Czy KTM tworzy Side-by-Side?

Jest bardzo krótka odpowiedź na pytanie „czy KTM tworzy side-by-side, a odpowiedź brzmi nie.

KTM nie robi side-by-side’ów i nigdy tego nie zrobili. Jest wiele rzeczy, które wpływają na to, dlaczego KTM nie tworzy side-by-side i właśnie to omówimy w tym artykule.

Teraz zazwyczaj piszę o side-by-side. Słyszymy o firmach takich jak Polaris, Can-Am, Honda, Yamaha i Kawasaki. KTM nie jest dobrze znaną nazwą w świecie side-by-side, a to dlatego, że nie produkują side-by-side.

KTM jest jednak bardzo dobrze znaną nazwą w całym świecie Powersports. W rzeczywistości są jednymi z pionierów w Powersports i wyścigach terenowych. Aby zrozumieć, gdzie jest KTM i dlaczego produkują to, co produkują, musimy najpierw przyjrzeć się ich historii.

Historia KTM

Lata 30. XX wieku

Historia KTM rozpoczęła się w małym miasteczku Mattighofen w Austrii w 1934 roku. Pierwotna nazwa firmy nosiła nazwę Kraftfahrzeuge Trnkenpolz Mattighofen, co oznaczało szczęście i był to zakład obróbki metali.

Firma Trunkenpolz ostatecznie stała się oficjalnym dostawcą motocykli wraz ze sprzedażą motocykla DKW. W 1938 KTM rozszerzył się wykładniczo i stał się jednym z największych warsztatów motocyklowych i samochodowych w całej Austrii.

Jednak sama naprawa motocykli i samochodów po prostu nie wystarczyła. Podobnie jak w przypadku wszystkich dobrych firm, rozszerzony wzrost umożliwia wejście w różne nisze na rynku lub na zupełnie nowy rynek.

1950

Tak więc w 1951 KTM opracowało swój własny motocykl, R100, który był lekkim motocyklem o pojemności 99 cm3. Pomimo tego, że zawsze znaliśmy i zwracaliśmy się do firmy jako KTM, tytuł „KTM” pojawił się dopiero w 1953 roku, kiedy firma stała się oficjalnie znana jako Kronreif, Trunkenpolz, Mattighofen.

W tym momencie swojej historii firma produkowała trzy motocykle dziennie z zespołem 20 pracowników. W ciągu następnych pięciu lat KTM zostaje ponownie przemianowany przez dużego udziałowca o imieniu Ernst Kronreif, a firma nosi nazwę Kronreif & Trunkenpolz Mattighofen.

Bo jeśli masz dużą liczbę udziałów w firmie, zwykły przecinek nie wystarczy do rozróżnienia i trzeba wstawić „&”.

W ciągu tych samych pięciu lat KTM wygrywał różne wyścigi motocyklowe i powstaje pierwszy motocykl sportowy, Trophy 125cc. W 1959 r. KTM natrafił na wyboj i zaprzestano produkcji motocykli z powodu kryzysu w branży jednośladów, więc zamiast tego KTM wyprodukował skutery i motorowery.

1960

Motorowery sprzedawały się całkiem nieźle, zwłaszcza Comet, wyprodukowany po raz pierwszy w 1963 roku, w liczbie 10 000 wyprodukowanych w 1966 roku. Motocykle rozpoczęły produkcję ponownie w 1964 roku, a wyścigi zostały wznowione, gdy KTM odniósł kolejne zwycięstwa.

lata 70.

Lata 70. to jednak coś więcej niż tylko Woodstock i wspaniała era muzyki, zwłaszcza dla KTM. W 1970 roku KTM rozpoczęło produkcję własnych silników (wcześniej wiele silników pochodziło od niemieckiego producenta motocykli Sach).

Zaczęto produkować nowe, większe motocykle crossowe o pojemności 250 cm3, a wraz z tymi większymi motocyklami pojawiła się większa siła robocza dla KTM, podbijając ich do 400 pracowników.

Do 1975 roku KTM wygrywał austriackie motocykle Motorcross, ale także European Enduro i Motorcross World Championship. KTM miał do wyboru 42 różne modele i wygrywał wyścigi na prawo i lewo.

W 1978 roku KTM rozszerzył się jeszcze bardziej o amerykańską filię w Lorain Ohio, a w 1980 roku nazwa KTM po raz kolejny zmieniła się, tym razem na „KTM Motor-Fahrzeugbau KTM”.

lata 80.

Lata 80. to czas modernizacji dla KTM i całej branży motocyklowej. W 1981 roku rozpoczęto produkcję pierwszego chłodzonego wodą motocykla Motorcross o pojemności 125 cm3, aw 1982 roku w motocyklach zostaje zintegrowane zawieszenie tylnych kół „Pro Lever” i rozpoczyna się rozwój 4-suwowych silników chłodzonych wodą.

KTM zaczął również produkować chłodnice w latach 80. i produkował jeszcze większe motocykle, takie jak modele motocykli 500 cm3 i 560 cm3. W 1986 roku KTM była pierwszą firmą, która zaoferowała hamulce tarczowe z przodu i z tyłu motocykla, co jest standardem w motocyklach na całym świecie.

