Co to jest platforma Zipline? Z najlepszymi praktykami, aby je stworzyć

Kiedy idziesz na podszewkę z suwakiem, jedną z podstawowych właściwości fizycznych w akcji jest grawitacja. Jednak nie można wyciągnąć kabla bez uprzedniego osiągnięcia określonej wysokości, w której w grę wchodzi platforma z tyrolką. Czym dokładnie jest platforma na tyrolkę?

Platforma tyrolki to miejsce, w którym stoisz, gdy zjeżdżasz z tyrolki. Większość platform jest wykonana z drewna, ale można użyć innych materiałów, takich jak metal. Zarówno komercyjne, jak i amatorskie tory tyrolskie często mają dwie platformy tyrolkowe, górną, z której startujesz, i dolną, z której schodzisz po zakończeniu przejażdżki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o platformach tyrolskich, to dobrze trafiłeś. W tym artykule omówimy rodzaje platform na tyrolkę, ich wysokość i sposób, w jaki możesz nawet tworzyć własne platformy w domu. Nie będziesz chciał tego przegapić!

Co to jest platforma Zip Line i do czego służy?

Zacznijmy od podstaw. Platforma zip line jest obowiązkowa na wszystkich kursach zip, zarówno komercyjnych, jak i amatorskich. Główna platforma tyrolki jest również znana jako platforma startowa, ponieważ jest to miejsce, z którego startujesz po rozpoczęciu jazdy na tyrolce.

Platforma musi być wystarczająco duża, aby pomieścić przeciętnego jeźdźca na linie, dlatego standardowy rozmiar ma 24 cale głębokości i 40 cali szerokości.

Możesz natknąć się na jeszcze większe platformy na niektórych komercyjnych kursach zip-liningu, ale rzadko platforma jest mniejsza. Musisz mieć wystarczająco dużo miejsca, aby rozstawić stopy i stać wygodnie, abyś mógł wystartować, zamiast spadać z platformy i zjeżdżać z kursu. To nie byłoby zabawne!

Niektóre trasy tyrolskie mają drugą platformę, ale nie zawsze jest to konieczne. Jeśli w pobliżu znajduje się drzewo, którego możesz użyć, aby się zatrzymać, to drzewo działa jako podpora końcowa. Ściana nośna może zrobić to samo. Jednak nadal dobrym pomysłem jest posiadanie czegoś solidnego, z którego kierowca może zejść, gdy skończy się jego zipline, a druga platforma jest do tego dobra.

Większość platform zip line jest wykonana z drewna, ponieważ jest to ekonomiczne i powszechnie dostępne, ale metal to kolejny popularny materiał. Jeśli Twój amatorski tor tyrolski wymaga dodatkowego wsparcia, metal jest lepszym wyborem dla tych słupków niż drewno ze względu na jego trwałość.

Rodzaje platform Zip Line

Dwa rodzaje platform zip line są dołączane i wolnostojące. Omówmy teraz oba typy.

Dołączona platforma zip line może być wbudowana w otaczającą strukturę, taką jak drzewo. Jeśli zdecydujesz się użyć dołączonej platformy do amatorskiego toru tyrolskiego, musisz upewnić się, że drzewo na twoim podwórku jest w wystarczająco dobrym stanie.

Omówiliśmy to w naszym poście o domowych zestawach do zip line, ale drzewo musi być w stanie wytrzymać dużą siłę poziomą, powyżej 3000 funtów. Ziemia wokół drzewa musi być bezpieczna, więc proszę nie ma tu luźnego piasku ani ziemi. Drzewo powinno być młode i zdrowe, bez śladów uszkodzeń, w tym gnicia. Nawet przy zdrowym drzewie nadal potrzebujesz podpór wokół niego podczas instalowania platformy z tyrolką.

