Co to są drapaki do lodu na skuterach śnieżnych i kiedy są potrzebne?

W dzień, kiedy jeździsz na sankach z przyjaciółmi w puszystym, sypkim śniegu, Twój skuter śnieżny bez wysiłku ślizga się po terenie. Jednak w tych przypadkach, gdy masz do czynienia z ubitym, twardym śniegiem, jak Twój skuter śnieżny pokonuje szlak? Opiera się na tak zwanych drapakach do lodu. Co to są drapaki do lodu i czy Twoje sanki naprawdę ich potrzebują?

Drapaki do lodu są przymocowane do szyn tylnego zawieszenia i wbijają się w lód i twardy śnieg, aby je podnieść i wysłać do zawieszenia. Zapewnia to chłodzenie tylnej części sanek, dzięki czemu pojazd jest mniej narażony na przegrzanie.

Jeśli wciąż zapoznajesz się ze swoim skuterem śnieżnym i jest to pierwsza nauka o drapakach do lodu, to jest to jeden z artykułów, którego nie przegapisz. Z wyprzedzeniem odpowiemy na wszystkie najbardziej palące pytania dotyczące drapaków do lodu, w tym o tym, co robią, dlaczego należy się nimi zająć i jaki materiał na drapaki jest najlepszy.

Zaczynajmy!

Co to są drapaki do lodu na skuterach śnieżnych?

Jeśli przeczytałeś kilka najnowszych postów na tym blogu, powinieneś już wiedzieć, że chociaż skuter śnieżny jest pojazdem na zimną pogodę, nadal robi się gorąco, gdy przemierza śnieg. Dlatego kilka operacji musi być wykonywanych jednocześnie, aby zapobiec przegrzaniu sań.

Jednym z nich jest układ chłodzenia skutera śnieżnego, który wykorzystuje płyn zwany płynem chłodzącym do przesyłania chłodnego płynu w kierunku silnika. Kolejną operacją jest użycie drapaków do lodu na skuterach śnieżnych.

Twoje drapaki do lodu, jak powiedzieliśmy we wstępie, są zainstalowane na tylnym zawieszeniu sanek. Tworzą puch, jeśli śnieg, w którym jedziesz, nie jest wystarczająco sypki. W końcu wymienniki ciepła Twojego skutera śnieżnego polegają na tym, że puszysty śnieg dostaje się do systemu i zapewnia natychmiastowe chłodzenie.

W twardszym śniegu, gdy przejeżdżasz obok, nie będzie tak dużo śniegu, jak podczas jazdy skuterem śnieżnym po puszystym śniegu, co sprawia, że ​​drapacze do lodu na skuterach śnieżnych są bardzo potrzebne.

Oprócz samego śniegu, drapaki do lodu na skuterach śnieżnych mogą również usuwać lód, jak sugeruje nazwa.

Jak wyglądają drapaki do lodu? Cóż, to zależy od typu. Twoje sanki będą wyposażone w jeden z dwóch rodzajów drapaków do lodu, drapaków linowych lub sprężynowych. Porozmawiajmy o nich teraz bardziej szczegółowo.

Kablowe drapaki do lodu

Pierwszy z dwóch typów drapaczy, drapaki kablowe, składa się ze stalowej końcówki ze spiczastą krawędzią, która może łatwo wbić się w śnieg i lód. Stalowy koniec jest przymocowany do metalowego kabla, który jest dość plastyczny.

Jeśli podczas swoich przygód na skuterach śnieżnych często trzymasz się dobrze znanych szlaków, lepszym wyborem będzie drapak linowy. Dzieje się tak dlatego, że drapaki linowe nie są tak wydajne jak drapaki sprężynowe, więc mocno zużyta trasa nie będzie miała tak dużo ubitego śniegu do wykopania.

Jedną z wad drapaków do kabli jest to, że mogą zacząć zużywać szyny sanek, zwłaszcza farbę. Wynika to z miejsca, w którym znajdują się drapaki do kabli, które znajdują się tuż obok płozy sanek.

Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz się martwić naciskiem drapaczy kabli skierowanych w dół, więc nawet jeśli zdarzy ci się zabrać sanki na parking lub ulicę, istnieje znacznie mniejsze ryzyko, że te drapaki się zepsują. trudniejszy chodnik.

