Czy mogę łowić ryby w jeziorze podczas kwitnienia glonów?

Latem masz więcej światła dziennego i cieplejsze temperatury, dwa czynniki, które bardzo sprzyjają wędkowaniu. Cóż, z wyjątkiem sytuacji, gdy przybywasz do swojego ulubionego jeziora tylko po to, aby odkryć, że wody są niebiesko-zielone. Wtedy zdajesz sobie sprawę, że nastąpił rozkwit glonów. Czy nadal możesz łowić ryby?

Jeśli naprawdę chcesz, możesz łowić w jeziorze podczas zakwitu glonów, ale tylko wtedy, gdy zakwitają niebiesko-zielone glony. Złote glony, które są mniej powszechne, są zwykle śmiertelne dla ryb. Cyjanotoksyny, które powodują sinicę, mogą czasami być również toksyczne, więc nie jedz złowionych ryb.

W dalszej części wyjaśnimy, czym jest zakwit glonów, jakie są jego rodzaje i czy warto łowić w zakwitach glonów. Jeśli będziesz kontynuował swoją wędkę, przedstawimy również kilka wskazówek dotyczących sukcesu wędkarskiego, więc czytaj dalej!

Co to jest rozkwit glonów? + Rodzaje glonów

Zrozumienie kwitnienia glonów

Jak można się domyślić, zakwit glonów składa się z alg. Glony, w liczbie pojedynczej, odnoszą się do rodzaju eukariotycznego organizmu fotosyntetycznego. Jak pojawiają się glony, to nie wszystkie z jednego kladu, ale z kilku.

Glony pojawiają się, gdy woda staje się beztlenowa. Innymi słowy, zmniejsza się ilość rozpuszczonego tlenu. Osady w zbiorniku wodnym, takim jak jezioro, wytwarzają fosforan, który dostaje się do słupa wody. Pojawiają się wtedy glony.

Kiedy glony gromadzą się w dużych masach, jest to zakwit glonów. Chociaż wygląd wody będzie się zmieniał w różny sposób w zależności od rodzaju glonów, które powodują kwitnienie, z pewnością Twoje ulubione jezioro będzie wyglądało zupełnie inaczej. Porozmawiamy o tym za chwilę.

Zakwity glonów, podobnie jak same glony, występują częściej w okresie letnim. Inne pory roku, które mogą wywołać rozwój zakwitów glonów, to okresy nietypowo ciepłe.

Tak więc, ze względu na sposób, w jaki zmiany klimatyczne wpłynęły na średnie temperatury, można było zaobserwować zakwity glonów jesienią, wiosną, a czasem nawet zimą.

Rodzaje zakwitów glonów

Chociaż czasami mogą wystąpić krasnorosty, dwie najbardziej rozpoznawane formy zakwitów glonów to niebiesko-zielone glony i złociste glony. Przejdźmy do tej sekcji, aby omówić bardziej szczegółowo oba rodzaje zakwitu glonów.

Niebiesko-zielone algi

Najczęstszym zakwitem glonów są niebiesko-zielone algi. Złożone z sinic sinice są malutkimi organizmami, które rozwijają się nie tylko w jeziorach, ale także w wodach słonych, słonawych i stawach.

Cyjanobakterie będą fotosyntetyzować w podobny sposób jak glony. Pozwala to na rozprzestrzenianie się sinic.

Dowiesz się, że na Twoim ulubionym jeziorze rozwinęły się niebiesko-zielone glony, ponieważ jezioro będzie wyraźnie odbarwione. Błękit alg będzie znacznie głębszy niż kolor, jaki zwykle ma jezioro.

Zieleń niebiesko-zielonych alg jest tą samą szkodliwą, neonową zielenią, którą zwykle widać, gdy glony pojawiają się na powierzchni wody.

Złote Algi

Inny rodzaj zakwitu glonów jest wywoływany przez Prymnesium parvum bakterie i są znane jako złote algi.

Kiedyś zawarte głównie w oceanach, złote glony od tego czasu zaczęły pojawiać się w słodkowodnych jeziorach, zbiornikach i rzekach. Wysoki poziom minerałów podnosi zasolenie wody, co z kolei zachęca do rozmnażania się złocistych glonów.

Zarówno sinice, jak i glony złociste są spowodowane częściowo zmianami klimatycznymi, a także powolnymi lub stojącymi wodami i zanieczyszczeniem substancjami odżywczymi.

Porozmawiajmy przez chwilę o zanieczyszczeniu substancjami odżywczymi, bo to dość interesujące. Rośliny takie jak glony wymagają fosforu i azotu. Gdy te składniki odżywcze gromadzą się w nadmiarze, zwykle z powodu spływania, mikroorganizmy, takie jak glony, mogą bardzo szybko rosnąć.

