Czy łuki bloczkowe są legalne w Wielkiej Brytanii?

Łucznictwo było ważną częścią ludzkiej egzystencji od tysięcy lat, chociaż w ciągu ostatnich kilku stuleci zmieniło się z praktyki zbierania żywności w popularny sport lub hobby.

W szczególności w Wielkiej Brytanii same łuki bloczkowe są legalne, ale używanie ich gdziekolwiek poza dedykowanym klubem jest nielegalne z kilkoma wyjątkami. Bowhunting jest ogólnie nielegalny w Wielkiej Brytanii zgodnie z ustawą o dzikiej przyrodzie i wsi z 1981 roku.

Jeśli interesujesz się łucznictwem jako sportem lub hobby i korzystasz z nowoczesnych ulepszeń w tej aktywności, prawdopodobnie posiadasz lub przynajmniej rozważałeś posiadanie łuku bloczkowego.

Ale to już nie są ciemne wieki. Ludzie nie mogą nosić ze sobą łuków i strzał, gdziekolwiek się udają, i nie mogą do nich strzelać, kiedy tylko chcą. W dzisiejszych czasach mamy przepisy dotyczące działań takich jak łucznictwo, a przepisy te różnią się geograficznie.

Problem Wielkiej Brytanii z łukami bloczkowymi

Istnieje wiele teorii wyjaśniających, dlaczego Wielka Brytania nie jest fanem łuków bloczkowych ani ogólnie łuków.

Być może najbardziej wiarygodna teoria pochodzi z: Ustawa o dzikiej przyrodzie i wsi z 1981 r. samo.

W ustawie jest kilka określonych sposobów, w których nie można zabić lub zabrać dzikiego zwierzęcia z jego siedliska, oprócz użycia łuku lub kuszy.

Należą do nich samozamykające się wnyki, wabiki, materiały wybuchowe, sieci, broń automatyczna lub półautomatyczna, sztuczne światło, gaz lub dym.

Przepisy te często wspominają również o „zamiarze” lub „celu” zabójstwa.

Łuki, zwłaszcza łuki bloczkowe, należą do tej kategorii, ponieważ są wyraźnie stworzone do polowania i zabijania dzikich zwierząt.

Ekstrapolując informacje zawarte w ustawie, wiele osób twierdziło, że polowanie na łuki zostało zakazane, ponieważ jest postrzegane jako nieludzkie.

Chociaż wielu ekspertów od polowań nie zgadza się z tym, sugeruje się, że do zabicia zwierzęcia takiego jak jeleń potrzeba więcej niż jednej strzały, co powoduje wiele bólu i cierpienia zwierzęcia.

Eksperci z Wielkiej Brytanii mądrze spekulowali, że po prostu nie ma wielu bezpiecznych, szeroko otwartych przestrzeni, w których można polować bez groźby skrzywdzenia człowieka.

Choć niewątpliwie jest to bardzo ważna światowa potęga, Wielka Brytania składa się z fizycznie małych kawałków ziemi o wysokim nasyceniu ludzkimi mieszkańcami.

Eksperci doszli do wniosku, że po prostu nie ma już obszarów zalesionych, na których mieszkałaby zwierzyna łowna, większych niż 450 metrów. Dobrze znane siedliska dzikiej fauny i flory są prawie zawsze otoczone ze wszystkich stron przez prywatne tereny zamieszkane przez ludzi.

Nawet ignorując możliwość, że myśliwy może przypadkowo skrzywdzić człowieka, prawne komplikacje wynikające z przypadkowego zabłąkania się na prywatną ziemię wystarczą, aby powstrzymać większość potencjalnych myśliwych przed próbami złamania brytyjskich przepisów dotyczących polowania na łuki.

Wydaje się, że niektóre części rządu Zjednoczonego Królestwa, jeśli nie całe, troszczą się nie tylko o bezpieczeństwo i wygodę dzikich zwierząt na wyspach, ale także o ich długowieczność.

Po raz kolejny Wielka Brytania nie obejmuje dużej powierzchni planety, a więc nie ma zbyt obfitych zasobów jeleni i innych dzikich zwierząt.

W przeciwieństwie do Ameryki Północnej, gdzie jelenie, łosie i inne zwierzyny łowne są na niektórych obszarach uważane za szkodniki, Wielka Brytania musi uważnie obserwować populacje dzikich zwierząt.

Najmniej wiarygodna, ale najciekawsza teoria wyjaśniająca niechęć Wielkiej Brytanii do zniesienia zakazu polowania na łuki, przypomina buntownicze wyczyny postaci historycznej, której użycie łuku stworzyło tabu dla broni i wszystkich jej potomków.

To, czy osoba, która zainspirowała opowieści o Robin Hoodzie, naprawdę wystraszyła brytyjski rząd wystarczająco głęboko, by uzasadnić ustawodawstwo anty-łukowe tak długo po jego zniknięciu, jest mało prawdopodobne, ale nigdy nie można być pewnym.

Jak legalnie używać łuku bloczkowego w Wielkiej Brytanii?

Chociaż w większości Wielkiej Brytanii nie możesz używać łuku bloczkowego do polowania, możesz dołączyć do klubów i stowarzyszeń, które mają wyznaczone obszary do legalnego używania łuku, bloczku lub w inny sposób.

