Czy balony na ogrzane powietrze latają lepiej w chłodne lub ciepłe dni?

Gdybyś mogła wybrać idealną porę roku na lot balonem, byłaby to wiosna lub lato, kiedy przebywanie na świeżym powietrzu jest przyjemne. Jednak wiedząc, że balony na ogrzane powietrze wykorzystują ciepłe powietrze, aby osiągnąć wzniesienie, nie możesz nie zastanawiać się, czy zimne lub ciepłe warunki sprzyjają lepszej pogodzie balonowej. Który to jest?

Balony na ogrzane powietrze latają lepiej w chłodne dni ze względu na gęstość powietrza w balonie (które jest gorętsze) w porównaniu z powietrzem na zewnątrz balonu (które jest zimniejsze). Dzięki utrzymywaniu stałego ciepłego powietrza wewnątrz koperty, gęstsze powietrze zewnętrzne pomoże balonowi utrzymać pływalność. To powiedziawszy, pilot balonu będzie musiał użyć więcej gorącego powietrza w balonie, aby zrównoważyć zimne powietrze.

W tym artykule wyjaśnimy dokładniej, dlaczego latanie balonem w chłodniejsze dni jest lepsze niż w ciepły, ciepły dzień. Porozmawiamy również o wszystkich aspektach zimowego baloniarstwa, od tego, jak zimno może być (wskazówka: jest mniej niż myślisz!) do tego, co powinieneś nosić. Czytaj dalej!

Dlaczego balony na ogrzane powietrze latają lepiej w chłodniejsze dni?

Ponieważ balony na ogrzane powietrze do latania wykorzystują ciepłe powietrze, ma sens, że wiosną i latem, kiedy temperatura i wilgotność są wyższe, latanie byłoby łatwiejsze. Jednak tak nie jest. Aby wyjaśnić, dlaczego tak jest, najpierw podsumujmy, jak latają balony na ogrzane powietrze.

Balony na ogrzane powietrze nie są zależne od temperatury powietrza na zewnątrz, aby latać. Zamiast tego pilot balonu aktywuje system palnika przez zawór nadmuchowy, który ogrzewa powietrze z szybkością do 12 milionów brytyjskich jednostek termicznych lub BTU na godzinę. To ciepło z palników ogrzewa powietrze i umożliwia lot.

Zimne powietrze jest gęstsze, więc nie unosi się w takim samym stopniu jak gorące powietrze, w ten sposób unosi się balon na ogrzane powietrze. Jeśli balon jest otoczony zimnym powietrzem, a temperatura wewnątrz balonu niezawodnie utrzymuje się na wysokim poziomie, jego wyporność będzie większa niż podczas latania w ciepłe dni. Balon musi mieć większą pływalność w porównaniu z otoczeniem, aby się wznieść, a zimą łatwiej to osiągnąć.

Jednak pilot balonu i jego załoga muszą odpowiednio się przygotować do lotu w zimowych temperaturach, ponieważ zużycie paliwa powinno wzrosnąć. Dostarczenie dodatkowego paliwa ułatwia przezwyciężenie tego problemu.

Czy zbiorniki z propanem w balonie na ogrzane powietrze mogą zamarzać?

Mówiąc o tych czołgach, martwisz się nimi. Gdybyś rozważył lot balonem w zimie (a nadal nie jesteś na nim całkowicie sprzedany), czy zbiorniki nie byłyby zagrożone zamarznięciem?

Nie bardzo. Zbiorniki na propan są wykonane z trzech różnych materiałów, z których wszystkie są metalowe. Materiały to aluminium, stal nierdzewna i tytan. Same czołgi raczej nie zamarzną.

A co z zawartością w środku, pytasz? Graniczna temperatura propanu wynosi -44 stopnie Fahrenheita, więc musiałby być bardzo, bardzo zimno, aby propan zamarzł.

