Czy buty do biegania są dobre do uprawiania turystyki pieszej?

Kiedy szykujesz się na miłą wędrówkę, kuszące może być po prostu złapanie pierwszej pary butów outdoorowych, którą zobaczysz. Jednak buty, które nosisz na szlaku, naprawdę robią różnicę i mogą wpłynąć na lub zepsuć twoje wrażenia. Wiele osób (w tym ja) próbowało już wcześniej nosić buty do biegania na wędrówce. Ale czy to naprawdę dobry pomysł?

Buty do biegania szosowego z reguły nie nadają się do uprawiania turystyki pieszej. Ich amortyzacja stopy skupia się na niewłaściwych obszarach, nie są zbyt wytrzymałe i nie mają zbyt dobrej przyczepności. Buty do biegania mogą być używane w nagłych wypadkach, ale buty turystyczne i buty do biegania w terenie są najlepszymi opcjami.

Wiem, że łatwiej jest używać jednej pary butów sportowych do wszystkiego, ale naprawdę powinieneś używać odpowiednich butów do właściwego celu! Jednak nigdy nie jest za późno na zmianę. Rozłóżmy więc elementy dobrego buta turystycznego, niektóre potencjalne zagrożenia związane z używaniem butów do biegania i kilka świetnych butów do rozważenia.

Niebezpieczeństwa związane z wędrówkami w butach do biegania

Czasami ludzie wędrują w butach do biegania, kiedy nie mają innej możliwości. Sam robiłem to kilka razy, ale nie polecam. Buty do biegania, w których wędrowałem, są tak odbarwione i zużyte, że nie nadają się już do użytku. Odpowiednie obuwie naprawdę robi różnicę, gdy jesteś na szlaku.

Ostatecznie buty do biegania po drogach po prostu nie były zaprojektowane dla tego króla terenu. Niewłaściwe buty mogą sprawić, że łatwiej się potknąć i poślizgnąć, co jest szczególnie niebezpieczne na szlakach turystycznych. Możesz również skończyć z pęcherzami, skręconymi kostkami i bólem stóp. Wpłynie to na całą Twoją wędrówkę, a efekty mogą trwać przez kilka dni lub tygodni!

Wędrówki również nie są dobre dla butów do biegania. Zostały one zaprojektowane z myślą o bardziej miejskich warunkach i nie zostały przygotowane na trudne warunki pogodowe i zanieczyszczenia występujące w naturze. Możesz trwale uszkodzić swoje buty do biegania, wystawiając je na działanie wody, błota i nierównych szlaków.

Buty do biegania po szosie też nie są tanie, więc to są pieniądze na marne! Naprawdę najlepiej jest mieć osobne buty do biegania i wędrówek. Poczujesz się lepiej i możesz chronić swoją inwestycję.

Co sprawia, że ​​buty trekkingowe są dobre?

Większość szlaków turystycznych jest dość dobrze utrzymana, ale wszystkie niosą ze sobą pewne nieodłączne ryzyko. Mogą obejmować śliskie tereny, luźne skały i strome zbocza. Potrzebujesz odpowiednich butów, aby poradzić sobie we wszystkich tych rodzajach terenu.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych butów i butów turystycznych, ale musisz zwracać uwagę na odpowiednią kombinację funkcji. Najdroższy but nie zawsze jest najlepszy! Upewnij się, że Twoje buty turystyczne mają następujące cechy:

Lekki Waga

Wędrówki to już ciężka praca, więc nie chcesz dodawać niepotrzebnego ciężaru. Ciężkie buty mogą powodować większe obciążenie i utrudniać utrzymanie dobrego tempa. Upewnij się, że buty trekkingowe są mocne, ale nie ciężkie.

Wodoodporny

Wiatr, deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg są częstymi zjawiskami w przyrodzie. Możesz także natknąć się na kałuże, strumienie i mokre plamy na samym szlaku. Mokre buty i przemoczone skarpety to przepis na katastrofę, więc upewnij się, że buty są wodoodporne (lub przynajmniej wodoodporne).

Dobra przyczepność

Buty trekkingowe również powinny mieć dobrą przyczepność. W zależności od trudności szlaku możesz napotkać luźną ścieżkę przyrodniczą lub strome, nierówne górskie ścieżki. Buty turystyczne powinny radzić sobie w zróżnicowanym terenie. Upewnij się, że masz dobrą przyczepność i mocne bieżniki. Nawet dobre buty trekkingowe mogą się z czasem zużywać, więc zawsze upewnij się, że nadal trzymają się pewnie na nierównych powierzchniach.

