Co sprawia, że ​​śnieg jest puszysty?

Różnicę między lekkim, puszystym śniegiem a twardym, mokrym śniegiem odczujesz natychmiast, gdy spróbujesz łopatą. Jeśli jest puszysty śnieg, możesz ukończyć odśnieżanie podwórka i chodnika w 30 minut, ale wilgotniejszy śnieg zajmuje znacznie więcej czasu. Gdy Twoje palce zamarzają z zimna, nie możesz przestać się zastanawiać, dlaczego puszysty śnieg?

Lekki, puszysty śnieg to więcej śniegu niż wody, dzięki czemu jest lekki. Ten śnieg pojawia się również tylko wtedy, gdy warstwy atmosfery są poniżej zera. Zapobiega to topnieniu każdego płatka śniegu, dzięki czemu pozostaje przewiewny. Nawet to, gdzie mieszkasz, może decydować o tym, czy dostaniesz puszysty śnieg!

W tym artykule porozmawiamy dalej o tym, skąd bierze się puszysty śnieg, do czego można go wykorzystać i czy jest możliwe puchnięcie cięższego śniegu. Te informacje przydadzą się podczas wszystkich Twoich ulubionych zajęć zimowych, więc czytaj dalej!

Co powoduje puszystość śniegu?

Śnieg nie jest jednolitym zjawiskiem pogodowym ze względu na sposób jego powstawania. Na przykład czasami pudrowe białe rzeczy spadające z nieba to płatki śniegu. Techniczna definicja płatka śniegu to pojedynczy kryształ lodu lub grupa kryształków lodu, które pochodzą z chmur.

Jeśli nie płatki śniegu, to to, co pada, może być szronem. Ten rodzaj śniegu nadal wymaga kryształków lodu, ale ponieważ temperatura punktu szronu powietrza jest wyższa niż temperatura powierzchni, wilgoć nie zachowuje się normalnie. Wilgoć zwykle przechodzi z pary w ciecz, ale w przypadku szronu nie ma fazy ciekłej, tylko parę w ciało stałe.

Szron to wciąż śnieg, ale łączące się kryształki lodu mogą sprawić, że szron stanie się pudrowy.

Mając to na uwadze, co sprawia, że ​​niektóre śniegi są puszyste, a inne ciężkie i grząskie? W grę wchodzi kilka czynników, o czym wspomnieliśmy we wstępie. Porozmawiajmy teraz o nich więcej.

Temperatura

Atmosfera składa się z warstw. Należą do nich termosfera, mezosfera, stratosfera, troposfera i egzosfera. Temperatury tych warstw są różne, często w ogromnym stopniu, ale wszystkie muszą być poniżej zera, aby mógł rozwinąć się puszysty śnieg.

W ten sposób powstaje stale zimne powietrze, które zapobiega topnieniu płatków śniegu. Ponieważ każdy płatek śniegu może pozostać pojedynczo, śnieg ma bardziej puszystą teksturę.

Stosunek śniegu do cieczy

Innym powodem, dla którego śnieg jest puszysty, jest stosunek śniegu do cieczy.

Innymi słowy, ile topi się śniegu, ile się gromadzi? To mówi nam o stosunku śniegu do cieczy.

Większość śniegu ma stosunek 10:1. Oznacza to, że na 10 cali śniegu przypada jeden cal płynu. Ciężki śnieg ma mniejszy stosunek śniegu do cieczy, wynoszący tylko 5:1. Dlatego jest tak mokro.

Puszysty śnieg jest jednak lekki, a czasem puszysty. Jego stosunek śniegu do cieczy jest wyższy niż przeciętny i wynosi 20:1.

Bliskość źródła wilgoci

Czy mieszkasz w pobliżu oceanu lub innego dużego akwenu? To również wpłynie na rodzaj opadów, jakich doświadczasz każdej zimy.

Źródło wilgoci i Twoja bliskość zwiększają skłonność do gęstego, mokrego śniegu. Ponieważ jest to dokładne przeciwieństwo lekkiego, puszystego śniegu, możemy wywnioskować, że im dalej znajdujesz się od źródła wilgoci, tym większe masz szanse na odśnieżenie lekkiego śniegu.

Do czego służy puszysty śnieg?

Teraz, kiedy już wiesz, skąd pochodzi puszysty śnieg, doceniasz go o wiele bardziej. Jeśli śnieg, który pokrywa ziemię tuż za Twoimi drzwiami, jest lekki i puszysty, co możesz z nim zrobić? Mnóstwo!

Łopata

Jak wspomnieliśmy wcześniej, puszysty śnieg to marzenie każdego płaskonosa. Nie będziesz musiał się wysilać, aby zebrać śnieg na łopatę. Jest przewiewny i łatwo się przenosi. Śnieg też waży tak mało, że kolana nie uginają się, gdy nosisz łopatę.

Popołudnie odśnieżania zwykle kończysz z bólem pleców, ale nie odśnieżaniem puszystego śniegu. Będziesz mógł popijać gorące kakao w swoim ulubionym fotelu i naprawdę się zrelaksować, nie sięgając po środki przeciwbólowe w kuchennej spiżarni.

