Czy balony na ogrzane powietrze zderzają się ze sobą?

Jedziesz balonem na ogrzane powietrze i widzisz na niebie inną grupę, która robi to samo. Twój balon i ten drugi nigdy nie zderzają się ze sobą, ale co by było, gdybyś to zrobił? Czy balony na ogrzane powietrze kiedykolwiek zderzają się ze sobą?

Balony na ogrzane powietrze mogą zderzać się ze sobą, ale nie zdarza się to często dzięki umiejętnościom i szkoleniu pilotów balonów na ogrzane powietrze. Jeśli dwa balony zbliżyły się do siebie, w wielu przypadkach po prostu odbijają się od siebie bez incydentów w przypadku balonu na ogrzane powietrze.

W tym artykule porozmawiamy o tym, co dzieje się podczas katastrofy balonu na ogrzane powietrze i jak prawdopodobne jest takie zdarzenie. Czytaj dalej!

Jak balony na ogrzane powietrze unikają kolizji?

Czy kiedykolwiek widziałeś w Internecie zdjęcia lub filmy z balonu na ogrzane powietrze, a piękne kolory balonów zdobiące niebo zapierały Ci dech w piersiach? Może nawet brałeś udział w jednym z tych wydarzeń.

Nieuchronnie zaciekawi cię logistyka tego wszystkiego. Jak tak wiele balonów na ogrzane powietrze może współistnieć jednocześnie, nie zderzając się ze sobą?

To wszystko dzięki wyszkoleniu i umiejętnościom, które posiadają piloci balonów na ogrzane powietrze. Nie rozmawialiśmy o tym od jakiegoś czasu, więc teraz wydaje się, że to dobry moment, aby przypomnieć sobie, jak zostałeś pilotem balonu na ogrzane powietrze.

Proces ten wymaga od pilotów – którzy muszą mieć co najmniej 18 lat – spędzenia godzin na szkoleniu lotniczym.

Jeśli chcesz zostać prywatnym pilotem balonu na ogrzane powietrze, będziesz szkolić się w locie przez co najmniej 10 godzin. W ramach szkolenia piloci będą mieli jeden samodzielny lot, dwa loty trwające godzinę (lub dłużej), jeden lot na wysokości 2000 stóp oraz sześć lotów nadzorowanych z instruktorem.

Aby zostać komercyjnym pilotem balonu na ogrzane powietrze, takim jak ci, którzy pracują w firmie, w której zarezerwowałeś lot balonem na ogrzane powietrze, musisz najpierw zostać pilotem prywatnym. Oprócz tych wszystkich wymagań dotyczących wykształcenia i doświadczenia, musisz następnie ukończyć dalsze szkolenie.

Będziesz musiał wykonać jeden samodzielny lot, dwa loty jako pilot dowódcy, dwa loty trwające 60 minut każdy lub dłuższy, jeden lot, w którym wznosisz się na 3000 stóp, oraz 10 lotów z instruktorem.

Piloci balonów na ogrzane powietrze to doświadczeni ludzie. Mają wrodzoną umiejętność dowodzenia balonem, nawet jeśli nie potrafią nim sterować w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Piloci wiedzą, że podnoszenie lub obniżanie wysokości balonu może kontrolować jego trajektorię. Są również dobrzy w śledzeniu kierunku wiatru i wykorzystywaniu go do kierowania nimi.

Czy balony na ogrzane powietrze mogą się ze sobą zderzać?

Oczywiście nie oznacza to, że zderzenia balonów na ogrzane powietrze są niemożliwe.

Pilot balonu na ogrzane powietrze może dzielić niebo z nowszym pilotem i ten pilot popełnia błąd. Zmiana kierunku wiatru może utrudnić sterowanie balonem. W innych przypadkach niesprzyjająca pogoda stwarza nieprzewidywalny dzień.

Porozmawiamy o tym później, ale zdarzają się wypadki balonów na ogrzane powietrze, czasem nawet śmiertelne. To niefortunne, ale niezbyt powszechne.

Co się dzieje, gdy zderzają się dwa balony na ogrzane powietrze?

Załóżmy, że spotkały się dwa balony na ogrzane powietrze. W końcu, jak już ustaliliśmy, wcale nie jest to scenariusz niemożliwy.

Co by się stało?

Cóż, siła, z jaką się zderzają, robi dużą różnicę, więc porozmawiajmy o tym, jak wyglądałaby lekka kolizja w porównaniu z poważniejszą.

Kolizje świetlne

Przynajmniej balony dadzą sobie trochę miłości, że tak powiem. Innymi słowy, koperty (które są częściami balonu balonu na ogrzane powietrze) zderzają się ze sobą.

Dlaczego tak się dzieje, różni się. Jak wspomniano, piloci balonów na ogrzane powietrze nie sterują dokładnie swoimi balonami, ale raczej wykorzystują wiatr do prowadzenia ich poziomo. Mogą podnosić lub opuszczać balon, a następnie unosić go na wietrze. Tak więc, jeśli inny balon zbliży się zbyt blisko swojej ścieżki, te małe kolizje mogą się zdarzyć.

