Czy łatwiej jest holować przyczepę namiotową, przyczepę podróżną lub piąte koło?

Holowanie jednego typu przyczepy może być bardzo niepodobne do holowania innego. Na przykład istnieją wyraźne różnice między przyczepami namiotowymi, przyczepami podróżnymi i siodłami, w tym wagą, kształtem i rozmiarem. Który z tych trzech typów przyczep jest najłatwiejszy do holowania?

Najłatwiej można przeciągnąć przyczepę namiotową na przyczepę podróżną i siodło. Przyczepy namiotowe są lekkie, nawet te z twardymi burtami, czego nie można powiedzieć o przyczepach turystycznych czy siodłach.

W tym poście przedstawimy Ci różnice między przyczepami namiotowymi, przyczepami podróżnymi i siodłami. Podzielimy się również niektórymi zalecanymi pojazdami holowniczymi dla tych przyczep i omówimy opcje zaczepu. Zanim skończysz czytać, będziesz w stanie złożyć zestaw do holowania, który jest bezpieczny i zdatny do jazdy!

Przyczepy namiotowe a przyczepy podróżne a piąte koła: jaka jest różnica?

Zanim przejdziemy do tego wszystkiego, jasno określmy różnice między przyczepami namiotowymi, przyczepami podróżnymi i siodłami.

Co to jest przyczepa namiotowa?

Przyczepa namiotowa znana jest również jako wyskakujący kamper. Obie nazwy można przypisać stylowi tego zwiastuna, ponieważ ma on wyskakujące i wyskakujące boki. Te boki są również składane, jeśli chcesz skompaktować swój pojazd.

Rama przyczepy, dach i skrzynia przyczepy namiotowej są wykonane z twardego materiału. Niektóre modele mają również twarde ściany boczne, które sprawiają, że przyczepa jest wytrzymalsza, ale także cięższa. Ponieważ mogą otworzyć się na więcej miejsca, w przyczepie namiotowej otrzymujesz zaskakującą liczbę udogodnień. Te udogodnienia obejmują szafki do przechowywania, co najmniej dwie koje, oświetlenie wewnętrzne, system zasilania (często 12 V DC), zlew, zbiornik na słodką wodę i składaną jadalnię.

Minusem korzystania z przyczepy namiotowej jest to, że w porównaniu z siodłami i przyczepami podróżnymi, a także kamperami, zazwyczaj poświęcasz dużo więcej czasu na ustawienie przyczepy.

Przyczepy namiotowe ważą od 1300 do 2700 funtów z bokami namiotu i do 3700 funtów lub więcej z twardymi bokami.

Co to jest przyczepa podróżna?

Z tych trzech przyczep kempingowych są zdecydowanie bardziej popularnym typem przyczepy. W tym poście omówiliśmy przyczepy podróżne dotyczące holowania ich za pomocą kampera. Przyczepy podróżne są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach, od miniaturowych przyczep w kształcie łzy po te, które przekraczają rozmiar kampera klasy B.

Średniej wielkości i większe przyczepy podróżne mają podzielone pokoje, w tym kuchnie i salony. Zazwyczaj można dopasować urządzenia do ich prawdziwych rozmiarów, tak jak w domu, i będzie tam wydzielona część jadalna, a czasem nawet łazienka z wanną lub prysznicem.

Ile waży przyczepa podróżna, zależy od modelu. Jeśli wrócisz do tego artykułu o holowaniu przyczepy podróżnej z kamperem, przytoczyliśmy kilka prawdziwych modeli przyczep podróżnych i wagi dla każdego z nich. Te przyczepy miały od 4845 do 4995 funtów. Z lżejszej strony przyczepa podróżna może ważyć 2800 funtów. Największe przyczepy podróżne ważą 6700 funtów i więcej.

Co to jest przyczepa z piątym kołem?

