Co warto wiedzieć, zanim po raz pierwszy uruchomisz tyrolkę

To jest ten dzień, w którym po raz pierwszy pojedziesz na tyrolkę. Chcesz, aby było to ekscytujące, przyjemne i bezpieczne doświadczenie dla Ciebie i całej Twojej rodziny. Co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem?

Sprawdź moje najnowsze wideo Zipline z Zipline w Pacific Crest, aby zobaczyć, jakiego rodzaju doświadczenia możesz się spodziewać!

Oto kilka pomocnych wskazówek przed pierwszą jazdą tyrolką:

  • Szybko, ale nie niebezpiecznie szybko
  • Będziesz wiedział, jak przestać
  • Powinieneś nosić środek odstraszający owady i filtr przeciwsłoneczny, chyba że w pomieszczeniu
  • Osoby w każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności mogą jeździć na tyrolce
  • Istnieje limit wagi
  • Powinieneś zjeść przed wyjazdem
  • Puste kieszenie są koniecznością
  • Musisz ubrać się na pogodę
  • Ziplining jest bezpieczny

W tym artykule omówimy powyższe wskazówki bardziej szczegółowo, dzięki czemu poczujesz się bardziej niż przygotowany na udaną i przyjemną pierwszą jazdę na tyrolce! Nie będziesz chciał tego przegapić.

Oto 9 rzeczy, które należy wiedzieć przed pierwszą jazdą na tyrolce

Szybko, ale nie niebezpiecznie szybko

Jak szybko jedzie tyrolka? Pisaliśmy o tym w tym poście, który z pewnością polecamy przeczytać przed pierwszym wyjazdem na ziplinę (jeśli jeszcze go nie czytałeś).

Średnia prędkość tyrolki wynosi około 20 do 40 mil na godzinę. Niektóre trasy tyrolskie są umiarkowanie szybsze przy prędkości 50 mil na godzinę. O ile nie jest to tyrolka, która próbuje pobić rekordy prędkości i wysokości, te prędkości są normą.

Nachylenie i długość linki zip to dwa główne czynniki determinujące Twoją prędkość. To, ile ważysz – o czym porozmawiamy nieco później – wpływa również na prędkość końcową. Lekcy jeźdźcy, tacy jak dzieci, nie będą jeździć tak szybko, jak dorośli, ponieważ ważą więcej. To prawda, nawet jeśli trasa zipline i wszystkie warunki są identyczne.

To dobra wiadomość dla każdego zaniepokojonego rodzica, którego dzieci od miesięcy naganiają je na ziplinę. Nie będziesz musiał się stresować, że twoje dzieci pędzą zbyt szybko po torze. Jeśli wcześniej pozwoliłeś im jeździć kolejkami górskimi w parku rozrywki, te przejażdżki rozrywkowe są szybsze niż zjazdy na tyrolce.

Zaufaj nam, gdy mówimy, że ziplining nigdy nie jest nudny, zwłaszcza na komercyjnych kursach. Ty i dzieci będą się świetnie bawić!

Będziesz wiedział, jak się zatrzymać

Być może jednym z obszarów niepokoju wokół ziplin jest sposób, w jaki się zatrzymasz. Jeszcze raz odsyłamy do naszego artykułu na temat prędkości zjazdu, ponieważ szczegółowo omówiliśmy aktywne i pasywne hamulce. Podsumujemy te informacje tutaj.

Aktywne hamulce są znacznie rzadsze, szczególnie na dzisiejszych trasach zjazdowych. Wynika to z tego, że aktywne hamowanie wymaga od rowerzysty zatrzymania się za pomocą skrzyni hamulcowej lub rękawicy. Tak, założyłbyś rękawiczkę na rękę, a następnie wcisnął linkę zipline, aby zwolnić i zatrzymać się.

Jeśli to nie brzmi zbyt bezpiecznie, to dlatego, że tak nie jest. Możesz zapomnieć o wciśnięciu linii lub przegapić wskazówkę i nacisnąć ją za późno, prawdopodobnie rozbijając się i robiąc sobie krzywdę. Nawet samo zatrzymywanie się z aktywnymi hamulcami może być szkodliwe, o czym dużo mówiliśmy na tym blogu. Należy pamiętać, że Twój przewodnik najprawdopodobniej będzie miał aktywną przerwę, którą może pociągnąć, aby zmniejszyć prędkość. Najprawdopodobniej nie uderzysz w drzewo, ale zostaniesz trochę rzucony.

Pasywne hamulce zatrzymują Cię automatycznie pod koniec zjazdu tyrolką, więc nie musisz nic robić. Hamulce magnetyczne należą do najbardziej ekonomicznych hamulców pasywnych, ponieważ są zbudowane z mniejszej liczby części, które wymagają mniej przestojów. Hamulce grawitacyjne ze spadkiem mogą zatrzymać Cię w razie potrzeby, podobnie jak hamulce sprężynowe z cewkami w środku.

