Co to jest wymiennik ciepła na skuter śnieżny?

Nie tak dawno temu na tym blogu omawialiśmy, w jaki sposób Twój skuter śnieżny utrzymuje chłodzenie wewnętrznych elementów, takich jak silnik, za pomocą płynu chłodzącego. Inną ważną częścią zarówno ogrzewania, jak i chłodzenia sań jest wymiennik ciepła. Co to jest wymiennik ciepła i do czego służy?

System wymiennika ciepła skutera śnieżnego przesyła szereg płynów i, w zależności od rodzaju wymiennika, płyny te będą płynąć w określonym kierunku, aby wytworzyć ciepło. Jeśli wymiennik ciepła przepuszcza chłodne powietrze podczas przesyłania cieczy, wówczas ciecz ta staje się chłodna i wymiennik ciepła można zatem wykorzystać do chłodzenia, zwłaszcza silnika.

Zanim skończysz czytać ten artykuł, dowiesz się wszystkiego o wymienniku ciepła skutera śnieżnego. Jeśli chodzi o więcej informacji na temat tego, co to jest, jak działa, gdzie znaleźć wymiennik ciepła i jakie problemy mogą spowodować jego awarię, nie będziesz chciał tego przegapić.

Zrozumienie wymiennika ciepła skutera śnieżnego

Co to jest wymiennik ciepła na skuter śnieżny?

Najpierw zacznijmy od dokładniejszego wyjaśnienia, czym są wymienniki ciepła. Wymiennik ciepła to rodzaj systemu chłodzenia i ogrzewania, który można znaleźć w skuterze śnieżnym. Jak można sobie wyobrazić, sanie nie są jedynym typem pojazdu, który wykorzystuje wymienniki ciepła.

Te systemy ogrzewania/chłodzenia są również powszechnie stosowane w oczyszczalniach ścieków, zakładach przetwarzania gazu ziemnego, rafineriach ropy naftowej, zakładach petrochemicznych, elektrowniach i wszędzie tam, gdzie wymagana jest klimatyzacja, chłodzenie i/lub ogrzewanie pomieszczeń.

Wygląd wymiennika ciepła różni się znacznie w zależności od potrzeb wymiennika w zakresie ogrzewania/chłodzenia. Na przykład, aby ogrzać i schłodzić zakład chemiczny, wymiennik musi być niewiarygodnie dużych rozmiarów. W pojeździe takim jak skuter śnieżny, twój wymiennik ciepła może mieć znacznie mniejszy kształt prostej rury. Ma konstrukcję podobną do grzejnika z szeregiem rurek do przetwarzania płynu i wypuszczania pary.

Rurowy wymiennik ciepła to smukły, przypominający rurę aparat, w którym cały przepływ płynów odbywa się całkowicie wewnątrz, w przeciwieństwie do rur o prostej rurze. To kolejna mała opcja, która jest odpowiednia dla pojazdów takich jak skutery śnieżne.

Jak działa wymiennik ciepła

No dobrze, więc jak właściwie działa wymiennik ciepła? Pozwól nam wyjaśnić.

Wymienniki ciepła wymagają przepuszczenia kilku płynów. Przynajmniej będą to dwa płyny, ale może to być również więcej w zależności od tego, ile miejsca wymiennik ciepła musi ogrzać lub ochłodzić. W niektórych przypadkach płyny wlane do układu wymiennika ciepła będą się ze sobą krzyżować, w innych zaś ściana uniemożliwia ich spotkanie.

Pierwszy płyn w wymienniku ciepła zostaje znacznie podgrzany, po czym zaczyna przepływać przez system. Tam może spotkać inny płyn, który staje się ciepły, ponieważ znajduje się w pobliżu pierwszego gorącego płynu. Nawet jeśli istnieje ściana oddzielająca dwa płyny, jeśli ciepło pierwszego płynu jest wystarczająco wysokie, drugi płyn również może się nagrzać.

Płyny przemieszczają się po całym systemie, ogrzewając wymiennik ciepła w miarę ich przemieszczania się. W zależności od tego, ile płynów znajduje się w wymienniku ciepła, ogrzewanie może odbywać się w mniejszych lub większych ilościach.

A co z chłodzeniem? Chociaż z nazwy by tak nie wynikało, wymiennik ciepła również chłodzi. Proces jest bardzo podobny, z tą różnicą, że teraz chłodziwo lub inna ciecz chłodzona powietrzem przepłynie przez wewnętrzny system wymiennika ciepła, przenosząc ten chłód do innego płynu i być może jeszcze kilku po nim.

