Czy grzejniki do namiotów są bezpieczne na kempingu?

Zimne noce bez ochrony poza śpiworem to najmniej ulubiona część biwakowania, dlatego zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do namiotu. Twój kumpel miał dobre doświadczenia z jednym z nich, ale przeczytałeś też kilka horrorów online. Czy grzejniki do namiotów są naprawdę bezpieczne?

Tak, grzejniki namiotowe są bezpieczne podczas biwakowania, jeśli używasz elektrycznego, ponieważ istnieje mniejsze ryzyko pożaru, a grzejnik nie może wytwarzać żadnych oparów tlenku węgla. Jeśli musisz użyć grzejnika namiotowego na butan lub propan, postępuj zgodnie z sugerowanymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa, które znajdują się poniżej.

Czy nadal jesteś trochę rozmyty na temat typów grzejników namiotowych? W tym artykule omówimy każdy rodzaj. Polecimy również niektóre z najbezpieczniejszych grzejników, jakie można kupić za pieniądze. Nie będziesz chciał tego przegapić!

Co to jest podgrzewacz namiotu?

Jest coś tak nieskazitelnego i spokojnego w biwakowaniu w chłodniejszych miesiącach. Możesz napić się bogatego, kolorowego piękna jesiennych liści i na własne oczy docenić spokój śnieżnego poranka o wschodzie słońca. W ciągu dnia, kiedy wędrujesz, łowisz ryby i poruszasz się, nie przeszkadza ci tak bardzo zimno. Kiedy zapada ciemność, zaczynasz się trząść. Szczególnie trudno jest spać.

Właśnie dlatego istnieją grzejniki namiotowe. Najlepszy przyjaciel kampera na zimną pogodę, podgrzewacz namiotu jest przydatny dla właścicieli samochodów kempingowych i przyczep turystycznych, którzy chcą przedłużyć czas ich zwykłego sezonu.

Czym więc jest grzejnik namiotowy? Grzejnik namiotowy, w swojej najbardziej podstawowej wersji, jest źródłem ciepła, które może ogrzać namiot lub zadaszenie, dzięki czemu możesz spać spokojnie.

Grzejniki namiotowe są dostępne we wszystkich kształtach, rozmiarach i stylach. Jeśli wolisz zabrać ze sobą mały, ręczny grzejnik, to jedna z takich opcji. Możesz także nosić ze sobą taki, który jest prawie wielkości generatora, jeśli potrzebujesz ogrzać dużą przestrzeń. Źródło zasilania grzejnika namiotowego również jest różne, z trzema wspólnymi źródłami. Są to butan, propan i elektryczność. Porozmawiajmy teraz więcej o opcjach ogrzewania namiotu.

Butanowe grzejniki namiotowe

Butan to gaz upłynniający się bez koloru. Ponieważ jest łatwopalny, stanowi doskonały wybór jako źródło paliwa do ogrzewania namiotu. Moc grzewczą podgrzewacza butanowego można zmierzyć w brytyjskich jednostkach termicznych lub BTU. Możesz kupić kanistry butanu, które są na tyle małe, że nie powinny zajmować cennej przestrzeni magazynowej.

Właściwości czystego spalania butanu są zdecydowanie korzystne, a podczas spalania butan wytwarza mniej tlenku węgla. Nie oznacza to jednak, że butan nie zawiera tlenku węgla, więc musisz mieć pod ręką przenośny detektor tlenku węgla.

Grzejniki namiotowe na propan

Drugim rodzajem grzejnika namiotowego jest propan, który wykorzystuje gaz płynny lub LPG. Podobnie jak butan, propan nie ma koloru ani zapachu, chociaż producenci czasami dodają sztuczny zapach ze względów bezpieczeństwa.

Do podgrzewacza namiotu propanowego dołączone będą zbiorniki, które można wyjąć, gdy chcesz je ponownie napełnić. Możesz zapalić zapałkę lub uruchomić układ zapłonowy, aby zacząć spalać propan. Wydajność propanowego grzejnika namiotowego jest również mierzalna w BTU, przy średniej wydajności około 2500 do 5000 BTU na godzinę.

Tak, propanowe grzejniki namiotowe również uwalniają tlenek węgla, bardziej niż spalanie butanu. Dlatego wiele grzejników namiotowych na propan jest wyposażonych w automatyczne wyłączanie w przypadku, gdy w powietrzu zacznie niebezpiecznie gromadzić się tlenek węgla.

