Co to jest łucznictwo 3D? (Przewodnik dla początkujących ze zdjęciami)

Strzelanie do celu może się znudzić, strzelając do tego samego celu z tego samego miejsca w kółko. Polowanie na łuk może trwać zbyt długo, być równie nudne, jeśli nie pojawi się żadna gra, i może być kontrowersyjne. Łucznictwo 3D to idealne rozwiązanie dla każdego, kto uważa te stwierdzenia za prawdziwe.

Łucznictwo 3D to forma łucznictwa, w której łucznicy strzelają do trójwymiarowych celów, które wyglądają jak zwierzęta, takie jak jelenie, niedźwiedzie, łosie itp. Łucznicy zdobywają punkty w zależności od tego, jak blisko ważnych organów danego zwierzęcia.

Jeśli szukasz wyzwania, łucznictwo 3D może zaoferować wyjątkowe wrażenia łucznicze, które dokładnie symulują polowanie z łuku bez konieczności zajmowania się prawdziwymi zwierzętami.

Czym różni się łucznictwo 3D?

Może być trudno zrozumieć, czym zajmuje się łucznictwo 3D różnie jeśli nie wiesz, jak zwykle wykonuje się inne formy łucznictwa.

ten najstarszy aktywność łucznicza (która nadal jest bardzo popularna, ale mniej z konieczności niż dla sportu) jest polowanie na łuki.

Dlatego łuki i strzały były wynalezionydlaczego w ogóle zebrali się razem, by stworzyć śmiercionośną broń.

Ludzie potrzebowali broń dalekiego zasięgu to było bardziej precyzyjne niż włócznia do obalania zwierzyny, aby nakarmić ich rodziny.

Cel łucznictwa został szybko rozszerzony o walka człowiek-przeciw-człowiekużywany przez łuczników do pokonywania wrogów, zanim zdążą zbliżyć się na tyle, aby zadać obrażenia broniącej się armii.

Oczywiście łucznictwo nie jest już używane we współczesnej wojnie ze względu na wynalezienie broń palna i inne bronie dalekiego zasięgu, które są zwykle prostsze w użyciu i mogą zadawać większe obrażenia.

W związku z tym łuki i strzały jako broń w dużej mierze powróciły do ​​użycia wyłącznie zwierzęta.

I chociaż technologia łuków i strzał ma zaawansowane całkiem sporo, współcześni łucznicy wciąż używają wielu tych samych umiejętności, które stosowali ich przodkowie, aby wytropić i zabić swoją zdobycz w środowisku zewnętrznym: skrycie, cierpliwość i precyzja.

Gdzieś po drodze łucznictwo zyskało odłam ludzi uzbrojonych w łuki, którzy chcieli sprawdzić swoje umiejętności przeciwko sobie.

Zrobienie tego z żywymi zwierzętami byłoby nieskuteczny i trwało zbyt długo, więc nieożywiony cel został stworzony.

Ta forma łucznictwa nie zmieniła się zbytnio od setek lat, nadal jest wykorzystywana zasięgi z ustalonymi odległościami przez które łucznicy wbijają strzały w nieruchome cele.

Te cele zwykle przedstawiają to, co znajome strzał w dziesiątkę projekt, który prawdopodobnie widziałeś wiele razy w swoim życiu, nawet jeśli nigdy nie strzelałeś z łuku i strzał.

Koncentryczne kręgi tarczy wyraźnie odwzorowują cel łucznika dokładnośćzmniejszająca się wartość punktowa w miarę rozciągania się od środka.

Łucznictwo 3D poślubia te dwie odmiany aktywności, pozwalając łucznikom wędrować zamiast ograniczać się do strzelnicy, jednocześnie strzelając do nieruchomych celów.

Cele są ukształtowane i uszczegółowione tak, aby przedstawiały zwierzęta, które zwykle robiłby myśliwy łuczników łodyga na wolności.

Cele 3D mogą być wykonane tak, aby przedstawiały zarówno małe, jak i duże zwierzęta, z których wiele obejmuje:

 • Jeleń
 • Łoś
 • Łoś
 • Renifer
 • świnie/dziki
 • Niedźwiedzie
 • Kojoty
 • Antylopa
 • Lisy
 • Ryś
 • Ryś rudy
 • Króliki
 • Ryba
 • Dinozaury
 • Zombie
 • Zombi Jeleń

Ok, więc te ostatnie trzy nie są typowymi rzeczami, które można zobaczyć łuczników przechadzających się w prawdziwym życiu, ale Tarcze 3D, które możesz kupić online!

Niektóre z najbardziej popularny oraz dobrze wykonane cele są produkowane przez Cele Rheinharta lub Delta Mckenziez których oba produkują wyłącznie tarcze łucznicze.

Jak wygląda turniej 3D?

Nic dziwnego, że łucznictwo 3D jest dość popularnym sportem, a jest ich wiele turnieje które mają miejsce na całym świecie.

wnętrz Turnieje 3D, ale turnieje plenerowe cieszą się znacznie większą popularnościąjeśli pozwala na to pogoda.

dwa typy turniejów plenerowych: znana odległość oraz nieznana odległość.

W obu stylach łucznicy chodzą od celu do celu, dużo jak golfchoć na każdej stacji dostają tylko jeden strzał.

Cele będą zwykle znajdować się w odległości od 25 do 90 metrów ze szlaku, z którego strzelają łucznicy.

