Czy akumulatory do kamperów ładują się po podłączeniu do zasilania brzegowego?

Wreszcie! Chociaż zgubiłeś się dwa razy, dotarłeś na kemping. Cieszysz się, że możesz zrobić sobie przerwę od jazdy, ale co więcej, nie możesz się doczekać, kiedy podłączysz swój kamper do źródła zasilania z lądu. Czy możesz naładować swoją niesprawną baterię RV z zasilania z lądu, czy potrzebujesz innego źródła energii elektrycznej?

Akumulatory RV będą ładowane po podłączeniu do zasilania brzegowego. Jeśli używasz podstawowego konwertera, pełne naładowanie baterii może zająć nawet osiem godzin. Czterostopniowy inteligentny konwerter może naładować akumulator RV w ciągu zaledwie dwóch godzin.

Jest jeszcze wiele do przedyskutowania, na przykład jak często ładować akumulatory do kampera i czy możesz podłączyć kamper do zasilania z lądu, nawet gdy go nie używasz. Czytaj dalej!

Co to jest siła brzegowa?

Kiedy podłączasz swój pojazd kempingowy do zasilania z lądu, jakiego dokładnie rodzaju źródła zasilania używasz?

Energia brzegowa, czasami pisana jako siła brzegowa, została pierwotnie stworzona do zasilania statków, gdy musiały wyłączyć silniki pomocnicze i główne. Z biegiem czasu inne pojazdy również zaczęły wykorzystywać energię z lądu, w tym prywatne łodzie, ciężarówki, autobusy, pociągi, samoloty, kampery i przyczepy.

Najpewniej znajdziesz zasilanie z lądu na kempingu lub w parku. Jest gniazdo, do którego można podłączyć twój kamper. Pomyśl o pojemniku jak o ładowarce do telefonu, ao kamperze jak o telefonie. Po podłączeniu do zasilania Twój pojazd nabiera mocy.

Zasilanie brzegowe wykorzystuje prąd przemienny lub prąd przemienny, który pochodzi z pobliskiej sieci elektrycznej. Zasilanie prądem zmiennym różni się od zasilania 12 V, które zapewniają akumulatory RV. Po podłączeniu RV do gniazdka za pomocą przewodu zasilającego, konwerter zapasowy przekształci 110 woltów prądu przemiennego na 12 woltów prądu stałego lub prądu stałego.

Zazwyczaj można wybrać jeden z trzech poziomów mocy na lądzie: 20 amperów dla mniejszych przyczep i kamperów (takich jak klasa B), 30 amperów dla średniej wielkości przyczep i kamperów oraz 50 amperów dla kamperów klasy A i ciężkich przyczep podróżnych.

Jeśli masz tylko jeden klimatyzator na pokładzie kampera, wystarczy 30 amperów. Dla tych RVers z dwoma AC potrzebujesz 50 amperów mocy. Musisz wcześniej poznać swoje wymagania dotyczące zasilania, ponieważ w zależności od natężenia prądu wtyczki są różne.

Dla 30 amperów wtyczka RV będzie potrójnie bolcowa. Wtyczka 50 A ma cztery wtyki. Pojemnik w twoim parku lub kempingu może mieć gniazdka dla wszystkich trzech rodzajów wtyczek natężenia prądu, dlatego musisz wiedzieć, który jest który.

Poza konwerterem wielu RVerów, którzy wiedzą, że będą korzystać z zasilania z lądu, zwykle ma przy sobie trzy inne akcesoria: adapter, ochronę przeciwprzepięciową lub ochronę przeciwprzepięciową oraz woltomierz.

Adapter jest przeznaczony do sytuacji, w których potrzebujesz więcej mocy, niż pozwala na to wtyczka. Jeśli twój samochód kempingowy działa na 50 amperach, ale potrzebujesz 30 amperów, możesz użyć adaptera do swoich potrzeb. Te adaptery są nazywane adapterami psiej kości.

Ochronniki przeciwprzepięciowe są jak te, które masz w domu dla komputera lub innej wartościowej elektroniki. Osłona przeciwprzepięciowa chroni Twój pojazd kempingowy przed nagłymi skokami napięcia, które mogą powodować przerwy w dostawie prądu.

Woltomierze określają, ile mocy jest dostarczane do twojego RV w dowolnym momencie. Ogólną zasadą jest używanie woltomierza za każdym razem, gdy podłączasz do źródła zasilania z lądu, nawet jeśli wcześniej korzystałeś z tego zasilania z lądu. Nigdy nie możesz być zbyt ostrożny!

Czy akumulatory do kamperów będą się ładować po podłączeniu do zasilania brzegowego?

Teraz, gdy już wiesz, czym jest energia z lądu i jak działa, wróćmy do naszego głównego pytania. Kiedy twój pojazd kempingowy jest podłączony do zasilania z lądu, czy akumulatory twojego pojazdu kempingowego będą się ładować?

Rzeczywiście!

