Czego potrzebujesz do wędrówek

Piesze wędrówki to nie tylko niezwykła forma ruchu, ale także świetny sposób na odpoczynek. Jednak twoje przetrwanie na świeżym powietrzu zależy od sprzętu turystycznego, który masz pod ręką. Przed wejściem do dżungli koniecznie zapakuj cały niezbędny sprzęt. Niezbędne do uprawiania turystyki pieszej zwiększą Twoje bezpieczeństwo, podniosą wygodę i utrzymają Cię przy życiu. Co najważniejsze, zapewniają, że w pełni wykorzystasz wycieczkę pieszą. Więc czego potrzebujesz do wędrówek? Rozłóżmy dziesięć podstawowych zasad wędrówek:

Czego potrzebujesz do wędrówek

1. Apteczka

Znaczenie posiadania apteczki jest oczywiste. Nigdy nie wiadomo, kiedy może nastąpić nagły wypadek. Podstawowa apteczka powinna zawierać lateksowe rękawiczki, nożyczki, opatrunek, płyn antyseptyczny, środki przeciwbólowe, taśmę samoprzylepną, gazę w rolce i bandaże.

2. Oświetlenie

Nie spodziewasz się, że w dżungli natkniesz się na konwencjonalne latarnie uliczne. Zawsze miej przy sobie własne źródło światła, gdy wybierasz się na wędrówkę, nawet jeśli jest to tylko jeden dzień. Kto wie? Możesz być zmuszony do pozostania na zewnątrz, dopóki się nie ściemni. Czołówki, latarnie czy latarki to najpopularniejsze narzędzia do oświetlania pieszych wędrówek.

3. Ochrona przed słońcem

najlepsze kapelusze przeciwsłoneczne

Światło słoneczne ma promienie UV, które stanowią zagrożenie dla zdrowia. Mając to na uwadze, ważne jest, aby nosić ze sobą sprzęt przeciwsłoneczny, gdy wjedziesz na szlak, ponieważ będziesz bardziej wystawiony na słońce. Ochrona skóry ma kluczowe znaczenie zimą i latem. Stosowanie kremu z filtrem SPF minimum 15 to skuteczny sposób na ochronę skóry. Poza tym możesz zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne i kapelusz.

4. Narzędzie nawigacyjne

Pamiętaj, że na pewno się zgubisz i utkniesz, jeśli trafisz na szlak bez odpowiedniego akcesorium nawigacyjnego. Ponieważ pozycja słońca stale się zmienia, nawet najlepsi wędrowcy mogą nie być idealni z punktami orientacyjnymi w dżungli. Niezbędne jest noszenie kompasu, GPS lub mapy, zwłaszcza jeśli planujesz eksplorację odległej lokalizacji.

Czytać  Jak unikać węży podczas wędrówek

5. Izolacja

Ponieważ pogoda jest bardzo nieprzewidywalna, zawsze powinieneś być przygotowany na wszystko. Ilość izolacji, którą musisz nosić, zależy od panujących warunków pogodowych. Jeśli wybierasz się na zimę, dobrze jest zabrać ze sobą dodatkową koszulę, płaszcz lub parę rękawiczek i skarpet. Pamiętaj też o założeniu kurtki przeciwdeszczowej.

6. Nawodnienie

Najlepszy zestaw nawadniający do wędrówek

Jak każda inna aktywność fizyczna, wędrówka wymaga dużej ilości wody. Właściwie powinieneś pić litr wody na każde dwie godziny aktywnej wędrówki. Poza tym im głębiej wędrujesz do lasu, tym bardziej prawdopodobne jest, że zabraknie ci wody. Co więcej, nie potrzebujesz tylko wody w jakiejkolwiek formie; to czysta i bezpieczna woda pitna, której potrzebujesz. Nie daj się nabrać na jeziora lub stawy w dżungli, ponieważ są one pełne mikroorganizmów powodujących infekcje.

Woda z nieznanych źródeł musi zostać oczyszczona przed wypiciem. Aby uniknąć tych wszystkich problemów, noś odpowiednią ilość wody na okres, w którym zamierzasz spędzić czas na świeżym powietrzu.

7. Scyzoryk

Scyzoryk to najlepszy towarzysz na pieszej wyprawie. Jest to wszechstronne narzędzie survivalowe, które zawsze powinieneś mieć podczas eksploracji na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz pokroić kiełbasę, naostrzyć kij, otworzyć zapieczętowane opakowania lub przewrócić linę, niezawodny scyzoryk przyda się. Inne narzędzia ratujące życie to śrubokręt, nożyczki i taśma klejąca. W ten sposób możesz naprawić wszystko bez wysiłku.