Elektryczne grzejniki do namiotów

Trzecim źródłem zasilania grzejników namiotowych jest prąd. Bez gazu nie musisz się martwić o opary tlenku węgla. Elektryczne grzejniki namiotowe znane są z tego, że działają ciszej w porównaniu do grzejników butanowych i propanowych, co jest kolejną godną uwagi zaletą. Zamiast mierzyć moc cieplną w BTU, w przypadku grzejników elektrycznych odczytujesz moc grzewczą w watach. Małe grzejniki elektryczne mogą działać tylko na 500 watów, a większe do 1500 watów.

Jest jedna istotna różnica między elektrycznymi i gazowymi grzejnikami namiotowymi, którą musimy omówić. Ten pierwszy nie może działać bez źródła zasilania, czy to generatora, czy przyłącza elektrycznego na kempingu. Grzejniki na butan i propan będą działać tak długo, jak pali się ich źródło ciepła, nie jest wymagane zasilanie zewnętrzne.

Czy możesz bezpiecznie biwakować z podgrzewaczem namiotu?

To prowadzi nas do pytania, czy używanie grzejnika namiotowego jest bezpieczne podczas biwakowania? Może być, ale istnieją oczywiste zagrożenia. Zaczniemy od najpoważniejszego z nich, czyli uwolnienia gazowego tlenku węgla.

Tlenek węgla jest bezbarwny, bez smaku i zapachu. Każde stworzenie, które polega na hemoglobinie do transportu tlenu – wiesz, tak jak my ludzie – może cierpieć z powodu zatrucia tlenkiem węgla, jeśli stężenie gazu wynosi 35 cząstek na milion (ppm) lub więcej. W przypadku zatrucia tlenkiem węgla mogą wystąpić następujące objawy:

  • Nieprzytomność
  • Niewyraźne widzenie
  • Zamieszanie
  • Niezdolność do oddychania
  • Wymioty
  • Mdłości
  • Słaba strona
  • Lekki ból głowy

Dzieje się tak, że zamiast używać tlenu w czerwonych krwinkach, organizm zastępuje go tlenkiem węgla. Bez tlenu do narządów i tkanek może nastąpić śmierć. Nawet jeśli tak się nie stanie, możesz doświadczyć powikłań sercowych i/lub uszkodzenia mózgu, których skutki mogą być trwałe.

Jeśli znajdujesz się w zamkniętej przestrzeni, takiej jak rozpinany namiot lub przyczepa kempingowa, śmierć z powodu zatrucia tlenkiem węgla jest jeszcze większym ryzykiem. Z tego powodu palenie przez noc propanem lub butanem jest bardzo niewskazane. Butan może uwalniać mniej oparów tlenku węgla, ale jak powiedzieliśmy wcześniej, nie oznacza to, że nie ma okresu tlenku węgla.

Elektryczne grzejniki do namiotów to zdecydowanie najbezpieczniejsza opcja i jeden rodzaj grzejnika, którego można niezawodnie używać przez noc. Jednak nawet grzejniki elektryczne mogą się przewrócić, jeśli ustawisz swój niewłaściwie. W tym momencie grzejnik namiotowy staje się zagrożeniem pożarowym. Musisz upewnić się, że grzejnik ma funkcję automatycznego wyłączania, aby nie palił się godzinami i nie przegrzewał, co ponownie stwarza zagrożenie pożarowe.

4 najbezpieczniejsze grzejniki namiotowe na kemping

Niezależnie od tego, czy biwakujesz sam, czy z przyjaciółmi lub rodziną, bezpieczeństwo jest najważniejsze. Oto 4 najlepsze grzejniki namiotowe dla bezpieczeństwa.

Grzejnik ceramiczny OPOLAR 1500W

Ulubieńcem zimowych wczasowiczów na całym świecie jest OPOLAR. Ten elektryczny grzejnik pokojowy Amazon’s Choice jest wykonany z trwałej ceramiki. Możesz ustawić termostat, przełączając się między jednym z trzech różnych trybów. W te cieplejsze jesienne i zimowe dni możesz uruchomić wentylator bez żadnych upałów. Drugi tryb to niskie ogrzewanie przy 1000 watów, a trzeci tryb to mocne ogrzewanie przy 1500 watów.

