Co to jest wsparcie wędkarstwa muchowego?

Wędkarstwo muchowe to zdecydowanie jedna z bardziej skomplikowanych technik wędkarskich. Dla każdego, kto nie jest jeszcze doświadczonym wędkarzem muchowym, zrozumienie wszystkich terminów, takich jak podkład, może być dość trudne.

Termin „podkład” w wędkarstwie muchowym odnosi się do odcinka linki, który łączy się bezpośrednio z trzpieniem kołowrotka muchowego, a następnie z końcem głównej linki muchowej. Chociaż ta linka jest znacznie cieńsza, podkład jest również znacznie mocniejszy niż normalna linka muchowa.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym wędkarzem muchowym, czy bardzo doświadczonym, prawdopodobnie musiałeś skorzystać z pomocy podczas jednej ze swoich wypraw wędkarskich. Jeśli nie używałeś podkładu przed przeczytaniem, może to po prostu zmienić zdanie! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego rybacy używają podkładu i jakie korzyści może im przynieść podkład, gdy próbują holować dużą rybę!

Czym dokładnie jest podkład Fly Line?

Kiedy myślisz o łowieniu na muchę, twoje pierwsze myśli prawdopodobnie kierują się bardziej w stronę wędki i kołowrotka niż w stronę żyłki i podkładu.

Jednak żyłka i podkładka to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia, które możesz zabrać ze sobą na wyprawę wędkarską.

Linka muchowa jest zwykle wykonana z nylonu lub dakronu, a następnie pokryta PVC i wieloma innymi dodatkami, które pomagają linkowi bardziej tonąć lub unosić się na wodzie.

W międzyczasie podkład z linki muchowej jest cieńszy i mocniejszy dzięki plecionemu materiałowi poliestrowemu lub mieszance żelowej. Linia składa się z wielu małych linek splecionych razem, aby wzmocnić siłę podkładu.

Podkład jest dostępny w wielu różnych mocach, a wybór rozmiaru zależy od używanej wędki i kołowrotka. Dwie najczęstsze mocne strony to testy 20 i 30 funtów.

Wędkarstwo słodkowodne zazwyczaj wykorzystuje 20-funtowe podkłady testowe; tymczasem 30 funtówTest d jest zwykle używany tylko w przypadku większych ryb w lokalizacji ze słoną wodą.

Wypełniając rolkę żyłką, należy zacząć od nałożenia warstwy podkładu.

Zgodnie z ogólną zasadą, większość muchówek może wytrzymać od 50 do 100 jardów.

Jednak w przypadku niektórych większych ryb, które wymagają miejsca i siły, aby biegać, w dowolnym miejscu od 200 do 400 jardów. Będzie to wymagało znacznie większego kołowrotka przeznaczonego do zacinania i holowania większych ryb.

Podkład na szpuli nie tylko pomoże wypełnić dodatkową przestrzeń na szpuli, ale użycie podkładu tworzy również swego rodzaju „platformę”, na której linka będzie spoczywać po nawinięciu na szpulę.

Zalety i cel stosowania podkładów w wędkarstwie muchowym

Chociaż możesz pomyśleć, że nie musisz dodawać podkładki na początku żyłki podczas łowienia, zalety wynikające z używania podkładki znacznie przewyższają czas potrzebny na dodanie podkładki do kołowrotka podczas wyprawy na ryby.

Jedną z pierwszych zalet podkładu jest dodatkowa wytrzymałość i długość linki.

Jeśli holujesz większą rybę lub rybę, która chce przedłużyć hol, podkład może pomóc utrzymać rybę na żyłce.

Większym rybom należy pozwolić na bieganie podczas walki z nimi. Ponieważ typowa linka muchowa ma tylko od 75 do 100 stóp, jeśli ryba szybko wystartuje w walce, możesz szybko wyskoczyć z linki, aby ją zwinąć.

