Co to jest „wskazówka” w wędkarstwie podlodowym? (Prosta odpowiedź ze zdjęciami)

Istnieje wiele przydatnych narzędzi, które pomogą Ci podczas łowienia pod lodem. Ten, o którym być może nigdy wcześniej nie słyszałeś, jeśli jesteś nowy w tej aktywności, nazywa się tip-up. Przedstawię proste wprowadzenie do napiwków.

Tip-up to urządzenie, które zawiesza przynętę pod lodem. Rybak może ustawić jeden w miejscu i po prostu czekać. Kiedy ryba łapie przynętę i zaczyna odpływać, na powierzchni aktywowana jest flaga, ostrzegając rybaka. Następnie może zacząć wciągać rybę.

Używanie tip-upów nie jest trudne i mają mnóstwo zalet w porównaniu z normalnymi wędkami.

Dlaczego porady są przydatne

Podczas gdy zwykle rybak musi trzymać wędkę, aby przyciągnąć uwagę ryb, tip-up siedzi na szczycie dziury w lodzie i zawiesza linkę pod wodą. Od razu możesz zauważyć jedną wyraźną zaletę: rybak może teraz mieć wolne ręce.

Umiejętność zastawienia pułapki, a następnie odprężenia się, aż coś złapie? Dla mnie to brzmi całkiem nieźle!

Gdy flaga wywrotu podniesie się do góry, rybak będzie musiał oczywiście sam wykonać całą pracę związaną z przynoszeniem ryb. Jeśli jest to duża ryba, może to być nie lada zadanie, ale jest to rodzaj wyzwania, którego wielu uwielbia doświadczać.

Używanie tip-upów podczas łowienia pod lodem może być sesją naprzemienną pomiędzy prostymi chwilami relaksu i intensywnymi bitwami człowieka z rybą.

Być może w tym momencie zdałeś sobie sprawę, że jeśli nie musisz trzymać nasypu, aby go użyć, oznacza to, że możesz umieścić tyle napiwków, ile chcesz. To absolutnie prawda. Tyle dołków, ile chcesz kopać i tyle wywrotów, ile masz, możesz złapać przynętę i zanurzyć się w wodzie.

Dzięki temu napiwki prawdopodobnie brzmią dla Ciebie świetnie. Pomyśl o skuteczności posiadania wielu linii w wodzie naraz. Gdy flagi gasną, po prostu łapiesz haczyki i przygotowujesz się do ponownego uruchomienia wywrotek.

Pamiętaj jednak, że w twoim stanie mogą obowiązywać przepisy dotyczące połowów, które ograniczają liczbę, z których możesz korzystać. Zawsze sprawdzaj je przed wyjazdem.

Poza tym, jeśli wybrałeś dobre miejsce i masz wiele gotowych napiwków, możesz mieć wiele flag w krótkim czasie, więc będziesz sprowadzał ryby z szaloną wydajnością.

Oczywiście, jeśli wolisz po prostu odpocząć przez większość czasu, nie musisz kopać tylu dziur. Ale ci, którzy chcą złowić jak najwięcej ryb, powinni dostać sporo tip-upów, a jeśli ryby gryzą, będą dość zajęci wciąganiem ich i ustawianiem tip-upów.

Tip-upy oferują wyjątkowy styl łowienia. Są to urządzenia, które mogą być używane tylko do łowienia pod lodem, ponieważ są zaprojektowane do zawieszania linek przez małe otwory. Mogą sprawić, że w krótkim czasie złowisz dużo ryb. Jeśli wybierasz się na łowienie pod lodem, zdecydowanie powinieneś rozważyć ich użycie.

Jak korzystać z porad

Porady nie są szczególnie skomplikowane, więc nauczysz się ich używać w mgnieniu oka.

Ich projekty nieco się różnią, ale wszystkie są zaprojektowane tak, aby mogły spoczywać na dziurze podczas zwisania pod wodą żyłki. Do głównej konstrukcji będą dołączone zbyt ważne elementy: szpula, której używasz do obsługi żyłki, oraz flaga, która poinformuje Cię, kiedy ryba ugryzie.

Najpierw musisz napełnić szpulę żyłką. Upewnij się, że jest wystarczająco mocny dla dużej ryby, którą możesz złowić. Pleciona żyłka wędkarska jest szczególnie dobra na zimę, ponieważ nie plącze się łatwo. Jak w przypadku każdego łowienia, oczywiście będziesz potrzebować haczyka na końcu tej żyłki.

