Co trzyma razem śnieżkę lub bałwana?

Kiedy masz w dłoni idealnie kulistą śnieżkę, masz dwie możliwości. Możesz rzucić ją w sąsiada i rozpocząć bitwę na śnieżki lub dalej toczyć śnieżkę w podstawę bałwana. Co sprawia, że ​​ta śnieżka – duża czy mała – jest tak dobrze spakowana?

To, co łączy śnieżkę lub bałwana, jest czysto naukowe. Wprowadzasz wiązania wodorowe, naciskając na krawędzie płatków śniegu, aż nieco się stopią. Gdy przestaniesz kształtować śnieżkę, kryształki śniegu ponownie zamarzną, tworząc utwardzoną zewnętrzną warstwę, która utrzymuje śnieżkę razem.

Mamy jeszcze więcej rzeczy, o których chcemy porozmawiać, w tym szczegóły dotyczące tego, co sprawia, że ​​śnieżka zachowuje swój kształt i strukturę. Następnie weźmiemy te informacje i zastosujemy je na większą skalę, na przykład tocząc ogromne śnieżki. Czytaj dalej!

Co trzyma śnieg razem podczas lepienia śnieżki lub bałwana?

Jeśli chodzi o śnieg, to, czy będzie się sklejał, czy rozpadał, ma związek z wodą.

Widzisz, woda to cząsteczka. W każdej cząsteczce wody znajduje się pojedynczy atom tlenu i podwójne atomy wodoru. Gdy temperatura jest na tyle niska, że ​​może padać śnieg (około 32 stopnie Fahrenheita), cząsteczki wody zamarzają.

To, co się tutaj dzieje, to zmniejszenie tempa molekuł, dzięki czemu łatwiej im się przyczepić. W ten sposób śnieg staje się twardy.

Jak pamiętasz, woda jest integralną częścią tego, czy śnieg się przyklei.

Darmowa woda, jak pisaliśmy na blogu, to ilość wilgoci w śniegu. Brak wolnej wody w śniegu powoduje, że śnieg jest suchy i przypominający puch. Spróbuj, jak tylko możesz, zrobienie czegoś solidnego z puchu jest prawie niemożliwe. Trzeba by zmoczyć śnieg wężem ogrodowym lub wiadrem, zwiększając ilość wolnej wody w śniegu.

Gdy zawartość wolnej wody wzrośnie do ośmiu lub 13 procent, śnieg ma idealną ilość wilgoci do przywierania. Gdy śnieg jest większy niż 13 procent wolnej wody, wilgotność jest zbyt wysoka, a śnieg przypomina błoto pośniegowe. Jest tak samo bezużyteczny jak puch.

Jest jeszcze jedna część równania w lepieniu bałwana poza wodą. To ciśnienie, czyli ciśnienie, które wytwarzasz, gdy kształtujesz śnieżkę.

Nawet gdy masz na sobie zimowe rękawiczki, aby zrobić śnieżkę, ciepło twoich dłoni zaczyna nieco topić zewnętrzne krawędzie płatka śniegu. To jest potrzebne do aktywacji wiązań wodorowych w płatku śniegu.

Kiedy przestaniesz naciskać, ponieważ skończyłeś kształtować śnieżkę, kryształki śniegu są ponownie narażone na niższe temperatury i zamarzają. Podczas ponownego zamrażania rozwija się zewnętrzna powłoka, która utrzymuje śnieżkę razem.

Być może słyszeliście, że nazywamy ten proces spiekaniem, bo to jest jego techniczna nazwa. Spiekanie tworzy mocną strukturę dla kuli śnieżnej lub kopca śnieżnego, który może stać się bałwanem, a nawet fortem śnieżnym.

Jak duża może być kula śnieżna?

Podsumowując, jest to połączenie wody i ciśnienia (nie ciepła), które tworzy niesamowite śnieżki. Teraz, gdy odblokowałeś klucz do sukcesu, że tak powiem, zacząłeś robić więcej śnieżek i trzymają się razem lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

Może od tego czasu ukończyłeś rzucanie większych śnieżek dla bałwanów. Kiedy kształtujesz kolejną sporą podstawę dla swojego bałwana, nie możesz przestać się zastanawiać, jak duży możesz unieść z bałwanem?

