Czy kołowrotki wędkarskie mają numery seryjne?

Jeśli kiedykolwiek wędkowałeś, z pewnością znasz kołowrotki wędkarskie. Jako niezbędny i często używany element wyposażenia, bębny mogą wymagać wymiany, co można łatwo zrobić. Ale jeśli chcesz mieć ten sam model kołowrotka lub potrzebujesz części zamiennych, możesz się zastanawiać, czy istnieje numer seryjny, który możesz sprawdzić.

Czy kołowrotki wędkarskie mają numery seryjne? Większość kołowrotków wędkarskich ma numery seryjne. Większość rolek z legalną marką będzie serializowana podczas procesu produkcyjnego, zwykle metodą grawerowania, tłoczenia lub wytrawiania. Jednak nie wszystkie kołowrotki wędkarskie będą miały numery seryjne, a ich wdrażanie często różni się znacznie w zależności od firmy.

Wiedza o tym, gdzie i jak znaleźć numer seryjny na kołowrotku wędkarskim, może być bardzo ważna z wielu powodów. Jeśli posiadasz wyjątkowo drogi lub unikalny bęben, możesz chcieć poznać jego numer seryjny w celu identyfikacji, znalezienia części zamiennych, złożenia gwarancji lub ubezpieczania go. Znajomość numeru seryjnego przydaje się również w przypadku uwierzytelniania starych rolek.

Jak znaleźć numer seryjny na kołowrotku?

Lokalizacja numeru seryjnego na dowolnej szpuli może się różnić zarówno w dużych, jak i małych rozmiarach, ale w większości przypadków numer seryjny można znaleźć na uboczu, gdzieś na zewnątrz, a czasem na wewnętrznej stronie kołowrotka. Przykładami tego są kołowrotki wędkarskie marki Mitchell, 3-TAND i Sage.

 • Mitchell kołowrotki wędkarskie są uważane za bardzo pożądane wśród społeczności rybackiej, zwłaszcza ich kołowrotki vintage, które mają własne dedykowane. Numer seryjny znajduje się na stopce mechanizmu do kołowrotków wyprodukowanych przed 1950 i wybity na obudowie kołowrotków wyprodukowanych w latach 1950-1957.
 • 3-TANDA reels, inna szanowana marka, sprawia, że ​​ich numery seryjne są nieco trudniejsze do znalezienia. Na kołowrotkach z serii T liczby są wyryte pod osłoną hamulca. Nasadka znajduje się po przeciwnej stronie stopki kołowrotka.
 • Szałwia bębny marki nie mają numerów seryjnych w określonych modelach bębnów, takich jak serie 600, 1800, 2000 i 2200. Ale dla tych, którzy to robią, numery seryjne można znaleźć na wewnętrznej ramie. Liczby staną się widoczne po wyjęciu szpuli z kołowrotka.
Czytać  Jak unikać wodorostów podczas wędkowania?

Które bębny mają numery seryjne, a które nie?

Podczas gdy większość kołowrotków wędkarskich wyprodukowanych w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci prawie zawsze zawiera numer seryjny, zawsze istnieją wartości odstające. W niektórych przypadkach możesz kupić niemarkową szpulę, która została masowo wyprodukowana i pozostawiona bez numeru seryjnego, aby obniżyć koszty produkcji.

W innych przypadkach okaże się, że czasami producent po prostu decyduje się wyprodukować serię bębnów bez ich numerów seryjnych z wielu powodów. Znalezienie szpuli bez numeru seryjnego jest również bardziej powszechne wśród bębnów zabytkowych lub szpul, które zostały wyprodukowane w ograniczonej ilości przez małą prywatną firmę.

Oto kilka przykładów rolek bez numerów seryjnych:

 • Szałwia Kołowrotki: Jak wspomniano wcześniej, kołowrotki wyprodukowane w seriach 1600, 1800, 2000 i 2200 nie mają numerów seryjnych, ale wszystkie inne modele w katalogu Sage mają.
 • Kołowrotki Mitchella: Podczas gdy większość kołowrotków Mitchel będzie miała numery seryjne, pierwsze trzy wersje ich pierwszego kołowrotka, modelu 300, który został nazwany „The Mitchell”, nie zawierają numerów seryjnych.
 • Hardy Kołowrotki: Hardy twierdzi, że umieszcza numery seryjne na wszystkich swoich bębnach, ale w rzeczywistości istnieje wiele ich bębnów, które nie zawierają numeru seryjnego. Najczęściej kołowrotki Hardy wyprodukowane w 1938 roku i wcześniej nie mają numeru, podobnie jak niektóre modele kołowrotków wyprodukowanych w latach 2006-2009.