Fotografowanie

Czy kiedykolwiek przyjrzałeś się bliżej śniegowi? Podoba Ci się naprawdę dokładne spojrzenie? Jasne, gdy jest mokro i błotniście, śnieg nie jest tak imponujący, ale nie jest tak w przypadku puszystego śniegu. Jeśli masz wysokiej klasy aparat, możesz go użyć, aby wydobyć szczegóły każdego płatka śniegu, rozkoszując się cudem, jakim jest zima.

Robienie śnieżnych aniołów

Czy Twoje dzieci uwielbiają bawić się i skakać? To nie jest zabawne w mokrym, grząskim śniegu. Ich zimowy sprzęt zmoczy się w ciągu kilku minut. Zanim się zorientujesz, dzieciaki zaczną narzekać, że jest za zimno i poproszą cię o wejście.

Puszysty, miękki śnieg nie zmrozi dzieciaków do kości, więc śmiało pozwól im wskoczyć w śnieg i zrobić kilka śnieżnych aniołów. Ten śnieg jest świetny, więc równie dobrze mogą!

Jeżdżenie na nartach

Jest to określenie na śnieg puszystego śniegu. Jest znany jako proszek szampański. Czy to nie brzmi po prostu zachwycająco?

Chociaż można jeździć na nartach zarówno w ubitym, jak i miękkim śniegu, jest coś wyjątkowego w zjeżdżaniu ze wzgórza w miękkim śniegu. Prawie czujesz się, jakbyś unosił się w powietrzu.

Jazda na skuterach śnieżnych

Najfajniejszą zimową aktywność zachowaliśmy na koniec: jazda na skuterach śnieżnych!

Sanki (slangowe określenie skuterów śnieżnych) żyją z puszystego, lekkiego śniegu. Jeśli śnieg na zewnątrz jest zbyt błotnisty, może to naprawdę odebrać Ci wrażenia z jazdy na skuterach śnieżnych. Potrzebujesz co najmniej sześciu cali puszystego śniegu na najlepszy dzień w życiu.

Do czego nie nadaje się puszysty śnieg?

Kochamy puszysty śnieg, jak my też, ale musisz wiedzieć, kiedy nazywać rzeczy po imieniu. Jeśli chcesz wykonać następujące czynności, potrzebujesz wilgotniejszego śniegu niż ten, który jest teraz na ziemi.

Jazda na sankach/śniegu

Dobra, jeśli naprawdę chcesz, możesz zabrać dzieci na sanki lub snowtubing w puszysty śnieg. Musi być jednak głęboki śnieg, w przeciwnym razie narty sanek nie będą w stanie zapewnić wystarczającej przyczepności na śniegu. Jeśli masz tylko odkurzony puszysty śnieg, to go nie pokroisz.

Budowanie bałwana / fortu śnieżnego

Mówiliśmy o tym na blogu, ale najlepszy rodzaj śniegu do budowy konstrukcji, takich jak fort śnieżny lub bałwan, potrzebuje więcej wilgoci niż ten, który znajdziesz w puszystym śniegu.

Idealny procent wilgotności wynosi od trzech do ośmiu procent. Wolna woda w mokrym śniegu pozwoli kryształkom śniegu skleić się ze sobą. Pomyśl o wodzie bardziej jak o kleju, a zobaczysz, dlaczego jest tak integralna.

Możesz zwiększyć zawartość wolnej wody w puszystym śniegu, zagęszczając go, a następnie zwilżając wężem ogrodniczym. Wtedy śnieg może być w lepszym stanie do lepienia bałwana.

Robienie śnieżek

Jeśli nie możesz użyć puszystego śniegu do toczenia dużych śnieżek, na przykład bałwana, nie możesz też oczekiwać, że będziesz w stanie zrobić mniejsze śnieżki. Puszysty śnieg rozpadnie się w dłoni. Po raz kolejny zwilżenie może sprawić, że będzie bardziej sprzyjał twoim działaniom.

Czy możesz sprawić, by śnieg był bardziej puszysty?

Jeśli możesz sprawić, że puszysty śnieg stanie się bardziej mokry, to czy nie może zdarzyć się też coś przeciwnego?

Nie całkiem. Puszysty, puszysty śnieg nie ma wilgoci, więc wprowadzając wilgoć np. wężem ogrodniczym, możesz zmienić jego skład wilgoci.

Mokry śnieg ma już wilgoć, więc nie musisz dodawać więcej. Zamiast tego musisz usunąć wilgoć ze śniegu. Nie ma na to sposobu, chociaż byłoby fajnie, gdybyś mógł.

Oznacza to, że jeśli masz mokry śnieg, utkniesz w błocie pośniegowym. Możesz mieć tylko nadzieję, że kolejne opady śniegu będą lżejsze i bardziej puszyste!

Końcowe przemyślenia

Puszysty śnieg jest spowodowany niskimi temperaturami atmosferycznymi i niską wilgotnością. Umieszczenie domu z dala od źródeł wilgoci, takich jak ocean, zwiększa również ryzyko puszystego śniegu w miejscu, w którym mieszkasz.

Niezależnie od tego, czy jeździsz na skuterach śnieżnych, na nartach, czy też zdecydujesz się na luz i zrobisz kilka śnieżnych aniołów, w puszystym śniegu jest mnóstwo fajnych rzeczy do zrobienia!