Trzeci typ przyczepy to siodło. Te przyczepy są zwykle cięższe, nawet więcej niż przyczepa podróżna. Powodem, dla którego nazywa się je siodłami, są powozy w czasie wynalezienia tej przyczepy, które miały siodło. Ostatnie koło było poziome, dzięki czemu przednia oś mogła swobodnie się obracać. Chociaż to dodatkowe koło nie miało wiele wspólnego z samą przyczepą siodłową, nazwa przetrwała.

Przyczepy siodłowe wymagają specjalnego zaczepu do podłączenia do pojazdu ciągnącego. Zaczep jest odpowiednio nazywany zaczepem siodłowym. W dalszej części tego artykułu szczegółowo omówimy zaczepy holownicze, więc czytaj dalej.

Na blogu opublikowaliśmy świetny post o masie siodła. Podsumowując, najlżejsze sprzęgi ważą 10 000 funtów lub mniej. Przyczepy średniej wagi ważą do 14 000 funtów, a największe modele je przekraczają. Te duże sprzęgi siodłowe mogą pomieścić do 10 pasażerów.

Jak sugerowałby ich rozmiar, sprzęgi siodłowe pomieszczą wszystkie udogodnienia i udogodnienia, jakich można potrzebować w podróżującym pojeździe. Od przestrzeni łazienkowej i kuchennej, schowków, części dziennej i jadalnej po kącik sypialny, będziesz żyć przyjemnie w piątym kole.

Czy możesz łatwiej holować przyczepy namiotowe, przyczepy podróżne lub piąte koła?

Teraz wiesz dużo więcej o tych trzech typach przyczep, więc powinno być dla Ciebie jaśniejsze, dlaczego wybraliśmy przyczepę namiotową jako najłatwiejszą do holowania. Namiotowa przyczepa jest lekka i przewiewna, dzięki czemu można zarządzać ogólną konfiguracją holowania. Ponieważ boki przyczepy namiotowej mogą się zgniatać, nie powinieneś się martwić, że wiatr złapie materiał namiotu i sprawi, że twój zestaw będzie niestabilny.

Nawet przyczepy namiotowe z twardymi bokami ważą tylko około 3700 funtów. Śmiało i ponownie spójrz na te średnie wagi przyczep turystycznych i siodeł. Dla porównania 3700 funtów za przyczepę namiotową to nic.

Spośród trzech typów przyczep, powiedzielibyśmy, że siodło jest najtrudniejsze do holowania. To z trzech powodów. Po pierwsze, siodło jest niezwykle ciężkie, nawet bardziej niż większa przyczepa podróżna. Po drugie, piąte koła mają dziwny kształt, więc nie są zbyt przyjazne dla początkujących do holowania.

I na koniec, nie można ciągnąć siodła z jakimkolwiek starym zaczepem. Potrzebujesz specjalistycznego sprzęgu siodłowego, który tylko zwiększa stopień trudności holowania.

Jakie pojazdy holownicze są idealne do holowania przyczepy?

Przyczepa, którą będziesz holować, to tylko połowa równania twojej konfiguracji. Potrzebujesz również pojazdu ciągnącego lub pojazdu, którego używasz do ciągnięcia przyczepy. W zależności od masy przyczepy bardziej odpowiednie są różne klasy pojazdów ciągnących. Oto trzy takie pojazdy do wyboru.

Samochód kempingowy lub kamper

Samochody kempingowe lub kampery należą do najbardziej masywnych pojazdów na drogach, ważą od 6 000 do 26 000 funtów lub więcej. RV są podzielone na trzy klasy, od klasy A do C. Klasa RV jest największą klasą, ważącą blisko 30 000 funtów. Zdolność holowania wynosi około 10 000 funtów. Możesz użyć kampera klasy A do holowania dowolnej z omówionych przez nas przyczep, zwłaszcza przyczep podróżnych i siodeł.