Ponieważ żyłka muchowa może być droższa niż inne rodzaje żyłek wędkarskich, nie chcesz ryzykować utraty całej żyłki na rzecz większej, silniejszej ryby.

Dzięki zastosowaniu podkładki daje linkę muchową mocniejszą kotwicę do kołowrotka i jedyną rzeczą, która powinna się zerwać, jeśli walka między tobą a rybą się zawali, jest przypon.

Drugą zaletą podkładu jest to, że podkład pomaga wypełnić linkę bardziej niż sama linka muchowa.

Dlaczego chcesz, aby kołowrotek był bardziej napełniony? Mówiąc prościej, im pełniejszy kołowrotek, tym szybciej zostanie nawinięta linka.

Jeśli masz na kołowrotku tylko linkę muchową, otwarta przestrzeń na kołowrotku ma mniejszą średnicę i będzie wymagać więcej nawijania, aby uzyskać krótszą długość linki.

Ogólnie rzecz biorąc, głównym celem używania wsparcia w wędkarstwie muchowym jest zapewnienie rybakowi „polityki ubezpieczeniowej” podczas tych dłuższych, trudniejszych bitew.

Podczas gdy rybak słodkowodny może nie widzieć ich wsparcia bardzo często (lub nigdy, jeśli o to chodzi), rybak morski widzi swoje wsparcie dość często.

Jak korzystać z podkładu

Podkład zapewnia wiele korzyści podczas wyprawy na ryby; jednak, jeśli nie zostanie prawidłowo użyty, użycie podkładu może stać się bezcelowe.

Twoje wsparcie jest tak mocne, jak węzły kotwiczne.

Najpierw zacznij od przywiązania podkładu do bębna. Zrobisz to, zawiązując węzeł altany.

Mówiąc najprościej, węzeł altany to tylko dwa węzły naciągnięte powoli. Powinno to zapobiec przesuwaniu się węzła przez oryginalny węzeł.

Po przymocowaniu podkładu do kołowrotka należy zawiązać linkę muchową. Możesz to zrobić za pomocą węzła Albright lub węzła gwoździowego (chociaż Albright jest bardziej powszechny).

Węzeł Albright zawiązuje się tworząc pętlę w linii muchowej i przechodząc przez pętlę za pomocą podkładu. Następnie owijasz podkład wokół linki muchowej kilka razy (zwykle 4 lub 5) i wracasz przez pętlę.

Możesz zacisnąć węzeł Albright, chwytając końce żyłki, podkładając i mocno naciągając. Przypnij luźne końce i przetestuj linkę kilkoma mocnymi pociągnięciami.

Pamiętaj, że ten węzeł powinien być dobrze zawiązany, aby nie stracić nie tylko ryby, ale także całej drogiej żyłki!

Dokładnie sprawdź, czy wszystkie węzły są zawiązane prawidłowo i ciasno, zanim wyruszysz na wyprawę wędkarską. Jeśli obawiasz się, że węzeł może się rozłączyć na rzece, posmaruj go odrobiną super kleju lub odrobiną kleju do linek.

Wybierając podkład, możesz wybrać linię o jaśniejszych kolorach.

Te jaśniejsze kolory pomogą ci śledzić twoją żyłkę, nawet gdy ryba szybko wystartuje z twoją żyłką. Wybierz podkład w jasnych kolorach, taki jak fluorescencyjny pomarańczowy lub chartreuse, który pomoże Ci lepiej śledzić ryby.

Pamiętaj, aby co jakiś czas sprawdzać podkład pod kątem zgnilizny lub korozji, które mogły wystąpić. W zależności od tego, jak często czyścisz wędki i jak je przechowujesz, podkład nie powinien szybko gnić.

Po przywiązaniu podkładu do linki muchowej wystarczy napełnić kołowrotek linką, zawiązać przypon i tippety, przymocować ulubioną muchę i zacząć wciągać te ryby!