Numery seryjne i numery modeli kołowrotków wędkarskich

Numery seryjne kołowrotków wędkarskich są zwykle kombinacją liter i cyfr. Często z każdym znakiem w numerze seryjnym jest powiązany rodzaj kodu. Na przykład początkowe cyfry często odzwierciedlają rok produkcji kołowrotka.

Inne liczby mogą wskazywać:

 • Rok wprowadzenia projektu kołowrotka
 • W którym miesiącu został wyprodukowany
 • W którym tygodniu został wyprodukowany
 • Jaka to seria lub model

Numery modeli

Twój bęben będzie miał również numer modelu. Chociaż różni się on od numeru seryjnego, te dwa rodzaje numerów często będą używane razem do identyfikacji rolki.

Numery modeli są często znacznie łatwiejsze do znalezienia, ponieważ są wyraźnie widoczne na dobrze widocznych obszarach kołowrotka, najczęściej na obudowie i/lub na szpuli.

Czytać  Dlaczego wędki mają uchwyty z korka?

Każdy producent tworzy swoje numery modeli w inny sposób, ale nie jest niczym niezwykłym, że numer modelu odpowiada rozmiarowi kołowrotka. Średnica szpuli jest często kojarzona z liczbą w tysiącach (1000, 2000, 2500 itd.). Ta liczba wiąże się również z tym, ile żyłki może pomieścić szpula. To z kolei oznacza również, jak ciężki będzie bęben załadowany żyłką.

Numer modelu może wiele powiedzieć o bębnie, który trzymasz. Kasy ta strona o starych kołowrotkach Mitchell i ich numerach modeli.

Powody, dla których warto znać numer seryjny kołowrotka?

Krótko omówione wcześniej, istnieje wiele powodów, dla których warto znać numery seryjne kołowrotków wędkarskich i rozważyć ich zapisanie, aby przechowywać je w bezpiecznym miejscu. Oto kilka przykładów rozszerzonych.

 • Ukradziona własność: Ostatnią rzeczą, której można się spodziewać podczas włamania, są kołowrotki wędkarskie, ale jeśli jeszcze tego nie wiesz, niektóre kołowrotki wędkarskie mogą rzeczywiście uzyskać zaskakująco wysoką cenę i są na tyle proste, że można je zastawić.

Jeśli spędzasz czas na forach poświęconych wędkarstwu, na pewno znajdziesz taką historię jak ten. Jeśli jednak znasz swoje numery seryjne, może być szansa na odzyskanie swoich rolek.

 • Części zamienne: Nic nie jest nieomylne i jest więcej niż prawdopodobne, że w pewnym momencie będziesz musiał wymienić więcej niż jedną część kołowrotka, jeśli będziesz go często używać. Jeśli znasz numer seryjny swojego bębna, proces wyszukiwania części zamiennych można uprościć. Nie chcesz skończyć z niewłaściwą częścią.
 • Gwarancja: Podobnie jak w przypadku części zamiennych, jeśli Twój bęben ulegnie uszkodzeniu lub przestanie działać, możesz być uprawniony do wymiany bębna lub bezpłatnej naprawy. Często będziesz musiał wypełnić dokumenty, które wymagają znajomości numeru seryjnego rolki w celu zidentyfikowania jej modelu i wykorzystania jako dowód zakupu.
 • Uwierzytelnianie: Istnieje wiele powodów, aby uwierzytelnić kołowrotek, na przykład niektóre kołowrotki wędkarskie mogą być stosunkowo drogie. Kiedy zajmujesz się kupowaniem dowolnego przedmiotu o wysokiej wartości, zawsze warto wiedzieć, jak go uwierzytelnić. W przypadku kołowrotków wędkarskich oczywistym sposobem określenia autentyczności może być numer seryjny.
Czytać  Czy węzły osłabiają żyłkę?

Identyfikowanie fałszywego bębna

Chociaż stosunkowo rzadko można znaleźć fałszywe reprodukcje kołowrotków wędkarskich, istnieje potencjał i zdarza się to czasami. Oczywiście najczęstsze tego typu przypadki mają miejsce na rynku antyków, na którym niektóre rolki mogą osiągać nawet 800 USD.

Profesjonalne kołowrotki premium są również bardziej podatne na podróbki, podobnie jak popularne i rozpoznawalne marki kołowrotków. Fałszywy bęben można zidentyfikować na wiele sposobów.

Niektóre z najszybszych i najłatwiejszych to sprawdzenie jakości wykonania, ustalenie, czy cena wydaje się zbyt wysoka, aby była prawdziwa, upewnienie się, że przy zakupie korzystasz z legalnego lub w inny sposób wiarygodnego sprzedawcy oraz oczywiście porównanie numeru seryjnego z innymi kołowrotki wędkarskie w tym samym asortymencie.