Czy cięciwa łuku bloczkowego może pęknąć?

Jeśli jesteś łucznikiem bloczkowym, mogłeś się obawiać, że jeśli będziesz zbyt mocno bawić się łukiem, cięciwa może się złamać. Zerwanie sznurka może spowodować poważne obrażenia u Ciebie i innych osób w Twoim otoczeniu.

A jeśli jesteś łucznikiem, a nawet łucznikiem polowym, chcesz mieć pewność, że Twój łuk jest w doskonałym stanie, zwłaszcza w czasach, gdy naprawdę potrzebujesz łuku, czy to po to, by zabić idealnego byka, czy też -oko.

Czy więc zerwanie cięciwy jest czymś, o co musisz się martwić?

Odpowiedź brzmi tak. Ze względu na brak odpowiedniej formy strzeleckiej, momentu obrotowego łuku i brak wiedzy na temat prawidłowego posługiwania się łukiem, cięciwa łuku bloczkowego może zostać wykolejona lub złamana.

Aby uniknąć obrażeń i uszkodzeń, które mogą wynikać z pęknięcia cięciwy lub wykolejenia, dobrze jest wiedzieć, jak uniknąć zerwania cięciwy, w tym odpowiednią formę strzelania i znaki, których należy szukać w przypadku zerwania w przyszłości i co zrobić, jeśli twoja struna pęka.

Czytając ten artykuł, możesz sporządzić sobie mentalną listę kontrolną i zastanowić się, co możesz robić, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zerwania cięciwy Twojego łuku bloczkowego i co możesz zrobić, aby to naprawić, jednocześnie unikając kontuzji i utrzymania dokładność i dobra forma!

Dlaczego cięciwa pękła

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz łucznictwo, czy strzelasz od wielu lat, zerwanie cięciwy nie jest czymś niezwykłym. Może się to przydarzyć łucznikom każdego rodzaju doświadczenia.

Chociaż istnieje wiele powodów, dla których cięciwa pękła lub została wykolejona, zazwyczaj jest kilka powodów, o których często słyszysz.

Jeden z nich jest brak odpowiedniej opieki.

To jest prawdopodobnie główny powód zerwania cięciwy. Ogólnie rzecz biorąc, cięciwy powinny wystarczy na około dwa do trzech latale jeśli nie są odpowiednio zadbane, żywotność sznurka może się znacznie skrócić.

Sznurek łuku jest zwykle pokryty woskiem lub żywicą, dzięki czemu sznurek jest gładki, a nici zgrupowane razem.

Jeśli jednak nie uda się odpowiednio nawoskować cięciwy, przechowywać łuk w gorącym miejscu lub zbyt długo czekać na wymianę cięciwy, zwiększa się prawdopodobieństwo zerwania cięciwy.

Innym powodem, dla którego cięciwy pękają, jest brak odpowiedniej formy strzeleckiej.

Ponieważ łuki bloczkowe mają tę unikalną cechę zestawu krzywek, które pomagają wytworzyć więcej energii i celności, cięciwa jest przymocowana do krzywek i może być dość łatwo wykolejona z torów krzywki, zwłaszcza jeśli strzelasz z formy śmierdzi.

Jeśli wykręcisz cięciwę z ustawienia względem krzywek, prawdopodobnie cięciwa wyskoczy z krzywek i może spowodować poważne obrażenia.

Ostatnim powodem zerwania cięciwy, który często słyszysz, jest: wypalanie na sucho.

Jeśli byłeś w świecie łucznictwa przynajmniej przez chwilę, wiesz, że nigdy nie powinien strzelać z łuku na sucho. Kiedykolwiek.

Więc na wypadek, gdybyś nie zrozumiał tego za pierwszym razem, nigdy nie strzelaj z łuku na sucho!

A dla początkujących, którzy nie wiedzą, co to jest strzelanie na sucho, strzelanie na sucho to w zasadzie strzelanie z łuku bez strzały. Wypalanie na sucho jest Ekstremalnie niebezpieczne.

Kiedy strzelasz z łuku normalnie ze strzałą nasadzoną, łuk (zwłaszcza łuki bloczkowe) po naciągnięciu do tyłu generuje energię, która jest uwalniana do strzały, która napędza strzałę do przodu.

Kiedy strzelasz na sucho, cała energia wytworzona przez łuk nie ma dokąd pójść, więc pozostała energia promieniuje po całym korpusie łuku i może być zgubna.

Nie tylko istnieje możliwość zerwania cięciwy, ale inne części łuku mogą zostać poważnie uszkodzone podczas strzelania na sucho.

Więc w zasadzie nie susz ognia.

Dlaczego ważne jest, aby zapobiegać pękaniu cięciwy?

To może wydawać się bardzo oczywistą odpowiedzią, ale naprawdę nie chcesz, aby cięciwa się zerwała, jeśli to możliwe.

Oczywiście nie chcesz, aby cięciwa się zerwała, ale naprawdę ważne jest, abyś przedsięwziął niezbędne środki ostrożności, aby zapobiec wypadkowi z łukiem.