Mimo to piloci balonów i ich załoga lubią się przygotowywać, więc zwykle owijają zbiorniki z propanem taśmą grzewczą. Jeśli propan jest już bliski zamarzania, to poprzez ładowanie azotem lub innym gazem obojętnym propan powinien być gotowy do użycia.

Czy nie zamarzniesz, jeśli zimą wybierzesz się na balon na gorące powietrze?

I tak jest to kwestia sporna, ponieważ nie można sobie wyobrazić latania balonem w zimie. Czy przez cały czas nie będziesz się trząść z zimna?

Podczas gdy powietrze na zewnątrz jest zwykle zimniejsze wraz ze wzrostem wysokości, inwersje temperatur mogą powodować wzrost temperatury podczas wznoszenia się, więc nie jest ci zimno podczas zimowego lotu balonem. Nawet bez inwersji ciepło resztkowe palnika powinno zapewniać ciepło.

Oto jak zwykle działa temperatura powietrza podczas wznoszenia. Na każde 1000 stóp, które dodasz do swojej wysokości, temperatura spadnie o około 5,4 stopnia. Jednak słyszeliśmy również o pilotach balonów na ogrzane powietrze, którzy wspominają, że temperatura nieznacznie wzrasta, gdy osiągniesz wysokość zaledwie 200 stóp.

Jak to się może stać? Jest to spowodowane zjawiskiem meteorologicznym znanym jako inwersja temperatury. Inwersja jest odwrotnością normy, co oznacza, że ​​wzrost wysokości zazwyczaj obniża temperaturę, a nie w tym przypadku.

Ciepłe powietrze, mniej gęste i bardziej unoszące, unosi się nad zimnym powietrzem. Powoduje to, że powietrze bliżej powierzchni ziemi jest zimniejsze niż temperatura powietrza w miarę zwiększania wysokości. Nieco ciepła masa powietrza o mniejszej gęstości niż gorące powietrze zwykle może powodować inwersję temperatury.

Jeśli znajdujesz się wzdłuż wybrzeża Kalifornii, upwelling oceaniczny może prowadzić do tych inwersji, podobnie jak ciepły front wchodzący w inne części kraju. Inwersja zapobiega w pewnym stopniu konwekcji atmosferycznej. Konwekcja to mieszanka wilgotnych i suchych mas powietrza, z których żadna nie jest bardzo stabilna, które łączą się. Rezultat może zmniejszyć punkty rosy na powierzchni, wytworzyć więcej chmur cumulus i wywołać wiatr.

Kiedy inwersja zatrzymuje konwekcję atmosferyczną, jest to znane jako inwersja ograniczająca. Czapka zapobiegnie konwekcji, chyba że zostanie zerwana. W takim przypadku mogą nastąpić burze, a nawet tornada.

Wracając do balonów na gorące powietrze, jeśli zdarzy ci się lecieć w dzień, w którym występuje inwersja temperatury, to nie, nie poczujesz się zimniej, gdy zyskasz na wysokości. Nawet jeśli pogoda była normalna bez inwersji, to nie jest tak, że aż tak bardzo nie poczujesz zimna.

Balony na ogrzane powietrze mogą nie być izolowane, ale są w pewien sposób ogrzewane. Palniki, których często jest jeden lub dwa, są umieszczone pośrodku koperty. Innymi słowy, są nad twoją głową, gdy siedzisz w koszu. Ciepło palników powinno wystarczyć, aby zwalczyć nadchodzące dreszcze.

Jeśli masz poważną nietolerancję na zimno, to tak, sugerujemy ponowne rozważenie lotu balonem w zimie. Jednak dla wszystkich innych zwykle nie czujesz zimna tak bardzo, jak byś się spodziewał!

Co należy nosić podczas lotu balonem w zimie?

Jeśli zdecydujesz się na latanie balonem na zimno, oto jak powinna wyglądać Twoja garderoba.