Gdzie znaleźć wymiennik ciepła w skuterze śnieżnym?

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z wymiennika ciepła skutera śnieżnego, możesz się zastanawiać, gdzie znaleźć ten element. To zależy od modelu sań. Niektóre skutery śnieżne twierdzą, że ich wymiennik ciepła znajduje się z przodu pojazdu, podczas gdy inne twierdzą, że ich wymiennik znajduje się z tyłu. Zalecamy sprawdzenie obu obszarów sań w celu zlokalizowania wymiennika ciepła.

Co może się nie udać z wymiennikiem ciepła skutera śnieżnego? (Plus poprawki do wypróbowania)

Jak każda część Twojego skutera śnieżnego, wymiennik ciepła nie jest niezwyciężony. Jeśli nie dbasz o to lub jeśli z czasem się zużyje, możesz mieć awarię wymiennika ciepła. Ponieważ wymiennik może zapewnić chłodzenie silnika, nie jest konieczne ignorowanie problemów z tą częścią.

Oto kilka typowych problemów zgłaszanych przez innych sanek z ich wymiennikami ciepła. Podzielimy się również kilkoma naprawami tych problemów. To powiedziawszy, jeśli wygodniej jest zabrać skuter śnieżny do naprawy w przypadku awarii wymiennika ciepła lub awarii, zapraszamy.

Brak płynu chłodzącego/ogrzewającego

Płyny, które przepływają przez wymiennik ciepła skutera śnieżnego, mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania tego systemu, ale płyny nie są wieczne. Mogą odparować lub w inny sposób wyczerpać. Wówczas niewystarczająca ilość płynu pozostawiona w wymienniku ciepła uniemożliwi efektywne ogrzewanie lub chłodzenie systemu.

W niektórych modelach skuterów śnieżnych możesz zobaczyć, jak zapala się kontrolka płynu chłodzącego i miga na ciebie. To Twoja wskazówka, że ​​nadszedł czas, aby sprawdzić poziom płynów w wymienniku ciepła skutera śnieżnego, ponieważ jest on bardziej niż prawdopodobnie niski.

Otwór w wymienniku ciepła

Zdecydowanie możliwe jest, że twój wymiennik ciepła ma w sobie dziury, ponieważ to Plakat forum skuterów śnieżnych niestety się dowiedziałem. Kołki, które utrzymują razem części wymiennika ciepła, mogą się rozpiąć w wyniku ciągłej ciężkiej jazdy lub lat użytkowania. Bez kołków wymiennik ciepła jest bardziej odsłonięty, co może prowadzić do wspomnianych powyżej poważnych uszkodzeń, takich jak dziury.

Dziura w wymienniku ciepła jest bardzo problematyczna z kilku powodów. Po pierwsze, nie ma możliwości, aby wymiennik zapewnił wymagany poziom ogrzewania lub chłodzenia sań, a nie wtedy, gdy w systemie jest ziejąca dziura. Ponadto ten otwór zapewnia płynowi niezamierzone miejsce do przemieszczania się.

Jeśli podejrzewasz, że wymiennik ciepła Twojego skutera śnieżnego jest zużyty do tego stopnia, że ​​ma dziurę, poszukaj wycieków płynu. Te wycieki prawdopodobnie pochodzą z wymiennika ciepła. Możesz również zauważyć, że zapala się kontrolka temperatury na sankach. To światło w połączeniu z wyciekami płynu to pewny znak, że Twój wymiennik ciepła wymaga natychmiastowej naprawy.

Więc co zrobić, jeśli twój wymiennik ciepła ma dziurę? Czy cały system zniknął? Zaskakująco nie zawsze. Ciężkie łatanie żywicą epoksydową może być w stanie naprawić otwór w wymienniku. Następnie musisz zamówić zapasowe ćwieki, albo w swoim ulubionym sklepie z artykułami do skuterów śnieżnych, albo przez Internet na stronie takiej jak Amazon lub eBay.

Jeśli ta naprawa przyćmiewa to, z czym czujesz się komfortowo, to w porządku. Ten problem nie jest łatwy do rozwiązania i zawsze istnieje ryzyko, że żywica epoksydowa i tak nie wytrzyma, odnawiając otwór w wymienniku ciepła. W obu przypadkach nie ma nic złego w widzeniu się z serwisantem.

Zapasowy wymiennik ciepła

Kolejną kwestią, którą chcemy omówić, nie jest taka, z którą będziesz się często spotykać, ale jest to sfera możliwości, więc warto o niej wspomnieć. Oznacza to, że wymiennik ciepła może się zakleić, ponieważ ten plakattakże na Snowmobile Forum, pisał.