RV klasy B to najmniejsze z trzech, przypominające uwielbiony samochód kempingowy. Proporcjonalna do ich wielkości jest ich znacznie mniejsza waga, która wynosi do 8000 funtów max. To ogranicza klasę B do zdolności holowania 5000 funtów. Wszystkie przyczepy namiotowe powinny być holowane z klasą B, a także niektóre mniejsze, lekkie przyczepy podróżne. Do holowania piątego koła potrzeba czegoś cięższego niż klasa B.

Trzecia klasa RV to klasa C, która jest większa niż kamper, ale wciąż nie tak duża jak kamper klasy A. Mimo to średnia waga kampera klasy C wynosi do 12 000 funtów. Daje to tym pojazdom zdolność holowania porównywalną z klasą A.

Ciężka ciężarówka typu pickup

Pickupy mogą również holować niektóre przyczepy, ale muszą to być samochody ciężarowe o dużej ładowności. Na przykład Ford F-450, jedna z najpotężniejszych ciężarówek na drogach, może holować od 27 500 do 32 500 funtów. To nawet więcej niż może holować kamper klasy A! Z F-450 możesz holować prawie każdy rodzaj przyczepy, w tym siodłowe.

Chevrolet Silverado 3500HD to kolejny przykładowy samochód holowniczy. Może holować nieco mniej niż F-450, tylko 23 300 funtów. To absolutnie nie ma co kichać. Ram 3500 Heavy-Duty Pickup jest jednym z wiodących pojazdów holowniczych dostępnych z przyczepnością około 31 200 funtów. Jeśli musisz holować potężne siodło, ta ciężarówka jest gotowa.

SUV

Jasne, SUV-y nie mają reputacji holowania jak pickupy, ale nie dyskontuj ich. Niektóre SUV-y mają imponujące możliwości holowania, takie jak Dodge Durango 2020, który może holować 8700 funtów. W przypadku przyczepy namiotowej lub średniej wielkości przyczepy podróżnej z łatwością będziesz w stanie holować swoją platformę. Lincoln Navigator 2020 ma podobną zdolność holowania.

Jednym z najlepszych SUV-ów dostępnych do holowania jest Ford Expedition 2020. Ma maksymalną zdolność holowania 9300 funtów, więc możesz holować bardzo lekkie siodło, a także średniej wielkości lub większe przyczepy turystyczne.

Opcje zaczepu do mocowania przyczepy

Masz przyczepę i pojazd holowniczy, ale zanim wyruszysz w drogę, potrzebujesz jeszcze jednej rzeczy: zaczepu. Oto różne typy zaczepów, których możesz użyć w zależności od konfiguracji holowania.

Zaczep do dystrybucji masy

Tylny zaczep, znany jako zaczep z rozkładem masy, zarządza masą języka, dzięki czemu nigdy nie przekracza 15 procent całkowitej masy pojazdu lub DMC. Zaczep rozkładający ciężar składa się z prętów sprężynowych przymocowanych do łańcucha, który jest następnie połączony z punktami połączenia zaczepu.

Zaczep zderzaka

Jeden z najłatwiejszych w użyciu zaczepów, zaczep zderzaka zaczepia się bezpośrednio na zderzaku pojazdu holującego za pomocą rury odbiorczej. Rurka ta ma zazwyczaj kształt kwadratu, więc będzie kompatybilna z większością zderzaków. Jedynym minusem korzystania z zaczepu zderzaka jest to, że masz bardzo ograniczony ciężar zaczepu, więc pomiń ten zaczep podczas holowania przyczepy podróżnej.

Czopowy zaczep

Czopowy zaczep został nazwany tak ze względu na włączenie części zwanej czopem. Jest to urządzenie przypominające hak, które łączy się z ciężarówką typu pickup. Czopek przyczepia się do drugorzędnej części zwanej lunetą, która jest wytrzymałym pierścieniem.