Mamy na to odpowiedź! Jak podaje serwis informacyjny Michigan, w marcu 2013 r. studenci z Michigan Tech rzucili największą w historii rekordową kulę śniegową M na żywo. Śnieżka ma wysokość 9,28 stopy, średnicę 10,45 stopy i obwód 32,94 stopy.

Ile ważyłaby taka masywna śnieżka? M Live nie było jasne, mówiło tylko o kilku tonach. Później pojawiły się Księgi Rekordów Guinnessa, które potwierdziły, że kula śnieżna jest obecnie największa.

To nie pierwszy raz, kiedy Michigan Tech pobiło rekord największej śnieżki. M Live mówi, że w 2006 roku Michigan Tech po raz pierwszy zdobył tę szanowaną nagrodę.

Następnie nagrodę odebrał Dartmouth College w New Hampshire. Michigan Tech później go odzyskał. Oświadczenie studentów w artykule M Live wspomina, że ​​jeśli inna uczelnia (lub firma lub osoba prywatna) pobiła rekord największej kuli śnieżnej po Michigan Tech, to jej studenckie grono poświęciło się zdobyciu tytułu po raz trzeci.

Według Strona Guinnessaw chwili pisania tego tekstu, rekord kuli śnieżnej Michigan Tech wciąż się utrzymuje.

Jak rzucać dużymi śnieżkami

Ok, więc może twoja śnieżka nie będzie miała 32 stóp obwodu i około 11 stóp średnicy, ale chciałbyś toczyć śnieżkami tak dużymi, że zrobisz wrażenie na wszystkich w okolicy. Jak ty to robisz? Oto nasze sugestie.

Poczekaj na odpowiedni śnieg

Studenci z Michigan Tech mają tę zaletę, że ci z Dartmouth nie mają – w Detroit pada dużo śniegu. Miasto dostaje średnio około 33 cali śniegu, co przekracza średnią krajową 27,8 cala śniegu rocznie.

Mimo to nie oznacza to, że każdy śnieg, który pada w Michigan, jest idealny do lepienia bałwana lub dużych śnieżek.

Jak wspomniano, potrzebujesz temperatury około 32 stopni i wilgotnego śniegu z procentem wolnej wody od 8 do 13 procent. Możesz pracować z bardziej suchym śniegiem, zwilżając go, ale będzie to niepraktyczne, biorąc pod uwagę rozmiar śnieżek, które chcesz zrobić. Potrzebujesz wiader pełnych wody.

Chociaż granie w czekanie może przetestować twoje nerwy, kiedy w końcu dostaniesz idealny śnieg, który jest wilgotny, ale nie przemoczony, wszystko będzie tego warte.

Zdobądź duży zespół

Nawet jeśli jesteś wysportowany i silny, kiedy twoja śnieżka osiągnie określony rozmiar, samodzielne toczenie jej będzie trudne. W końcu jest siła, więc zwerbuj przyjaciół lub kilku sąsiadów.

Im więcej osób w twojej drużynie, tym większa siła robocza, aby rzucić twoją śnieżkę do niesamowitych rozmiarów.

Wybierz płaski obszar do toczenia śnieżki

Nie chciałbyś przetoczyć śnieżki do kilku stóp średnicy tylko po to, by zaczepiła się o duży kamień lub gałąź drzewa i rozpadła się. Zanim zaczniesz toczyć śnieżkę, wybierz płaską, otwartą przestrzeń wolną od przeszkód nad głową lub na poziomie gruntu.

Pchaj, pchaj, pchaj

Toczenie dużej śnieżki zaczyna się łatwo, ale gdy śnieżka gromadzi masę, trudniej będzie ją pchać. Wtedy bardziej niż kiedykolwiek będziesz potrzebować pomocy innych członków zespołu.

Kontynuując popychanie śnieżki do przodu, upewnij się, że pozostaje ona prosto przez cały czas. Jeśli kula śnieżna stanie się przekrzywiona, nie będzie konstrukcyjnie bezpieczna!