Dzięki zapasowemu wymiennikowi ciepła w systemie brakuje przepływu płynu niezbędnego do chłodzenia lub ogrzewania skutera śnieżnego. Wszelkiego rodzaju problemy mogą powodować takie cofanie się wymiennika, takie jak nadmiar powietrza w systemie lub niewłaściwie umieszczone węże. Upewnij się, że sprawdzasz temperaturę sań z zapasowym wymiennikiem ciepła, ponieważ pojazd jest bardziej podatny na przegrzanie.

Po ustaleniu, na czym polega problem, zwykle można wyczyścić wymiennik, aby nie był już w żaden sposób zablokowany.

Wskazówki dotyczące konserwacji, które pozwolą na dalsze korzystanie z wymiennika ciepła

Na tym blogu dużo mówimy o znaczeniu konserwacji sanek, ale to tylko dlatego, że dbanie o skuter śnieżny może naprawdę przedłużyć jego żywotność. Teraz, gdy już dobrze zapoznałeś się z wymiennikiem ciepła Twojego skutera śnieżnego, nadszedł czas, aby dodać ten kluczowy element do rutynowych czynności konserwacyjnych.

Oto, co musisz zrobić.

Sprawdź system

Za każdym razem, gdy przeprowadzasz konserwację sań, nie zaszkodzi spojrzeć na wymiennik ciepła. Bardziej dokładne, wewnętrzne i zewnętrzne inspekcje można zaoszczędzić raz lub dwa razy w roku, ale regularne kontrole też są dobre.

Czego szukasz? Wszystko, co może wydawać się nie tak, od niskiego poziomu płynu po dziury lub uszkodzenie części wymiennika. Możesz nawet przeprowadzić inspekcję przed czyszczeniem, a potem po, aby zobaczyć, co się zmieniło.

Regularnie sprawdzaj poziomy płynów

Mniej więcej raz w miesiącu upewnij się, że wymiennik ciepła ma wystarczającą ilość płynu, czy to płynu chłodzącego, czy innego płynu. Pamiętaj, że całe założenie wymiennika ciepła przepuszcza ten płyn przez cały system, więc chłodzi lub ogrzewa. Bez płynu wymiennik ciepła jest prawie bezużyteczny.

Wyczyść rury i komponenty

Aby wymiennik ciepła był wolny od przeszkód, które mogą utrudniać jego pracę, wyczyść rury wymiennika i wszelkie powiązane elementy. Jeśli te części zawierają smar, a tubki są suche, należy je ponownie pokryć.

Uruchom testy temperatury

Chcesz również uwzględnić kontrolę temperatury w ramach rutynowej konserwacji wymiennika ciepła skutera śnieżnego. Gdy wymiennik ciepła jest gorący, czy płyn osiąga odpowiednią temperaturę? Co powiesz na to, że zamiast tego system wymiennika ciepła przełączy się na płyn chłodzący? Czy płyn jest wystarczająco zimny? Nie dowiesz się bez kontroli temperatury.

Końcowe przemyślenia

Wymiennik ciepła Twojego skutera śnieżnego zapewnia ogrzewanie i chłodzenie w saniach. W tym celu wymiennik wykorzystuje płyn, który przepływa przez system. Teraz, gdy wiesz więcej o wymienniku ciepła, np. gdzie go znaleźć i jak go naprawić, możesz utrzymać wymiennik w najlepszym możliwym stanie. Powodzenia!

Więcej o skuterach śnieżnych

Twoje sanki są ciepłe z powodu tego dużego wzniesienia, z którego zjechałeś, lub fajnej sztuczki, którą właśnie wykonałeś. Kiedy problem pogarsza się w miarę upływu dnia, zdajesz sobie sprawę, że musisz coś zrobić. Dlaczego skutery śnieżne się przegrzewają i jak rozwiązać problem? Zapoznaj się z przyczynami i poprawkami przegrzewania się skutera śnieżnego, aby następnym razem, gdy coś takiego przydarzy Ci się podczas jazdy na sankach, będziesz wiedział, co robić.

Właśnie kupiłeś swój pierwszy skuter śnieżny od dealera. To zupełnie nowy pojazd, więc w tej chwili nie myślisz dużo o przyszłości, tylko o teraźniejszości. Jednak pewnego dnia życie Twojego skutera śnieżnego dobiegnie końca i przestanie działać. Jaka jest średnia długość życia Twojego skutera śnieżnego?