Co to jest kołczan łuczniczy? (Prosta odpowiedź ze zdjęciami)

Technicznie rzecz biorąc, wszystko, czego potrzebujesz, aby ćwiczyć łucznictwo, to łuk i kilka strzał. Ale z biegiem lat łucznicy i inteligentne umysły połączyły siły, aby poprawić sport łuczniczy, opracowując przydatne akcesoria, takie jak kołczan.

Kołczan łuczniczy to cylindryczny pojemnik przeznaczony do przechowywania strzał łucznika. Zarówno łucznicy, jak i łucznicy docelowi często używają tego akcesorium, które można przechowywać na ciele łucznika, na jego łuku lub na ziemi. Większość kołczanów mieści od trzech do dwudziestu strzał.

Dla większości łuczników kołczan jest jednym z najważniejszych akcesoriów w ich torbie ze sprzętem i istnieje od początku łucznictwa.

Co to jest kołczan?

Kołczan nie jest skomplikowanym urządzeniem, ale pełni bardzo ważną funkcję.

Strzelanie z łuku byłoby o wiele trudniejsze, gdybyś próbował trzymać w jednej ręce tuzin strzał, a kładzenie strzał na ziemi nie jest dobrym pomysłem.

Aby uniknąć złamanych lub zagubionych strzał, łucznicy sprzed wieków wynaleźli kołczan do przechowywania amunicji.

Kołczan zwiększa wygodę, a także ułatwia transport.

Chociaż być może nie wiedziałeś wtedy, co to było, prawdopodobnie widziałeś drżenie w niektórych swoich ulubionych przebojach kinowych.

Na przykład Legolas, elf z Krainy Leśnej i jedna z głównych postaci w filmie JRR Tolkiena Władca Pierścieni trylogii, można go zobaczyć używając jego kołczanu przez cały czas Władca Pierścieni i nawet Hobbit kino.

Jeśli nie jesteś fanem średniowiecznych fantasy, być może widziałeś kołczan na plecach Hawkeye Mściciele lub jeden z poniższych filmów z serii Marvel.

Zarówno Orlando Bloom, jak i Jeremy Renner zostali wyposażeni w kołczany, aby uzupełnić swój mistrzowski zespół łuczników, i chociaż mogli wyglądać zupełnie inaczej, obaj osiągnęli główny cel kołczanu, którym jest przechowywanie strzał w bezpiecznym miejscu, dopóki łucznik nie jest gotowe do użycia.

Z biegiem czasu wzrosła liczba różnych rodzajów kołczanów, co sprawia, że ​​szybka identyfikacja jednego z nich jest bardziej skomplikowana.

Jakie są rodzaje kołczan?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na wygląd i wygląd kołczanu.

Niektóre z tych czynników obejmują pozycję, materiał i liczbę strzał, które omówimy indywidualnie.

Pozycja

Kołczan można zaprojektować do odpoczynku w jednym z kilku różnych miejsc.

Ciało łucznika

Jednym z pierwszych miejsc, w których pojawił się kołczan, było samo ciało łucznika.

Pomimo ograniczonej reprezentacji we współczesnych mediach, kołczan pasa był najczęstszy w pierwszych dniach kołczana.

Zazwyczaj te prymitywnie wykonane pojemniki były zawieszone na pasie wokół talii łucznika, zapewniając szybki dostęp do strzał.

W zależności od upodobań łucznika, kołczany pasów mogą być umieszczone z boku dominującej ręki lub z tyłu łucznika.

Realistycznie można było je umieścić w dowolnym miejscu na pasku, ale to były najczęstsze miejsca, w których kołczan był mocowany.

Dziś kołczany na biodra są nadal popularne, zwłaszcza wśród tradycyjnych łuczników z długimi łukami lub łukami refleksyjnymi.

Zarówno Hawkeye, jak i Legolas są przedstawiani za pomocą kołczanów tylnych, w przeciwieństwie do kołczanów biodrowych, ponieważ bądźmy szczerzy, po prostu wyglądają fajniej.

W rzeczywistości kołczany tylne nie były tak popularne, jak to się wydaje w niektórych filmach osadzonych w średniowieczu, prawdopodobnie dlatego, że były trudniej dostępne niż kołczany biodrowe.

Używanie tylnych kołczanów wywodzi się głównie od łuczników rdzennych Amerykanów i Afryki, chociaż niektórzy współcześni łucznicy wolą ten rodzaj kołczanu.

Rama łuku

Ostatnio większość kołczanów przesunęła się z ciała łucznika na korpus samego łuku.

Jest to najbardziej powszechne w przypadku łuków bloczkowych, które zwykle są przeznaczone do użytku z kilkoma akcesoriami.

Tego rodzaju kołczany mocowane są z jednej strony ramy łuku, dzięki czemu są zwykle bardzo lekkie, aby nie zaburzać zbytnio równowagi łuku.

Kołczany do łuków zwykle różnią się wyglądem od tradycyjnych kołczanów wiązanych z łucznikami.

Zamiast trzymać łuk w cylindrycznym uchwycie, kołczany łukowe zwykle przechowują strzały, otaczając oba końce sztywną pianką, pozostawiając główny trzon odsłonięty.

