Co to jest kajak podporowy?

Kajakarstwo to aktywność, którą uprawiam jako dziecko; moja rodzina zawsze lubiła podstawowy kajak rekreacyjny, o którym myślisz, gdy wyobrażasz sobie kajak. Co zaskakujące, istnieje kilka różnych typów kajaków, z których każdy jest wykonany lub zaprojektowany do określonego celu. Jednym z nich jest kajak z podporą.

Kajak z podporą to kajak wyścigowy, który ma boczne pływaki przymocowane do kadłuba lub korpusu i może być po jednej lub po obu stronach.

Ten kajak ewoluował od czasów starożytnych, a to, co kiedyś było używane jako środek podróży, jest teraz używane do wyścigów na Hawajach. Ten sport stał się tak popularny, że jest teraz oficjalnym państwowym sportem drużynowym.

Cel podpory

Zadaniem kajaka Outrigger jest poprawa stateczności jednostki pływającej i jej napędzanie. Istnieją zarówno starożytne, jak i współczesne wersje kajaka z podporami.

Dziś są używane głównie przez Hawajczyków w sporcie i ścigają się od około 1700 roku. Ze względu na sposób ich budowy są szybsze niż typowe kajaki i wytrzymują bardziej wzburzoną wodę ze względu na boczne pływaki na boku.

Zazwyczaj podpory wyścigowe mają tylko jeden boczny pływak zamiast dwóch.

Ten specjalny kajak został pierwotnie zaprojektowany, aby poradzić sobie z trudnymi warunkami na morzu dla tych, którzy muszą podróżować po Pacyfiku i był używany głównie przez wyspiarzy, takich jak Hawajczycy, Tahitańczycy, Fidżi lub ludzie mieszkający w Nowej Zelandii.

Ponieważ był to jeden z niewielu sposobów podróżowania na tych wyspach, te kajaki musiały być zaprojektowane w najlepszy możliwy sposób.

Zostały zbudowane w taki sposób, że można je było wiosłować lub żeglować.

Używali żagla, gdyby musieli podróżować na duże odległości, na przykład na różne wyspy. Gdyby wiosłowali kajakiem, służyłoby ono tylko do łowienia w pobliżu ich wyspy.

Dzięki temu był znacznie wygodniejszy, dzięki czemu mogli go używać do różnych celów, do których go potrzebowali.

Czytać  Czy możesz jeść ryby Bluegill?

Najważniejszą częścią tego kajaka są burty utrzymujące pływaki, dzięki którym łódź jest najlepsza. Starożytne czółna miały dwa pływaki, po jednym po obu stronach i to pomogło stworzyć bardziej stabilne czółno.

Dzieje się tak dlatego, że pływaki są ustawione pod tym samym kątem co woda, co sprawia, że ​​łódź płynie szybciej i płynniej więc kadłub nie musi wykonywać całej pracy.

Chociaż w dzisiejszych czasach są one używane głównie do wyścigów, nadal można ich używać do takich rzeczy, jak łowienie ryb. Ludzie będą kupować wysięgniki, które pomogą założyć żyłki wędkarskie lub ustabilizować statek na wzburzonych lub wzburzonych wodach.

Wyspy również używają go do dziś ze względu na wygodę i niezawodność.

Na Zanzibarze w Tanzanii mogłem zobaczyć z pierwszej ręki, jak są nadal używane. Tam nadal są zrobione z drzew i wiele z nich znajdowałoby się w wodzie, a ludzie w nich łowili ryby lub robili inne rzeczy.

Mogą być również używane jako wypoczynek. Dzisiaj ludzie będą też kupować zmodernizowane podpory, czyli same flotacje, i przyczepiają je do kajaków lub innych małych łódek. Albo po prostu kupią kajak z podporą i będą cieszyć się pływaniem na własną rękę.

To także pomaga pokonać wzburzone morze. Boczne pływaki zasadniczo leżą na wodzie, dzięki czemu mogą pokonać większość dużych fal, które pojawiły się na ich drodze. Gdyby był jak normalny kajak, byłby opór, ponieważ kadłub kajaka jest bardziej zanurzony w wodzie niż pływaki.

Ponieważ większość ludzi, którzy używali tych kajaków, mieszkała na Pacyfiku, gdzie burze mogą utrudniać żeglugę po wodach. Te boczne pływaki pomagają w tym, że kajak nie przewraca się ani nie spada tak łatwo, jak zwykłe kajaki.