Tabela przedstawiająca zdjęcia sinic w porównaniu do złotych alg.  Niebieskozielone algi składają się z sinic i występują w jeziorach, wodach słonych, słonawych i stawach.  Złote Algi składają się z bakterii prymnesium parvum i występują w oceanach, jeziorach słodkowodnych, rzekach i zbiornikach wodnych.

Czy wędkowanie w jeziorze podczas kwitnienia glonów jest bezpieczne?

Teraz, kiedy lepiej rozumiesz glony, które rozprzestrzeniły się w Twoim ulubionym jeziorze, masz jedno pytanie.

Czy łowienie ryb jest bezpieczne? Odkryjmy.

Zalety łowienia ryb w rozkwicie glonów

W większości przypadków, zwłaszcza jeśli masz do czynienia z sinicami, tak, możesz łowić ryby.

Jeśli już, możesz czasem wykorzystać glony na swoją korzyść. Gęste zakwity glonów mogą pokryć powierzchnię wody, co może utrudniać niektórym rybom podglądanie. Jednak inni będą chodzić jak zwykle.

Wady połowów w rozkwicie glonów

Jednak łowienie w rozkwicie glonów nie jest pozbawione ryzyka.

Te same cyjanobakterie, które zawierają niebiesko-zielone algi, mogą czasami wytwarzać cytotoksyny. Te wewnątrzkomórkowe toksyny są zwykle uwalniane, gdy komórka pęka lub umiera, choć nie tylko. To zależy od rodzaju sinic.

Trzy rodzaje sinic mogą wytwarzać cytotoksyny, Planktothrix, Dolichospermum (formalnie znany jako Anabaena) i Microcystis. Ten ostatni jest najczęstszy z tych trzech i prawie we wszystkich przypadkach jest toksyczny.

Microcystis może wytwarzać mikrocystyny, znane również jako cyjanoginozyny. Są to klasa toksyn dostępna wyłącznie dla tej sinic.

Zakwit glonów Microcystis ma konsystencję jak mokra farba. Tekstura może czasami być również ziarnista, co oznacza, że ​​jest teksturowana. Glony będą miały chorowity neonowo zielony kolor.

Po przejściu zakwitu glonów, osady szumowiny z Microcystis mogą pozostać. Mikrocystyny ​​mogą pozostawać w wodzie miesiącami. Jest to niebezpieczne, ponieważ mikrocystyny ​​są znanymi toksynami wątroby i mogą być rakotwórcze również u ludzi.

Jeśli jakieś zwierzę wypije wodę, w której znajdują się pozostałe mikrocystyny, może zachorować lub umrzeć. Ryby i ptaki żyjące w jeziorze lub w jego pobliżu również giną, jeśli przeważają sinice.

To tylko niebiesko-zielone algi. A co ze złotymi algami?

ten Prymnesium parvum bakterie są pod pewnymi względami bardziej śmiercionośne, a pod innymi mniej śmiertelne. W chwili pisania tego tekstu nie wydaje się, aby bakterie w złotych algach wpływały na zdrowie człowieka w taki sam sposób, jak sinice w niebiesko-zielonych algach.

Jednak złociste algi zabijają ryby w znacznie większej liczbie niż niebieskozielone algi.

Wskazówki dotyczące łowienia ryb podczas kwitnienia glonów

Łowienie podczas zakwitu glonów jest wykonalne i może nawet prowadzić do dużych połowów, zwłaszcza jeśli zastosujesz się do tych przydatnych wskazówek.

Skontaktuj się z lokalnym wydziałem zdrowia lub stowarzyszeniem Parks and Rec

Nie możesz patrzeć na glony w swoim ulubionym jeziorze i wiesz na pewno, czy zielono-niebieskie rzeczy zawierają cyjanobakterie. Raczej jedynym sposobem, aby mieć pewność, jest skonsultowanie się z ekspertami.

Skontaktuj się z lokalnym wydziałem zdrowia. O ile zakwit glonów nie jest zjawiskiem zupełnie nowym, wówczas eksperci z wydziału zdrowia powinni być dobrze zorientowani, jaki to rodzaj glonów i jak jest bezpieczny.

Jeśli nie, zamelduj się w stowarzyszeniu parków i rekreacji, które zarządza jeziorem. Powinni być w stanie dostarczyć Ci więcej informacji na temat bezpieczeństwa połowów.

