Co zrobić, gdy hamulce Twojego skutera śnieżnego się zablokują

To najgorszy koszmar każdego skutera śnieżnego: chcesz się zatrzymać, ale twoje sanie po prostu nie współpracują. Bez kontroli nad hamulcami możesz zderzyć się z kimkolwiek lub z czymkolwiek, co stanie Ci na drodze. Co robisz w takiej sytuacji awaryjnej?

Jeśli hamulce Twojego skutera śnieżnego nagle się zablokują, zachowaj spokój i zacznij próbować zatrzymać skuter. Jeśli hamulce się palą, jazda po grubszym śniegu może je ochłodzić, zanim wylądują, ale nadal chcesz natychmiast zejść z sanek. Następnie wypłucz płyn hamulcowy.

W tym artykule omówimy układ hamulcowy sanek, problemy, które mogą powodować blokadę hamulców i co zrobić, jeśli tak się stanie. Zasugerujemy nawet kilka wskazówek, jak skierować sanie do mechanika, gdy ma problemy z hamulcami. Czytaj dalej!

Hamulce do skuterów śnieżnych 101: co musisz wiedzieć

Zanim przejdziemy do awarii hamulców, najlepiej jeśli dobrze znasz układ hamulcowy swojego skutera śnieżnego.

Skutery śnieżne wykorzystują hydraulikę do napędzania hamulców. W układzie hamulcowym znajduje się wirnik, klapa i klocki hamulcowe. Gdy naciśniesz stopę na hamulec sanek, hydraulika aktywuje klapę, która wywiera nacisk przez klocki hamulcowe na tarczę. Wszystko to dzieje się dzięki dźwigni hamulca.

Same hamulce mogą wystarczyć na całe życie Twojego skutera śnieżnego, ale elementy układu hamulcowego najprawdopodobniej nie. Jeśli te komponenty zaczną się zużywać, nie jest dobrym pomysłem ignorowanie ich obecnego stanu. Tak jak nie chciałbyś zasiąść za kierownicą samochodu lub ciężarówki z możliwymi wadliwymi hamulcami, to samo powinno dotyczyć Twojego skutera śnieżnego.

Oprócz zużywania się części układu hamulcowego (zwłaszcza klocków hamulcowych), układ hamulcowy sanek wymaga również od czasu do czasu uzupełnienia płynu hamulcowego. Większość płynu hamulcowego składa się z glikolu, który wchłania wodę dzięki swoim właściwościom higroskopijnym. Płyn hamulcowy glikolowy jest również nisko wilgotny, ponieważ jego temperatura wrzenia jest wyższa niż średnia, dzięki czemu płyn hamulcowy starcza na dłużej.

Nigdy nie używaj silikonowego płynu hamulcowego do swojego skutera śnieżnego, nawet jeśli używasz innych pojazdów. Nie ma odpowiedniej chłonności wilgoci. Zazwyczaj można odróżnić silikonowy i glikolowy płyn hamulcowy, ponieważ ten pierwszy będzie fioletowy.

Co powoduje blokowanie hamulców skuterów śnieżnych?

Teraz, gdy już wiesz trochę więcej na temat części składających się na hydrauliczny układ hamulcowy Twojego skutera śnieżnego, możemy przyjrzeć się bliżej temu, co mogło przestać działać i doprowadzić do zablokowania hamulców.

Hamulec postojowy jest włączony

Twój skuter śnieżny jest wyposażony w hamulec postojowy, który ma za zadanie utrzymać sanie w pozycji zatrzymanej podczas parkowania. Hamulec postojowy jest przydatną funkcją nowoczesnych skuterów śnieżnych, ale jeśli Twój jest włączony, gdy nie jesteś zaparkowany, hamulec postojowy może uniemożliwić Ci zatrzymanie sanek.

Jeśli okaże się, że Twój hamulec postojowy był włączony, kiedy nie powinien, to wystarczy, że ustawisz go z powrotem na swoim miejscu i voila, problem zostanie rozwiązany. Tak, to naprawdę jest takie proste w tym przypadku.

Przegrzanie hamulców

Częściej jednak zablokowanie hamulców skutera śnieżnego nie będzie tak łatwe. Innym powodem, dla którego hamulce mogły Ci nie działać, jest to, że się przegrzały. Jeśli klocki hamulcowe wypadną z pozycji i zaczną się ciągnąć, jest to jeden z powodów, dla których hamulce mogą szybko się nagrzewać.

