Czy balony na ogrzane powietrze mogą latać w deszczu?

Czujesz kilka kropel wody na głowie, potem jeszcze kilka. Czy to naprawdę może być deszcz? Sprawdziłeś wczoraj prognozę i dzień miał być jasny, ale oczywiście tak nie jest. Czy będziesz mógł dziś polecieć balonem, tak jak planowałeś, czy deszcz cię zmiażdży?

Balony na ogrzane powietrze nie będą latać w deszczu głównie dlatego, że deszcz obciąża balon i chłodzi powietrze w powłoce, co powoduje, że pilot balonu musi zużywać więcej propanu. Deszcz wpływa również na widoczność i zwiększa wiatr. Lądowanie również może stanowić zagrożenie, jeśli ziemia jest błotnista.

W tym artykule omówimy dalej niebezpieczeństwa związane z lotami balonem w deszczowy dzień. Porozmawiamy również o tym, co by się stało, gdyby nadeszła nagła burza, gdy już jesteś na niebie, więc czytaj dalej!

Dlaczego balony na ogrzane powietrze nie latają w deszczu

Dla wielu osób deszcz uspokaja. Słuchanie odgłosów deszczu uderzającego w kopertę balonu, gdy siedzisz w gondoli w ciepłym i suchym miejscu, może wydawać się tylko relaksującą wycieczką, której potrzebujesz, ale tak się nie powinno. Na wstępie przedstawiamy pięć świetnych powodów, dla których pilot balonu nie wystartuje nawet przy lekkiej mżawce.

Obciąża balon

Kiedy złapie cię burza, a twoje ubrania są mokre, są cięższe, prawda? Materiał jest nasycony wodą, więc będzie ważył więcej, dopóki nie wyschnie. Chociaż koperty balonowe są wykonane z ognioodpornego nylonu ripstop, nylon ten nie jest wodoszczelny ani nawet wodoodporny. Gdy kropelki wody gromadzą się na powłoce, nylon pochłania je i staje się cięższy.

Według Polimery Amco, „wilgoć działa jak plastyfikator w nylonie i dlatego zmniejsza wytrzymałość i sztywność, ale zwiększa wydłużenie i wytrzymałość. Ogólnie rzecz biorąc, wraz ze wzrostem zawartości wilgoci następuje znaczny wzrost wytrzymałości na uderzenia i innych właściwości materiału pochłaniających energię”.

Innymi słowy, koperta może być twardsza, gdy jest mokra, ale jest też słabsza. Nie wiemy o tobie, ale kiedy lecisz co najmniej 1000 stóp w powietrzu, nie chcesz być na statku, w którym jakiekolwiek części są opisane jako słabe.

Chłodzi powietrze koperty

Na tym blogu rozmawialiśmy o chłodnym powietrzu podczas lotu balonem, ponieważ chłód zapewnia większą wyporność balonu. Jednak, jak zawsze mówimy, powietrze w balonie musi mieć stałą temperaturę, aby tak się stało. Naprawdę trudno utrzymać tę samą temperaturę, gdy koperta jest mokra.

Temperatura koperty spadnie, a nie pozostanie ciepła tak, jak powinna. Teraz zamiast pilota balonu używającego systemu palników do podniesienia balonu, naprawdę próbują wysuszyć kopertę. Jest to jednak przegrana bitwa, biorąc pod uwagę, że deszcz wciąż trwa.

Jeśli przegapiłeś inne nasze posty dotyczące balonów na ogrzane powietrze, pozwól nam szybko wyjaśnić, jak latają balony. System palnikowy wysyła podgrzany, odparowany propan do wnętrza koperty, aby kierować jej wznoszeniem. Gorące powietrze może wznieść się w niebo. Aby poprowadzić cię na ziemię w celu lądowania, pilot balonu przestaje używać systemu palników w krótkich odstępach czasu, ponieważ chłodne powietrze sprowadza balon w dół.