Najczęściej spotkasz łuczników korzystających z kołczanów.

Mielony kołczan

Kołczany naziemne są często spotykane na strzelnicach łuczniczych, z których korzystają strzelcy, którzy nie muszą zmieniać pozycji.

W przeszłości były używane przez łuczników bojowych, którzy zazwyczaj stali w jednym miejscu, strzelając do wroga zza linii obronnej swojej armii.

Tego rodzaju kołczany można zaprojektować w bardzo prosty sposób lub z dużą precyzją.

Najprostsze kołczany naziemne to zwykle kołki w ziemi z obręczą przymocowaną u góry, aby strzały nie mogły się przewrócić.

Bardziej wymyślne kołczany naziemne trzymają strzały o bardziej skomplikowanym i często bardziej eleganckim wyglądzie, czasami nawet posiadają system dozownika, który utrzymuje strzały w kierunku łucznika, aby nie musiał się schylać, aby do nich dotrzeć.

Materiał

W przeszłości kołczany wykonywano z pospolitych, naturalnych materiałów, takich jak skóra, inne skóry i futra zwierzęce oraz drewno.

Obecnie do budowy tych pojemników na strzały zwykle używa się materiałów wykonanych przez człowieka, najczęściej z tworzyw sztucznych lub metali lekkich.

Ci, którzy lubią fotografować tradycyjnym sprzętem, wciąż mogą jednak znaleźć kołczany wykonane ze sztywnej skóry lub innych naturalnych materiałów.

Liczba strzałek

W projektowaniu tradycyjnych kołczanów chodziło mniej o jakość, a bardziej o ilość, więc zwykle były one wykonane tak, aby pomieścić jak najwięcej strzał bez zbytniego obciążania łucznika.

W dzisiejszych czasach większość łuczników nie poluje, aby wspierać swoje rodziny lub chronić siebie, więc potrzeba mniej strzał.

Waga łuku i akcesoriów to również ogromny problem dla większości myśliwych, więc kołczany (zwłaszcza kołczany z łukiem) są zwykle zaprojektowane do przenoszenia nie więcej niż 10 lub 12 strzał.

Niektóre kołczany z łukami niosą nawet trzy strzały.

W przypadku tego rodzaju kołczanów łucznik nie używa ich do przenoszenia wszystkich swoich strzał, ale raczej kilka, które realistycznie będzie w stanie wystrzelić strzelając do jednego zwierzęcia.

Kołczany naziemne są zwykle zaprojektowane tak, aby mogły pomieścić więcej strzał, zwłaszcza te znajdujące się na dystansie, gdzie łucznicy mogą wystrzelić tyle strzał, ile chcą.

Najlepsze kołczany na rynku

Jeśli szukasz kołczanu lub po prostu chcesz poznać kołczany dostępne obecnie na rynku, istnieje wiele możliwości wyboru.

Aby pomóc Ci to zawęzić, zaproponujemy kilka bestsellerów w każdej kategorii kołczanów.


ten Krayney 3-tubowy kołczan biodrowy Wśród kołczanów biodrowych wyróżnia się rozsądną ceną i wydajną użytecznością.

Najbardziej innowacyjne w tym kołczanie biodrowym są trzy tuby, na które można rozdzielić strzały.

Może to być przydatne do odcinania różnych rodzajów strzał lub po prostu do zachowania lotnictwa.

Istnieje również wiele kieszeni z tkaniny i siatki, które pomieszczą wszelkie inne akcesoria, które możesz zabrać ze sobą.

Dzięki regulowanej szerokości i dwóm różnym kolorom, ten kołczan może być odpowiedni dla każdego łucznika.


ten Kołczan na plecy KRATARC to dobrze wykonana, niedroga propozycja dla osób zainteresowanych kołczanami grzbietowymi.

Podobnie jak kołczan na biodra Krayneya, ten pojemnik na strzały ma kilka kieszeni i opcji przechowywania oprócz głównego pojemnika na strzały.

Tylny kołczan KRATARC może pomieścić do 24 strzał i jest wykonany z odpornej na zużycie, wytrzymałej tkaniny poliestrowej.

Jest to idealne rozwiązanie dla namiętnego łucznika na każdą pogodę, który potrzebuje czegoś równie wytrzymałego, jak trzymanie strzał.


Miłośników tradycyjnego sprzętu mogą zainteresować TOPARCHERY Tradycyjny skórzany kołczan na plecyktóry jest wykonany z trzech warstw skóry naturalnej i czarnego brezentu.


Strzelcy celowi zrobią dobrze, jeśli kupią Cannon Sports Ground kołczanktóry ma niezwykle prostą konstrukcję, ale może być używany zarówno do przechowywania grupy strzał, jak i łuku.

Nawet jeśli jesteś tylko jednym konkretnym rodzajem łucznika, dobrą inwestycją może być zakup jednego z każdego rodzaju kołczanu, obracając się po nim w razie potrzeby.

Wypróbuj kilka kołczanów, może jeden będzie twoim następnym najlepszym kołczanem.