Czy łucznictwo to drogie hobby?

Hobby to świetny sposób na rozładowanie stresu, nawiązywanie kontaktów z innymi i doskonalenie umiejętności w określonej aktywności. Ale zanim zdecydujesz, któremu hobby się poświęcić, ważne jest, aby wiedzieć, ile ciężko zarobionej gotówki będziesz musiał w to zatopić.

Podobnie jak w przypadku większości hobby, koszt łucznictwa wzrośnie wraz z zainteresowaniem. Najprostszy łucznik może cieszyć się swoim hobby już za 200 dolarów, podczas gdy oddany łucznik, który traktuje swoje hobby bardzo poważnie, może wydać nawet 2000 dolarów.

Jeśli zastanawiasz się nad łucznictwem, powinieneś poświęcić trochę czasu na rozpoznanie rodzaju i poziomu łucznictwa, którym jesteś zainteresowany. To da ci lepsze wyobrażenie o tym, ile pieniędzy możesz oczekiwać na tę aktywność.

Rodzaje łucznictwa i ich koszty

Łucznictwo docelowe i łucznictwo polowe

Łucznictwo tarczowe i łucznictwo polowe to jedne z najpopularniejszych form łucznictwa i dlatego są dość dostępne.

Do tego rodzaju łucznictwa uczestnicy mogą używać tradycyjnego łuku, takiego jak łuk długi lub łuk refleksyjny, lub mogą wybrać bardziej nowoczesny łuk bloczkowy.

Ten wybór sprowadza się do preferencji, ale jeśli cena jest czynnikiem, prawdopodobnie zaoszczędzisz więcej pieniędzy, jeśli zdecydujesz się na tradycyjne modele.

Tradycyjne modele są znacznie prostsze niż łuk bloczkowy, co znacznie wpływa na niższą cenę.

Oczywiście nadal istnieją modele z wyższej półki, wykonane przez renomowane firmy, które mogą pochłonąć sporą część portfela, ale brak nowoczesnych akcesoriów zawsze spowoduje, że będą w niższej cenie niż równoważny łuk bloczkowy.

Strzałki mają mniejszy przedział cenowy, średnio od około 75 do 250 dolarów za tuzin.

Oczywiście, zarówno wysokiej jakości łuki, jak i strzały można kupić z drugiej ręki, co może znacznie obniżyć te koszty.

Teraz w przypadku łucznictwa tarczowego i polowego będziesz musiał albo kupić jeden lub więcej celów, albo po prostu udać się na strzelnicę łuczniczą, w której dostępne są cele.

Notatka: jeśli nigdy nie próbowałeś swoich sił w łucznictwie, sugerowałbym znalezienie lokalnej strzelnicy i przetestowanie jej przed zakupem czegokolwiek.

Większość strzelnic wynajmuje łuki i strzały po niskiej cenie. Gdy już masz swój sprzęt, nie będzie dużo kosztować korzystanie z pasa przez jeden dzień, a nawet zlecenie instruktorowi, aby nauczył Cię podstaw.

Jeśli stwierdzisz, że lubisz sport na tyle, by kupić łuk i kilka strzał, możesz spodziewać się, że zapłacisz od 5 do 10 USD za korzystanie z strzelnicy przez jeden dzień.

Dla klientów, którzy przychodzą wiele razy w tygodniu, wiele ofert oferuje promocję członkostwa, która pozwoli Ci zaoszczędzić więcej pieniędzy, niż gdybyś płacił opłatę za wejście za każdym razem, gdy wchodzisz.

Jeśli nie chcesz zostawiać swojej posesji, aby strzelać lub ćwiczysz łucznictwo polowe, musisz kupić tarczę.

Rodzaj celu, który powinieneś kupić, będzie zależał od szybkości twojej strzały i odległości, z której strzelasz.

Najtańsze tarcze, które generalnie powinny być używane tylko dla dzieci lub łuków o bardzo niskim ciężarze naciągu, będą kosztować około 20 USD.

Cele średniego zasięgu mogą kosztować od 50 do 150 USD, podczas gdy cele z najwyższej półki ze specjalną technologią zatrzymywania strzał mogą kosztować nawet 900 USD.


Torba łucznicza Morrell Supreme Range Field Point z Amazon jest dobrym przykładem typowego celu ze średniego zasięgu.

Łucznictwo 3D

Podobnie jak łucznictwo polowe, łucznictwo 3D obejmuje strzelanie do celów, często na zewnątrz.

Jednak cele w łucznictwie 3D są wykonane specjalnie, aby wyglądały jak prawdziwe zwierzęta, które myśliwy może śledzić w prawdziwym życiu.

Te zwierzęta to najczęściej niedźwiedzie, jelenie, świnie, ptactwo i drobna zwierzyna, taka jak króliki i lisy.

Ponieważ przechodzą dodatkowe procesy kształtowania i malowania, tego typu cele często mogą być droższe niż tradycyjne cele używane w łucznictwie polowym.


Ten imitujący łosia cel 3D stworzony przez Field Logic na przykład na Amazon kosztuje 194,24 USD z opcją dołączenia rdzenia zastępczego za 55,64 USD.

Łuki refleksyjne lub łuki bloczkowe dobrze sprawdzają się w tej frakcji łucznictwa, chociaż bliskość do polowania na łuki sprawia, że ​​łuki bloczkowe są bardziej popularne.

