Czy balony na ogrzane powietrze lądują we właściwym miejscu?

To, co idzie w górę, musi spaść i dotyczy to również twojego balonu na ogrzane powietrze. Zanim zarezerwujesz lot balonem, chcesz dowiedzieć się więcej o procesie lądowania, zwłaszcza tam, gdzie skończysz po zakończeniu lotu balonem. Gdzie należy się spodziewać wyjścia na ląd?

Piloci balonów na ogrzane powietrze wylądują balonem na otwartym, równym obszarze, takim jak parking, pastwisko lub pole. Miejsce lądowania nie jest znane przed jazdą i zależy od tego, dokąd wieje wiatr podczas podróży. Pilot balonu i obsługa naziemna koordynują lądowanie.

W tym artykule omówimy dużo więcej o lądowaniach balonów na ogrzane powietrze, od miejsca lądowania do tego, jak to jest. Zanim skończysz czytać, powinieneś czuć się na tyle gotowy, by odbyć przejażdżkę balonem!

Gdzie powinien wylądować balon na ogrzane powietrze?

Kiedy planujesz lot balonem na ogrzane powietrze, istnieje z góry określone miejsce spotkań, w którym ty i twoja grupa się spotkacie. Może to być winiarnia, budynek handlowy, a czasem tuż za malowniczym miejscem w mieście.

W zależności od tego, gdzie się zbierasz, możesz wystrzelić w niebo niedaleko miejsca spotkania lub możesz zostać przetransportowany samochodem lub furgonetką do miejsca startu.

Jeśli spodziewasz się powrotu na miejsce startu dzięki uprzejmości balonu na ogrzane powietrze, jest to bardzo mało prawdopodobne. Dlaczego? Każda podróż balonem na ogrzane powietrze jest wyjątkowa, więc nawet jeśli każda podróż trwa 60 minut, to jak daleko jedziesz i gdzie skończysz, jest różne.

Z tego powodu pilot balonu nie ma zaplanowanego konkretnego miejsca lądowania, kiedy wystartuje z tobą w koszu. W pobliżu planowanego zakończenia podróży wybiorą miejsce lądowania na podstawie następujących kryteriów.

Duży i otwarty

Balony na ogrzane powietrze są naprawdę masywne. Średnia wysokość balonu na gorące powietrze wynosi siedem pięter, a szerokość balonu to 55 stóp. Sama nylonowa koperta ma 1800 stóp kwadratowych, czyli więcej niż wiele mieszkań, a nawet niektórych domów.

Pilot potrzebuje miejsca do lądowania z wystarczającą ilością miejsca, aby pomieścić balon. Planując trasę balonu, pilot i jego załoga zazwyczaj wybierają ścieżkę, która ma w pobliżu otwarte przestrzenie.

To, co pociąga za sobą otwartą przestrzeń, różni się geograficznie. W przypadku niektórych przygód baloniarskich otwarta przestrzeń może oznaczać lądowanie na pustym parkingu. Znacznie częściej zadomowisz się na terenach zielonych, takich jak pole lub pastwisko.

Brak linii energetycznych

To najważniejsza kwestia: trzymanie się z dala od linii energetycznych.

W niedawnym poście na blogu rozmawialiśmy o incydencie z balonem na ogrzane powietrze w 2016 roku w Lockhart w Teksasie, gdzie balon uderzył w linie energetyczne. Wszyscy na balonie zginęli, a w chwili pisania tego tekstu incydent jest nadal najbardziej śmiertelnym w kraju z udziałem balonów na ogrzane powietrze.

Pilot balonu nie może sobie na to pozwolić. Jeśli w pobliżu znajduje się otwarta przestrzeń z liniami energetycznymi, pilot powinien odmówić podchodzenia w dowolne miejsce. Nawet jeśli lot balonem na ogrzane powietrze musi trwać trochę dłużej, aby znaleźć bardziej odpowiednie miejsce do lądowania, niech tak będzie.

Żadnych ludzi ani zwierząt

Otwarte przestrzenie nie zawsze oznaczają puste. Jeśli w pobliżu znajdują się ludzie, na przykład na parkingu, balon na ogrzane powietrze nie jest odpowiednim miejscem do lądowania. Nawet jeśli na parkingu są samochody, pilot najprawdopodobniej nie spróbuje tam lądować, co jeśli uderzą w samochód? Wtedy pilot byłby odpowiedzialny za szkodę.

Pastwisko lub pole muszą być wolne od dużych i małych zwierząt. Zwierzęta są nieprzewidywalnymi stworzeniami, dlatego trudno jest mieć pewność, jak dobrze wyląduje zwierzę w pobliżu. Ponadto istnieje ryzyko, że zwierzę może zostać zranione podczas lądowania, a pilot balonu nie chce tego na sumieniu.

Czy balon na ogrzane powietrze ląduje we właściwym miejscu?

Jak pokazuje ostatnia sekcja, nie ma jednego „właściwego miejsca” do lądowania pilota balonu na ogrzane powietrze. Mają garść opcji.

To nie jest tak, że pilot balonu przypadkowo trafia na pole lub trawiaste pastwisko. Jako doświadczeni piloci latają balonami na ogrzane powietrze nad tym samym obszarem od dłuższego czasu, zwykle od kilku lat. Wiedzą dokładnie, gdzie i kiedy.

