Co to jest skuter śnieżny?

Nie ma znaczenia, jaka jest pogoda na zewnątrz, zawsze myślisz, że jest zimniej. Masz upodobanie do aktywności na śniegu, takich jak jazda na nartach lub snowboardzie. Jedną z takich aktywności, o której myślisz, aby dodać do tej listy, jest jazda na skuterach śnieżnych. Jednak najpierw potrzebujesz więcej informacji. Co to jest skuter śnieżny i jak działa?

Skuter śnieżny to pojazd, który przemierza lód i śnieg. Tył ma gąsienice, a przód ma płozy, które pozwalają płynnie ślizgać się w zimowych warunkach. Możesz jeździć na skuterach śnieżnych sam lub z przyjaciółmi, a nawet możesz być zainteresowany wzięciem udziału w wyścigach skuterów śnieżnych.

Nadal ciekawią Cię skutery śnieżne? Trafiłeś we właściwe miejsce. W tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tych fascynujących pojazdach do jazdy w niskich temperaturach. Obejmie to więcej o tym, jak i kiedy ich używać, historię skuterów śnieżnych i jakie marki dzisiaj produkują skutery śnieżne.

Co to jest skuter śnieżny?

Najpierw weźmy definicję z wstępu i rozwińmy ją. Skuter śnieżny, jak ustaliliśmy, to pojazd do jazdy po lodzie i śniegu. Ma wiele nazw, między innymi maszyny śnieżne, skutery śnieżne, skimobile, sanie motorowe i sanie motorowe.

Skutery śnieżne mają otwartą konstrukcję z kokpitem lub siedzeniem, w którym możesz się usadowić. Pojazd jest również wyposażony w kierownicę, deskę rozdzielczą i szklaną przednią szybę, dzięki czemu śnieg i wiatr nie będą Ci schodzić z oczu. Gąsienice z tyłu skutera śnieżnego są wykonane z wytrzymałego kompozytu Kevlar zamiast preferowanej niegdyś gumy.

Na początku popularności skuterów śnieżnych większość tych pojazdów była wyposażona w dwusuwowe silniki spalinowe. Silniki te zostały od tego czasu zlikwidowane, zastąpione silnikami czterosuwowymi lub nawet mocniejszymi silnikami.

Przez ponad 25 lat większość wyprodukowanych skuterów śnieżnych była przeznaczona dla dwóch kierowców, ale obecnie na rynku częściej można spotkać skutery śnieżne dla jednego kierowcy.

W niektórych częściach świata, na przykład w Szwecji i Norwegii, musisz mieć specjalne prawo jazdy przed uruchomieniem skutera śnieżnego. W innych krajach, takich jak Finlandia, posiadanie prawa jazdy jest wystarczające, jeśli chcesz prowadzić skuter śnieżny.

Brak przy sobie prawa jazdy, nie noszenie kasku, brak rejestracji skutera śnieżnego lub jazda w niedozwolonych miejscach może skutkować grzywną lub inną karą.

Jeśli masz pasję do przygód, dlaczego nie spróbować wyścigu na skuterach śnieżnych? Każdego roku entuzjaści skuterów śnieżnych zbierają się, aby uczestniczyć lub być świadkami tych wydarzeń:

  • Mistrzostwa Świata Hill Climb w Jackson, Snow King Mountain w stanie Wyoming, które regularnie przyciągają 10 000 uczestników
  • Iron Dog na Alasce, która obejmuje 2031 mil, przecinając Fairbanks, Nome i Big Lake
  • Mistrzostwa Świata Derby na skuterach śnieżnych w Eagle River na torze Ice Oval w stanie Wisconsin
  • Snocross Racing Series, w tym Malone, nowojorskie Northeast SnoX Challenge
  • Mistrzostwa Świata Watercross w Grantsburg, Wisconsin
  • International 500 w Sault Sainte Marie w stanie Michigan

Jaka jest historia skutera śnieżnego?

Skąd w ogóle pochodzą skutery śnieżne? Linia skutera śnieżnego zaczyna się od Harolda J. Kalenze. W 1911 roku uzyskał patent na pojazd podobny do skutera śnieżnego. Kalenze, który miał wtedy zaledwie 24 lata, nazwał swoje dzieło Vehicle Propeller. Patent został oparty na Brandon, Manitoba, Kanada.