To prawda, niezależnie od tego, czy są to baterie litowe, czy baterie o głębokim cyklu. W ostatnim poście rozmawialiśmy trochę o różnicy między typami akumulatorów do kamperów, więc podsumujmy teraz.

Baterie litowe RV wymagają mniej konserwacji między tymi dwoma typami. Są też mniejsze i mniej ważą. Możesz uzyskać do 5000 ładowań baterii litowej, zanim będziesz musiał ją wymienić, ale koszt tego jest często dość wysoki.

Akumulatory głębokiego cyklu to akumulatory kwasowo-ołowiowe do pojazdów rekreacyjnych, które zapewniają niezawodne i stałe zasilanie, aczkolwiek nie w dużych seriach. Zamiast tego na dłuższą metę zyskujesz mniejszą moc. Powoduje to, że akumulatory głębokiego cyklu wystarczają średnio na około 400 ładowań.

Aby powtórzyć to, co powiedzieliśmy wcześniej, akumulatory RV wykorzystują 12-woltowe zasilanie prądem stałym, podczas gdy zasilanie brzegowe to 110 woltów prądu przemiennego. Konwerter zapasowy zamieni prąd przemienny na prąd stały, dzięki czemu można naładować akumulatory.

Jak długo ładują się akumulatory do pojazdów kempingowych przy zasilaniu z lądu?

Wszyscy jesteście podłączeni do zasilania na lądzie na kempingu. Aby zaplanować trasę, musisz wiedzieć, ile czasu zajmie pełne naładowanie akumulatorów. Będziesz czekał tylko godzinę, czy będzie to dużo dłużej?

To zależy od siły twojego konwertera. Konwertery zapasowe nie ładują szybko akumulatorów RV. Jeśli już, to fabryczny konwerter pozwala zasilaniu z lądu naładować akumulator RV w niewiele więcej niż strużce.

Jak można się domyślić, nie jest to w najmniejszym stopniu szybki sposób na naładowanie akumulatora do kampera.

To, ile czasu zajmie pełne naładowanie baterii, zależy od tego, jak bardzo ją rozładowałeś. Jeśli połowa baterii jest rozładowana lub więcej, konwerter zapasowy może potrzebować co najmniej ośmiu godzin, aby naładować baterię do 100 procent lub mniej więcej.

Jeśli zatrzymujesz się na kempingu na weekend lub dłużej, to nie jest tak wielka sprawa, że ​​musisz trzymać swój kamper w jednym miejscu przez co najmniej osiem godzin. Dla tych RVers, którzy muszą być ponownie w drodze przed wschodem słońca, potrzebujesz szybszego sposobu ładowania.

Polecamy czterostopniową inteligentną ładowarkę, taką jak ta Idź Moc! GPC-75-MAX. Przetwornik 75 amperów i ładowarka akumulatorów mogą ładować jednocześnie osiem akumulatorów w banku. Jego wtyk męski o natężeniu 20 amperów pozwala na szybką i łatwą konfigurację za każdym razem.

Dzięki czterostopniowej inteligentnej ładowarce, takiej jak Go Power!, możesz skrócić czas ładowania akumulatora RV o około sześć godzin.

Czy zasilanie z lądu jest bezpłatne?

Jedną z zalet RVing, przynajmniej dla ciebie, jest oszczędzanie pieniędzy. Wyszukujesz niedrogie kempingi i tereny parkowe, kiedy tylko możesz je znaleźć. Z pewnością chcesz korzystać z zasilania z lądu, aby naładować akumulator RV i cieszyć się energią elektryczną podczas biwakowania, ale martwisz się o koszty.

Ile zapłacisz za podłączenie do zasilania z lądu, czy jest to bezpłatne?

Nie, energia z lądu zwykle nie jest bezpłatna. Kiedy płacisz za pobyt w parku lub na kempingu, część opłaty idzie na prąd. Po zapłaceniu możesz w razie potrzeby korzystać z zasilania z lądu, przynajmniej do pewnego stopnia. Kempingi mogą mieć ograniczenia dotyczące tego, jak długo możesz podłączyć swój kamper lub ile mocy możesz użyć.

Jeśli nie masz pewności co do zasad zasilania brzegowego na swoim kempingu lub w parku, zalecamy odwiedzenie ich strony internetowej lub odebranie telefonu, aby zapytać. Nie chcesz być osobą, która wysysa zbyt dużo mocy, której wszyscy potrzebują!

Jak często należy ładować baterie do kamperów?

Hurra! Dzięki zasilaniu z lądu właśnie naładowałeś akumulatory do kamperów w blisko 100 procentach. Ile czasu minie, zanim będziesz musiał je ponownie naładować?

To zależy. Jak często używasz akumulatorów do RV? Bardziej niż prawdopodobne, odpowiedź brzmi każdego dnia, kiedy biwakujesz. Ale przez ile godzin w ciągu dnia? Czy utrzymujesz zasilanie przez całą noc, aby móc naładować telefon lub uruchomić maszynę z białym szumem, która pomaga Ci zasnąć?