W 1988 roku KTM przestał produkować skutery i skupił się wyłącznie na motocyklach, aw 1989 roku zmarł Hans Trunkenpolz, założyciel KTM.

1990

Lata 90. to okres, w którym KTM się zatrząsł, ale wrócił z zemstą, ponieważ w 1991 roku KTM złożył wniosek o upadłość, a firma podzieliła się na cztery niezależne gałęzie: chłodnice, motocykle, rowery i oprzyrządowanie.

Bankructwo tak naprawdę nie wpłynęło na dywizję motocykli, ponieważ w 1992 roku KTM Sportmotorcycle GmbH otwiera nazwę dywizji motocykli, a niedawno stworzony projekt motocykla Enduro zdobywa tytuł Mistrza Świata.

Tylko w 1995 roku KTM przejął szwedzki Husaberg AB i White Power Suspension, wyprodukował 12 000 motocykli i zdobył dwa tytuły mistrza świata Enduro.

W kolejnych latach KTM zdobywał kolejne tytuły mistrza świata, tworzył silnik KTM LC4 z rozrusznikiem elektrycznym, budował nowy zakład montażowy z centrum badawczo-rozwojowym i otwierał filię w Hiszpanii.

2000s

W 2000 roku KTM otworzył oddział marketingowy we Francji i miał bardzo dobry rok w zawodach wygrywając 6 Mistrzostw Świata.

W 2003 roku KTM wypuścił swój model 950 Adventure i ogłosił model motocykla 990 Duke.

W 2006 roku KTM ogłosiło, że ich partnerstwo z Polaris będzie bardzo osłabione i że będzie dostarczać tylko kilka silników do pojazdów ATV.

W latach 2004-2008 KTM produkował gotowe do wyścigu quady, jednak po krachu gospodarczym w 2008 roku tak naprawdę po prostu odsunęli na bok całą ich produkcję. Kryzys gospodarczy w ogóle nie wpłynął na świat motocrossowy dla KTM.

Kontynuowali i zdobywali o wiele więcej tytułów, aw 2010 roku KTM osiągnął to, co wydawało się niemożliwe i przywiózł do domu wszystkie tytuły Mistrzostw Świata w Motocrossie.

KTM rozkwitł w 2000 roku i przyniósł całkiem sporo przychodów i nadal przynosi tytuły wyścigowe. Obecnie skupiają się głównie na motocyklach, tak jak było od początku.

Dlaczego nie obok siebie?

Ponieważ masz całkiem dobre zrozumienie historii KTM i tego, co osiągnęli przez lata, możesz zobaczyć, dlaczego nie produkują żadnych produktów obok siebie.

Po prostu nigdy nie byli na rynku side-by-side. Firma rozpoczęła działalność jako warsztat motocyklowy i samochodowy, który wkroczył do produkcji motocykli i stał się znany jako jedna z czołowych firm motocyklowych Powersports na świecie.

Chociaż robili ATV przez krótki czas, zaprzestali ich produkcji dość szybko w suchym okresie produkcji ATV w latach 90-tych. Mówiąc najprościej, KTM od zawsze koncentrował się na motocyklach, czyli od momentu powstania jest ich niszą.

Rynek side-by-side naprawdę zyskuje na popularności dopiero od ostatniej dekady, a kiedy firmy takie jak Polaris, Can-Am, Yamaha i Kawasaki wbiły się w to, trudno było je ominąć teraz, gdy mają już ugruntowaną pozycję na tym rynku, chociaż ponieważ KTM ma już dużą obecność w społeczności Powersports, nie powinno to być zbyt trudne.

KTM po prostu wie, kim są i w czym są dobrzy, i szczerze mówiąc, musisz szanować firmę, która przoduje w tym, w czym jest dobrzy, i tylko ciągle się poprawia i rozwija, to jest to, co robią wielkie firmy.

Czy są obok siebie w przyszłości KTM?

Chociaż KTM jest poświęcony motocyklom i najprawdopodobniej nigdy nie odwrócą uwagi od tej niszy, w rzeczywistości mogą pojawić się pewne pomruki, że KTM może zanurzyć stopy w świecie side-by-side.

W maju 2018 roku KTM AG i CF Moto ogłosiły budowę zakładu produkcyjnego o powierzchni 1 000 000 stóp kwadratowych. Podczas gdy KTM AG produkuje motocykle pod markami KTM i Husqvarna, CF Moto produkuje więcej pojazdów ATV i side-by-side.

Partnerstwo między tymi dwiema firmami może wzbudzić pewne wątpliwości wśród fanów, a nawet kadry kierowniczej w samych firmach. Czy to możliwe, że współpracując z CF Moto, KTM może łączyć część swoich prac badawczo-rozwojowych?

Czas pokaże, ale przy rosnącej popularności side-by-side i coraz większej liczbie wyścigów, takich jak rajd Dakar, skupiających się na klasie side-by-side, nie byłoby zaskoczeniem, gdyby KTM zrób wszystko obok siebie, przynajmniej pomóż w produkcji komponentów do pojazdów CF Moto.