Niezależnie od tego, czy Twój tor zjazdowy ma aktywne, czy pasywne hamulce, będziesz wiedział z wyprzedzeniem. Nie myśl, że przed przybyciem na tor musisz być ekspertem od hamulców tyrolskich. Część Twojej wycieczki po tyrolce ma na celu szkolenie i orientację. Załoga tyrolki nauczy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby bezpiecznie jeździć.

Powinieneś nosić środek odstraszający owady i filtr przeciwsłoneczny, chyba że w pomieszczeniu

Większość tras zjazdowych odbywa się na świeżym powietrzu. Niezależnie od tego, czy otaczają Cię gęsty las, wspaniałe plaże czy lodowata tundra, picie w Twojej lokalizacji jest zdecydowanie jedną z najlepszych części zipliningu!

Jednak przebywanie na zewnątrz oznacza również, że musisz chronić swoją skórę. Zalecamy odstraszanie owadów, abyś nie musiał się martwić, że zostaniesz ugryziony przez owady zamieszkujące obszar, od komarów po gzy.

Potrzebujesz również ochrony przeciwsłonecznej. Przejażdżki tyrolką trwają od 60 do 180 minut, czasem dłużej. Obejmuje to przybycie, orientację, trening i samą jazdę na tyrolce, ale to dużo czasu na słońcu naraz. Po zakończeniu zjazdu tyrolką nie potrzebujesz pamiątki w postaci bolesnego oparzenia słonecznego!

Osoby w niemal każdym wieku i na każdym poziomie umiejętności mogą jeździć na tyrolce

Jeśli masz szczególnie małe dzieci, możesz się obawiać, że nie zostaną wpuszczone na tor tyrolski. Podczas gdy bardzo małe dzieci zwykle nie kwalifikują się do jazdy, jeśli Twoje dziecko ma około siedmiu lat i jeździsz z nimi, są one dozwolone. Zwykle tak jest, dopóki dziecko nie skończy 10 lat.

W przypadku dzieci w wieku od 12 do 15 lat osoba dorosła nie musi z nimi jeździć, ale musi być na miejscu. Gdy Twoje dzieci skończą 15 lat, mogą jeździć na torze tyrolskim bez nadzoru.

Oczywiście zasady te różnią się w zależności od komercyjnego kursu tyrolki. Zalecamy zadzwonić do firmy, jeśli zasady dotyczące wieku nie są jasne na jej stronie internetowej.

A co ze starszymi dorosłymi, którzy mogą być zainteresowani podszewką na suwak, takimi jak dziadkowie? Jeśli jesteś zdrowy w inny sposób, to nie ma powodu, dla którego nie mogłeś zapiąć podszewki nawet w podeszłym wieku.

Czy trzeba być zgranym z sześciopakiem abs do zipline? Zupełnie nie! Chociaż istnieją limity wagowe dla jeźdźców, do których dojdziemy za chwilę, jeśli nie masz predyspozycji atletycznych, nadal możesz jeździć.

Ta inkluzywność sprawia, że ​​zjazd na tyrolce jest czynnością bardzo przyjazną rodzinie.

Istnieje limit wagi

OK, porozmawiajmy teraz o limicie wagi. Większość kursów tyrolskich wymaga, aby ich klienci ważyli co najmniej 60 funtów. Tak więc, chociaż niektóre firmy mogą mieć limit wiekowy, bardziej powszechny jest limit wagi.

Jeśli pięciolatek waży 62 funty, to nawet jeśli jest młody, może zostać dopuszczony do jazdy na tyrolce. Cóż, za zgodą rodziców.

Wartość graniczna wagi może wynosić około 265 lub 300 funtów, ale rzadko jest wyższa. Kable Zipline mogą wytrzymać tylko tak duże obciążenie, zanim zaryzykują strzępienie. Wpływa to na bezpieczeństwo nie tylko obecnego jeźdźca, ale także wszystkich innych jeźdźców, którzy tego dnia mają zamiar skorzystać z trasy.

W niektórych przypadkach obwód talii może być również mierzony, z ograniczeniami dotyczącymi rozmiaru talii. Dla niektórych może to wydawać się obraźliwe, ale musisz pamiętać, że istnieją zasady dotyczące wagi, więc ziplining może być bezpiecznym doświadczeniem dla każdego.

Powinieneś zjeść przed wyjazdem

Oto coś, co nie pojawia się zbyt często, gdy przygotowujesz strój i decydujesz, gdzie zapiąć GoPro, aby uzyskać najlepszy kąt podczas jazdy na tyrolce. Co będziesz jadł? Kursy tyrolskie mogą wypełnić Cię po brzegi rozrywką i ekscytacją, ale jedzeniem? Nie tak bardzo.

Jeśli wycieczka tyrolką trwa tylko godzinę, prawdopodobnie możesz zrezygnować z jedzenia. Ponieważ możemy się założyć, że denerwujesz się jazdą na tyrolce, ucieszy Cię informacja, że ​​nie musisz zmuszać do niczego, co mogłoby później wywołać mdłości.

