Czy kołowrotki wędkarskie mogą się zamoczyć?

Właściwy kołowrotek wędkarski może sprawić, że Twoje doświadczenie w łowieniu ryb będzie zepsute. Dobry kołowrotek jest łatwy w użyciu i można go używać do łowienia prawie każdego rodzaju ryb. Możesz się jednak zastanawiać, czy kołowrotek będzie działał, jeśli zmoknie.

Czy kołowrotek może się zamoczyć? Jeśli kołowrotek zamoczy się, może wymagać trochę czyszczenia i konserwacji, ale nadal będzie działał dobrze. Właściwa pielęgnacja i konserwacja pomogą utrzymać kołowrotek wędkarski w dobrym stanie. Jednak plusk wody podczas łowienia nie spowoduje większych problemów z kołowrotkiem.

Chociaż możesz zamoczyć kołowrotek wędkarski, nie oznacza to, że chcesz go cały czas zanurzać w wodzie. Utrzymanie kołowrotka wędkarskiego pozwoli utrzymać go w dobrej kondycji i pozwoli na używanie go przez długie lata. Wyjaśnimy, kiedy będziesz musiał zrobić coś więcej niż tylko wysuszenie kołowrotka, jeśli zmoknie.

Jak działa kołowrotek

Zamoczenie kołowrotka zwykle nie jest wielkim problemem, ale może być, jeśli nie wybierzesz odpowiedniego kołowrotka. Wiedza o tym, jak działają kołowrotki wędkarskie, może pomóc Ci wybrać ten, który jest dla Ciebie odpowiedni. Niektóre kołowrotki są lepsze do niektórych rodzajów łowienia niż inne.

 • Kołowrotki spinningowe wyrzuć żyłkę ze stałej szpuli. Nadają się do łowienia w wodach słodkich i najlepiej sprawdzają się z lżejszymi przynętami i przynętami.
 • Innym popularnym kołowrotkiem do połowów słodkowodnych jest kołowrotek muchowy. Te kołowrotki używają obrotowa szpulai ściągasz linkę, obracając mały uchwyt.
 • Trzeci typ kołowrotka to kołowrotek spinningowy. Ten typ kołowrotka jest typowo do łowienia w słonej wodzie i wykorzystuje stała szpula.
 • Drugim podstawowym typem kołowrotka wędkarskiego jest kołowrotek typu baitcaster. Kołowrotki Baitcaster mają obrotowe szpule i mogą rzucać żyłki dalej niż inne kołowrotki.

W zależności od tego, jak i gdzie planujesz łowić, chcesz wybrać kołowrotek, który dobrze się do tego nadaje. Chociaż możesz chcieć użyć kołowrotka baitcaster do dłuższych rzutów, są one bardziej powszechne w obszarach słonowodnych niż w wodach słodkich. Ogólnie rzecz biorąc, kołowrotek współpracuje z wędką, aby pomóc zarzucić żyłkę.

Czytać  Czy haczyki bez chwastów faktycznie działają? Próbowałem ich

Oznacza to również, że powinieneś wybrać kołowrotek, który będzie dobrze pasował do twojej wędki. Spójrz na pojemność szpuli i rozmiar żyłki, której chcesz użyć. Stamtąd możesz podjąć lepszą decyzję dotyczącą odpowiedniego kołowrotka wędkarskiego.

Możesz dowiedzieć się więcej o wyborze kołowrotka tutaj.

Kiedy rolka robi się mokra

Gdy pierwszy raz zmoczysz kołowrotek wędkarski, możesz się martwić, że nie będzie on działał tak dobrze. Chociaż jest to ważna obawa, nie musisz się martwić. Dobry kołowrotek wędkarski jest zbudowany tak, aby wytrzymać niektóre wody i inne codzienne czynności związane z wędkowaniem.

Oczywiście nie chcesz, aby Twój kołowrotek leżał w wodzie przez cały dzień. Nie musisz jednak wpadać w panikę, gdy woda rozpryskuje się i dostanie się na Twój kołowrotek. W rzeczywistości możesz używać kołowrotka przez cały dzień, wiedząc o tym jest wystarczająco wytrzymały na przeciętny dzień wędkowania.

Problem kołowrotka

Zamiast martwić się o dostanie się wody i uszkodzenie kołowrotka, zwróć uwagę na brud i piasek. Woda jest właśnie tym: wodą. Wyschnie i będziesz mógł normalnie używać kołowrotka.

Z drugiej strony, jeśli brud lub piasek dostanie się do kołowrotka, może to prowadzić do pewnych problemów. Takie małe cząsteczki mogą zostać uwięzione w żyłce, a to może sprawić, że Twój kołowrotek będzie działał mniej wydajnie. To może utrudnić Ci złapanie dobrego połowu.