Jakie są tego konsekwencje? Naprawdę nie za dużo. Kierunek, w którym zmierzali piloci balonów, mógł być nieco zboczony z kursu, ale nie w dużym stopniu. To nie tak, że koperty spowodują, że dwa balony na ogrzane powietrze będą się od siebie odbijać. Po prostu będą się ocierać, lekko zderzając.

Gdybyś leciał balonem na ogrzane powietrze podczas tego zdarzenia, zobaczyłbyś, że drugi balon się zbliża, ale możesz nawet nie zauważyć uderzenia. To nie tak, że zostałbyś wstrząśnięty na swoim miejscu.

Trudniejsze zderzenia

Załóżmy teraz, że balony uderzają o siebie z większą siłą. Może się to zdarzyć z powodów, które opisaliśmy wcześniej, takich jak niesprzyjająca pogoda lub brak doświadczenia.

Gdy dwa balony zderzą się ze sobą z większą siłą, jedna z powłok balonu może stracić trochę powietrza lub obie mogą zacząć opróżniać się po uderzeniu. To prawdopodobnie nie wystarczyłoby do rozbicia balonu na ogrzane powietrze, chociaż nigdy nie można powiedzieć nigdy.

Jednak balony na ogrzane powietrze mogą zwykle miękkie lądowanie, zamiast rozbić się z nieba, o czym mówiliśmy na blogu. Aby odświeżyć pamięć, pilot balonu uruchamia co najmniej dwa palniki propanowe, aby balon mógł się unieść. Propan wyparuje i stanie się gazem podczas ogrzewania.

Podgrzany gaz wypełnia kopertę iw ten sposób osiągasz lot. Jeśli więc balon zaczął spadać po poważniejszym uderzeniu innym balonem na ogrzane powietrze, a pilot nie był ranny, a jego sprzęt nadal działał, mogli na co dzień włączać palniki, aby lądować w sposób bardziej kontrolowany.

Nie oznacza to, że mocniejsze zderzenia zawsze kończą się tak przyjemnie. Istnieje kilka poważnych zagrożeń, gdy balony zderzają się ze sobą z siłą.

Jednym z nich jest to, że mogą się ze sobą zaplątać. W tym momencie pilotom balonów byłoby zbyt trudno kontrolować swoje balony na ogrzane powietrze, co prawie na pewno doprowadziłoby do ich rozbicia. I tak, tym razem słowo „awaria” jest bardziej trafne. Nie ma powolnego, kontrolowanego zjazdu, gdy uwięzione zostaną dwa balony na ogrzane powietrze.

Drugie ryzyko polega na tym, że zderzenie może rozerwać powłokę balonu na ogrzane powietrze. Rozerwana koperta nie może utrzymać wysokości. Jeśli rozdarcie jest stosunkowo niewielkie, pilot balonu na ogrzane powietrze może wylądować balonem, jak opisano w powyższych akapitach. Jednak w przypadku większych rozdarcia tempo utraty wysokości może być zbyt duże do pokonania. Prawdopodobnie nastąpi awaria.

Trzecie i największe ryzyko polega na tym, że którykolwiek z balonów może się zapalić ze względu na ich bliskość do siebie i palników propanowych. Jeśli balon i/lub kosz się zapalą, jest to bardzo poważny i prawdopodobnie śmiertelny scenariusz.

Jakie są szanse na wypadek balonu na ogrzane powietrze?

Informacje zawarte w tym artykule były co najmniej dość otrzeźwiające. Obawiasz się, że może ci się przytrafić najgorszy scenariusz.

Jak pisaliśmy w tym poście, w latach 2000-2016 w Stanach Zjednoczonych doszło do 21 śmiertelnych wypadków balonów na ogrzane powietrze.

Te dane zostały prawdopodobnie zestawione przed incydentem, który miał miejsce 30 lipcaten, 2016, w Lockhart w Teksasie. Balon odleciał wcześnie w sobotę rano z 15 pasażerami i pilotem balonu. Niedługo po locie balon zderzył się z liniami energetycznymi i rozbił się. Wszyscy na balonie zginęli.

Nawet jeśli uwzględniłeś 15 dodatkowych zgonów, to w ciągu 16 lat to tylko 36 zgonów balonem na ogrzane powietrze w USA. Przepisy bezpieczeństwa są uchwalane przez cały czas, balony na ogrzane powietrze są wciąż ulepszane za pomocą nowoczesnych elementów, dzięki czemu są bezpieczniejsze, a piloci balonów zdobywają większą wiedzę, zanim zostaną zatrudnieni do pracy.

Lot balonem jest bezpieczny. Jak mówiliśmy w naszym poście o bezpieczeństwie balonów, jazda balonem na ogrzane powietrze ma mniejszą liczbę zgonów w porównaniu z podróżowaniem samolotem, helikopterem i spadochronem.

Końcowe przemyślenia

Balony na ogrzane powietrze mogą zderzać się ze sobą, ale na szczęście nie jest to częste zjawisko. Większość z tych kolizji powoduje jedynie zderzenie dwóch powłok balonu ze sobą, ale mogą się również zdarzyć poważniejsze incydenty.

Mimo to latanie balonem jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów na zobaczenie nieba!