Chłodniejsza, wilgotniejsza i cięższa koperta balonowa będzie miała znacznie trudniejsze utrzymywanie się na powierzchni niż w przypadku, gdy koperta jest ciepła i sucha. W rezultacie pilot balonu spala więcej propanu niż zwykle, aby utrzymać wysokość. Ze strony firmy balonowej latanie w deszczu jest znacznie droższe niż w bardziej przejrzystych warunkach.

Może zwiększyć wiatr

Jeśli kiedykolwiek zauważyłeś, że oprócz ciemniejszych warunków, które mogą poprzedzać ulewę, a także wiatrów, nie jest to przypadkowy zbieg okoliczności. Aby zrozumieć dlaczego, najpierw musisz wiedzieć, jak dzieje się deszcz.

Kropelki wody w chmurze mogą ulec kondensacji pod wpływem warunków atmosferycznych, zwiększając rozmiar kropel. Gdy kropelki formują się w ciecz, przejście powoduje wytwarzanie ciepła. Jednak wiele ulewy występuje podczas zimnego frontu, zmniejszając temperaturę i gęstość powietrza. Te zmiany powietrza mogą wystarczyć do wygenerowania wiatru.

Podczas burzy powietrze bliżej ziemi jest wilgotne, ale ciepłe powietrze zaczyna się unosić. Para wodna w powietrzu schładza się, gdy napotyka gęstsze zimne powietrze, a następnie kondensuje się w kropelki. Kropelki, w wystarczająco dużych ilościach, zamienią się w krople deszczu. Ze względu na złożoność wzorców wiatru burzy, nie jest niczym niezwykłym, że wiatry wzbijają się przed burzą, a następnie uspokajają się, gdy deszcze stają się coraz cięższe.

Jak już pisaliśmy w naszych postach o balonach na ogrzane powietrze, wietrzny dzień to najgorszy rodzaj pogody dla pilotów balonów. Wiatr utrudnia przewidzenie, dokąd poleci Twój balon, co jest niebezpieczne dla wszystkich. Firma balonowa nie może ryzykować wysłania cię w wietrzny i burzliwy dzień.

Zmniejsza widoczność

Chociaż koperta balonu działa jak baldachim nad głową podczas lotu balonem w deszczu, nie oznacza to, że pilot balonu widzi wyraźnie. Zwykle polegają na wariometrze, aby powiedzieć im, czy lecą w dół, czy w górę, ale nie mogąc zobaczyć otoczenia podczas deszczu, pilot balonu może łatwiej się pogubić lub zgubić.

Może to oznaczać złe wieści dla Ciebie i Twoich pasażerów, ponieważ w tego rodzaju warunkach wzrasta ryzyko wypadku balonowego. To jak latanie balonem na ogrzane powietrze nocą, o czym również pisaliśmy na blogu. Ciemność jest zbyt dezorientująca, by móc pewnie latać.

Ryzykowne lądowania

Nawet jeśli latanie balonem na ogrzane powietrze w deszczu nie niosło ze sobą powyższych zagrożeń, lądowanie i tak nie będzie ładne. Deszcz sprawia, że ​​ziemia jest śliska i błotnista. Jak ten zapis wypadki balonowe od 2000 do 2011 roku wynika, że ​​większość zgłoszonych wypadków miała miejsce podczas lądowania, aż 81 proc. Przytoczone incydenty to wyrzucanie jeźdźców, podskakiwanie gondoli, przechylanie się i wleczenie.

Takie rzeczy mogą się zdarzyć nawet w optymalnych warunkach balonowych. Teraz wyobraź sobie, co się stanie, gdy dodasz do mieszanki ulewny deszcz. Pilot balonu zwykle współdziała z załogą naziemną, aby wybrać miejsce lądowania. Ze względu na zmniejszoną widoczność z deszczu pilot balonu może nie być w stanie wylądować dokładnie w zamierzonym obszarze.