Masz kilka opcji montażu podczas korzystania z zaczepu czopowego. Jedną z takich opcji jest montaż boczny do odbiornika zaczepu. Druga konfiguracja dotyczy wywrotek i ciężarówek komercyjnych, w których montujesz zaczep do ramy ciężarówki. Biorąc pod uwagę, że zaczep czopowy składa się z dwóch części, zaczepy te mogą być nieco hałaśliwe, ale uzyskujesz wskaźnik holowania od 10 000 do 60 000 funtów, więc głośność jest niewielką ceną do zapłacenia.

Zaczep na gęsiej szyi

Zaczepy typu „gęsia szyja” można montować tylko na przetwornikach. Te zaczepy nie zajmują zbyt dużo miejsca na skrzyni ciężarówki, więc możesz je w pełni wykorzystać. Zaczepy typu „gęsia szyja” są idealne do holowania wozideł przemysłowych i handlowych, wozideł samochodowych i przyczep do przewozu zwierząt, ale można na nich polegać również w przypadku holowania przyczep namiotowych lub przyczep turystycznych. W końcu zaczep na gęsiej szyi może holować około 30 000 funtów.

Zaczep na piątym kole

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zaczep siodłowy jest przeznaczony do przyczepy siodłowej. Te mocne zaczepy pasują również do skrzyni ciężarówki, ale różnią się od zaczepów typu „gęsia szyja”, ponieważ urządzenie sprzęgające jest oddzielone od przyczepy i zamiast tego jest wbudowane w zaczep. Pozwala to na poruszanie się i obracanie zaczepu, co przyda się, gdy będziesz skręcać i przejeżdżać przez wyboje w swoim zestawie. Zaczep siodłowy pozwala na holowanie około 24 000 funtów.

Zaczep montowany z przodu

W przeciwieństwie do zaczepu zderzaka, zaczep montowany z przodu znajduje się z przodu pojazdu ciągnącego. Dołączony odbiornik umożliwia wykorzystanie przedniego zaczepu na różne sposoby, na przykład do trzymania koła zapasowego, używania pojazdu ciągnącego jako pługa śnieżnego, a nawet podłączania wyciągarki.

Zaczep przyczepy z tylnym odbiornikiem

Ostatnim rodzajem zaczepu jest zaczep przyczepy z tylnym odbiornikiem. Podobnie jak zaczep zderzaka, zaczep przyczepy z tylnym odbiornikiem zawiera kwadratową rurę odbiornika.

Istnieje pięć klas zaczepów do przyczep, dzięki którym można je wykorzystać do różnych zastosowań. Zaczepy klasy 1 do crossoverów i samochodów mają zdolność holowania 2000 funtów. Uaktualnienie do klasy 2 zwiększa zdolność holowania do 3500 funtów za używanie minivanów, crossoverów i samochodów jako pojazdów ciągnących. Klasa 3 dotyczy samochodów ciężarowych, SUV-ów, furgonetek i crossoverów o maksymalnym uciągu 8000 funtów.

Do klasy 4 masz zdolność holowania 10 000 funtów, więc tylko SUV-y i pickupy powinny korzystać z tych zaczepów. Klasa 5 jest podzielona na dwie podkategorie: Commercial Duty i Xtra Duty. Zaczepy Commercial Duty Class 5 do samochodów ciężarowych z kabiną mają zdolność holowania od 18 000 do 20 000 funtów. Zaczepy Xtra Duty mogą holować do 17 000 funtów.

Końcowe przemyślenia

Pomiędzy przyczepami namiotowymi, przyczepami podróżnymi i siodłami będziesz miał najmniej trudności z holowaniem przyczepy namiotowej, ponieważ te pojazdy są tak lekkie. Przyczepy z siodłem są najbardziej masywne i najmniej przystosowane, wymagając ciężkiego pickupa do pojazdu ciągnącego, a także odpowiedniego zaczepu. Powodzenia w holowaniu!