Historia

Około 5000 lat temu zarejestrowano pierwszy kajak z podporami i uważano, że został stworzony przez Austronezyjczyków. Statki te służyły ludziom jako środek transportu z jednego miejsca do drugiego. Kajak mógł pomieścić do 80 osób.

Czytać  Przepisy Mississippi Jet Ski: prosta ściągawka ze wszystkimi szczegółami

To było idealne do podróżowania na różne wyspy lub do poszukiwania nowej ziemi.

Tego typu kajaki po raz pierwszy przybyły na Hawaje około 200 rne, przewożąc ważne rzeczy, takie jak rośliny, żywność, zwierzęta i ludzi. Po przybyciu zdali sobie sprawę, że teren jest surowy ze względu na skały wulkaniczne, strome klify oraz silne wiatry i fale.

Z tego wiedzieli, że kajaki z podporami staną się niezbędne do łowienia ryb i podróży, które będą robić. Musiały być jednak dobrze zbudowane, a nie z kiepskiego materiału.

Kiedy wyspiarze odkryli drzewo Koa, wiedzieli, że będzie to idealne rozwiązanie do budowy czółen, zwłaszcza że z jednego kawałka mogliby zbudować cały kadłub.

Te czółna były prawie święte dla ludzi, którzy ich używali i budowali.

Na Hawajach musieli mieć hawajskiego księdza, aby upewnić się, że drzewo jest wystarczająco dobre do użycia. Zazwyczaj ksiądz wychodził i przeszukiwał las w poszukiwaniu właściwego. Jeśli ptak pojawił się dziobiąc w drzewo, nie można go było użyć, ponieważ oznaczało to, że drzewo nie było wystarczająco solidne.

Po znalezieniu tego idealnego drzewo musiałoby zostać pobłogosławione poprzez modlitwy.

Przetransportowanie drzewa z powrotem na brzeg wyspy było bardzo trudne i czasami wymagało tego nawet setki ludzi. Ale kiedy już tam byli, kończyli budowę czółna, w tym rzeźbili i malowali wodoodporną farbę, żeby drewno nie rozpadało się tak łatwo.

W XVIII wieku kajakarstwo stało się sportem i sposobem na zabawę na wyspie, poza praktycznymi aspektami łodzi.

Kapitan Cook przybył na hawajskie wyspy w 1779 roku i zgłosił, że widział ponad 1500 kajaków z podporami.

Od tego czasu sport wyścigowy urósł do tego, czym jest dzisiaj na Hawajach. Jest tak popularny, że został nazwany oficjalnym państwowym sportem drużynowym Hawajów.

Czytać  Czy Side-by-Sides Street jest legalne na Florydzie?

Starożytność w porównaniu z nowoczesnością

Kajaki z podporami z czasów starożytnych wyglądają teraz inaczej ze względu na ich materiały, a także cele, jakim służą.

W czasach starożytnych czółno było zbudowane z drzew, głównie pni koa. Zostały również zaprojektowane tak, aby można było wiosłować kajakiem lub nim pływać.

Obecnie są one w większości wykonane z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Pomaga to utrzymać kajaki na wodzie znacznie dłużej niż kajaki z drzewa Koa. Chociaż starożytne czółna prawdopodobnie mogłyby przetrwać przez długi czas, dzisiejsza nowoczesna technologia zabezpiecza żywotność i integralność tego czółna.

Dziś celem jest ściganie się i trochę wędkowania, podczas gdy wtedy było to do wszystkiego. Rybołówstwo, transport ludzi i towarów oraz poszukiwanie nowych lądów.

Różne typy podpór

Różne typy podpór są przeznaczone głównie do różnych rodzajów wyścigów.

Górny koniec sport najlepiej wyjaśnia różne rodzaje podpór.

„Istnieją różne typy kajaków z podporami w zależności od liczby kadłubów (pojedynczych lub podwójnych), liczby wioślarzy (1, 2, 3, 4, 6 lub 12) oraz tego, czy używany jest ster, czy nie. Najpopularniejszym typem kajaków używanych do wyścigów wyczynowych są wysięgniki jednokadłubowe z sześcioma pedałami, określane jako OC6 i wysięgniki jednokadłubowe, określane jako OC1.

Więc w zależności od tego, na czym się ścigasz, na przykład na ile metrów i z iloma osobami ścigasz się, najlepiej będzie użyć kajaka z podporą.

„OC” odnosi się do „kajaku z podporą”, a liczba obok to liczba osób ścigających się w tym samym kajaku.

Pojedynczy wysięgnik jest tylko jednostronnym wysięgnikiem, a podwójny wysięgnik jest z bocznymi wyporami po obu stronach.