Wygodne/Złamane

Nigdy nie powinieneś zabierać zupełnie nowych butów turystycznych na długą wycieczkę. Zwykle zajmuje to trochę czasu, aby je wbić i odpowiednio dopasować do stóp. Nowe buty mogą powodować pęcherze, otarcia i bóle mięśni stóp i nóg. Możesz nosić nowe buty w domu lub robić krótkie spacery na łonie natury, aby je włamać.

Jeśli możesz znaleźć but, który ma te cechy, jesteś na dobrej drodze, aby wybrać świetne buty turystyczne.

Polecane buty turystyczne

Teraz, gdy wiemy, że buty do biegania szosowego nie są dobre na wędrówki, porozmawiajmy o dobrych alternatywach!

Męskie buty do biegania w terenie Salomon Speedcross 4

Jeśli nadal chcesz pokonywać szlaki w dobrym tempie, możesz wypróbować różne buty do biegania w terenie. Jeden z najwyżej ocenianych butów pochodzi z linii Salomon Speedcross. To lekkie, wygodne i wytrzymałe buty.

Są wykonane z materiałów syntetycznych, które odpychają wodę. Są również wyposażone w mocne gumowe bieżniki na spodzie, które zapewniają agresywną przyczepność, idealną na górzysty teren. Możesz dowiedzieć się więcej o butach do biegania przełajowego Salomon, odwiedzając ich stronę produktową tutaj.

Columbia Newton Ridge Plus wodoodporne buty trekkingowe Amped

Buty trekkingowe to bardziej tradycyjna trasa, ale nie bez powodu są popularne! Buty są solidne, niezawodne i zapewniają stopie wsparcie stopy. W tych butach nie wygrasz żadnych wyścigów, ale przetrwają resztę konkurencji.

Linia Columbia oferuje świetne buty dla wędrowców. Szczególnie popularna jest marka Newton Ridge, która oferuje buty zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Wykonane są z wytrzymałej sztucznej skóry i mają wszechstronnie przyczepne bieżniki na dole.

Te buty trekkingowe są dostępne online w różnych rozmiarach i kolorach i są bardzo wysoko oceniane. Możesz obejrzeć buty męskie Columbia tutaj oraz buty damskie Columbia tutaj.

Końcowe przemyślenia

Jednym z najważniejszych, ale najczęściej pomijanych elementów wyposażenia jest dobra para butów turystycznych. Chronią stopy przed trudnymi szlakami, zapewniają przyczepność niezbędną do poruszania się do przodu oraz zapewniają wsparcie i komfort podczas długich wędrówek.

Chociaż buty do biegania są dobre do własnych celów, naprawdę powinieneś zainwestować w dobry zestaw butów turystycznych lub butów do biegania w terenie. Mogą mieć ogromny wpływ na świat i pomóc w znacznie lepszych wrażeniach z wędrówek.

powiązana zawartość

Aby ulepszyć swoje doświadczenie z plecakiem, sprawdź nasz zalecany sprzęt do plecaków. To jest sprzęt, którego używam, gdy chcę spędzić noc na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak, że te przedmioty niekoniecznie są produktami z najwyższej półki. Moim celem na tej stronie jest polecanie sprzętu, który jest naprawdę dobrze wyceniony, a jednocześnie zachowuje wysoki standard jakości. To jest rzecz, której używam.

Spójrzmy prawdzie w oczy, wszyscy jesteśmy całkiem przywiązani do naszych telefonów, całkiem dosłownie. Nie chcesz przegapić wiadomości tekstowej od znajomego, posta członka rodziny w mediach społecznościowych lub ważnego e-maila służbowego, gdy jesteś poza domem, ale po prostu nie masz pewności, jak skutecznie nosić telefon. Jakie masz opcje?

Ekspozycja jest największym zagrożeniem dla wszystkich podróży z plecakiem. Wiatr, deszcz i śnieg mogą szybko wyssać ciepło Twojego ciała, powodując dreszcze przez całą podróż. Utrata ciepła ciała podczas podróży z plecakiem jest nieszczęśliwa, nie wspominając już o niebezpieczeństwie. Jak więc ogrzać się na szlaku?