Czy kajak może tonąć? Przewodnik bezpieczeństwa kajaków

Wodoszczelny statek jest ważny podczas pływania łódką, a Twój kajak wydaje Ci się bardzo wodoszczelny. Gdy wiosłujesz po wodzie, nawigując sam lub z partnerem, zauważasz na wodzie kolejny kajak, który jest wywrócony. Czy ten kajak może zatonąć?

Kajaki mogą tonąć, gdy napełniają się wodą, zwykle z wycieku. Jeśli pływasz w kajaku z siedziskiem, szanse na zatonięcie są mniejsze niż w kajaku z siedziskiem, ale nigdy nie są zerowe. Najlepszym sposobem, aby kajak nie zatonął, jest użycie fartucha.

Jeśli interesuje Cię logistyka zatonięcia kajaka, ten artykuł jest dla Ciebie. W dalszej części wyjaśnimy, w jaki sposób kajak może zatonąć, co należy zrobić, jeśli kajak zacznie zanurzać się i jak zapobiegać zatonięciu. Mamy również wiele wspaniałych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa kajakarstwa, którymi możemy się podzielić. Nie będziesz chciał tego przegapić!

Czy kajaki toną? W jaki sposób?

Gdyby istniała niezatapialna łódź, wszyscy by z niej korzystali. Pomimo tego, jak niektóre łodzie są sprzedawane, każda łódź może zatonąć. Niektóre style łodzi znacznie rzadziej wypełniają się wodą niż inne, takie jak łodzie pontonowe (i do pewnego stopnia kajaki), ale mimo to mogą zatonąć.

Jak to się stało? Jest wiele scenariuszy, w których może dojść do zatonięcia, więc przyjrzyjmy się im teraz.

Napiwki łodzi

Kajak powinien zawsze pozostawać płasko i poziomo na wodzie, ale jeśli nadal nauczysz się używać wioseł lub jest to Twój pierwszy kajak w tandemie, możesz prawdopodobnie wyrzucić jeden koniec kajaka w powietrze.

Pod tym kątem drugi koniec kajaka jest niewątpliwie w wodzie lub bardzo blisko wejścia do wody. Kiedy tak się stanie, woda wpłynie i wypełni tę połowę łodzi. Nawet jeśli skorygujesz kąt swojego kajaka od tego punktu, woda nadal tam jest.

Woda zwiększa wagę łodzi, co zwiększa jej szanse na zatonięcie.

Woda o silnym nachyleniu

Nie powinieneś pływać łódką przy złej pogodzie. Czasami jednak prognoza mówi o słonecznym i pogodnym dniu i wita cię nagła i nieoczekiwana burza.

Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której ty i inni kajakarze jesteście obrzucani ulewnymi deszczami i nie próbujesz od razu dostać się na brzeg, to deszcz teoretycznie może wypełnić kokpit łodzi. Prawdopodobnie wkrótce potem zacząłbyś tonąć.

Brak doświadczenia

Rozmawialiśmy wcześniej o tym, jak przypadkowo można przechylić łódź do wody. Poza tym, jeśli nie wiosłujesz prawidłowo, możesz chlapać wodą do kajaka za każdym razem, gdy twoje ostrze wejdzie do wody.

Jeśli pływasz wystarczająco długo, kokpit może się zapełnić.

wzburzone wody

Kajakarstwo oceaniczne i kajakarstwo górskie to bardzo atrakcyjne zajęcia dla poszukiwaczy mocnych wrażeń. Jednym z nieodłącznych zagrożeń związanych z tymi czynnościami jest to, że nagła fala może wpaść na łódź i napełnić ją wodą. Siła fali może również zassać kajak.

Wyciek łodzi

Jeśli Twój kajak jest stary i nie przechowujesz go odpowiednio, elementy plastikowe lub z włókna szklanego mogą zacząć się zużywać. Wszelkie małe otwory, szczeliny lub rozdarcia w materiale łodzi umożliwiają przedostawanie się wody. Im większy otwór, tym głębszy wyciek. Twoja łódź może wkrótce znaleźć się pod wodą.

A co z kajakami typu sit-on-top? Czy mogą zatonąć?

Kajaki do siedzenia z siedziskiem, biorąc pod uwagę ich konstrukcję, są oczywiście znacznie bardziej podatne na wypełnienie wodą, ale co z kajakami do siedzenia na wierzchu? Czy są zwolnieni z zatonięcia?

Ten rodzaj kajaka rzadziej tonie i to nie tylko dlatego, że łódź nie ma głębokiego kokpitu. Kajaki typu sit-on-top mają otwory spływowe. Jeśli dziury napełnią się wodą, ulegną samoczynnemu spływaniu i mogą uwolnić wodę.

