodniczy. Ta praca zajmie najwyżej pięć minut. Nie pomijaj tego, bo będziesz zmuszony do wymiany silnika do trolingu wcześniej niż później!

Zastosuj spray antykorozyjny

Jako kolejna warstwa ochrony poza płukaniem silnika do trolingu słodkowodnego, możesz również użyć Spray blokujący korozję wyprodukowany przez H&H.

Corrosion Block to odporny na korozję spray w aerozolu, który jest dostępny w 12-uncjowych kanistrach. Producent zaleca natryskiwanie Corrosion Block na czystą powierzchnię metalową bez tłuszczu i brudu. Poza zapobieganiem korozji, Corrosion Block może ograniczyć narażenie na wilgoć w elektronice i służyć jako środek smarny.

Należy zauważyć, że Corrosion Block nie wpływa na gumowe uszczelki silnika do trolingu.

Dodaj smar lub powłokę olejową

Inną opcją zamiast używania produktu takiego jak Corrosion Block jest nałożenie powłoki smaru. Lubimy Biały smar litowy Lucas Oil i myślę, że ty też.

Aby ułatwić aplikację, produkt można kupić w 8-uncjowych, wyciskanych tubkach. Biały smar litowy zmniejsza tarcie i zużycie elementów silnika do trolingu. Po prostu mogą trwać dłużej!

Jeśli wolisz nie kupować produktu ochronnego, zajrzyj do swojego garażu. Jeśli masz olej silnikowy, możesz go użyć zamiast smaru.

W przypadku każdego rodzaju powłoki należy dodać co najmniej kilka warstw, aby zapewnić najlepszą ochronę przed słoną wodą.

Zmieniaj gumowe uszczelki raz na aktywny sezon wędkarski

Żaden z omawianych przez nas produktów nie chroni gumowych uszczelek silnika do trolingu do wody słodkiej, o czym już wspomnieliśmy. Jak je chronisz? Cóż, nie możesz, nie do końca.

Zamiast próbować trzymać foki długo po upływie ich terminu ważności, zalecamy ich wymianę raz na aktywny sezon wędkarski. Przynajmniej zanim ponownie zaczniesz pływać następnym razem, chcesz sprawdzić stan uszczelek silnika do trolingu.

Jeśli foki wydają się w porządku i planujesz trzymać się z dala od słonej wody, prawdopodobnie możesz przejść kolejny sezon, zanim będziesz musiał je wymienić. Jeśli jednak uszczelki wyglądają już gorzej z powodu zużycia, proszę się ich pozbyć.

Wycieki wody z silnika do trolingu spowodują o wiele więcej kłopotów i pieniędzy niż wymiana gumowych uszczelek teraz!

Czy warto przełączyć się z silnika do trolingu do wody słodkiej na silnik do wody morskiej?

Być może zamiast przechodzić przez wszystkie powyższe problemy, powinieneś zamiast tego kupić silnik do trolingu na słoną wodę. To z pewnością zaoszczędziłoby Ci stresu związanego z ciągłym martwieniem się o korodowanie silnika lub gumowymi uszczelkami umożliwiającymi wnikanie wody.

Dla tych, którzy planują wyrobić sobie nawyk łowienia w słonej wodzie, wszystkie pieniądze, które wydasz miesiąc po miesiącu na nowe gumowe uszczelki, smary i blok korozji, można lepiej przeznaczyć na silnik do trollingu w słonej wodzie.

A co z używaniem silnika do trollingu morskiego w wodzie słodkiej? Co by się stało?

Zdecydowałeś się kupić silnik do trollingu na słoną wodę. Wyruszyłeś już kilka razy nad ocean, aby łowić ryby z kumplami i uwielbiasz to, że nie musisz dwa razy zastanawiać się, czy rdza i korozja niszczą Twój silnik do trolingu.

W ten weekend inny przyjaciel zaprosił Cię na wędkowanie w wodach słodkich. Od momentu zakupu silnika do trollingu na słoną wodę trzymasz się wyłącznie słonowodnych zbiorników. Czy Twój silnik do trollingu na słoną wodę poradzi sobie z niezasolonymi rzekami lub jeziorami?

Tak, może.

Silniki do trollingu na słoną wodę są jeszcze lepiej izolowane niż silniki do wody słodkiej, ponieważ już wiesz, że gumowe uszczelki mogą szybciej ulegać degradacji w słonych wodach. Dodatkowa izolacja zabezpiecza elementy elektryczne silnika do trolingu, dzięki czemu nie dochodzi do zwarcia.

W porównaniu do silników do trollingu do wody morskiej, silniki do wody słodkiej zawierają mniej farby. Jest to celowe, ponieważ słodka woda nie powoduje korozji, więc po co dodawać dodatkową ochronę? Z drugiej strony silniki do trollingu morskiego są pokryte farbą antykorozyjną, zwłaszcza elementy metalowe.

Wreszcie istnieją różnice w sprzęcie. Silniki do trolingu na słoną wodę są zbudowane ze stali nierdzewnej, która jest mniej podatna na korozję. Silnik do trolingu na słodką wodę jest zwykle wykonany ze stopów, które mogą bardzo łatwo korodować w pewnych warunkach (takich jak kontakt ze słoną wodą).

Wszystko to mówi, że silniki do trollingu na słoną wodę są wyjątkowo trwałe. Nie musisz się w najmniejszym stopniu martwić o używanie ich w słodkiej wodzie.

Końcowe przemyślenia

Silniki do trolingu do wody słodkiej mogą zapuszczać się w słoną wodę, ale wymagają zabiegów antykorozyjnych, wymiany gumowych uszczelek i płukania metalowych elementów, aby zapobiec korozji i rdzewieniu. Możesz używać silnika do trollingu na słoną wodę w słodkiej wodzie, nie martwiąc się o to, ponieważ słodka woda nie jest aż tak szkodliwa.