Jeśli Twój kołowrotek dostanie plusk wody, upewnij się, że to tylko woda. Czasami plusk wody może towarzyszyć odrobinie piasku, zwłaszcza jeśli lubisz łowić ryby na brzegu jeziora lub rzeki. Kiedy używasz kołowrotka, może nie działać tak dobrze, co może oznaczać, że masz większe problemy niż tylko trochę wody.

Konserwacja szpuli

Nie prowadzisz samochodu bez konserwacji, więc to samo powinno dotyczyć kołowrotka. Niezależnie od tego, czy regularnie się zamoczy, czy nie, musisz utrzymywać kołowrotek w czystości, aby działał jak najlepiej. Regularna konserwacja nie musi być skomplikowana ani zajmować dużo czasu.

Czytać  To najlepszy klej na szczytówkę wędki

Regularna sesja konserwacyjna daje szansę wyczyszczenia kołowrotka i dotarcia do zakamarków, do których możesz nie dostać się podczas łowienia. Na szczęście nie potrzebujesz mnóstwa drogiego sprzętu, aby utrzymać kołowrotek wędkarski w dobrym stanie.

Czyszczenie Zewnątrz

Czyszczenie zewnętrznej części kołowrotka jest dość łatwe, więc możesz to zrobić o każdej porze roku. Możesz potrzebować narzędzi, takich jak śrubokręt, aby wyjąć kołowrotek z wędki. Inne narzędzia obejmują olej do szpuli.

 • Zanim wyczyścisz zewnętrzną stronę kołowrotka, wyjmij szpulę z wędki. Możesz mieć małą miskę lub kubek do przechowywania małych śrub podczas ich usuwania.
 • Wyczyść wałek szpuli szmatką. Następnie, dodać kilka kropel oleju w rolce. Unikaj używania oleju domowego, ponieważ może gęstnieć i powodować problemy, zamiast je rozwiązywać.
 • Dodaj trochę oleju z rolki do prowadnica owijająca żyłkę wokół szpuli kołowrotka. Możesz również posmarować olejem obszar między sprężyną kabłąka a obudową szpuli.
 • Następnie nałóż trochę oleju wałek gałki uchwytu i wałek szpuli.

Na koniec możesz ponownie założyć szpulę na wędkę. Chociaż możesz nie chcieć tego robić podczas wyprawy wędkarskiej, dobrym nawykiem może być rozpoczęcie po powrocie do domu. W ten sposób możesz utrzymać swój kołowrotek w czystości i naoliwić, aby nic się nie zbijało.

Czyszczenie wnętrza

Jeśli chcesz wyczyścić wnętrze kołowrotka, możesz to robić regularnie. Trzymaj kołowrotek z dala od wędki i możesz go dalej rozebrać, aby wyczyścić wnętrze. Umożliwi to jeszcze głębsze czyszczenie.

 • Z kołowrotkiem zdejmij wędkę i otwórz, znajdź główne łożysko na środku wędki. Podnieś to łożysko i wyjmij główny bieg Jeśli możesz.
 • Oczyść łożysko główne trochę alkohol lub odtłuszczacz. Aby wyczyścić główny bieg, użyj dodatkowej szczoteczki do zębów i trochę mydła i wody, aby go wyszorować. Unikaj używania ostrych środków chemicznych do czyszczenia jakiejkolwiek części bębna.
 • Pozostaw różne części do wyschnięcia na powietrzu. Kiedy wyschną, możesz nałóż trochę oleju w rolce do różnych części.
 • W końcu, ponownie złożyć wszystkie części. Spryskaj zewnętrzną powierzchnię środkiem WD-40 i przetrzyj czystą szmatką.
Czytać  Co robić, gdy sum nie ugryzie w stawie?

Nie musisz czyścić wnętrza tak często, jak czyścisz z zewnątrz. Ale ważne jest, aby robić to od czasu do czasu. W ten sposób nie musisz się martwić o nagromadzenie ton brudu i brudu we wnętrzu kołowrotka wędkarskiego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o czyszczeniu części kołowrotka, możesz Kliknij tutaj.

Końcowe przemyślenia

Zamoczenie kołowrotka nie jest czymś, o co należy się martwić i nie musisz przestać łowić na cały dzień. Ale kiedy wrócisz do domu, powinieneś go trochę posprzątać. W ten sposób możesz utrzymać go w dobrym stanie, a piasek i brud nie zapychają mechanizmu kołowrotka.