Czy łuk bloczkowy może się zamoczyć?

Łapiesz łuk i sprzęt. Pakujesz lunch. Zapinasz buty. Wszyscy jesteście gotowi na dzień pełen przygód z dziką dziką przyrodą. Wychodzisz ze sprężyną w kroku i cięciwą… i pada deszcz!

Twoje pełne zabawy plany nagle rozpadają się na kawałki przez padający deszcz. Twoje podekscytowanie na cały dzień znika. Co teraz robisz? Twój łuk bloczkowy nie może się zamoczyć… czy może?

Nawet jeśli Twój łuk bloczkowy zamoczy się, nadal możesz cieszyć się dniem polowania na łuk lub treningu tarczowego. Mogą wystąpić pewne komplikacje i dodatkowe czynności konserwacyjne, którymi będziesz musiał się zająć, ale nadal możesz używać bloczkowego łuku tak, jak w dzień bez deszczu!

Wynoszenie łuku na deszcz może być trochę przerażające, ale przy odpowiedniej pielęgnacji i przygotowaniu nadal możesz strzelać jak zwykle! Jeśli zastosujesz się do tej rady i dowiesz się o wpływie deszczu na Twój łuk i wydajność, nie musisz się martwić.

Co deszcz robi z twoim łukiem?

Na szczęście deszcz nie uszkadza samego łuku! W większości przypadków łuki bloczkowe produkowane obecnie są wykonane z materiałów takich jak plastik, które mogą się zamoczyć i być w porządku, dzięki czemu nie zostaną uszkodzone przez deszcz.

Nawet długie łuki lub inne łuki wykonane z drewna są zazwyczaj olejowane lub woskowane, aby zapewnić większą wytrzymałość i być bardziej odporne na deszcz, więc generalnie nie są one również uszkodzone przez deszcz!

Bloczek bloczkowy ma wiele pojedynczych części, dlatego ważne jest, aby się z nimi zapoznać, aby wiedzieć, które części wymagają konserwacji i szczególnej uwagi w czasie deszczu lub poza nim.

Podstopnica, kończyny, osie i większość głównego korpusu łuku są wykonane z materiałów odpornych na deszcz, więc te części są generalnie w porządku podczas deszczu! Części, na które będziesz musiał zwrócić szczególną uwagę, to mniejsze części łuku.

Mniejsze części łuku, takie jak śruby i śruby, które trzymają go razem lub celownik, mogą łatwo rdzewieć, a następnie uniemożliwić optymalne działanie i celowanie.

Większość łuczników powinna również wiedzieć, że naciągi łuku są woskowane w celu zwiększenia maksymalnej wydajności i najdokładniejszego strzelania. Wosk zapobiega również przedostawaniu się wody do sznurka i niszczeniu jego kształtu.

Dodatkowo, jeśli woda dostanie się do cięciwy, cięciwa staje się cięższa, co z kolei uniemożliwia strzały wypłynięcie z łuku z odpowiednią prędkością i może uszkodzić pozostałe części łuku.

Co deszcz robi z twoimi strzałami

Podobnie jak twoja struna, gdy woda trafi w twoje strzały, dodają jej ciężaru, co z kolei sprawia, że ​​strzała jest trudniejsza do wystrzelenia.

Strzały, które stają się ciężkie z powodu deszczu lub wody, wymagają więcej energii do wystrzelenia niż normalnie sucha strzała, co następnie wpływa na ich prędkość i dokładność celowania.

Oprócz tego rodzaj strzał, których używasz, może jeszcze bardziej skomplikować sytuację. Jeśli lotki na twojej strzałce to pióra zamiast plastiku, pióra nasiąkną wodą i sprawią, że będzie jeszcze cięższa niż podczas deszczu.

Jak deszcz wpływa na twoją wydajność

Jak można się domyślić z powyższych rozdziałów, deszcz może z pewnością sprawić, że sprawy staną się o wiele bardziej skomplikowane i trudniejsze niż wtedy, gdy normalnie wychodzisz z łukiem.

Gdy struny nie są odpowiednio pielęgnowane, mogą stać się cięższe i podczas ulewy strzelać bardziej niezgrabnie niż normalnie.

Strzały przybierają na wadze i mogą utrudniać strzał. Dokładność strzałów może nie być tak normalna, jak zwykle, a przekonanie twoich strzał do strzelania tak prosto, jak byś tego chciał, może być znacznie trudniejszym procesem.

Ale to nie to. Deszcz może przesłaniać Ci pole widzenia i zmuszać Cię do dostosowania się, aby widzieć prawidłowo i strzelać do właściwego celu. Trudno to zobaczyć!

Deszcz nie tylko wpływa na twój wzrok, ale może również zepsuć wzrok twojego łuku. Deszcz może gromadzić i ukrywać więcej pola widzenia i zdecydowanie może zniechęcać do prawidłowego i dokładnego strzelania.