Wolnostojące platformy z tyrolką są opcją, jeśli na Twoim podwórku nie ma drzew ani innych podpór konstrukcyjnych, takich jak solidne ściany. Tyrolkę ze wszystkich stron można podeprzeć za pomocą metalowych lub drewnianych słupków. Po umieszczeniu słupków bezpośrednio w ziemi na swoim podwórku, należy wylać beton wokół podstawy słupków. W ten sposób pogoda i erozja nie mogą tak łatwo osłabić podpór.

To, co niektórzy szczególnie ostrożni ludzie robią podczas tworzenia amatorskiego toru tyrolskiego, to dodawanie drutów odciągowych wokół wolnostojących podpór. Odciąg to linka z naciągiem, która poprawia bezpieczeństwo wolnostojącego toru tyrolskiego. Poza podszewką na suwak zobaczysz również linki naciągowe w zastosowaniach, takich jak namioty, turbiny wiatrowe, maszty radiowe i maszty statków.

Jaką wysokość powinna mieć Twoja platforma Zip Line?

Jeśli planujesz zrobić podwórkowy tor zjazdowy dla dzieci, oznacza to zbudowanie co najmniej jednej platformy, jeśli nie dwóch. Zakładamy, że potrzebujesz przynajmniej platformy startowej. Na jakiej wysokości powinna być ta platforma?

Cóż, trudno powiedzieć, ponieważ odpowiedź różni się w zależności od długości kabla zip. Standardowa długość wielu zestawów do zip line to 100 stóp. W przypadku małych dzieci, a nawet nastolatków, kabel o tej długości powinien zapewnić im wystarczająco długą jazdę, abyś kupił zestaw do tyrolki DIY.

Zakładając, że twoja tyrolka ma 100 stóp długości, następnie musisz określić kąt, pod którym ułożysz kabel. Jeśli czytałeś nasze inne posty na temat podszewki na suwak, pamiętaj, że jazda na tyrolce na wprost jest zarówno powolna, jak i nieprzyjemna. Musisz położyć kabel na zboczu, aby wygenerować trochę prędkości i emocji.

Kąt nachylenia od trzech do czterech procent jest w porządku dla 100-stopowej tyrolki. To powiedziawszy, jeśli twój konkretny zestaw do zip ma inne zalecenia dotyczące kąta nachylenia, zawsze kieruj się tym, co mówi zestaw.

Kabel zip wymaga odpowiedniej odległości i zazwyczaj jest to więcej niż myślisz, że będziesz potrzebować. Prześwit jest taki, że jeśli masz cięższego jeźdźca, użyj tyrolki, nie stanowią one zagrożenia dla bezpieczeństwa. Średni prześwit wynosi siedem stóp, ale możesz go zwiększyć.

Potrzebujesz również co najmniej pięciu stóp odstępu od jeźdźca na tyrolce i wszelkich innych przeszkód po obu stronach. Zakładając, że budujesz swój zestaw do zip line na podwórku, nie będziesz musiał zmagać się z wieloma pobliskimi przeszkodami, może poza drzewami.

Jak zrobić dołączoną platformę Zip Line

Właściwa instalacja platformy z tyrolką ma kluczowe znaczenie dla dalszego bezpiecznego użytkowania, więc w kolejnych dwóch sekcjach pomyśleliśmy, że podzielimy się krokami, jak zbudować własną platformę (platformy) na podwórku. Zaczniemy od kroków, aby zbudować dołączoną platformę zip, która jest wbudowana w drzewo.

Krok 1: Wybierz drzewo, którego będziesz używać dla platformy. Nie tylko Twoje drzewo powinno być zdrowe, jak mówiliśmy wcześniej, ale jego pień musi mieć średnicę co najmniej 12 cali. Jeśli tak się nie stanie, oznacza to, że twoje drzewo jest zbyt chude, aby wytrzymać 3000 funtów siły poziomej, która może być przyłożona podczas podszewki z suwakiem.

