Czy biegać boso na bieżni?

Byłeś zmęczony, że bieżnie są pełne za każdym razem, gdy szedłeś na siłownię, więc zdecydowałeś się kupić bieżnię domową. Buty zawsze były wymogiem na Twojej siłowni, ale teraz, kiedy możesz ćwiczyć, jak chcesz, czy możesz porzucić buty i biegać na bieżni boso? Czy to mądry i zdrowy pomysł?

Bieganie boso na bieżni może być dobrym sposobem na trochę ćwiczeń, chociaż nie przygotowuje cię do biegania boso na świeżym powietrzu. Musisz też mieć świadomość, że bieżnie mogą się nagrzewać, a powierzchnia do biegania może być niewygodna, ponieważ jest płaska i nieustępliwa.

Jeśli jest to Twoje pierwsze wprowadzenie do biegania boso, zdecydowanie zalecamy dalszą lekturę. W tym artykule porozmawiamy więcej o tym, czym jest bieganie boso i dlaczego jest to dobry pomysł. Następnie omówimy, jak bieganie boso działa na bieżni, w tym więcej szczegółów na temat powyższych wad.

Co to jest bieganie boso?

Kiedy idziesz pobiegać, to naturalne, że zakładasz buty, prawda? Nie chcesz drapać stopami o beton, nie wspominając o butach, których oczekuje się od ciebie, gdy jesteś w miejscach publicznych.

Przynajmniej tak było. Inna forma biegania jest coraz popularniejsza i nazywana bieganiem naturalnym lub boso. Jak sama nazwa wskazuje, bieganie boso to takie, w którym nie ma butów, skarpet ani czegokolwiek. Twoje stopy są wolne i nieobciążone.

Jeśli to brzmi dla Ciebie za dużo, niektórzy biegacze boso zaczęli nosić tak zwane bose buty lub buty minimalistyczne podczas swoich biegów. Ten styl obuwia ma bardzo cienką podeszwę, dzięki czemu możesz poczuć ziemię, jakbyś nie miał na sobie butów, ale nadal możesz cieszyć się ochroną, jaką chroni Twoje stopy.

Skąd więc wzięło się bieganie boso? Cóż, w czasach starożytnych Greków większość czynności wykonywano wtedy boso lub w bardzo cienkich mokasynach. Jednym z takich popularnych przykładów jest Pheidippides, który pokonał pierwszy na świecie maraton w około 36 godzin bez prawdziwego obuwia.

Inni, nowsi sportowcy również spopularyzowali bieganie boso. Abebe Bikila z Etiopii w 1969 roku brał udział w maratonie olimpijskim bez butów, ponieważ żadne nie były dostępne w jego rozmiarze. Radził sobie też całkiem nieźle! Shivnath Singh, biegacz długodystansowy z Indii, biegał przez całe lata 70. bez butów, tylko z taśmą na nogach. Nawet w maratonie nowojorskim w 2010 roku liczba biegaczy boso była bardziej rozpowszechniona.

W niektórych częściach świata, takich jak Ameryka Łacińska i Afryka, bieganie boso jest powszechne, ale nie do końca tak jest w Stanach Zjednoczonych, przynajmniej w chwili pisania tego tekstu. To powiedziawszy, wśród sekty biegaczy, którzy to robią, bardzo pasjonują się tą formą biegania.

Czy bieganie boso jest korzystne?

Po co w ogóle biegać boso, pytasz? Czy są jakieś korzyści z robienia tego zamiast noszenia butów? Właściwie może być bardzo dobrze, na przykład następujące korzyści.

Poprawia pamięć roboczą

Twoja pamięć robocza jest częścią twojego poznania, która pozwala ci zachować informacje w ograniczonym zakresie. Używasz swojej pamięci roboczej przez cały czas w podejmowanych przez siebie wyborach behawioralnych i podejmowanych decyzjach.

Badanie z 2016 r. opublikowane w Wiadomości naukowe z University of North Florida poinformował, że bieganie boso poprawia pamięć roboczą bardziej niż bieganie w butach. Aby dojść do tego wniosku, naukowcy ocenili ponad 70 biegaczy w wieku od 18 do 44 lat. Wszyscy uczestnicy biegali przez 16 minut w obuwiu, które wybrali lub w ogóle.

Boso biegacze mieli 16-procentowy wzrost pamięci roboczej.

Dlaczego biegacze boso mają więcej pamięci roboczej? Według naukowców, to właśnie dzięki propriocepcji i doświadczeniom dotykowym, bieganie boso wymaga od Ciebie.

Może pozwolić Ci rozszerzyć swoją ekonomię biegania

Wszyscy biegacze mają tak zwaną ekonomię biegania, czyli sposób, w jaki zużywają tlen na szlaku. Tu chodzi o coś więcej niż o twoją wytrzymałość i poziom energii, ale także o biomechanikę i fizjologię. Bez zbytniej techniki, ekonomia biegania dyktuje Twoje możliwości. Im lepsza ekonomia, tym więcej możesz biegać.