Ryby w ShaluNiższe Wody

Obecność zakwitu glonów może zmienić zachowanie niektórych gatunków ryb, zwłaszcza sandaczowatych. Pamiętaj, że zakwit glonów oznacza brak rozpuszczonego tlenu. Spowoduje to, że ryby będą chciały być bliżej powierzchni wody.

W płytkich obszarach, zwłaszcza tych, które są zarośnięte chwastami, raczej nie znajdziesz wielu innych wędkarzy. Zamiast tego możesz znaleźć mnóstwo ryb do złowienia.

Im gęstszy kwiat, tym gorsze połowy

Zakwity glonów, zwłaszcza niebiesko-zielone, mogą być gęste i lepkie jak mokra farba. Gęstość nalotu spowoduje zjawisko odwrotne do opisanego powyżej.

Zamiast szukać płytszych wód, w gęstym rozkwicie glonów, ryby zanurzają się głębiej w wodę, aby oddychać. W takie dni nie będziesz w stanie niczego złapać.

Aby uniknąć zakwitów glonów, uważaj na wyczucie czasu

Powodem, dla którego nazywa się je zakwitami glonów, jest to, że glony rozprzestrzeniają się, a następnie znikają w zależności od warunków. Wcześnie rano przed wschodem słońca glony nie są powszechne. Za chłodno dla glonów. Odnosi się to również po zachodzie słońca.

Gdy rano wschodzi i świeci przez całe popołudnie, zakwity glonów zaczną rosnąć.

Jeśli łowisz bardzo wcześnie rano lub po zmierzchu, przed wyjazdem dokładnie sprawdź zasady obowiązujące w swoim jeziorze.

Zmień kolor swojej przynęty

Czy jako sztuczną przynętę zazwyczaj używasz wzorzystej przynęty? Może zazwyczaj masz szczęście ze staromodną białą przynętą.

Nie w wodach zarośniętych niebiesko-zielonymi algami, nie zrobisz tego. Potrzebujesz przynęty, która będzie wyróżniać się na tle gęstych, kolorowych alg. Polecamy jaśniejsze, przyciągające uwagę odcienie, takie jak różowy, pomarańczowy, chartreuse, czarny, niebieski lub fioletowy.

Zdjęcia przedstawiające sugerowane przynęty do stosowania w czasie zakwitu glonów.  Polecamy jaśniejsze, przyciągające uwagę odcienie, takie jak różowy, pomarańczowy, chartreuse, czarny, niebieski lub fioletowy.

Wypróbuj wibrującą lub odblaskową przynętę

Innym sposobem na przebicie się przez zgiełk i zauważenie przynęty jest upewnienie się, że robi ona coś, co przykuwa uwagę ryby pływającej wśród nalotu glonów.

Na przykład, być może spróbujesz odblaskowa przynęta wahadłowaa przynęta spinningowa, czyli przynęta wywołująca wibracje. Może się okazać, że więcej sandaczy i bassów będzie pływać w twoją stronę, co w przeciwnym razie zignoruje twoją linię.

Nie spiesz się

Jak wspomnieliśmy wcześniej, widoczność w jeziorze spada podczas zakwitu glonów. Ryba nie widzi zbyt dobrze, więc jeśli pędzisz z żyłką w tę i w tę stronę, możesz stracić dobrą okazję do wędkowania, ponieważ jechałeś za szybko.

Bez względu na swoją ulubioną technikę łowienia, zwolnij kilka kroków. Powinieneś mieć lepsze wyniki.

Użyj zapachów na swoją korzyść

Nie polecilibyśmy tak często żywej przynęty podczas łowienia w rozkwicie glonów, ale może możesz użyć żywej przynęty, aby nadać sztucznej przynęty atrakcyjny zapach? Ten aromat może skłonić ryby do gryzienia.

Nie jedz ryb

Hurra! Złapałeś dzisiaj sporo ryb wśród zakwitu glonów. Nawet jeśli łowienie było bezpieczne, nadal nie zalecamy spożywania złowionych ryb. To po prostu nie jest dobry pomysł z punktu widzenia zdrowia.

Końcowe przemyślenia

W większości przypadków można łowić w jeziorze podczas kwitnienia glonów, chyba że kwitnienie jest złote. Wtedy ryby i tak prawdopodobnie wyginą. Niebiesko-zielone algi mogą zawierać cyjanobakterie, które mogą być śmiertelne zarówno dla ryb, jak i dla ludzi, więc miej to na uwadze.

Zawsze najlepiej jest uzyskać zielone światło od swoich parków i stowarzyszenia rekreacyjnego lub lokalnego wydziału zdrowia, zanim zaczniesz łowić w rozkwicie glonów. Bądź tam bezpieczny!