Ubrania warstwowe

Ubieranie się w warstwy jest zawsze mądre zimą, ponieważ możesz utrzymać ciepło ciała bliżej siebie. Niezależnie od tego, czy nosisz kilka lekkich koszul, lekką koszulę na bluzie lub bluzie z kapturem, a nawet sweter z koszulą pod spodem, bądź miły i przytulny. Nie noś tylko warstw wierzchnich, ale załóż również kalesony pod spodnie.

Płaszcz zimowy

Proszę nie zostawiać płaszcza zimowego w domu. Nawet jeśli w balonie będziesz się smażyć, chyba że kosz balonu jest zamknięty, będziesz na otwartej przestrzeni, więc z pewnością będziesz potrzebować płaszcza.

Zalecamy płaszcz, w którym możesz łatwo manewrować, ponieważ prawdopodobnie będziesz musiał wchodzić i wychodzić z kosza. Jeśli twój płaszcz jest tak obszerny, że nie możesz unieść rąk nad głowę, wybierz taki płaszcz, który pozwala na więcej ruchu. Uważaj również na długość swojego płaszcza, ponieważ nie chcesz, aby zaczepił się o kosz podczas wspinaczki!

Spodnie

Co jeszcze będziesz nosić na dolnej połowie w zimie niż spodnie? To powiedziawszy, i tak musieliśmy o tym wspomnieć. Kobiety powinny pomijać spódnice, gdy latają balonem, a dotyczy to również latania balonem w cieplejsze dni. Jeśli będziesz musiał się wspinać, stworzysz nieprzyzwoitą sytuację.

Zimą możesz zostawić spodnie śnieżne podczas lotu balonem, chyba że zrobi się bardzo zimno. Lepiej wyjdzie ci w dżinsach z kalesonami pod spodem.

Buty

Firmy zajmujące się balonami na ogrzane powietrze zaproponują buty lub buty i długie skarpety o każdej porze roku, kiedy wybierasz się na balon. Po zakończeniu jazdy prawdopodobnie wylądujesz na polu i nie chcesz podrapać się w kostki o zadziory i szorstką trawę.

Zimą izolująca jakość butów sprawia, że ​​są idealnym wyborem do aktywności na świeżym powietrzu. To powiedziawszy, nie noś śniegowców ani żadnych grubych, niezgrabnych butów. Wychodząc z kosza balonu na ogrzane powietrze, musisz być pewny.

Końcowe przemyślenia

Balony na ogrzane powietrze latają lepiej w chłodne dni, ponieważ chłodne temperatury zapewniają większą pływalność niż gorąca i wilgotna pogoda. Jeśli nigdy nie próbowałeś latania balonem w zimie, to naprawdę cudowne przeżycie. Dlaczego nie umówić się na przejażdżkę tej zimy?

powiązana zawartość

Można by założyć, że większość latających rzeczy jest dość lekka, prawda? Chociaż w niektórych przypadkach jest to prawdą, co z gigantycznymi samolotami, które przewożą setki ludzi? Jak się okazuje, ciężkie rzeczy potrafią latać, a balony na ogrzane powietrze są tego dowodem. Ile faktycznie ważą balony na ogrzane powietrze?

Najpopularniejszymi porami roku na loty balonem są od kwietnia do października. Jednak nie wszystkie firmy balonowe przestają działać w listopadzie. Lot balonem w zimie może być świetną zabawą i powinieneś być w stanie zarezerwować dowolny przedział czasowy o tej porze roku.

Zbliża się Twoja rocznica i chcesz zrobić coś słodkiego dla swojego partnera. Nie możesz wymyślić nic bardziej romantycznego niż unoszenie się w balonie na ogrzane powietrze pod baldachimem gwiazd. Już teraz możesz zarezerwować lot balonem, ale zanim to zrobisz, musisz coś wiedzieć. Czy balony na ogrzane powietrze latają nocą?