Nie zrozum mnie źle, deszcz może nieco utrudnić strzelanie i dodać kolejne utrudnienia do zabawy, ale nie martw się! Nie cała nadzieja jest stracona! Dzięki starannemu i właściwemu przygotowaniu i konserwacji, nadal możliwe jest przyjemne spędzenie czasu z łukiem w deszczu!

Przygotowanie przed fotografowaniem w deszczu

Po pierwsze, upewnij się, że woskujesz swoją cięciwę! Przemoczona cięciwa nie działa tak dobrze, jak czysta i sucha cięciwa! Staje się cięższy, a strzał staje się mniej precyzyjny, niż mógłby być. Prawidłowy skręt łuku może również stracić swój kształt w wyniku zalania wodą, co dodatkowo utrudnia osiągi.

Jeśli nie jesteś zaznajomiony z prawidłowym procesem woskowania cięciwy, Łucznictwo na świecie ma wspaniały artykuł (ze zdjęciami) krok po kroku wyjaśniający proces i sprzęt potrzebny do prawidłowego nawoskowania i przygotowania cięciwy do strzelania.

Ale zasadniczo chcesz, aby cięciwa wyglądała gładko i miała „lekko tandetne wrażenie”. Jeśli cięciwa jest sucha, usuń wosk i rozpocznij woskowanie!

Ten krok jest dość prosty, ty można to zrobić z łatwością! Nie bądź leniwy i zaniedbuj ten krok! Będziesz tego żałować później, kiedy życie twojej cięciwy nie będzie tak długie, jak mogłoby być.

Szef łucznictwa zaleca, abyś kilka razy spróbował poskubać cięciwy przed strzelaniem, aby usunąć dodatkową wodę, która może zbierać się na cięciwach.

Po drugie, polecam przynosisz plastikowe torby. Worki na kanapki, worki strunowe, worki na śmieci. Przynieś je! Będziesz więc wdzięczny, że to zrobiłeś!

Po pierwsze, użyj ich do swoich strzał. Przykryj strzały kołczanem torbą Ziploc lub możesz owinąć je pojedynczo w torebki na kanapki, jeśli masz na to czas.

Dzięki temu twoje strzały będą ładne i suche, wszystkie przygotowane do strzelania, aby uniknąć dodatkowego ciężaru wody, który może pochodzić z ich pozostawienia.

Szef łucznictwa Sugeruje również, że gdy używasz strzał, najlepiej jest nie chybotać się i strzelać szybko, aby uniknąć gromadzenia się deszczu na strzałach i utrudniania ich strzelania. Strzelaj, kiedy to się liczy!

Utrzymuj swoje strzały suche, pozostawiając je odkryte tylko wtedy, gdy masz zamiar strzelać. W przeciwnym razie trzymaj je przykryte i suche.

Nie tylko możesz użyć worków na strzały, ale możesz również użyć ich do zakrycia łuku i innego sprzętu! Zawiń łuk, a także wszelkie inne przedmioty, które zabierasz ze sobą, w worek na śmieci, aby był suchy na czas, w którym go użyjesz.

Jeśli polujesz na łuku, deszcz może utrudnić poruszanie się po terenie, z dużą ilością błota i większym niebezpieczeństwem poślizgnięcia się lub uszkodzenia sprzętu. Jeśli poświęcisz trochę czasu na spakowanie plastikowych toreb, aby chronić swój sprzęt, będziesz miał mniej problemów z używaniem sprzętu, a także zapobiegniesz uszkodzeniom spowodowanym przez żywioły.

Są tanie i mogą zapobiegać działka o kłopotach, które wynikają z zabrania ze sobą całego sprzętu na deszcz.

Trzeci to zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt, który pomoże Ci pozostać suchym! Tak, wiem, że to oczywiste, ale wszyscy czasami mówimy: „O nie, nie potrzebuję dodatkowych skarpetek”, a potem żałujesz tego, gdy jest ci zimno i nieszczęśliwie w ulewie, i będziesz żałować, że nie jesteś w domu.

Przynieś dodatkową zmianę skarpetek! Wszyscy wiedzą, że zimne, mokre stopy to najgorsza rzecz na świecie! A co jeszcze może zepsuć twój dzień, strzelając bardziej niż parę wilgotnych, zamarzniętych stóp?

Oprócz tego weź ze sobą ręcznik, aby wytrzeć celownik i skłonić się, aby lepiej chwycić łuk i poprawić widoczność i celność strzału. Możesz też przynieść więcej, aby się wytrzeć!

Dla łucznika noszącego okulary przyniesienie ręcznika lub szmatki do wytarcia okularów może być naprawdę korzystne na dłuższą metę, ponieważ deszcz będzie gromadził się na okularach i zaciemniał widzenie. To może być szczególnie frustrujące, gdy nie widzisz i niewiele możesz z tym zrobić!

Upewnij się, że używasz ręcznika, aby twój wzrok był suchy.

Oprócz ręczników i dodatkowych skarpet pomyśl o zabraniu ze sobą nawet parasola! Na początku może się to wydawać trochę głupie, ale może mieć ogromne znaczenie w twoim doświadczeniu. Jeśli polujesz z kimś innym, może trzymać parasol za ciebie, a jeśli masz wystarczająco duży parasol, mobilność strzelania nie powinna stanowić problemu!