Cztery lata po tym patencie, w 1915 roku, człowiek o nazwisku Ray H. Muscott wziął śmigło pojazdu Kalenze i rozwinął je. Muscott, pochodzący z Waters w stanie Michigan, nazwał swoje ulepszenie pociągiem samochodowym lub saniami samochodowymi.

Muscott był pierwszym mieszkańcem Ameryki, który uzyskał patent tego rodzaju. Jego sanie motorowe miały narty z przodu i gąsienice z tyłu, podobnie jak dzisiejsze nowoczesne skutery śnieżne.

Stamtąd najwcześniejsza wersja skutera śnieżnego była oficjalnie w Stanach Zjednoczonych. Ford Model T zostałby zmodyfikowany tak, aby stał się czymś w rodzaju hybrydy skuter/samochód. Obywatele USA w tamtym czasie zabrali podwozie Modelu T i dodali narty i gąsienice, robiąc coś naprawdę interesującego, kiedy to zrobili. Po drodze zmieniła się również nazwa pojazdu z sań motorowych na Snowflyers.

Mimo to Joseph-Armand Bombardier jest uznawany za ojca skutera śnieżnego. Zaczął testować swoją wersję pojazdu w 1935 roku. Ten miał kierowanie narty, układ napędowy na gąsienicach i koło zębate. Brakowało mu również podstawy Model T, co jest wyraźną poprawą.

Ponieważ transport towarów przez cały kraj był w tym czasie coraz większym problemem dla USA, Bombardier majstrował przy swoim skuterze śnieżnym, aż nadawał się do takiej pracy. Ten pojazd, stworzony do użytku w każdym terenie, mógł jeździć nawet w głębokim śniegu bez awarii.

Kim są najwięksi producenci skuterów śnieżnych?

Teraz, gdy wiesz więcej o skuterach śnieżnych i ich historii, jesteś bardziej niż kiedykolwiek zainteresowany zakupem jednego z tych pojazdów. Które marki produkują dziś skutery śnieżne? Oto przegląd.

Tajga Motors

montrealski Tajga Motors, kiedyś znana jako Taiga Electric, odegrała dużą rolę w historii skutera śnieżnego. Ten producent jako pierwszy wyprodukował komercyjne elektryczne skutery śnieżne.

Dziś można znaleźć trzy rodzaje skuterów śnieżnych firmy Taiga Motors. Ich pojazdem turystyczno-użytkowym jest Nomad, który zawiera silnik o mocy 180 koni mechanicznych. Inne funkcje to pakiet przepływu proszku, niestandardowe profile terenu, mapowanie GPS i wyświetlacz HD. System hamulców tarczowych Hayes i jednostopniowy kompozytowy układ napędowy to inne wyróżniające się elementy.

Zwrotnicą firmy Taiga jest Atlas. Ten usprawniony skuter śnieżny ma moc 180 koni mechanicznych. Waży 597 funtów i ma przednie zawieszenie z podwójnymi wahaczami i tylne zawieszenie Rad-X multilink. Dostajesz również te same niesamowite funkcje, co w przypadku Nomada.

Ekko firmy Taiga to świetny wybór dla wytrzymałego górskiego skutera śnieżnego. Ten 180-konny pojazd ma nieco mniejszą wagę i wynosi 586 funtów.

Polaris

Nie można mówić o markach skuterów śnieżnych bez wspominania Polaris. Ta główna nazwa ma na rynku pięć modeli skuterów śnieżnych w chwili pisania tego tekstu. Są to RMK, Switchback, INDY, Titan i Voyageur.

RMK zyskał uznanie za wytrzymałość i niską wagę. Zrównoważone pozycjonowanie rowerzysty zapewnia wygodę i bezpieczeństwo podczas każdej jazdy. RMK zawiera również zawieszenie PRO RMK React, które zapewnia płynną jazdę na wzgórzach i w trudniejszym terenie.

Switchback jest bez wysiłku płynny. Masz do wyboru Switchback PRO S z niesamowitymi zakrętami, Switchback Assault lub Switchback XCR.

Skuter śnieżny INDY Polaris ma ponad cztery dekady doskonałości. Najnowsza gama obejmuje INDY VR1 z zapierającym dech w piersiach przyspieszeniem, INDY XC o optymalnych osiągach oraz INDY Adventure, jeśli pragniesz świetnego prowadzenia.

W rodzinie skuterów śnieżnych Polaris Titan są Titan SP 155, Titan XC 155 i Titan Adventure 155. Wszystkie obiecują niezawodną zwinność, nawet w głębokim śniegu.