Nawet jeśli nie znają dobrze obszaru, nie podejmują decyzji o miejscu lądowania samodzielnie, jak powiedzieliśmy. Pilot i obsługa naziemna pozostaną w kontakcie.

Kiedy lecisz i podziwiasz widoki z kosza balonu na ogrzane powietrze, załoga naziemna zawsze będzie mieć balon w zasięgu wzroku. Podążą za trajektorią balonu samochodem.

Załoga może zaproponować pilotowi miejsce lądowania lub odwrotnie. Następnie załoga naziemna sprawdzi, czy obszar jest czysty i bezpieczny, aby balon mógł wylądować.

W przypadku każdego wybranego miejsca lądowania pilot i jego załoga zwykle będą mieli na uwadze lokalizację lub dwa zapasowe na wypadek, gdyby pierwsze miejsce stało się niedostępne z powodu wiatru lub złej pogody.

Czy balony na ogrzane powietrze mogą kontrolować miejsce lądowania?

Kolejną rzeczą, nad którą się zastanawiasz, jest to, jak dużą kontrolę ma pilot balonu na ogrzane powietrze nad dokładnym miejscem lądowania balonu.

Cóż, żeby cię nie przestraszyć, ale pilot nie ma pełnej kontroli. Podążają za wiatrem.

W łagodne dni, gdy wiatr jest spokojną bryzą, balon na ogrzane powietrze będzie bez wysiłku szybować po niebie. To sprawia, że ​​lądowanie jest bardzo miękkie i łatwe. Jednak podczas tej przejażdżki balonem nie zajedziesz daleko ze względu na spokojne prądy powietrza.

Bardziej wietrzne dni pozwolą ci podróżować więcej, więc już teraz możesz zobaczyć, jak pilot balonu miałby inne opcje lądowania w wietrzniejszy dzień niż w spokojniejszy.

Chociaż pilot jest zdany na łaskę wiatru, nie są bezradni.

Pilot i jego załoga będą badać wzorce wiatru, zanim wystrzelą w niebo balon na ogrzane powietrze. Jeśli wiatry zbliżają się bardziej na południe, pilot i ich załoga mogą również zdecydować się na przesunięcie miejsca startu na południe. W ten sposób balon przesunie się na północ podczas lotu.

Nie musisz obawiać się wiatru, ponieważ jest on częścią tego, co umożliwia manewrowanie balonem na ogrzane powietrze. Pilot może jedynie podnieść lub obniżyć wysokość balonu za pomocą palników propanowych, które zamieniają gaz w ciecz. Ciepło, które dociera do koperty, powoduje uniesienie się balonu.

Wszelkie manewry kierunkowe odbywają się z powodu wiatru. Jeśli szukasz ekscytującego doświadczenia w lataniu balonem, potrzebujesz bardziej wietrznego dnia niż spokojnej bryzy.

To powiedziawszy, jeśli prędkość wiatru jest zbyt wysoka lub wzburzona, pilot i/lub ich załoga zdecydują się uziemić lot, dopóki wiatr nie osłabnie. Jeśli wiatr się utrzyma, Twoja podróż będzie musiała zostać przełożona na bardziej przejrzysty dzień. To jest dla bezpieczeństwa wszystkich, nawet jeśli jest to rozczarowujące.

Jak wygląda lądowanie w balonie na ogrzane powietrze?

Napisaliśmy post szczegółowo opisujący proces lądowania w balonie na ogrzane powietrze, więc wykorzystamy tę sekcję jako podsumowanie.

Wiatr jest czynnikiem decydującym o tym, jak przyjemne lub wyboiste może być twoje lądowanie. W malowniczy dzień z lekką bryzą sprowadzenie balonu na ogrzane powietrze z powrotem na ziemię będzie szybkim i pozornie łatwym procesem, jak ustaliliśmy.

Pilot balonu będzie mógł delikatnie poszybować na ziemię, gdzie Twój kosz pocałuje ziemię (lub asfalt) bez wyboju. Potem nadszedł czas, aby wyjść z balonu i być może cieszyć się toastem szampana za udaną przejażdżkę.

Kiedy wiatry są silniejsze, prędkość lądowania wzrasta. Pilot zrobi wszystko, co w jego mocy, aby sprowadzić Cię na ziemię tak płynnie, jak to możliwe, ale Twój kosz może zadrapać lub uderzyć o ziemię podczas lądowania. To może cię trochę wystraszyć, ale nie powinieneś być ranny.

Nawet przy szybszym wietrze nie uderzasz w ziemię, ale schodzisz powoli i z taką kontrolą, jaką pilot potrafi na wietrze. Twoja prędkość lądowania będzie zawsze poniżej pięciu mil na godzinę, z wyjątkiem rzadkich sytuacji, takich jak lądowanie awaryjne.

Końcowe przemyślenia

Podczas lądowania balonem na ogrzane powietrze nie ma jednego właściwego miejsca, ale kilka. Należą do nich puste parkingi, pola i pastwiska. Obszar nie może zawierać zwierząt ani ludzi, a zwłaszcza być wolny od linii energetycznych.

Pamiętaj, że pilot balonu i jego załoga zawsze będą ustalać miejsce, w którym wylądujesz z wyprzedzeniem. Nawet jeśli nigdy nie wylądujesz w tym samym miejscu balonem na ogrzane powietrze, twoje miejsce lądowania również nie jest całkowitą niespodzianką, przynajmniej nie dla pilota!