Przechowywanie śnieżek — porady i najlepsze praktyki

Zrobiłeś to! Wraz z wysiłkiem całej twojej okolicy rzuciłeś wielką śnieżkę, z której jesteś bardzo dumny. Jasne, śnieżka nie pobije żadnego rekordu Guinnessa, ale z pewnością jest to największa śnieżka, jaką kiedykolwiek miałeś szczęście zobaczyć na własne oczy.

Niezależnie od tego, czy ulepisz bałwana z ogromnej śnieżki, czy podziwiasz jego rozmiar bez ozdób, wolisz zatrzymać śnieżkę przez jakiś czas. Omówiliśmy, co należy zrobić, aby zapobiec topieniu się śnieżek i bałwanów, więc oto zbiór najlepszych praktyk do naśladowania.

Unikaj słońca

Planując, dokąd pójdzie Twoja masywna śnieżka lub bałwan, potrzebujesz czegoś więcej niż płaskiego, równego obszaru. Dom bałwana również musi być ukryty przed słońcem. Chociaż zimą światło słoneczne jest rzadkie, przenikające promienie UV są nadal wystarczająco silne, aby stopić bałwana.

Możesz ulepić bałwana z ochroną okolicznych drzew, a może nawet pod markizą. Możesz nawet stworzyć ścianę śnieżną wyłącznie po to, aby chronić bałwana przed słońcem. Pamiętaj jednak, że ponieważ ściana śniegu przyjmuje na siebie ciężar światła słonecznego dzień w dzień, będziesz musiał ją wzmocnić, a nawet odbudować.

W zależności od tego, kiedy w zimie ulepisz bałwana, zmienia się kąt słońca. Kąt wynosi tylko 27 stopni w grudniu, a pod koniec lutego 36 stopni. Wraz z nadejściem wiosny kąt słońca wzrasta do 47 stopni.

Dzięki tym wskazówkom możesz teoretycznie utrzymać bałwana przy życiu do wiosny, ale część tego będzie wymagała przewidywania, aby dostosować się do rosnącego kąta nasłonecznienia.

Zamrożenie w nocy

Gdy temperatury przekraczają 32 stopnie, śnieg zaczyna topnieć. To takie proste. Chociaż nie możesz nic poradzić na to, co robi pogoda, możesz utwardzić topniejącego bałwana za pomocą węża ogrodowego, kranu lub kilku wiader wody.

Każdego dnia, gdy zachodzi słońce, przykryj strukturę śniegu wodą. Zanim nadejdzie noc na horyzoncie, niskie temperatury pozwolą wodzie całkowicie zamarznąć. Każda warstwa wody jest jak dodatkowa zbroja bałwana, która powinna utrzymać go dłużej.

Wypróbuj sól chlorku amonu

Oto kolejna sztuczka, która daje większą kontrolę nad strukturą śniegu, nawet gdy temperatura zaczyna rosnąć. Używanie soli chlorku amonu może obniżyć temperaturę topnienia śniegu, przy czym temperatura topnienia to temperatura, w której twój bałwan zaczyna się topić.

Zaizoluj śnieg

Izolowanie lub tworzenie ciepła dla śnieżki może wydawać się sprzeczne z intuicją, ale tak nie jest, zaufaj nam. Izolacja ogranicza skutki wymiany ciepła na bałwana, co oznacza, że ​​jest on mniej podatny na wahania temperatury, które mogą zwiększać ryzyko stopienia.

W dawnych czasach ludzie budowali lodowe pałace do przechowywania śniegu i lodu i zawsze używali materiałów izolacyjnych, takich jak słoma. Dzięki temu mieli zapas lodu podczas upalnych lat, kiedy klimatyzacja jeszcze nie istniała.

Nie potrzebujesz lodowni ani beli słomy, aby zaizolować bałwana. Załóż na niego płaszcz, a to powinno zrobić różnicę!

Końcowe przemyślenia

To, co łączy śnieżkę lub bałwana, jest połączeniem cząsteczek wody i nacisku, jaki wytwarzasz podczas obchodzenia się ze śniegiem. Nawet jeśli śnieg się przykleja, to w temperaturze powyżej 32 stopni nadal może się topić. Zaizoluj bałwana, zamroź go ponownie lub użyj soli chlorku amonu, aby dłużej utrzymać strukturę śniegu!