Wiosenne drapaki do lodu

Drugim rodzajem drapaków do skuterów śnieżnych są drapaki wiosenne. W przeciwieństwie do drapaków do kabli, które są uważane za sztywne, ponieważ są umieszczone w jednym miejscu, drapaki do lodu sprężynowego mogą poruszać się z większą swobodą. To daje ci ten nacisk w dół, co powoduje, że więcej puchu śnieżnego i kurzu zbiera się z drapaków i trafia do sanek, dzięki czemu wewnętrzne elementy pozostają chłodne. Sprężynowe drapaki do lodu są również preferowane ze względu na ich smarowanie.

To powiedziawszy, jeśli zamierzasz cofać na swoich sankach, musisz zatrzymać się przed wykonaniem tego manewru, jeśli masz sprężynowe drapaki do lodu. Niewsunięcie drapaków sprężynowych do ich uchwytu spowoduje ich złamanie. Wystarczy jeden przypadek cofania i zapominania o drapakach, a prawdopodobnie zostaną zniszczone.

Kiedy trzeba używać drapaków do lodu na skuterach śnieżnych?

W każdy dzień, kiedy chcesz jeździć na skuterze śnieżnym, a nie masz idealnego puszystego, puszystego śniegu na ziemi, będziesz chciał użyć drapaków do lodu swoich sanek. Niektóre pory roku również wymagają drapaków częściej niż inne.

Jednym z nich jest koniec zimy. W miarę przechodzenia zimnej pory roku dostajesz znacznie mniej śniegu, a śnieg, który pozostał na ziemi, prawdopodobnie nie jest zbyt puszysty. Zamiast tego jeździł na nim dziesiątki razy, jeśli nie więcej, pozostawiając go twardo zapakowany i płasko na ziemi. Twoje drapaki do lodu, linka lub sprężyna przydadzą się, gdy pożegnasz się z sezonem zimowym i będziesz jeździć na sankach jeszcze raz lub dwa.

W niektórych częściach kraju temperatury mogą pozostać na tyle niskie, że można będzie korzystać ze skutera śnieżnego do wczesnej wiosny. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, wiosną rzadko będziesz wjeżdżał na szlaki bez użycia drapaków do lodu Twojego skutera śnieżnego. To podwójnie, a nawet potrójnie prawdziwe, jeśli zboczysz ze szlaku i jeździsz na sankach na otwartej przestrzeni.

Jak długo wytrzymują drapaczki do lodu na skuterach śnieżnych?

W momencie zakupu skuter śnieżny będzie wyposażony w drapaki do lodu. Jedynym wyjątkiem może być sytuacja, w której sanie są używane, a stary właściciel zdarzyło się usunąć drapaki. Powiedzmy jednak, na przykład, że kupiłeś sanie zupełnie nowe z nowymi funkcjami. Jak długo należy spodziewać się drapaków do lodu?

Cóż, to zależy częściowo od rodzaju drapaków do lodu, w które wyposażone są Twoje sanki. Drapaki do kabli są nieco mniej wydajne, ale możesz swobodnie cofać na skuterze śnieżnym bez ryzyka odłamania lub uszkodzenia drapaków. Te drapaki poradzą sobie również z jazdą po betonie lub asfalcie bez uszkodzeń.

Wiosenne drapaki lepiej wykonują swoją pracę, ale są też bardziej wrażliwe. Nie możesz ślizgać się po parkingu ani nawet cofać się po otwartej części szlaku z opuszczonymi sprężynowymi drapakami do lodu, ponieważ pękną.

Jeśli więc zadbasz o swoje drapaki do lodu, możesz je mieć przynajmniej przez kilka lat. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli twoje drapaki do lodu pękną przedwcześnie, nie będzie to dla ciebie ogromnym kosztem, aby zdobyć nowe.

Wielu saneczkarzy kupuje zestaw do drapania lodu, taki jak ten na Amazon, a następnie zainstaluj same zdrapki. W zestawie w tym łączu te skrobaki do lodu mają końcówkę z węglika i są wstępnie zbudowane, więc musisz wykonać minimalny montaż. Jeśli Twoje sanki mają bieg wsteczny lub nawet nie cofający, drapaki do lodu są kompatybilne.

Jaki jest najlepszy materiał na drapaczki do lodu na skuterach śnieżnych?

Nieuchronnie nadejdzie czas na zdobycie nowych drapaków do lodu. Jeśli do tego momentu nie byłeś zadowolony z działania drapaków do lodu Twojego skutera śnieżnego, możesz chcieć przejść z drapaków linowych na drapaki sprężynowe lub odwrotnie.