Łucznictwo tradycyjne

Jest to prawdopodobnie najbardziej przystępny cenowo rodzaj łucznictwa, ponieważ składa się wyłącznie z tradycyjnych łuków.

Łuki długie i łuki refleksyjne również wymagają mniej wyspecjalizowanych strzał, a więc pociski będą na tańszym końcu spektrum, podobnie jak urządzenie, które wystrzeli je w powietrze.

W tym celu można kupić cele, chociaż najbardziej tradycyjnie myślący rezygnują ze sztucznych celów i strzelają do celów natury, takich jak drzewa i kopce ziemi.

Polowanie z łukiem

Łucznictwo stanowi granicę między hobby a sportem, ale niezależnie od tego, ci, którzy spędzają na tym czas, bez wątpienia wydadzą więcej pieniędzy niż inni łucznicy.

Zwolennicy tej formy łucznictwa mogą popisywać się na wysokiej klasy łukach bloczkowych, aby zagwarantować zabójczy strzał, więc cena jest już zawyżona w porównaniu z innymi rodzajami łucznictwa.

A jeśli masz zamiar wyskoczyć na najlepszy łuk, jaki możesz znaleźć, najlepsze strzały są daleko w tyle.

Oprócz niezbędnego wyposażenia istnieje wiele akcesoriów potrzebnych do oszukania żywych zwierząt, aby uwierzyły, że nie jesteś zagrożeniem.

Pierwszym i najbardziej oczywistym z tych akcesoriów jest kamuflaż. Jeśli szukasz stroju kamuflażowego od stóp do głów, wydasz przynajmniej 50 USD na prosty, podstawowy zestaw, taki jak ten z Przewodnik sportowca.

Ale to nie wystarczy, aby ukryć cię przed zmysłami zwierząt, które prawdopodobnie wyczują cię, zanim cię zobaczą. Aby ukryć się przed ich ostrymi nosami, będziesz potrzebować kamuflażu zapachowego.

Niezależnie od tego, czy próbujesz ukryć, czy zwabić grę, możesz spodziewać się wydania co najmniej 10 USD na jakiś rodzaj sprayu lub płynu w kulce.

Chodzi o absolutne minimum akcesoriów, których potrzebuje Bowhunter do udanego polowania.

Polowanie z łuku jest trudną czynnością, a ci, którzy są temu oddani, wymyślili dziesiątki innych urządzeń, które pomogą przyspieszyć proces lub zapewnić zabójczy strzał.

Niektóre z tych akcesoriów obejmują między innymi:

  • Wabiki
  • Połączenia w grze
  • Drzewostany
  • Żaluzje
  • Kołczany
  • Wydania i pomoce przy zwalnianiu

Jeśli przekonałeś się, że potrzebujesz któregokolwiek z tych dodatkowych elementów wyposażenia, być może będziesz musiał wybrać kolejną zmianę w swojej pracy, aby za to zapłacić, albo mieć bogatych krewnych.

Inny sprzęt łuczniczy, który można dodać do ceny

Nawet jeśli tylko strzelasz do celu, istnieją inne akcesoria, które mogą zwiększyć koszt hobby.

Jeśli często podróżujesz ze swoim łukiem, prawdopodobnie będziesz potrzebować etui. Mogą być stosunkowo niedrogie, ale bardzo ładne mogą kosztować kilkaset dolarów.

Wspomnieliśmy o zwolnieniach i środkach pomocniczych, które są urządzeniami, które zasadniczo zapewniają „wyzwalacz”, dzięki czemu palce wykonują mniej pracy, trzymając strunę i puszczając ją.

Nawet te małe, stosunkowo proste aparaty mogą kosztować 100 dolarów lub więcej.

Przyrządy celownicze można dodać do cięciwy łuku, aby pomóc w procesie celowania, ale generalnie nie dodają one więcej niż 15 lub 20 USD do budżetu.

Zwykle używane tylko do łuków bloczkowych, stabilizatory to długie, metalowe pręty, które można dodać do ramy łuku, aby pomóc w utrzymaniu równowagi i wagi.

Mogą one kosztować od 15 do 250 USD.

Różnica między „hobby” a „sportem”

Oczywiście każdy, kto chce sprawdzić swoje umiejętności na tle innych, będzie musiał dodać wpisowe do zawodów do swojej listy wydatków.

W zależności od tego, jak często rywalizujesz z innymi i w jakich zawodach bierzesz udział, możesz dodawać tysiące dolarów rocznie do kosztów tego hobby, w którym to momencie naprawdę staje się sportem.

Zaletą zmiany hobby na sport jest to, że masz szansę odzyskać pieniądze, które wydałeś na swój sprzęt i wpisowe.

Na przykład zawodnicy w Pucharze Świata w Łucznictwie mają możliwość wygrania nawet 20 000 $.

Jeśli hobby zamieni się dla ciebie w sport, jest to stosunkowo niedrogi sport.

Dla zainteresowanych porównaniami jest droższy niż np. golf frisbee, ale tańszy niż sport typu motocross.

Zasadniczo cena tego konkretnego hobby zależy od Ciebie. Jeśli nie chcesz zrzucić całej wypłaty na łuk, eBay i Amazon są Twoimi przyjaciółmi.

Jeśli chcesz pewnego dnia wylądować na igrzyskach olimpijskich, prawdopodobnie możesz pożegnać się z częścią swojego funduszu emerytalnego.

Wszystko zależy od Ciebie.