Ostatni, ale nie mniej ważny jest Voyageur, z modelami 144 i 155. Ten skuter śnieżny jest przeznaczony do jazdy poza szlakiem. Zawiera również tylny bagażnik i zaczep zwiększający zdolność ciągnięcia.

Yamaha

Na pewno znasz Yamaha, ponieważ produkują również quady i motocykle. Ich skutery śnieżne obejmują modele młodzieżowe, turystyczne i użytkowe, rowerzyści górscy, crossovery i pionierzy.

Kot arktyczny

Inną ważną nazwą w świecie skuterów śnieżnych jest Kot arktyczny. Produkują modele skuterów śnieżnych, takie jak Blast, Mountain Cat i Riot.

Ich Riot X 8000, elegancki crossover skuter śnieżny, ma przednie zawieszenie AMS ze stabilizatorem, pionowy słupek kierowniczy i silnik serii 8000 firmy C-TEC2.

Kolejny faworyt Arctic Cat, M 8000 Mountain Cat Alpha One, ma ten sam silnik, co zapewnia lepsze osiągi. Tylne zawieszenie ALPHA ONE SingleBeam sprawia, że ​​jazda tym skuterem śnieżnym jest jak marzenie. Możesz również dostosować zawieszenie do własnych upodobań za pomocą amortyzatorów Fox Float QS3 na tylnym i przednim ramieniu narty.

Blast M 4000: Special Edition może pochwalić się dwusuwowym, jednocylindrowym silnikiem EFI o pojemności 400 cm3. Tylne zawieszenie ALPHA ONE z pojedynczą belką pojawia się również tutaj. Smukłe podwozie zapewnia lepszą zwrotność i obsługę. Nic dziwnego, że Blast M 4000 jest uwielbiany za stosunek mocy do masy, który został uznany za najlepszy w swojej klasie.

Ski-Doo

Największą nazwę w skuterach śnieżnych zapisaliśmy na koniec: Ski-Doo. W rodzinie Ski-Doo masz do wyboru kilka modeli skuterów śnieżnych. Są to Tundra, Skandic, Expedition, Freeride, Summit, Grand Touring, Backcountry, Renegade i MXZ.

MXZ przypomina jazdę na motocrossie, ale na skuterze śnieżnym. Wynika to głównie z 2-suwowego silnika Rotax. Będziesz cieszyć się ulepszonym zawieszeniem, większą zwinnością, niesamowitym prowadzeniem i ciaśniejszymi zakrętami.

Jeśli wybierzesz Freeride, nie wybierasz źle. Ten potężny skuter śnieżny ma silnik 850 E-TEC Turbo i zmniejszoną konstrukcję tunelu, więc nawet jeśli chcesz wjechać w głęboki śnieg, ten skuter poradzi sobie z tym z pewnością.

Backcountry jest również przeznaczony do odkrywania otwartego śniegu dzięki takim funkcjom, jak regulacja ustawienia narty i tylne zawieszenie cMotion. Modele obejmują Backcountry X-RS i Backcountry Sport.

Ile kosztują skutery śnieżne?

Masz ochotę kupić pierwszy skuter śnieżny, ale nie masz pojęcia, czego się spodziewać za tę cenę. Ile kosztują te pojazdy?

Na dole za nowy skuter śnieżny możesz zapłacić zaledwie 2000 USD. Dokładniejsze oszacowanie to ponad 10 000 USD i więcej.

Dla kilku przykładów, Switchback XCR Polarisa kosztuje 12 999 USD, a Switchback Assault 146 to 14 799 USD. Yamaha Mountain Max LE 165 2021 kosztuje 14 249 dolarów, a Sidewinder X-TX LE 146 2021 kosztuje 17 399 dolarów. Model ZR 9000 Thundercat 2021 firmy Arctic Cat kosztuje 17 695 USD, a Riot 6000 to 12 895 USD.

Wniosek

Skutery śnieżne od dawna są preferowanym pojazdem do pokonywania zaśnieżonych i oblodzonych ścieżek. Dzisiejsze skutery śnieżne marek takich jak Arctic Cat, Ski-Doo czy Polaris wykorzystują innowacje z pierwszych dni skuterów śnieżnych i stworzyły jedne z najbardziej wydajnych, produktywnych, wydajnych i ekscytujących pojazdów na rynku.

Jeśli jesteś ciekawy, czy skuter śnieżny jest dla Ciebie odpowiedni, mam nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na wiele Twoich pytań!