Ważniejsze pytanie brzmi: do czego używasz baterii? Maszyna z białym szumem nie wymaga tak dużej mocy w porównaniu do utrzymywania lodówki podłączonej do prądu przez cały dzień. Praca z klimatyzatorem jest największym ze wszystkich.

Kolejnym pytaniem, które powinieneś sobie zadać, jest to, ile soku ma bateria w kamperze? Nie ładowałbyś smartfona w 60 procentach i nie powinieneś robić tego samego z baterią do kampera. Zamiast tego pozwól, aby baterie spadły między 45 a 50 procent, a następnie je naładuj.

Pamiętaj, że baterie RV zawsze będą się rozładowywać, podobnie jak bateria smartfona. Oznacza to, że bateria będzie powoli, ale pewnie wyczerpywała się sama, nawet jeśli jej nie używasz. To również powinno decydować o tym, kiedy ładować baterię.

Czy powinieneś trzymać swój samochód kempingowy podłączony, gdy nie jest używany?

Znalazłeś kopalnię złota, kemping z przystępną ceną energii z lądu i długoterminowymi stawkami. Zostaniesz na kilka następnych tygodni i nie mógłbyś być bardziej podekscytowany.

Jeśli przez długi czas przebywałeś na odludziu lub na suchym biwaku, widok nadbrzeżnego źródła zasilania jest jak dostrzeżenie mirażu wody na środku suchej pustyni. Nie będziesz chciał odłączać się od zasilania brzegowego, chyba że jest to absolutnie konieczne.

Może trochę się poniesiesz i trzymasz swój RV podłączony do prądu, nawet gdy nie ma Cię w środku. Czy to marnotrawstwo, czy można to zrobić?

Nie polecamy tego z kilku powodów.

Marnujesz energię elektryczną

Po pierwsze, powiedzmy sobie sprawę jasno, jest to marnotrawstwo. Kiedy jesteś w domu, czy zostawiasz włączone światła w pomieszczeniach, w których Cię nie ma? Włączasz telewizor w pustym pokoju? Oczywiście nie. Marnujesz prąd, a za karę miałbyś wyższy rachunek za media.

Ponieważ nie ma rachunków za media wysłanych do twojego kampera, łatwo jest myśleć o tym inaczej. Jednak marnotrawstwo to marnotrawstwo, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy w przytulnym, cichym zaciszu swojego kampera.

Niepotrzebnie obciążasz urządzenia

Innym powodem, dla którego nie zostawiasz w domu włączonego telewizora, gdy jesteś w innym pokoju, jest to, że te urządzenia elektroniczne mają wytrzymać tylko tyle godzin. W przypadku większości telewizorów trwa to od 30 000 do 60 000 godzin, co ma na celu pozbycie się telewizora o ponad siedem lat.

Kiedy marnujesz sprzęt elektroniczny i urządzenia, wgryzasz się w ich żywotność. Jeśli nie masz nic przeciwko temu, to masz więcej mocy, ale później będzie to kosztować więcej pieniędzy.

Możesz przeładować baterię

Jeśli nadal nie jesteś całkowicie przekonany, że nie powinieneś zostawiać swojego kampera podłączonego do zasilania z lądu, gdy jesteś na łonie natury, uważamy, że zmieni to zdanie. Przeładowanie akumulatorów RV to świetny sposób na ich zabicie.

Wiesz, jak nie powinno się zostawiać smartfona podłączonego na noc, gdy osiągnie 100%? Jest ku temu powód. Przeładowanie zaczyna się starzeć, co oznacza, że ​​szybciej się zawiedzie.

Oczywiście smartfony korzystają z baterii litowo-jonowych, podczas gdy w przypadku kamperów już wiesz, że jest to bateria litowa lub bateria o głębokim cyklu. Mimo to logika nie jest aż tak inna.

Przeładowanie akumulatora RV może wpłynąć na znajdujące się w nim elektrolity. Ich poziomy zaczynają spadać, co oznacza, że ​​bateria nie działa tak długo, jak świeża. Chociaż możesz wlać więcej wody, aby odnowić elektrolity, uszkodzenie baterii jest trwałe. Ta bateria już nigdy się nie naładuje.

Poza unikaniem przeładowania z zasilania brzegowego, upewnij się, że wyjąłeś baterię przed zimowaniem kampera poza sezonem. Miesiące przeładowania mogą również zniszczyć pojemność baterii.

Końcowe przemyślenia

Akumulatory do kamperów będą się ładować po podłączeniu do zasilania brzegowego, więc skorzystaj z tej okazji, aby naładować je z powrotem po okresie suchego biwakowania. Do szybszego ładowania zalecamy czterostopniowy inteligentny konwerter.

Niezależnie od tego, czy dokujesz, czy masz źródło zasilania, dbanie o akumulatory RV jest integralną częścią. Mamy nadzieję, że wskazówki zawarte w tym artykule pomogą!