Cóż, przede wszystkim możesz zostać poważnie zraniony, gdy cięciwa cięciwy wróci i cię uderzy. Może powodować siniaki, blizny, krwawienie, duży obrzęk, a jeśli uderzy w twarz lub oczy, może potencjalnie oślepiać.

Wystarczy spojrzeć na „uraz z pęknięciem cięciwy”, aby zobaczyć dużą galerię obrażeń, które powstały w wyniku zerwania cięciwy.

Ten film poniżej jest świetnym filmem, który pokazuje, co się dzieje, gdy pęka cięciwa twojego łuku bloczkowego, a także wyjaśnia, dlaczego i jak pęka cięciwa. Ten facet miał szczęście, że miał po prostu duży pręg na ramieniu i długi biały ślad od sznurka.

Ale oprócz tego wymiana strun może być prawdziwym kłopotem. Chociaż początkowo powinieneś wymieniać cięciwę co dwa do trzech lat, może to być proces, szczególnie w przypadku łuków bloczkowych, które są nieco trudniejsze do ponownego naciągnięcia.

Potrzebujesz prasy do łuku, która jest prasą, która porusza kończynami łuku, aby zmniejszyć napięcie, abyś mógł prawidłowo wykonać niezbędną konserwację łuku.

A ponieważ większość ludzi zwykle nie ma w domu prasy do łuków, musisz udać się do profesjonalnego sklepu, aby technik łukowy pracował dla ciebie.

A po wymianie łuku, technicznie rzecz biorąc, nadal musisz „dopracować” cięciwę i trzeba strzelić z łuku 100-200 razy, aby był całkowicie sprawny, a następnie musisz zabrać łuk do profesjonalny sklep ponownie, aby został ponownie sprawdzony przez tamtejszego technika.

Więc jeśli masz ochotę na zawody lub zaplanowane polowanie, prawdopodobnie nie będziesz miał dużo czasu, aby móc w pośpiechu naprawić cięciwę, jeśli ci się zerwie.

Właściwa forma strzelania

Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że masz odpowiednią formę strzelecką z łukiem bloczkowym. Im lepsza forma, tym większe prawdopodobieństwo, że unikniesz naprężenia struny i zerwania struny. Twoje mięśnie również będą Ci wdzięczne za upewnienie się, że nie skręcają się dziwnie.

Podstawy dobrego strzelania to:

  • Upewnij się, że Twoje stopy są rozstawione na długość bioder
  • Linia od głowy do ramion prowadzi do bioder, a następnie do stóp – upewnij się, że są wyrównane!
  • Nie chcesz pochylać się do przodu, głową ani niczego innego!
  • Twoja ręka zwalniająca jest gdzieś na szczęce
  • Twoje ciało ma ładny kształt T
  • Ręka trzymająca łuk jest prosta, jeden rysunek ma delikatne wygięcie

A ta przyjemna, ładna forma strzelania przychodzi wraz z praktyką, ale ważne jest, aby ćwiczyć i zawsze mieć na uwadze, jaka jest twoja forma, aby móc ją ciągle modyfikować. Łucznicy zarówno początkujący, jak i zaawansowani zawsze muszą popracować nad swoją formą!

Inną rzeczą, która pomaga uniknąć naciągu cięciwy, jest świadomość położenia dłoni na uchwycie łuku. Upewnij się, że naciskasz uchwyt mocniej dłonią niż palcami i staraj się ustalić wzór trzymania tego samego miejsca za każdym razem w ten sam sposób.

A jeśli używasz łuku bloczkowego, może się okazać, że użycie uchwytu mechanicznego do naciągania i zwalniania cięciwy nieco ułatwia uniknięcie momentu obrotowego i poprawia celność łuku.

Właściwa pielęgnacja cięciwy

Teraz, gdy omówiliśmy prawidłową formę strzelania, która jest niezbędna do strzelania, porozmawiamy trochę o właściwej pielęgnacji cięciwy.

Jak już powiedziałem prawdopodobnie trzy razy, ważne jest, aby wymieniać struny i kable co dwa do trzech lat. Podobnie jak samochód, Twój łuk jest narzędziem i dlatego wymaga ciągłej konserwacji, aby działał płynnie.

Cięciwy są zwykle pokryte woskiem lub jakąś formą żywicy, aby utrzymać pasma cięciwy razem i zniwelować część tarcia, które powstaje podczas strzelania. Upewnij się, że jeśli cięciwa wygląda na suchą i niewyraźną, dokładnie ją woskuj.

Ale jeśli widzisz, że pasma zaczynają się rozpadać, powinieneś od razu zmienić cięciwę.

A ponieważ cięciwa jest pokryta woskiem, unikaj pozostawiania łuku w gorących miejscach, ponieważ ciepło topi wosk, a następnie osłabia cięciwę. Przechowywanie łuku w chłodnych i suchych miejscach pomoże przedłużyć jego żywotność.

Jeśli wykonasz te kroki i zachowasz czujność w utrzymaniu cięciwy, zachowasz bezpieczeństwo, utrzymasz łuk i cięciwę we właściwym działaniu tak długo, jak to możliwe, i nadal będziesz się świetnie bawić podczas strzelania z łuku bloczkowego!

Miłego strzelania!