W 2013 roku Dziennik śledczy Uniwersytetu New Hampshire opublikował artykuł o ekonomii biegania wśród biegaczy boso. Artykuł szczegółowo opisuje badanie z 2012 r. z udziałem około 30 biegaczy biorących udział w biegu na 5 km, czyli 3,11 mil. Co ciekawe, uczestnicy biegali na bieżni, najpierw pod kątem do góry, potem w dół.

W badaniu wspomniano, że biegacze boso zużywali mniej tlenu podczas biegania z tymi samymi prędkościami i stopniami biegu na bieżni, co biegacze w butach. Poza tym naukowcy zauważają również, że biegacze byli w stanie lepiej wykorzystać swoją energię metaboliczną i przekształcić ją w energię mechaniczną, która jest wymagana do poprawy ekonomii biegania.

Mniej uderzania piętami, więc możliwe mniejsze ryzyko kontuzji

Główną zaletą biegania boso jest to, że rezygnacja z butów zmienia podstawy tego, jak biegasz. Kiedy nosisz buty, zwłaszcza te złej jakości, uważa się, że bardziej uderzasz piętami.

Kiedy uderzasz piętą, oznacza to, że Twoja pięta jest pierwszą częścią stopy, która ma kontakt z podłożem podczas biegu. Możesz również nawiązać kontakt z przodem stopy, czyli biegiem do przodu, lub środkiem stopy, czyli bieganiem śródstopiem.

Aby w bardziej naturalny sposób osiągnąć postawę potrzebną do biegania głównie środkiem stopy, pomocne może być bieganie boso. Kiedy biegasz w ten sposób, możesz być mniej narażony na kontuzje.

Jedno z takich badań na ten temat pochodzi z Brytyjski Dziennik Medycyny Sportowejw 2016 roku. Badacze mieli ponad 200 uczestników, aż 94 nosiło buty i 107 biegało boso. Oto, co badanie miało do powiedzenia: „Statystycznie mniej ogólnie zdiagnozowanych urazów mięśniowo-szkieletowych / biegaczy odnotowano w grupie boso”.

To powiedziawszy, badanie sprawia, że ​​warto wspomnieć, że biegacze, którzy nosili buty, nie mieli więcej kontuzji niż biegacze boso. Biegacze boso, którzy byli kontuzjowani, cierpieli głównie na ból podeszwy i kontuzje łydek, podczas gdy biegacze z butami częściej doznawali urazów bioder i kolan.

To mówi nam, że kontuzje mogą wpływać na biegaczy, niezależnie od tego, czy nosisz buty, czy nie, tylko różne rodzaje kontuzji.

Skrócony czas kontaktu

W bieganiu czas kontaktu to czas, jaki Twoja stopa spędza na ziemi, gdy robisz krok. Im wolniej biegasz, tym więcej masz czasu na kontakt i odwrotnie. Dlatego tak często, jak to możliwe, chcesz skrócić czas kontaktu, aby zwiększyć prędkość i osiągnąć lepsze wyniki.

Czy naprawdę można biegać bez butów? Może tak być!

Publikacja z 2014 roku Journal of Sports Science & Medicine badał czas kontaktu biegaczy, gdy noszą buty w porównaniu z chodzeniem boso. Wszyscy uczestnicy byli mężczyznami i mieli po 20 lat. Naukowcy, po zidentyfikowaniu wzorca uderzeń stóp biegaczy, stwierdzili, że biegacze boso biegali szybciej, co oznacza, że ​​ich czas kontaktu był krótszy niż biegaczy w butach.

Czy biegać boso na bieżni?

Teraz, gdy wiesz znacznie więcej o bieganiu boso, wróćmy do naszego głównego pytania. Czy na bieżni biegać boso? Możesz, ale ława przysięgłych jest mieszana.

Zwolennicy tego stylu biegania sugerują, aby przed wyruszeniem na szlak bez butów poćwiczyć na bieżni. Jednak NordicTrack, producent bieżni, zniechęca do aktywności, co jest wymowne.

W naszych badaniach nie byliśmy w stanie dowiedzieć się, dlaczego NordicTrack nie chce, aby jego użytkownicy biegali na bieżni bez butów. W ich własny post jeśli chodzi o bieganie boso, firma zaleca używanie butów bosych na bieżni. Gdybyśmy mieli zgadywać, dlaczego proponują całkowitą rezygnację z biegania bez butów, to prawdopodobnie dlatego, że możesz się zranić.

Więc gdzie to cię zostawia? Cóż, jeśli w pewnym momencie planowałeś biegać boso, w końcu udasz się na prawdziwą trasę biegową bez butów. Przynajmniej biegając na bieżni w domu boso, łatwiej jest zatrzymać się i leczyć lodem lub ciepłem, jeśli czujesz się obolały.