Możesz również zwrócić większą uwagę na materiał użyty do wykonania drapaków do lodu. Nic poza stalą nierdzewną nie jest dobrym wyborem. Stal nierdzewna nie rdzewieje, a jej wytrzymałość sprawia, że ​​poradzi sobie nawet z bardzo twardym śniegiem i dużymi, grubymi kawałkami lodu.

W przypadku końcówek drapaków idealnym materiałem jest węglik, ponieważ wytrzymuje najdłużej.

Podczas zakupów możesz natknąć się na kilka drapaków do lodu na skuterach śnieżnych z zewnętrznymi powłokami. Jest to powszechna cecha, która sprawia, że ​​drapaki wyglądają lepiej, więc możesz czuć się bardziej skłonny do ich zakupu.

Jednak wygląd Twoich drapaków nie ma tak dużego znaczenia, jak ich wydajność. Ze względu na umiejscowienie drapaków nikt tak naprawdę ich nie widzi oprócz ciebie, więc kogo to obchodzi, czy są błyszczące i ładne? O wiele lepiej jest poświęcić swój czas i wysiłek na poszukiwanie drapaków do lodu ze stali nierdzewnej z końcówkami z węglika, niż tych, które są powlekane.

Innym problemem związanym z powlekanymi drapakami do lodu na skuterach śnieżnych jest to, że powłoka rzadko trwa długo. Możesz mieć tylko kilka zastosowań z drapaków, zanim cała powłoka zniknie lub w większości zniknie. Teraz drapacze lodu są całkowicie wystawione na działanie żywiołów. Ponieważ powłoka może być stosowana na innych metalach niż stal nierdzewna w celu zwiększenia trwałości drapaczy, metalowe drapaki zmokną i prawdopodobnie wkrótce zaczną rdzewieć.

Konserwacja drapacza lodu na skuterach śnieżnych

Jeśli możesz przedłużyć żywotność drapaków do lodu na skuterach śnieżnych i zaoszczędzić trochę pieniędzy na zestawach zastępczych, dlaczego miałbyś tego nie zrobić?

Jak w przypadku każdej innej części sanek, najlepiej dbać o drapaki do lodu. Oto, co powinieneś zrobić.

Regularnie sprawdzaj drapacze lodu

Co kilka przejażdżek spójrz na swoje drapaki do lodu i zobacz, jak się trzymają. Jeśli przyszły z powłoką, czy to całkowicie się zużyło? Czy metalowe drapaki rdzewieją lub wykazują inne ślady uszkodzeń? Czy drapaki są wyrównane? Jak ostra jest końcówka z węglika? Odpowiadając na te pytania, będziesz wiedział, na których obszarach konserwacji należy się najbardziej skoncentrować.

Zawsze używaj uchwytu na drapaczkę do lodu

Chcemy powtórzyć, że zwłaszcza w przypadku wiosennych drapaków do lodu, uchwyt, z którym są dostarczane, nie jest opcjonalny. Jeśli w dowolnym momencie cofniesz się na saniach, nawet trochę, a drapaków sprężynowych nie ma w uchwycie, możesz je uszkodzić. W niektórych przypadkach drapaki mogą pozostać nienaruszone na skuterze śnieżnym, ale mogą się wygiąć, aw innych przypadkach zobaczysz drapaki kilka stóp od ciebie na śniegu.

Obie sytuacje wymagają wymiany, więc bądź ostrożny!

Wymień, gdy drapak się zużyje

Innym scenariuszem, w którym trzeba pomyśleć o wymianie drapaków do lodu, jest zużycie końcówki. Bez tej ostrej końcówki zdolność drapaków do zapadania się w ubity śnieg i lód zmniejsza się. W końcu twoje drapaki będą bezużyteczne.

Zdobądź nowe drapaki, kiedy lub nawet zanim to się stanie. Jeśli nie używasz jeszcze drapaków do lodu z końcówkami z węglików spiekanych, teraz jest dobry moment na zmianę!

Końcowe przemyślenia

Skrobaki do lodu na skuterach śnieżnych na tylnym zawieszeniu sanek wbijają się w lód i twardy śnieg, tworząc puch, gdy śnieg nie jest tak lekki i puszysty. Ten proszek trafia następnie do silnika, aby sanki się nie przegrzały.

Teraz, gdy wiesz już więcej o drapakach do lodu Twojego skutera śnieżnego, możesz zacząć lepiej o nie dbać. Powodzenia!