Przyniesienie kapelusza również może wiele zmienić. Czapka może pomóc utrzymać suchą twarz, a także zapobiec zasłanianiu pola widzenia przez deszcz.

Ponieważ chwyt może stać się bardziej śliski z powodu deszczu, ogólnie rzecz biorąc rękawice łucznicze lub rękawiczki mogą być korzystne dla uzyskania mocniejszego chwytu.

Pamiętaj, że oczywiście należy zabrać ze sobą odpowiednią kurtkę lub płaszcz, aby zapewnić odpowiednie ciepło. Ponieważ dodatkowy materiał może czasami przeszkadzać w prawidłowym wycelowaniu, dobrze byłoby zabrać ze sobą trochę liny lub jakiś sposób na zabezpieczenie dodatkowego materiału z kurtki.

Na takie czasy dostępne są również specjalne kurtki z odpinanymi rękawami, a jeśli ty i twój łuk często jesteście na zewnątrz przy złej pogodzie, może to być dobra inwestycja!

Jeśli jest coś jeszcze, co jeśli przyniesiesz, sprawi, że Twoje wrażenia będą wygodniejsze, tym lepiej! To naprawdę małe rzeczy mogą mieć znaczenie!

Moja czwarta i ostatnia wskazówka dotycząca przygotowania się do zdjęć w deszczu brzmi: mieć pozytywne nastawienie!

Istnieją dwa rodzaje łuczników: ci, których łatwo odstrasza pogoda lub inne przeszkody i decydują się nie wychodzić i strzelać, oraz ci, którzy wychodzą i strzelają w deszczu, śniegu lub gradzie, baw się dobrze!

Strzelanie w deszczu może być trudne, ale jeśli znów udajesz, że jesteś dzieckiem i bawisz się w deszczu bez żadnych zahamowań, to Twoje wrażenia będą jeszcze lepsze! Deszcz czy blask, nadal możesz cieszyć się swoim łukiem!

Konserwacja po fotografowaniu w deszczu

Ok, więc zabrałeś ze sobą cały odpowiedni sprzęt, żeby iść na strzelanie. Świetnie się bawiłeś, pomimo kiepskiej pogody, a Twoje stopy wciąż są suche i suche. Nie było tak źle, jak myślałeś, że będzie!

Ale teraz, kiedy jesteś w domu, co robisz? Pomimo całego sprzętu, który przyniosłeś, aby było Ci ciepło i sucho, Twój łuk wciąż był trochę mokry.

Teraz tutaj ważna jest właściwa konserwacja.

Nigdy, przenigdy nie przechowuj zamoczonego łuku i innego sprzętu.

Upewnij się, że wyschłeś wszystko. Wszystko.

Po pierwsze, upewnij się, że wytarłeś łuk, a jeśli nadal jest dość mokry, pozostaw go do wyschnięcia.

Po wyschnięciu łuku bardzo ważne jest, abyś poświęcił trochę czasu, aby zająć się wszystkimi małymi częściami łuku.

Łuki bloczkowe są o wiele bardziej skomplikowane niż łuki refleksyjne i zawierają dużo więcej małych części. Dlatego ważne jest, aby konserwować i dbać o małe śruby i śruby, które tworzą łuk bloczkowy. Po wyschnięciu weź ręcznik papierowy lub szczoteczkę do zębów z odrobiną oleju i nasmaruj je. Skoncentruj się na śrubach celownika, kończyny i spoczynku.

Nie zapomnij, że po wyschnięciu cięciwy należy ją ponownie nawoskować i upewnić się, że jest lepka i gotowa do ponownego strzału!

Jeśli podczas wyprawy łuczniczej zamoczył się inny sprzęt, upewnij się, że wszystko wyczyściłeś i wysuszyłeś. Upierz swoje ubrania. Rozłóż strzały i pozwól im wyschnąć na powietrzu. Wyczyść i wysusz kołczan, stojak na łuk itp.

Zwłaszcza upewnij się, że przechowujesz łuk w etui lub torbie, aby torba lub etui były również całkowicie suche. Nawet jeśli odpowiednio wysuszyłeś i zadbałeś o swoją łuk, jeśli obudowa jest mokra, łuk nadal rdzewieje.

I to wszystko! Wiem, że przygotowanie lub pielęgnacja łuku po lub przed dniem spędzonym na deszczu może wydawać się nieco zniechęcające, ale obiecuję, że nie jest tak źle, jak się wydaje.

Tak, strzelanie w deszczu nie należy do najłatwiejszych. I tak, wymaga to trochę przygotowań i czasu z Twojej strony.

Ale nadal możesz to zrobić. Wciąż możesz pokonać deszcz!

NADAL możesz miło spędzić czas z ukochanym łukiem w mżawce, a jeśli będziesz o to dbać, mając odpowiedni sprzęt, Twój bloczkowy łuk pozostanie nienaruszony!

Miłego strzelania!