Cóż, to znaczy, jeśli otwory odpływowe działają prawidłowo. Jeśli uderzyłeś swoją łodzią w dok lub ostre skały, wówczas otwory odpływowe mogą stać się nieaktywne. W tym momencie Twój kajak siedzący zacznie napełniać się wodą.

Jednak większość kajaków typu sit-on-top ma uszczelnione kadłuby, które zapobiegają przedostawaniu się wody do środka. Musiałbyś uszkodzić zarówno otwory spływowe, jak i kadłub, aby do kajaka typu sit-on-top dostała się wystarczająca ilość wody, aby zatonął.

Proszę się tego nie pomylić i pomyśleć, że kajak typu sit-on-top nie może w ogóle gromadzić wody. Woda może bezwzględnie rozpryskiwać się na powierzchni i w łodzi. Jeśli Twój kajak jest zalany, oznacza to, że jest na nim tak dużo wody, że leży niżej w jeziorze, ale nie grozi mu zatonięcie. Mimo to bycie zatopionym jest przerażające!

Co zrobić, gdy kajak napełni się wodą?

Twój jest kajakiem do siedzenia i jakieś 15 minut temu myślałeś tylko, że toniesz. Teraz, 20 minut później, jesteś tego pewien. O cholera. Co masz zrobić w tej sytuacji?

Nie panikuj

Posłuchaj, panika na myśl o zatonięciu kajaka jest czymś naturalnym. Nikt cię za to nie obwinia. Jednak nawet jeśli możesz czuć się zdenerwowany i niespokojny, nie chcesz panikować. Po prostu skończysz robić coś, co może spowodować pogorszenie wycieku wody. Poza tym niepotrzebnie zużywasz energię.

Zamiast tego weź głęboki oddech i oceń sytuację. Jeśli masz na sobie kamizelkę ratunkową, nie powinieneś być narażony na utonięcie, nawet jeśli kajak napełni się wodą do góry. Możesz stracić łódź i choć byłoby to niefortunne, to nie koniec świata.

Podłącz otwór

Jeśli to możliwe, chcesz następnie ustalić, dlaczego Twój kajak przecieka. Jeśli nie pływasz w wzburzonych wodach, a twoje wiosłowanie jest nienaganne, prawdopodobnie masz przeciek w kajaku. Znajdując źródło wycieku i zatykając go, możesz przynajmniej zapobiec przedostawaniu się wody.

Chcemy podkreślić, że nie zawsze jest to możliwe. Jeśli wyciek znajduje się na przykład na spodzie łodzi, nie możesz go zobaczyć z miejsca, w którym siedzisz w kajaku.

Usuń wodę

Twój kajak już nie przecieka (przynajmniej na razie), ale kokpit wciąż jest pełen wody. Jesteś przemoczony, podobnie jak twoje rzeczy, co nie jest dobre.

Musisz pozbyć się wody, zanim będzie mogła uszkodzić Twój ładunek bardziej niż do tej pory. Jeśli nie masz na pokładzie wiadra, najlepszym sposobem na opróżnienie łodzi jest wiosłowanie do miejsca, w którym możesz bezpiecznie pływać, a następnie przechylenie łodzi.

Zabierz swój kajak z powrotem na brzeg

Jeśli nie możesz zaadresować źródła wycieku, to nawet po opróżnieniu kajak napełni się z powrotem wodą. Wylewanie się wody z górnej części kokpitu zajmie trochę czasu, ale tak się stanie.

Z tego powodu nie zalecamy wznawiania dnia spływu po zapełnieniu łodzi, jakby tak się nie stało. Musisz wrócić na brzeg, aby móc bliżej przyjrzeć się swojej łodzi, w tym dolnej części, której nie było widać, gdy kajak był w wodzie.

Jak zapobiec zatonięciu kajaka?

Uff! To była ciężka męka i nie chcesz jej ponownie przeżyć w najbliższym czasie.

Teraz jest świetny czas, aby porozmawiać o znaczeniu spódnic w sprayu. Spódnica w sprayu lub spódnica kajakowa to osłona kokpitu wykonana z materiałów hydrofobowych, takich jak neopren lub nylon.

Część spódnicy nadaje się do noszenia, podczas gdy reszta stanowi hermetyczne i przeważnie wodoszczelne uszczelnienie na kajaku. Napisaliśmy tutaj bardzo pouczający przewodnik po spódnicach w sprayu, który z pewnością powinieneś sprawdzić, jeśli go przegapiłeś. Poleciliśmy nawet kilka naszych ulubionych spódnic w sprayu!