Dzięki zabezpieczeniu przed przegrzaniem, OPOLAR może się sam wyłączyć, gdy jego wewnętrzne części zaczną się nagrzewać, aby nie wybuchł pożar. Konstrukcja tego grzejnika namiotowego jest taka, że ​​jest mniej podatny na przewrócenie. Jeśli OPOLAR kiedykolwiek się przewróci, natychmiast się wyłączy. Grzejnik pracuje z głośnością 50 decybeli, więc nie powinien zakłócać snu nawet lżejszym śpiącym.

Mr. Heater MH12B Hunting Buddy Przenośny ogrzewacz przestrzeni

Innym bardzo znanym grzejnikiem namiotowym jest Pan Heater polujący kumpel, który działa na gazie. Ten przenośny ogrzewacz pomieszczeń ma wbudowany czujnik zużycia tlenu, dzięki czemu ogrzewacz może się wyłączyć, zanim tlenek węgla wypełni powietrze. Możesz również skorzystać z funkcji przypadkowego przechylenia, która natychmiast wyłączy grzejnik, jeśli przechyli się na jedną stronę.

Regulator obrotu jest regulowany, dzięki czemu możesz określić, z jaką siłą działają dołączone cylindry w dowolnym momencie. Każdy cylinder ma 1 funt i wykorzystuje ciekły propan; butle można wyrzucać między użyciami. System węży i ​​filtrów grzejnika namiotowego łatwo łączy się z dostawą zdalnego gazu, co zapewnia szybką konfigurację w te zimne, rześkie wieczory.

Możesz uruchomić swój Mr. Heater, naciskając pokrętło, a następnie obracając je. Dzięki elektrycznemu zapłonowi w grzałce nie ma potrzeby majstrowania przy zapałkach, gdy dłonie są już zmarznięte. Pan Heater może ogrzewać przestrzenie o powierzchni 300 stóp kwadratowych i wytwarza od 6000 do 12 000 BTU ciepła na godzinę.

360-stopniowy podgrzewacz przestrzenny Honeywell

Również produktem Amazon’s Choice jest 360-stopniowy podgrzewacz przestrzenny Honeywell. Wybierz konfigurację cyfrową lub ręczną dla tego grzejnika. Interfejs ręczny zawiera regulowane pokrętło, które obracasz, aby ustawić temperaturę, a także inne pokrętło do ustawień ciepła. Następnie możesz przełączyć się z niskiego na mocne ogrzewanie.

Plastikowa obudowa grzejnika namiotowego Honeywell nigdy się nie nagrzewa, podobnie jak uchwyt, więc możesz chwycić i przesunąć grzejnik podczas pracy, jeśli sytuacja tego wymaga. Grzejnik surround ma 360 stopni ochrony przed przewróceniem, aby wyłączyć, jeśli przewróci się na dowolną stronę. Możesz zaprogramować termostat lub ustawić timer automatycznego wyłączania, aby grzałka działała przez kilka godzin, a następnie sama się wyłączyła. Podgrzewacz Honeywell wyłączy się również, jeśli wewnętrznie zacznie się za bardzo nagrzewać.

Dzięki mocy 1500 watów, 360-stopniowe ciepło dookoła zapewni Ci ciepło bez względu na to, gdzie w namiocie lub przyczepie podróżnej zdecydujesz się spać. Połączenia wtykowe są lutowane, podobnie jak połączenia elementów grzejnych w Honeywell. Te przyłącza grzałek posiadają również tuleje wykonane z mocnego silikonu. Całe okablowanie jest również pokryte silikonem.

Amazon Basics Ceramiczny mini grzejnik osobisty o mocy 500 W

Na jesienny kemping ten ceramiczny mini grzejnik od Podstawy Amazona to dobry wybór. Może wytwarzać ciepło do 500 watów. Grzałka posiada zabezpieczenie przed przewróceniem. Jest również zbudowany z ceramicznych cewek, których nagrzewanie zajmuje kilka sekund. Możesz wybierać spośród kolorów takich jak biały, neonowy róż, granatowy i czarny.