Przez większość czasu poczujesz zapach przegrzewających się hamulców, zanim je zobaczysz. Czym dokładnie jest ten zapach, który wąchasz? Prawdopodobnie z tworzywa sztucznego, ponieważ przewody paliwowe przylegające do tarcz hamulcowych sanek są często wykonane z tworzywa sztucznego.

Jeśli Twoje hamulce się przegrzewają, chcesz znaleźć sposób na zatrzymanie sań i od razu z nich zejść. Plastik szybko się pali, a cały twój skuter śnieżny może stanąć w płomieniach tylko kwestią czasu. Pozostanie w pobliżu nie jest bezpieczne.

Pozostały płyn hamulcowy

Pozostawianie płynu hamulcowego w skuterze śnieżnym z sezonu na sezon nie jest najlepszym pomysłem. Glikolowy płyn hamulcowy, chociaż jest chłonny, może osiągnąć pojemność, uniemożliwiając wchłanianie większej ilości wilgoci.

Gdy płyn hamulcowy osiągnie punkt nasycenia, wilgoć, która później się utworzy, nie może zostać wchłonięta. W ten sposób powstaje dużo kondensacji, a nawet wody, która może uszkodzić układ hamulcowy, rozerwać uszczelki i skorodować metalowe elementy.

Jeszcze bardziej szkodliwy jest płyn hamulcowy, który ulega zanieczyszczeniu, obniżając wcześniej wysoką temperaturę wrzenia. Teraz płyn hamulcowy nie wymaga dużo mocnego hamowania, aby osiągnąć punkt wrzenia, co jest niebezpieczne. Twoja dźwignia hamulca może się nawet pogorszyć, przybierając fakturę przypominającą gąbkę, która czyni ją bezużyteczną.

Jakby tego wszystkiego było mało, mieszanie nowego i starego płynu hamulcowego może pogorszyć jakość nowego płynu, powodując, że w niektórych przypadkach nie będziesz mógł się zatrzymać.

Nieprawidłowy typ płynu hamulcowego

Ponadto kiepskim pomysłem jest używanie silikonowego płynu hamulcowego, gdy naprawdę potrzebujesz glikolu. Płyn krzemowy nie ma żadnych zdolności wchłaniania, więc będziesz mieć powyższe problemy.

Brak płukania płynem

Innym zadaniem, do którego musisz się zobowiązać jako właściciel skutera śnieżnego, jest płukanie płynu hamulcowego do skutera śnieżnego co najmniej co dwa lata. Za pomocą urządzenia do testowania płynu hamulcowego możesz określić, czy płyn hamulcowy do skutera śnieżnego ma odpowiednią temperaturę wrzenia.

Celem nowszego płynu jest temperatura wrzenia około 400 stopni Fahrenheita. W porządku, jeśli twój płyn hamulcowy jest trochę starszy i osiąga temperaturę 330 stopni, ale nie niższą.

Jeśli nadszedł czas na nowy płyn hamulcowy, uzyskaj dostęp do pompy hamulcowej, zdejmując osłonę. Wyczyść pokrywę pokrywy oraz samą pokrywę, a następnie zbiornik. Włóż przezroczystą rurkę do zbiornika pompy hamulcowej i zacznij przepuszczać płyn hamulcowy przez rurki do pojemnika, który również chcesz być przezroczysty, aby można było zobaczyć, jak zmieniają się kolory płynu hamulcowego.

W płynie mogą znajdować się pęcherzyki powietrza, ale jest to normalne. Dopóki nie znikną wszystkie bąbelki, spłucz dalej.

Zbiornik płynu hamulcowego zatkany

Tak spłukuje się płyn hamulcowy powinien idź, ale jeśli zbiornik płynu hamulcowego jest zapchany, płyn nie może przez niego przepływać, nie mówiąc już o bąbelkach. Otwór tutaj ma rozmiar pinu, ale jeśli zostanie zablokowany, nadal nie jest dobry.

Wypaczony wirnik hamulca

Jeśli Twój układ hamulcowy wcześniej się przegrzał, hamulce mogą nadal działać nawet po tym epizodzie. Może to być spowodowane przez twoje tarcze hamulcowe, które dosłownie wygięły się z powodu wysokiej temperatury, na którą były narażone. W większości przypadków powinieneś być w stanie wcisnąć tarczę hamulcową z powrotem do właściwego kształtu. W przeciwnym razie najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana rotora.