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa kajakarstwa

Na koniec chcemy podzielić się zbiorem wskazówek dotyczących bezpieczeństwa kajakarstwa. Powinieneś zawsze nosić te wskazówki z tyłu głowy, zwłaszcza jeśli jesteś nowicjuszem w kajakarstwie!

Zawsze noś kamizelkę ratunkową

Osobiste urządzenia pływające (PFD) lub kamizelki ratunkowe są wymagane przez US Coast Guard. Kamizelki ratunkowe są podzielone na pięć typów, od typu I do typu V. Tylko typy I, II i III mogą być używane przez kajakarzy.

Kamizelka ratunkowa typu I może obracać użytkownika twarzą do góry, jeśli twarz znajduje się w wodzie. To dlatego, że te kamizelki ratunkowe są przeznaczone do trudnych sytuacji, w których ratunek nie będzie natychmiastowy. Kamizelka ratunkowa typu I jest najbezpieczniejsza, ale jest też najbardziej obszerna i najmniej wygodna.

Kamizelki ratunkowe typu II są lżejsze, ponieważ należy je nosić, gdy wiesz, że szybko zostaniesz uratowany. Nadal możesz być odwrócony do góry w Typie II.

W podobnym duchu są kamizelki ratunkowe typu III, które polecane są również do szybkiego ratowania. To najwygodniejsza klasa kamizelek ratunkowych, ale kamizelka nie odwróci Cię twarzą do góry. Trzeba by to zrobić ręcznie albo przewrócić nieprzytomną osobę.

Po wybraniu rodzaju kamizelki ratunkowej, którą chcesz, musisz upewnić się, że pasuje. Kamizelka ratunkowa powinna być noszona mocno na ciele, ale nie zabraniać podnoszenia i opuszczania ramion oraz poruszania górną połową w inny sposób.

Przynieś wiadro

Wiaderko jest zawsze dobrym pomysłem, aby mieć na swoim kajaku, zwłaszcza jeśli jest to kajak z siedziskiem lub kajakiem z siedziskiem. Nie musisz dźwigać plastikowego wiadra, ale wypróbuj składane. Zajmie mniej miejsca na kajaku, ale zawsze będzie w zasięgu ręki.

Sprawdź pogodę

Mówiliśmy już wcześniej o wstrząsającym ryzyku, jakie można napotkać podczas pływania kajakiem w niepogodę. Silny wiatr może przewrócić łódź, a ulewne deszcze mogą napełnić kajak wodą.

Co innego zostać złapanym w niespodziewanej burzy, a co innego nie sprawdzić pogody. Korzystaj z aplikacji na telefonie, aby śledzić pogodę na kilka dni przed podróżą, potem noc przed, a na koniec dzień.

Nie idź powyżej swojego poziomu wynagrodzenia

Kiedy pływasz kajakiem z przyjaciółmi, to naturalne, że chcesz zaimponować kumplom swoimi umiejętnościami, nawet jeśli pływałeś kajakiem tylko raz lub dwa razy. Zamiast starać się być bohaterem, trzymaj się swojego poziomu umiejętności. Oznacza to pływanie kajakiem po jeziorze zamiast po oceanie.

Sprawdzenie swojego ego jest tego warte, jeśli jest to w trosce o Twoje dobro!

Nosić ochronę przeciwsłoneczną

Czy zdarzyło Ci się kiedyś mocno poparzyć słońcem po całym dniu pluskania się przy basenie lub w oceanie? Wynika to z tego, jak woda odbija światło słoneczne. Nawet jeśli nie stoisz twarzą w stronę słońca, nadal możesz być na nie narażony, a co za tym idzie, Twoja skóra będzie się palić.

Słońce zawsze jest za chmurami, dlatego też w pochmurne dni spływu kajakowego potrzebna jest ochrona skóry. Nałóż krem ​​z filtrem na odsłonięte obszary skóry. Noś kapelusz, aby czubek głowy się nie poparzył. Wybierając tkaniny, wybieraj te odporne na promienie UV, aby słońce nie przeszło przez ubranie i nie mogło Cię poparzyć.

Końcowe przemyślenia

Kajaki mogą zatonąć i chociaż nie zdarza się to często, zawsze jest to możliwe. Dotyczy to zarówno kajaków z siedziskiem, jak i kajaków z siedziskiem, nawet jeśli ten pierwszy tonie znacznie częściej niż drugi.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w tym przewodniku pomogą Ci być bezpieczniejszym podczas pływania kajakiem!