Szybkie wyszukiwanie w Internecie powinno zapewnić Ci wiele pobliskich placówek, które pozwolą Ci strzelać z łuku na strzelnicy.

Nie możesz jednak po prostu zarzucić kołczanu na plecy i podnieść łuku jak postać elfiego Władcy Pierścieni.

Surowe przepisy dotyczące łuków w Wielkiej Brytanii są egzekwowane przez władze i nie będą dla ciebie łaskawe, jeśli masz przy sobie niebezpieczną broń.

Więc niezależnie od tego, czy idziesz, jedziesz, czy bierzesz rurkę, będziesz chciał ciasno owinąć swój sprzęt i upewnić się, że nie znajduje się w dogodnym miejscu lub konfiguracji, aby Ty lub ktokolwiek inny mógł użyć przeciwko innym.

Zazwyczaj będzie to oznaczać skrzynkę na łuk i strzały. Ale inni łowcy wprowadzili do Internetu pewne techniki, aby upewnić się, że wszelkie spotkania z policją przebiegną gładko.

Chociaż być może łuk jest niezbędnym elementem łucznictwa, jest to mniej groźny element z nich, który jest wymagany do strzelenia zwierzęcia lub celu.

Jeden z użytkowników sugeruje umieszczenie strzał we własnej torbie, a następnie umieszczenie tej torby na dnie innej torby, w której możesz przechowywać swój łuk.

Jest to logiczna sugestia, biorąc pod uwagę, że łatwiej byłoby Tobie lub komuś innemu dźgnąć nieszczęsnego przechodnia strzałą, niż spowodować ogromne szkody samym łukiem.

Mimo to wielu, którzy dojeżdżają do klubów łuczniczych iz powrotem, sugeruje również, abyś zdjął łuk, jeśli możesz.

Cokolwiek zdecydujesz się użyć do transportu łuku i strzał, upewnij się, że jest to zasadniczo poza zasięgiem i niemożliwe do postrzegania jako bezpośrednie zagrożenie dla każdego, z kim możesz się zetknąć.

Jeśli chodzi o używanie łuku na własnej posesji, nie jest to zalecane. Chociaż technicznie rzecz biorąc, nie jest to nielegalne, jest to bardzo dobry sposób na rozgniewanie sąsiadów, którzy mogą nawet wezwać na ciebie gliny.

Nawet w przypadku, gdy łucznik uzyskał zgodę sąsiadów i dołożył wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo osób i mienia, istnieje szansa, że ​​w końcu coś pójdzie nie tak, co spowoduje fiasko prawne i utratę tysięcy dolarów .

Większość łuczników obeznanych z Internetem zgadza się, że długość, do której trzeba się posunąć, aby ćwiczyć łucznictwo na własnej posesji w Wielkiej Brytanii, nie jest warta zachodu.

Na danym obszarze jest na ogół wystarczająco dużo klubów łuczniczych, aby zapewnić szybki dojazd z różnych lokalizacji, co czyni je najlepszą opcją, jeśli chodzi o ćwiczenie łucznictwa.

Zasoby dla brytyjskiego łucznika złożonego

Kluby łucznicze dostępne w Wielkiej Brytanii zazwyczaj zapewniają więcej niż tylko miejsce do uprawiania hobby lub sportu ze spokojem, że nie zostaniesz spoliczkowany pozwem lub parą kajdanek.

Wiele klubów oferuje również koleżeństwo z innymi łucznikami i, najczęściej, możliwość dołączenia do ugruntowanej społeczności łuczniczej.

Te organizacje i organy zarządzające mogą zapewnić zasoby i możliwości uczenia się zarówno nowym, jak i doświadczonym łucznikom, a także społeczności, która podziela Twoje zainteresowania.

Istnieją społeczności zajmujące się każdym rodzajem działalności łuczniczej, jaką można sobie wyobrazić. Oto tylko kilka:

  • Łucznictwo GB (Grand National Archery Society)
  • NFAS (Narodowe Towarzystwo Łucznictwa Polowego)
  • Angielskie Towarzystwo Łucznictwa Polowego i Międzynarodowe Stowarzyszenie Łucznictwa Polowego
  • Brytyjskie Towarzystwo Longbow
  • Bractwo Św
  • Brytyjskie Towarzystwo Sportowe Niewidomych
  • Brytyjskie Stowarzyszenie Łucznictwa na Wózkach Inwalidzkich

Niektóre z tych stowarzyszeń z łatwością przystosowują się do tych z łukiem bloczkowym, a wiele z nich może nauczyć cię, jak cieszyć się właściwościami innych rodzajów łuków!

Aby dowiedzieć się więcej o tych stowarzyszeniach i ich składkach członkowskich, możesz przejść do bow-international.com.

Jeśli poważnie myślisz o zostaniu znanym łucznikiem złożonym, rozsądnie byłoby przyjrzeć się bliżej Grand National Archery Society, które jest głównym organem zarządzającym tego sportu.

Wybierają również osoby, które rywalizują jako część zespołu Wielkiej Brytanii na igrzyskach olimpijskich i innych zawodach międzynarodowych.