Uszkodzony cylinder główny

Uszczelki pompy hamulcowej również mogą się zużywać, zwłaszcza gdy pozostawisz płyn w układzie hamulcowym, o czym mówiliśmy wcześniej. Jeśli tak, będziesz chciał natychmiast wymienić uszczelkę, aby cylinder główny nie wysyłał brudu i zanieczyszczeń do układu hamulcowego.

Zepsuty zacisk

Układ hamulcowy Twojego skutera śnieżnego zawiera również zaciski hamulcowe, w których znajdują się klocki hamulcowe. Sprawdzaj zaciski przynajmniej raz w sezonie, aby ocenić ich stan. Niektóre poręczne skutery śnieżne decydują się kupić zestaw uszczelek, a następnie samodzielnie odbudować uszkodzone zaciski. Możesz to zrobić, jeśli Ci odpowiada, lub po prostu zamówić nowy i pozwolić, aby zamontował go mechanik skuterów śnieżnych.

Co zrobić, gdy hamulce Twojego skutera śnieżnego się zablokują?

Niezależnie od tego, czy towarzyszy mu zapach spalenizny, czy nie, jeśli Twój skuter śnieżny nie zatrzyma się, kiedy powinien, jesteś w bardzo ryzykownej sytuacji. W takiej sytuacji łatwo jest dać się ogarnąć strachowi, ale wtedy nie myślisz trzeźwo.

Weź oddech i pamiętaj, aby być proaktywnym i to szybko. Najpierw sięgnij po hamulec postojowy. Jeśli to nie hamulec postojowy nie pozwoli Ci się zatrzymać, spróbuj poprowadzić sanki w bardziej zaśnieżony teren, aby śnieg mógł schłodzić przegrzewający się układ hamulcowy i silnik.

Po zatrzymaniu skutera śnieżnego wyłącz go i poczekaj, aż ostygnie. Następnie możesz przyjrzeć się bliżej układowi hamulcowemu, aby ustalić, co mogło pójść nie tak. Zacznij od obszarów, które właśnie omówiliśmy.

Jeśli podejrzewasz, że główny cylinder jest zatkany, musisz otworzyć zbiornik płynu hamulcowego, tak jak podczas płukania płynu hamulcowego. Sprawdź port powrotny, często maleńki. Ten port wysyła ciśnienie do zbiornika hamulca, a do jego odłączenia będziesz potrzebować czegoś w kształcie szpilki. Nie, długopis nie sprawdzi się tutaj, ponieważ jest za duży.

Czy możesz jeździć skuterem śnieżnym z zablokowanymi hamulcami? Jak?

Twoje hamulce nadal nie działają, więc musisz natychmiast zobaczyć się ze swoim mechanikiem. Problem polega na tym, że Twój skuter śnieżny utknął na środku szlaku. Boisz się, że jeśli ponownie uruchomisz sanie, nie zdoła się zatrzymać, ale nie możesz też tu zostać. Co robisz w takiej sytuacji?

Cóż, możesz zdjąć klocki hamulcowe w zacisku. Aby to zrobić, musisz wyjąć maleńki kołek, który utrzymuje klocki hamulcowe na miejscu. Dzięki temu dowiesz się również, czy masz problem z zaciętymi klockami hamulcowymi, co również może uniemożliwić działanie hamulców.

Możesz stąd wrócić skuterem śnieżnym do pojazdu (lub nawet do domu), nawet bez klocków hamulcowych. Chcesz jechać niesamowicie wolno, ponieważ twoje hamulce z pewnością nie będą działać niezawodnie z wyjętymi klockami hamulcowymi. Po dotarciu na miejsce przestań używać skutera śnieżnego, dopóki nie zdołasz go rozwiązać przez mechanika. Pamiętaj też, aby w pewnym momencie ponownie założyć klocki hamulcowe.

Końcowe przemyślenia

Hydrauliczny układ hamulcowy Twojego skutera śnieżnego może zablokować się z różnych powodów, uniemożliwiając Ci zatrzymanie się w jednej chwili. Chociaż awaria hamulców może być przerażającą męką, kluczowe znaczenie ma trzymanie głowy na wprost, a także opanowanie i opanowanie. W ten sposób możesz dowiedzieć się, co powoduje blokadę hamulca, spróbować to naprawić lub zawieźć sanie do zawodowca. Powodzenia!