W przypadku wycieczek tyrolką trwających dłużej niż godzinę, a zwłaszcza tych, które trwają trzy godziny, warto rozważyć zjedzenie czegoś przed wyjściem z domu lub hotelu. Nie chcesz, aby cokolwiek odciągało uwagę od najfajniejszego momentu wycieczki – kiedy w końcu możesz jeździć na tyrolce – a burczący brzuszek może być bardzo rozpraszający.

Nawet jeśli nie masz ochoty jeść przed jazdą, upewnij się, że się nawadniasz. Godziny spędzone w gorącym słońcu powodują, że się pocisz, a to powoduje utratę elektrolitów. Sama woda nie jest w stanie uzupełnić tych elektrolitów, więc pij też napój sportowy.

Puste kieszenie są koniecznością

Chociaż tyrolka nie wywraca cię do góry nogami jak kolejka górska, prędkość i trajektoria jazdy w dół nie sprawiają, że warto nosić w kieszeni coś wartościowego. Włóż kluczyki do samochodu, portfel, a zwłaszcza telefon do torby na pas lub saszetki. Nawet drobne drobne powinny trafić gdzie indziej.

Mówiąc o telefonie, wiele firm zajmujących się zipline radzi, aby nie mieć go podczas jazdy. Jeśli chcesz uchwycić bezcenne wspomnienia z tyrolki, możesz zapłacić za pakiet zdjęć lub wideo za pośrednictwem firmy zipline. Możesz także zabrać ze sobą GoPro, które można przypiąć do głowy lub ciała, aby nie latało.

Musisz się ubrać na pogodę

Załoga firmy zipline wyposaży Cię w uprząż i przymocuje do linki zip, ale po przyjeździe oczekuje się, że będziesz ubrany do jazdy. Nasuwa się więc pytanie, co nosisz podczas zipliningu?

Odzież sportowa to bezpieczny zakład. Chcesz być elastyczny podczas wchodzenia na tor tyrolski i schodzenia z głównej platformy.

Jednak trzeba też ubrać się na pogodę. Jeśli jest zimno, ułóż warstwę. Unikaj noszenia bawełny jako warstwy bazowej. Jeśli się spocisz, bawełna nie wchłania potu, więc cały pot będzie na Twojej skórze.

Letnie przejażdżki tyrolką są bardzo popularne, ale nie ubieraj się, jakby to był dzień na plaży. Kobiety, unikaj spódnic lub sukienek i zamiast tego noś sportowe spodenki lub spodnie. Mężczyźni, pomińcie szorty cargo, bo są trochę za luźne.

Co najważniejsze, załóż parę butów z zakrytymi palcami. Sandały i klapki będą spadać z twoich stóp, gdy zjedziesz po linie zip i nigdy więcej ich nie zobaczysz.

Ziplining jest bezpieczny

Ostatnią kwestią, którą chcemy podkreślić, jest to: ziplining to całkowicie bezpieczna aktywność dla dzieci, dorosłych i seniorów. Jak pisaliśmy tutaj, w okresie od 1997 do 2012 roku na trasach tyrolskich kontuzjowanych zostało jedynie 3600 jeźdźców.

Nawet po zranieniu większość rannych jeźdźców na tyrolce była w stanie odejść z własnej woli. Około 12% jeźdźców na tyrolce trafia do szpitala po kontuzji.

W latach 2006-2016 podczas zjazdów na linie zginęło do 16 osób, głównie z powodu upadków, ale także awarii materiałowych, kolizji i zaplątań. Chociaż nie wiemy tyle o danych dotyczących śmierci na tyrolce, co o statystykach obrażeń, liczba zgonów wydaje się być stosunkowo niska.

Nie możemy ignorować niepokojącego trendu, że liczba urazów na ziplinach rośnie, ale ziplining jest o wiele bezpieczniejszą czynnością niż niektóre rzeczy, które robisz każdego dnia. Na przykład za każdym razem, gdy wsiadasz do samochodu i jedziesz, szanse na wypadek są znacznie większe niż obrażenia podczas jazdy na linie.

Jeśli jeździsz windą w pracy, jest to również bardziej szkodliwe niż podszewka zapinana na zamek. Nawet korzystanie z automatu vendingowego stwarza więcej niebezpieczeństw, co wiele mówi o tym, jak bezpieczna jest podszewka zapinana na zamek!

Końcowe przemyślenia

Zjazd na tyrolce może sprzyjać więzi rodzinnej, ale przed pierwszą jazdą warto wiedzieć jak najwięcej o tym, co się dzieje. Sprawdź limit wagi na tyrolce, zjedz coś, ubierz się odpowiednio, opróżnij kieszenie i nałóż krem ​​przeciwsłoneczny. Na pewno będziesz się świetnie bawić!