8. Jedzenie

plan posiłków z plecakiem

Jedzenie to niezbędnik podczas każdej przygody na świeżym powietrzu. Biorąc pod uwagę, że wędrówka jest ćwiczeniem fizycznym, będziesz potrzebować całej energii, jaką możesz uzyskać. Niewystarczająca ilość jedzenia spowoduje niski poziom cukru we krwi, co prawdopodobnie zrujnuje twoje wędrówki. Jedzenie non-cook lub gotowe do spożycia jest idealne do uprawiania turystyki pieszej. Ponadto dobrą praktyką jest posiadanie pod ręką całodziennej porcji jedzenia. Batony orzechowe i proteinowe to jedne z łatwo przyswajalnych produktów spożywczych, które można spakować na wycieczkę z plecakiem.

Czytać  Planowanie idealnej podróży z plecakiem ze znaczącą inną osobą

9. Podpalacz

Potrzebujesz ognia, aby utrzymać ciepło w chłodne dni, podgrzać jedzenie lub gotować. Mimo to możesz przejść do starej szkoły, używając go jako sygnału alarmowego. Istnieje wiele sposobów na rozpalenie ognia, takich jak zapałki i zapalniczki. Podobnie możesz użyć lupy lub tarcia przez wiertło łukowe. Współcześni wędrowcy mają szczęście, że mają wodoodporne zapałki, które są idealne na każde warunki.

10. Niezawodny plecak

Jak zamierzasz unieść wszystkie niezbędne elementy powyżej? W tym miejscu sprawdza się dobry plecak na wędrówki. Plecak powinien być mocny, przestronny, wygodny i dobrze przystosowany do środowiska zewnętrznego. Możesz jednak wypróbować plecaki turystyczne wyposażone w zbiorniki na wodę. Sprawiają, że noszenie wody to bułka z masłem, a także ułatwiają jej picie. Dowiedz się więcej tutaj, jak wybrać niedrogi plecak na wędrówki.

Często zadawane pytania

Sprawdź więcej często zadawanych pytań związanych z niezbędnymi wędrówkami:

Jak się ubierasz na wędrówki?

Twój strój na wędrówki zależy od pogody. Gruba ocieplana odzież jest świetna na zimną pogodę. Jeśli masz do czynienia z ciepłą pogodą, wybierz ubrania, które przepuszczają powietrze, takie jak szorty i krótkie rękawy. Aby chronić się przed słońcem, zaopatrz się w lekkie spodnie lub koszule z długimi rękawami. Wreszcie, tkanina odzieżowa powinna mieć zdolność odprowadzania wilgoci, aby Twoje ciało było suche.

Czego potrzebujesz do wędrówek i biwakowania?

Aby wędrówki i biwakowanie były bezbłędne, potrzebujesz wystarczającej ilości jedzenia, wody, namiotu, śpiwora, podpałki, zestawu pierwszego dnia, zestawu naprawczego, narzędzi nawigacyjnych, izolacji, oświetlenia i ochrony przeciwsłonecznej.

Jak przygotowujesz się do wędrówek?

Najpierw powinieneś dowiedzieć się więcej o perspektywie swojego szlaku. Następnie musisz być gotowy fizycznie, korzystając z treningu gibkości i siły. Następnie spakuj dziesięć niezbędnych rzeczy i odpowiednio się ubierz. Następnie idealnie byłoby wymyślić plan podróży. Dla bezpieczeństwa i większej zabawy możesz zabrać na pokład towarzysza wędrówek. Na koniec uważaj na swoje kroki.

Czytać  Jak utrzymać suchy sprzęt z plecakiem: All About Dry Bags

Co zabrać ze sobą na wędrówki dla początkujących?

Za każdym razem, gdy wchodzisz na szlak jako początkujący, powinieneś być wyposażony w schronienie awaryjne, ochronę przeciwsłoneczną, wodę, apteczkę, zestaw naprawczy, narzędzia nawigacyjne, podpałkę, oświetlenie i izolację. Poza tym turyści powinni mieć odpowiednie obuwie.

Co jeść podczas wędrówek?

Najlepsze jedzenie na piesze wędrówki powinno być naładowane energią. Musi również dostarczać dużo składników odżywczych. Pokarm powinien być również lekkostrawny. Kolejną wskazówką jest wybór łatwych do przygotowania dań, takich jak makaron błyskawiczny lub ryż. Ser i świeże owoce są doskonałe. Upewnij się, że Twoje jedzenie zawiera zdrowe tłuszcze, wystarczającą ilość białka i złożone węglowodany, aby zapewnić długotrwałą energię.

Ostateczny werdykt

Nigdy nie powinieneś wychodzić z domu bez dziesięciu niezbędnych rzeczy. Dzięki temu sprzętowi masz gwarancję bezpiecznego i bezproblemowego uprawiania turystyki pieszej.