To może nie brzmieć jak wielka sprawa, ale tak jest. Jeśli pilot balonu nie jest w stanie dokładnie wycelować w miejsce lądowania, istnieje ryzyko kolizji z pobliskimi przeszkodami w drodze z nieba. Mogą to być wiatrowskazy, spiczaste wierzchołki drzew, pobliskie zwierzęta i – co najgroźniejsze ze wszystkich – linie energetyczne.

Wspomniana wyżej gładkość podłoża z pewnością zwiększyłaby ryzyko wypadku podczas lądowania. Gondola jest znacznie bardziej podatna na podskakiwanie podczas nierównego lądowania, a także poślizgnie się i poślizgnie, także przy próbie wyjścia. Chociaż cytowane urazy gondoli z raportu nie były śmiertelne, zdarzają się zgony balonem na gorące powietrze.

Co się stanie, jeśli w pogodny dzień lecisz balonem i nagle zaczyna padać?

Widzisz teraz, dlaczego latanie balonem podczas ulewy jest bardzo niewskazane. A co by było, gdyby prognozy pogody nie wzywały do ​​deszczu, a nagła burza pojawia się, gdy jesteś na niebie? Co by się wtedy stało?

Nie możemy tego wystarczająco podkreślić, ale powyższy scenariusz jest mało prawdopodobny. Firmy produkujące balony na ogrzane powietrze są odpowiedzialne za Twoje bezpieczeństwo, gdy jesteś w ich balonie. Postarają się jak najlepiej zmniejszyć zobowiązania. Nawet jeśli nie masz orlego oka na pogodę, będą. Jeśli istnieje nawet szansa na deszcz w ciągu dnia, firma balonowa albo opóźni Twoją jazdę na późniejszy dzień, albo przełoży ją na następny, bardziej przejrzysty dzień.

Powiedzmy jednak, na przykład, że lecisz balonem na ogrzane powietrze i zaczyna padać. Pilot balonu nie chciałby ryzykować. Nawet przy umiarkowanym deszczu, takim jak mżawka, natychmiast kontaktowali się z obsługą naziemną, aby znaleźć miejsce do nagłego lądowania. Twoja jazda szybko by się skończyła. Możesz otrzymać zwrot pieniędzy w zależności od tego, ile czasu spóźniłeś, lub będziesz mógł przełożyć alternatywną datę lotu balonem.

Końcowe przemyślenia

Balony na ogrzane powietrze nie mogą latać w deszczu z wielu powodów. Krople deszczu obciążają kopertę i obniżają jej temperaturę, więc pilot balonu musi użyć więcej propanu, aby utrzymać cię w powietrzu. Deszcz może zmniejszyć widoczność i utrudnić lądowanie, co zwiększa prawdopodobieństwo zranienia. Wiatry mogą tworzyć się przed ulewą, co również nie sprzyja balonowi na ogrzane powietrze.

Balony latają najlepiej przy słabym wietrze i bezchmurnych warunkach, ponieważ piloci balonów muszą mieć zawsze od 1 do 3 mil widoczności. Jeśli Twój lot balonem zostanie uziemiony lub przełożony z powodu deszczu, może to być rozczarowujące, ale pamiętaj, że to dla Twojego bezpieczeństwa!

powiązana zawartość

Decydujesz się zarezerwować lot balonem i dowiadujesz się, że będziesz musiał lecieć wcześnie rano. Wolisz nie, więc dzwonisz do innej firmy balonowej i słyszysz tę samą odpowiedź. Myślisz, że to trochę dziwne. Dlaczego balony na ogrzane powietrze latają rano?

Gdybyś mogła wybrać idealną porę roku na lot balonem, byłaby to wiosna lub lato, kiedy przebywanie na świeżym powietrzu jest przyjemne. Jednak wiedząc, że balony na ogrzane powietrze wykorzystują ciepłe powietrze do osiągnięcia elewacji, nie możesz nie zastanawiać się, czy zimno lub ciepło sprzyja lepszej pogodzie balonowej. Który to jest?