Krok 2: Aby zbudować platformę zip, która ma 24 cale głębokości i 40 cali szerokości, potrzebujesz 2x4s, które możesz kupić w dowolnym sklepie dla majsterkowiczów. Kupuj drewno impregnowane ciśnieniowo, jeśli możesz, ponieważ jest ono odporne na rozkład grzybów i uszkodzenia termitów.

Krok 3: Za pomocą piły do ​​drewna potnij swoje 2×4 na sześć kawałków. Dwa z tych kawałków powinny mieć 16 cali długości każdy, dwa kolejne powinny mieć 20 cali długości każdy, a ostatnie dwa powinny mieć 40 cali długości każdy.

Krok 4: Zrób ramę o wymiarach 40 na 20 cali, która otoczy drzewo. Będzie to wymagało przymocowania 40-calowych kawałków drewna do 20-calowych kawałków. Dwa 16-calowe elementy powinny okrążać tył ramy po obu stronach.

Krok 5: Zgodnie z informacjami z ostatniej sekcji, zmierz wysokość zestawu do zip line i zainstaluj drewnianą ramę stojaka na tej wysokości. Użyj wkrętów do drewna, aby przymocować ramę na swoim miejscu. Za pomocą poziomicy upewnij się, że rama jest całkowicie prosta ze wszystkich stron.

Krok 6: Przy większej liczbie 2×4 wykonaj deski ukośne, aby pokryć 16-calowe kawałki drewna. Będziesz potrzebować co najmniej dwóch plansz, które posłużą jako podstawa twojej platformy startowej. Użyj wkrętów do drewna, aby połączyć deski ze sobą.

Krok 7: Aby Twoja drewniana platforma z tyrolką była bezpieczna, nie zaszkodzi zrobić ukośne usztywnienie. Potrzebujesz do tego jeszcze więcej 2×4. Każdy z 2×4 powinien mieć teraz 10 cali długości. Zainstaluj elementy tak, aby znajdowały się pod drzewem, ale równolegle do zewnętrznych rogów platformy. Z pozostałych kawałków drewna skonstruuj podporę, która powinna przechodzić od jednego rogu platformy do drugiego.

Krok 8: Aby wzmocnić platformę zipline, wytnij 2x4s, aby zakryć dwie deski na szczycie platformy. Być może będziesz musiał ustawić niektóre drzeworyty pod kątem, aby kawałki drewna zmieściły się wokół drzewa. Możesz wykończyć platformę lakierem do drewna lub nawet pomalować, jeśli chcesz, aby była kolorowa.

Jak zrobić wolnostojącą platformę z tyrolką?

Wolnostojąca platforma z tyrolką nie wykorzystuje drzewa, ale raczej wspierające słupki i liny naciągowe, aby pozostać w pozycji stojącej. Oto jak to robisz.

Krok 1: Wybierz kij o średnicy co najmniej 12 cali. Metalowe słupki mogą być nieco cieńsze, ale drewniane słupki szczególnie muszą być grube, aby były trwalsze.

Krok 2: Wbij słupki w ziemię. Albo 10 procent długości słupka powinno znajdować się w ziemi plus dodatkowe dwie stopy, albo słupek powinien znajdować się cztery stopy w ziemi, w zależności od tego, co prowadzi do bezpieczniejszego zamocowania słupka.

Krok 3: Wlej swój beton. Grubość betonu otaczającego słupek powinna wynosić co najmniej sześć cali.

Krok 4: Twój kabel zip powinien znajdować się co najmniej 12 cali od górnej części słupka nośnego. Linia naciągowa powinna być w równej odległości od tego.

Końcowe przemyślenia

Platforma zip line pozwala na podniebną zabawę. Jeśli budujesz własną platformę do zip-liningu, musisz zaplanować z wyprzedzeniem, aby upewnić się, że platformy są bezpieczną częścią konfiguracji, z której może korzystać cała rodzina. Powodzenia!