Mając linkę na szpuli i haczyk gotowy do użycia z przynętą, większość prac przygotowawczych jest już wykonana. Po prostu wyciągnij linkę do żądanej długości (pomyśl, jak głęboko chcesz łowić), a następnie po prostu połóż końcówkę na górze dziury, którą wykopałeś w lodzie. Linka opadnie pod wodę i zawiśnie tam, czekając na ukąszenie ryby.

W tym momencie upewnij się, że odłożyłeś flagę. Nie możesz zostać powiadomiony o niczym, jeśli flaga pozostanie w górnej pozycji przez cały czas.

Kiedy ryba dobrze szarpie haczyk, szpula zacznie się obracać i spowoduje, że flaga uniesie się w górę. Tip-up nie może przynieść ryby za ciebie, więc wtedy musisz przyjść i sam ją wciągnąć. To jest coś, co nie różni się zbytnio od każdego innego rodzaju wędkarstwa.

Po wydobyciu ryby na powierzchnię i odczepieniu jest to proces, który można łatwo powtórzyć. W końcu na szpuli zabraknie ci żyłki, więc będziesz musiał na to uważać.

Tak więc korzystanie z napiwków jest prostym procesem.

Oczywiście możesz użyć wędki na innym dołku, jeśli chcesz mieć zajęty.

Zapraszam do korzystania z wielu napiwków, jak opisałem wcześniej. Większość pracy polega po prostu na umieszczeniu linii na każdym z nich. Kopanie tylu dołków może być oczywiście czasochłonne, ale gdy wykonasz obie te rzeczy, jest to łatwy proces, który może pomóc w złowieniu dużej ilości ryb.

Należy jednak pamiętać, że na niektórych obszarach obowiązują przepisy dotyczące połowów, które mogą uniemożliwić korzystanie z tylu wywrotek, ile chcesz. Sprawdź je, zanim zwariujesz z napiwkami, w przeciwnym razie możesz wpaść w kłopoty.

Gdzie znaleźć wskazówki

Napiwki są powszechnie dostępne, więc ich znalezienie nie będzie trudne.

Jeśli wiesz, czego szukasz i chcesz imponujących, ręcznie robionych, istnieje wiele małych firm sprzedających własne, szyte na miarę tip-upy. Ten artykuł poleca wiele. Wiesz, że kupując od takich entuzjastów, otrzymasz trwały produkt.

Jednak prawdopodobnie łatwiej będzie Ci zajrzeć do większych sklepów, takich jak poniższe dwa z Amazon.


Zdobądź niedrogi zestaw 3 napiwków, który zawiera bonusową siatkę minnow.


Lub jest też dostępny wysokiej jakości tip-up w świetnej cenie.

Jeśli szukasz opcji poza Amazonem, Sklep z gitarami basowymi to dobre miejsce. Mają kilka różnych opcji, niektóre wykonane z drewna, inne z tworzywa sztucznego. Możesz też spróbować Artykuły sportowe Dicka.

Napiwki to powszechny przedmiot, więc lokalne sklepy wędkarskie prawie na pewno je przewożą, zwłaszcza zimą.

Gdziekolwiek szukasz tip-upów, warto wziąć pod uwagę trwałość użytych materiałów. Części, które najprawdopodobniej pękną, to flaga i element, który wyrzuca ją w górę, więc zwróć na nie szczególną uwagę. Podstawa tip=up prawdopodobnie nigdy się nie złamie.

Oczywiście upewnij się, że szpula również pozostanie przymocowana. Zwrotnica, która nie może utrzymać żyłki, jest równie bezużyteczna, jak taka, która nie może cię ostrzec, gdy coś złapie.

Teraz, jeśli jesteś typem osoby, która jest dobra w robieniu rzeczy, jest to rodzaj pułapki, której możesz nauczyć się sam zastawiać. Może to być fajny projekt i prawdopodobnie okaże się najtańszym sposobem na zrobienie kilku napiwków.

Podstawa wymagałaby tylko kilku kawałków drewna. Najtrudniejszą częścią jest mechanizm aktywujący flagę. Ale jako dość proste urządzenie, jest to zdecydowanie coś, czego możesz się nauczyć, jeśli jesteś dobry w rzemiośle.

Jednak dla wszystkich innych wystarczy sprawdzić sklepy wymienione powyżej. Za niewielkie pieniądze będziesz mógł przywieźć do domu więcej ryb niż kiedykolwiek. Po prostu wykop kilka dziur, umieść na każdym z nich końcówki i poczekaj, aż wydarzy się magia.