W turniej 3D na znany dystansodległość między miejscem strzeleckim łucznika a celem będzie gdzieś zaznaczona, aby łucznik mógł je zobaczyć.

Daje im to możliwość zrekompensowania dystansu podczas celowania, dlatego ten rodzaj turnieju zazwyczaj składa się z: początkujący.

Dla tych, którzy szukają większego wyzwania lub dokładniejszej symulacji doświadczenia polowania z łukiem, turnieje 3D na nieznany dystans są idealne, a te są najbardziej popularne z tych dwóch wydarzeń.

Jak można się domyślić, tego rodzaju turnieje nie określają odległości między łucznikiem a celem 3D, wymagające większych umiejętności ze strony łucznika trafić w cel dokładnie.

ten większy firma, która organizuje wydarzenie, więcej celów prawdopodobnie będzie, a zatem i dłuższy kurs.

Jeśli więc chcesz po prostu spróbować trafić w pięć lub dziesięć celów 3D, weź udział w turnieju zorganizowanym przez Ciebie lokalny sklep lub asortyment byłby dobrym wyborem.

Gdy już je opanujesz, możesz przejść do turniejów 3D organizowanych przez Stowarzyszenie Strzelców Łuczniczych (ASA) albo Międzynarodowa Organizacja Łowiectwa Łukowego (IBO).

Te turnieje prawdopodobnie będą miały więcej zawodników i więcej wysokie stawki dla zwycięzców.

Również w zależności od organizacji stojącej za turniejem i liczby konkurentów, turnieje 3D mogą trwać dwie, trzy godziny, a może nawet cały dzień.

W przeciwieństwie do innych form łucznictwa strzelanie 3D jest nie zdominowany przez jeden konkretny rodzaj łuku.

Obydwa pogarszać oraz wygięty łucznicy są mile widziani na większości turniejów 3D, a niektóre pozwalają nawet na bardziej tradycyjne łuki, takie jak długie łuki do użytku przez rywalizujących łuczników.

Jednak nie ma konkursów docelowych 3D, które pozwalają kusze od teraz.

Dozwolona jest również większość sprzętu łuczniczego, w tym lornetka dla celów, które są umieszczone szczególnie daleko.

Wyniki są przechowywane przez strona trzecia aby łucznicy mogli skupić się głównie na dobrym strzelaniu bez konieczności śledzenia tego, jak sobie radzą, co jest wygodne w przypadku dłuższych turniejów, takich jak te, które są gospodarzem ASA lub IBO.

Jak działa punktacja 3D?

Być może najbardziej unikatową cechą łucznictwa 3D w porównaniu z jego odpowiednikami jest metoda punktacji.

Nawet większe obiekty 3D, takie jak te, które mają przedstawiać niedźwiedzia lub łosia, często mają mniejszy obszar docelowy niż te na zwykłe cele w postaci sześcianów lub worków, które mają okrągłą tarczę.

Ponadto nie są one zazwyczaj umieszczane w środek tarczy tak, jakby były na celach sześciennych lub workowych.

Obszar docelowy na celach 3D ma na celu: reprezentują strefę zabicia na każdym odpowiednim zwierzęciu.

Tak więc, jeśli strzelasz do celu 3D, który wygląda jak jeleń whitetailstrefa zabicia/celu będzie znajdować się w pobliżu szyja, przez przednie ramię.

W tym przypadku dziesiątkę umieszcza się tam, gdzie zwierzę serce byłobynarząd, który po rozerwaniu strzałą powoduje powstanie Natychmiastowa śmierć.

Natychmiastowy strzał lub strzał w dziesiątkę jest wart tego większość punktów.

Podobnie jak tarcza w sześciennych celach, tarcza tarczy 3D jest otoczona koncentrycznymi obszarami, które reprezentują mniejsze wartości punktowechoć zwykle nie są to idealne koła.

Te zewnętrzne obszary, jeśli trafią na prawdziwe zwierzę, zwykle powodują śmiertelny urazchociaż zwierzę często umiera z powodu ran, niż gdyby zostało uderzone w serce.

Dla myśliwych te strzały są mniej pożądany ponieważ zwykle oznaczają, że łucznik będzie musiał spróbować podążać ścieżką zwierzęcia, śledząc jego ślad krwi, co jest trudne do zrobienia i nie zawsze prowadzi myśliwego do ostatniego miejsca spoczynku zwierzęcia.

Na prawdziwym zwierzęciu te obszary mogą być również niebezpieczne dla uderzenia, a nie serca, ponieważ mogą one ostrzec zwierzę o twojej pozycji, co może być szczególnie katastrofalny jeśli zwierzę, na które polujesz, to niedźwiedź, złościj się, bo je zraniłeś.

Jeśli bierzesz udział w turnieju 3D zorganizowanym przez JAKwartości punktowe będą się wahać od 5 do 11 punktów, 11 za obszar witalny, 10 za obszar bezpośrednio go otaczający.

Turniej organizowany przez WNB oceni rzeczy trochę inaczej.

IBO przyznaje pięć punktów za trafienie w dowolne miejsce celu, nawet jeśli jest na noga.

Istnieje wiele opcji, jeśli chcesz uprawiać sport wyczynowy, ale Łucznictwo 3D to świetny wybór, jeśli szukasz wyzwań i zwartej społeczności.