Wskazówki dotyczące użytkowania podgrzewacza namiotu

Właśnie kupiłeś jeden z grzejników namiotowych z powyższej listy. Chociaż są to jedne z najbezpieczniejszych grzejników, nie pozwól, aby błąd użytkownika zmniejszył integralność i bezpieczeństwo twojego grzejnika. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z tymi wskazówkami podczas obsługi grzejnika namiotowego.

Śpij tylko z włączonym elektrycznym podgrzewaczem namiotu

Naprawdę nie możemy wystarczająco podkreślić, że grzejniki namiotowe na propan i butan będą uwalniać tlenek węgla, a więcej tego gazu jest wytwarzane im dłużej działa grzejnik. Otwarcie okna może wprowadzić więcej tlenu do namiotu lub przyczepy podróżnej, ale ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest zimne powietrze, ponieważ właśnie dlatego używasz grzejnika namiotowego.

W przypadku krótkotrwałego użytkowania w ciągu dnia grzejnik gazowy jest w porządku, ale w nocy działa tylko grzejnik elektryczny. Wiedz, że grzejniki elektryczne o większej mocy mogą być głośniejsze, niż można by się spodziewać. Możesz zmniejszyć moc grzejnika, jeśli nie możesz spać z dużym hałasem w tle.

Ustaw podgrzewacz namiotu na równym podłożu

Chociaż wiele grzejników namiotowych ma zabezpieczenie przed przewróceniem, które automatycznie się wyłącza, jest to funkcja, której nie chcesz używać, chyba że musisz. W tym celu ważne jest, gdzie umieścisz grzejnik. Nie musisz się o to martwić podczas biwakowania w kamperze lub przyczepie podróżnej, ponieważ zrobi to każda płaska, pozioma powierzchnia. Kiedy jednak rozbijasz namiot, wybierz miejsce nie tylko ze względu na jego odosobnienie, ale także ze względu na równe podłoże.

Nie trzymaj grzejnika zbyt blisko miejsca, w którym będziesz spać

Tak, potrzebujesz optymalnego ciepła z grzejnika namiotowego, ale nie ma potrzeby, aby znajdował się kilka centymetrów od twojej twarzy. Jeśli jest tak blisko, to grzejnik znajduje się w pobliżu śpiwora lub koców, które są łatwopalne. Umieść grzejnik w odległości co najmniej trzech stóp od siebie. Jeśli jest to grzejnik o dużej mocy, jego ciepło poczujesz nawet z tej odległości.

Użyj detektora tlenku węgla do grzejników gazowych

Masz w domu czujnik tlenku węgla, ale nie zadziała on podczas biwakowania. Wypróbuj przenośny detektor, taki jak ten od Czujnik. Posiada zakres pomiarowy do 500 ppm i wyświetla poziom tlenku węgla do 1999 ppm. Na wynik trzeba poczekać tylko 20 sekund, którego dokładność wynosi plus lub minus 10 procent podczas testowania w warunkach otoczenia.

Nie dotykaj podgrzewacza namiotu natychmiast po wyłączeniu

Oceniany przez nas grzejnik namiotowy Honeywell może mieć bezpieczną plastikową obudowę i uchwyty, ale aby zachować ostrożność, po wyłączeniu grzejnika daj mu minutę lub dwie na ostygnięcie. Wtedy możesz go dotknąć. Nie pakuj go, dopóki nie ostygnie!

Końcowe przemyślenia

Grzejniki namiotowe, zwłaszcza elektryczne, mogą być bezpieczne podczas biwakowania. To powiedziawszy, potrzebujesz elektrycznego grzejnika namiotowego z zabezpieczeniem przed przewróceniem, automatycznym wyłączaniem przed przegrzaniem i innymi wbudowanymi funkcjami bezpieczeństwa, abyś nie musiał stresować się ryzykiem pożaru, gdy próbujesz cieszyć się zabawą na kempingu .

powiązana zawartość

Aby ulepszyć swoje wrażenia z biwakowania/z plecakiem, sprawdź nasz zalecany sprzęt z plecakiem. To jest sprzęt, którego używam, gdy chcę spędzić noc na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak, że te przedmioty niekoniecznie są produktami z najwyższej półki. Moim celem na tej stronie jest polecanie sprzętu, który jest naprawdę dobrze wyceniony, a jednocześnie zachowuje wysoki standard jakości. To jest rzecz, której używam.