Uważaj na te zagrożenia podczas biegania boso na bieżni

Jeśli nadal chcesz biegać na bieżni bez butów, musisz zdawać sobie sprawę z potencjalnych kontuzji i innych skutków ubocznych, które mogą wystąpić. Przeczytaj uważnie ten rozdział, a następnie zdecyduj, czy wolisz biegać na bieżni w butach, czy bez nich.

Bieżnie nagrzewają się, czego nie zauważasz, dopóki nie biegasz bez butów

Bieżnia to maszyna. Ciągle wirujący pas ma wewnętrzne mechanizmy, które wprawiają go w wir. Jak każda maszyna, która jest włączona, bieżnia zaczyna się nagrzewać, gdy z niej korzystasz, zwłaszcza jeśli używasz jej z dużą prędkością.

Z założonymi butami nie powinieneś tego naprawdę zauważać, ale kiedy jesteś boso, zdajesz sobie sprawę, że pas bieżni może być całkiem ciepły! Nie mówimy, że jest wystarczająco gorąco, aby poparzyć stopy, ale zdecydowanie jest tostowe.

Jedną z największych zalet biegania boso, nawet w butach bosych, jest docenienie podłoża pod stopami. Bieganie boso jest znacznie mniej przyjemne, jeśli to, co masz pod stopami, jest bardzo ciepłe!

Możesz być bardziej narażony na urazy spowodowane nadmiernym zużyciem

Podczas gdy większość biegaczy boso poleca bieżnię jako sposób na ćwiczenie biegania boso, nie wszyscy to robią. Pomyśl o tym, jak biegasz na bieżni, a jak na świeżym powietrzu. Jest wyraźna różnica.

Bieżnia jest zawsze płaska, podczas gdy teren na zewnątrz nie. Ciągłe bieganie po płaskiej powierzchni, zwłaszcza bez butów, może zwiększyć ryzyko wystąpienia kontuzji spowodowanej przeciążeniem.

Twoje stopy nie odczuwają ulgi od zmiany terenu na bieżni

Różnice w terenie zewnętrznym są korzystne pod innym względem, ponieważ wprowadzane zmiany przynoszą ulgę przepracowanym stopom. Pomyśl o tym, jak to jest zanurzyć stopy w ziemi lub piasku po bieganiu po twardym betonie. Za każdym razem jest to przyjemne doświadczenie. Nigdy nie odczuwasz takiej ulgi podczas biegania na bieżni.

Podczas zmiany terenu niektóre mięśnie stóp i kostek mogą się nieco rozluźnić, podczas gdy inne się aktywują. Twoje mięśnie również nie mają miejsca na oddychanie na bieżni, dlatego kontuzje spowodowane nadmiernym zużyciem są powszechne.

Ciasny pas bieżni może wpływać na sposób biegania

Pasy do bieżni są smukłe i ciasne, nawet jeśli masz dość dużą bieżnię. Jeśli lubisz mieć miejsce, aby rozłożyć palce u stóp – co zwykle robią entuzjaści boso – możesz się tak rozproszyć tym, jak ustawione są twoje palce podczas biegania boso na bieżni, że możesz się potknąć, dosłownie w tym przypadku.

Sposób, w jaki biegasz, może się zmienić ze względu na napięcie pasa bieżni. Jeśli to nie jest to, co cię dopada, to prawdopodobnie sposób, w jaki porusza się pasek, będzie. Pasy bieżni obracają się w taki sposób, że pas schodzi na Ciebie.

Kiedy biegasz, zwykle napędzasz się, ale ruch na bieżni może spowodować spowolnienie. Teraz napędzasz więcej siły, nawet uderzasz piętami, a tym samym czerpiesz niewiele, jeśli w ogóle, korzyści z biegania boso.

Końcowe przemyślenia

Bieganie boso to rosnące zjawisko w Ameryce Północnej. Ci, którzy go kochają, doceniają uczucie ziemi pod stopami. Mogą być na coś, ponieważ bieganie boso może poprawić pamięć roboczą, ekonomię biegania i czas kontaktu. Oprócz możliwości lepszych wyników, możesz być również chroniony przed niektórymi kontuzjami.

Jednak bieganie na bieżni boso to nie to samo, więc nie jest tak wysoce zalecane. Możesz to zrobić, ale pamiętaj, że napięcie bieżni może zmienić sposób, w jaki biegasz. Aha, bieżnie też się nagrzewają, co może sprawić, że bieganie będzie niewygodne.

Bieganie to świetna forma ćwiczeń, więc niezależnie od tego, czy robisz to w butach, czy bez nich, nie spiesz się, słuchaj swojego ciała, a w mgnieniu oka pobiegniesz daleko!